Misschien meer ruimte voor administratieve kavelruil in de toekomst? De aanhouder wint 'Geduld wordt beproefd' Strukturele verbetering door aanleg produktiebos? De tijd is nog niet verstreken Terwijl deze praktijkbijdrage ge schreven wordt ziet het er niet naar uit dat voor Pasen nog iets aan voor- jaarswerk op het WALCHERSE land gedaan zal worden, de regen meter is nog bijna dagelijks funktio- neel. De bewerkbaarheid van de grond zal geduld vergen, de drains lopen nog, op verschillende percelen staat het water tussen de ploegsne- den, hier en daar is er zelfs pias vorming. De eenden beleven hier kennelijk meer plezier aan, dan diegenen die toch van plan zijn ook dit jaar weer zaad en plantgoed aan de grónd toe te vertrouwen, om daarmee een in komen te verkrijgen, 't Late voor jaar '83 ligt een vijftal jaren achter ons, de financiële uitkomst echter van dat boeren akkerbouwjaar zou anno '88 welkom zijn. De aanhouder met winterbloemtelen lijken nu na enkele jaren van misluk king door strenge vorst sukses te hebben. Het gewas staat er goed voor, behoudens pleksgewijs wat waterschade, maar in 't algemeen worden de beste percelen voor deze teelt benut, wat een kwaliteitspro- dukt ten goede komt. Hopelijk wordt het doorzettingsvermogen, ar beid en vakmanschap goed betaald. Dit voorjaar is het 50 jaar geleden dat in ons gebied de Maatschappij voor Onderlinge Hulp bij Hagel- schade voor Walcheren is opgericht. Toenmalige ZLM-bestuurders heb ben hier de aanzet voor gegeven. De doelstelling was gezamenlijk het ha- gelrisiko te dragen, tegen betaling van een prijs die lager zou liggen dan bij de toen werkende partikuliere maatschappijen. Die opzet is gelukt en nog steeds worden de gewassen van de deelnemers tegen lage pre mies in verzekering genomen en zo mogelijk een ekstra premiereduktie gegeven. Sinds 1967 wordt in HAFIMIJ-verband herverzekerd en de laatste jaren kunnen ook in kom- binatie met hagel, bepaalde gewas sen voor stormschade worden verze kerd. De groep is nooit groot ge weest, het zijn veelal dezelfde bedrij ven, families en bepaalde regio's die in de bedrijfsopvolging de hagelver- zekering voortzetten. De verkeersinvloed van de weg over de stormvloedkering was deze winter al duidelijk merkbaar op de door gaande wegen in ons gebied. Het aanstaande Paasweekend krijgen we een voorproefje van wat ons van de zo mer te wachten staat. De inzet voor aanpassing van wegen en voorzie ningen blijkt in Den Haag niet zo hoog te skoren. De route langs en over het paradepaardje van de Del tawerken blijkt steeds meer in trek en bekend te worden. De plaats ook waar a.s. zomer de ZLM-manifestatie zal gehouden worden. Wat die manifestatie be treft, blijkt dat verschillende leden hier genuanceerd over denken. Vol gens dezen kan ouderwetse boeren pracht en praal gerust achterwege blijven. Het zou voor de organisato ren te overwegen zijn juist daar, het te verwachten publiek en 'aanzienlij ke personen' op indringende wijze de gevolgen van 't fnuikend land bouwbeleid te etaleren. Een unieke kans om ook de media te benutten. Dat Walcheren in de vorige eeuw is doorsneden met de aanleg van een kanaal, merken we nog dagelijks, zeker in 't Middelburgse, juist nu al enkele weken een brug buitén wer king is. Wie de doorgangsroute volgt, komt meer verkeerslichten te gen dan op vingers van twee handen te tellen zijn met daartussen een kanaal- en spoorwegovergang. Een kollega die enkele weken geleden om kunstmest reed belandde in een file, weer thuiskomende begon het weer te regenen. Gevolg kunstmest nog in de schuur en de kollega wacht op be tere dagen en drogende grond. Voor de kampeerboeren begint ook het seizoen weer, voorlopig mogen vijf éénheden geplaatst worden. Die genen die de meeste service kunnen bieden, wat betreft voorzieningen, beschutting, terreinomstandigheden en gunstig gelegen zijn t.o.v. rekrea- tiemogelijkheden, zijn vooral in 't voorseizoen, in het voordeel. Kwali teit bieden is ook hier bepalend voor goede financiële resultaten. In alle opzichten Goede Paasdagen toe gewenst! Ook in de regio van de 'KRING AXEL' is de laatste weken weinig of niets opgeschoten, voorwat het de veldwerkzaamheden betreft. Inte gendeel, het lijkt wel of het nog steeds natter wordt. Het slechte weer werkt deprimerend op een mens zijn gemoed, en dit te meer daar er toch al misère genoeg is, in met name de akkerbouwsektor. Toch zijn de meesten het jaar 1983 nog niet vergeten, toen het ook steeds weer regende en men eind mei pas met de zaai- en pootwerkzaam- heden kon beginnen. Iedereen zag het zwaar in, maar toch! Uiteinde- Ondanks de zomertijd sloeg er zon dagmorgen vroeg in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN weer een gure noordwester met regen op het slaapkamerraam. Het wil toch maar niet verbeteren en voor vele za ken wordt het wel erg laat. Natuur lijk hoopt iedereen op een herhaling van '83 met uiteindelijk een goed fi nancieel resultaat maar als boer wil je er het beste van maken en daar hoort een goede start bij. We zullen veel geduld moeten heb ben is een veel gehoord gezegde, maar als het bijna elke dag regent hoe moet je dan ooit een droog zaai- bed krijgen? Zelfs werk boven de grond krijgt nauwelijks kans. Even profiteren van een opgrijzende kluit en niet te veel achterom kijken. Een enkel perceel gerst dat zo'n maand geleden gezaaid is begint groen te kleuren, een goed waargenomen kans voor de eigenaar want die heeft in ieder geval een goed uitzicht op een flink percentage brouw. Momenteel wordt er in West Zeeuws-Vlaanderen ook produktie- bos aangeplant. Er komt van dat perceel in ieder geval geen graan of suiker meer op de markt maar of er nu direkt sprake is van een struktu- rele verbetering? Als er zich straks gevogelte en stuivende onkruiden in die bossen nestelen zullen we mis schien wensen dat we dat bos nooit gezien hadden. Bijkomend bezwaar is dat er weer geld van landbouw te recht komt op plaatsen buiten de sektor, want iemand zonder goede (neven-)inkomsten kan zich zo'n bos niet permitteren. Het zou ons inziens beter zijn gebieden die ooit van na ture bebost geweest zijn weer als zo danig te bestemmen, en dan vooral die gebieden waar drinkwater wordt gewonnen. Voor de goede orde, die boeren al daar kunnen niet één, twee, drie ver plaatst worden, dat begrijpen we ook wel. Maar geen versnippering van de houtteelt (ook daar zullen grotere eenheden interessanter zijn), een schoon drinkwaterreservoir en landbouwgrond uit produktie. Het lijkt de moeite van het proberen waard. Afgelopen week was de heer Woltjer nogmaals in ons gebied, ditmaal op uitnodiging van de jongeren. Zijn boodschap was niet anders dan en kele maanden terug. Hij zet grote vraagtekens bij het huidige beleid vooral wat de overschotbeheersing en de inkomensvorming betreft. De koude sanering waar men nu op aan stuurt zal geen echte produktiebe- perking geven maar wel verpaupe ring en verarming van het platte land. Woltjer wil af van de on- Nieuw opfokvoer lammeren Provite 2000 is een nieuw opfokvoer voor lammeren. Het wordt door Provimi B.V. te Rotterdam op de markt gebracht, en bevat veel ont sloten en geëxpandeerde grondstof fen. Een noodzakelijke vlotte over schakeling van een éénmagig melk- drinkend lam naar een dier wat vol doende vast voer opneemt", wordt op deze wijze gegarandeerd. lijk was 1983 nog voor velen een goed jaar, en dat is toch een sprank je hoop waar de meeste boeren naar uitzien. Hoewel, natuurlijk niet één jaar hetzelfde is. Maar dikwijls kor- rigeert de natuur zichzelf. De kater die overgebleven is na 'ak- tie Bleiswijk en Den Haag' (overi gens niet overgehouden van deze ak- ties, doch wel door de politieke on kunde en onverschilligheid der zgn. 'landbouwspecialisten' uit de volks vertegenwoordiging) heeft de nodige emoties en reakties opgeroepen. De vraag is: hoe nu verder. Wanneer niets schijnt te helpen om ook maar enige tegemoetkoming, richting dersteuning via de markt, volgens hem komt daarvan 75% niet bij de boer terecht. De industrie profiteert op veel terreinen en die wil ook de overschotten wel even wegwerken, maar tot welke prijs? Industriële verwerking heeft wellicht toekomst maar me dunkt dat we moeten oppassen ons niet in dezelf de positie te manoevreren als onze derde wereld kollega's zodat alle 'produktie tegen bodemprijzen weg gaat. Opvallend is het om te horen dat er nog jongeren aanwezig waren die opriepen om de zaak maar goed te laten uitzieken. Blijkbaar zijn er nog jongeren met een goede sui kertante! 'Maart roert zijn staart en April doet wat hij wil'. Dit zijn oude gezegdes die al jaren golden en die thans nog gelden. Daarom hebben we onze bouwboeken eens nageplozen en aan de hand van de zaaidata van de bieten hebben we een overzicht gemaakt vah de voorjaren van 1974 t/m 1983. Hieruit bleek, dat we maar heel sporadisch bieten in de maand maart hebben gezaaid. Het grootste percentage hebben we immer in de tweede en derde week van de maand april gezaaid en in één ekstreem nat voorjaar is in het jaar 1974 nog 60°7o in de eerste week van de maand mei gezaaid. Qua gemiddelde op brengst is half april een ideale zaaiperiode en als het een week later wordt is er nog geen kind overboord. Wanneer het land eenmaal gaat drogen, dan kan dat in de lente ook vlug gaan. Buurman zag het niet meer zit ten, maar wij zaaien nog op 20 cm, want als boer weet je toch pas achteraf wat je goed of slecht gedaan hebt. Teveel planten is ook niet alles met die tarraboete- regeling. Op een bieten vergade ring zijn we pas geleden ook weer wijzer geworden. 'Niet rooien met nat weer' was de boodschap welke we meekregen met een plasticzak naar huis, en velen waren daarmede tevreden. Aardappelen poten rond 20 april of rond 20 mei maakt qua op brengst geen verschil. In het voorjaar moeten we met het po ten wachten tot de grond droog is. Waar in de aardappelruggen losse grond zit, daar zitten ook de worteltjes en die zorgen mede voor de groei van het gewas. In een goede struktuur van de grond landbouw, te bewerkstelligen. Wordt het dan toch geen tijd de stembiljetten eens bij een volgende verkiezing met z'n allen helemaal niet of anders dan 'gewoonlijk in te vullen. Ook al vertegenwoordigen we maar enkele procenten van de bevolking. Doch juist die laatste procenten ge ven meestal de doorslag. Inmiddels zijn er weer diverse bezui nigingen doorgevoerd of voor gesteld. Ook op landinrichting wordt weer bezuinigd. Enkel de ad ministratieve kavelruil zou hier on deruit komen, er zou zelfs nog wat meer ruimte zijn, en dit kan positief uitpakken juist voor onze streek waar voor bijna het hele gebied aan vragen de deur uitgegaan zijn. In te genstelling tot de landinrichting is er meer ruimte (en geld) voor natuur behoud uitgetrokken. Het zoveelste offensief tegen de agrarische sektor, en net als in oorlogstijd zullen we ons defensief moeten opstellen om het oprukkende gevaar wat in te to men. Zo ligt in het gemeentehuis te Axel het bestemmingsplan Landelij ke bebouwingskonsentraties gem. Axel ter inzage. En wel van 14 maart tot 14 april. Aan de orde zijn o.a. agrarische bedrijven, natuur en landschapsbouw, geluidshinder, permanent en rekreatief wonen. Grondgebruikers en belanghebben den kunnen bezwaren indienen. Maak daar gebruik van, terwijl het kan, anders zou men later wel eens voor onaangename verrassingen kunnen komen te staan. Ook dat is een vorm van defensie tot behoud van de vrijheid van het eigen bedrijf! kan in het groeiseizoen een ge zond gewas elke dag 1 ton per ha groeien. Zelfs zonder komputer kunnen we zodoende een prog nose betreffende de te verwach ten opbrengst maken. Kontrakt- teelt is een manier van samen praten over de wensen van de klanten. Welke bestemming wil len we ons gewas geven en ook wanneer, zijn vragen waarop we al vroegtijdig zelf een antwoord aan de handel moeten kunnen ge ven. In dit nat voorjaar is de tijd nog niet verstreken en daarom geduld als beste medicijn voor de grond. Die wordt altijd een keer droog en pas dan is ze goed om met poten te beginnen. 'Op de eerste april stuurt men de zotten waar men wil' en daarmee wil men zeggen, dat er dan aller lei grappen worden uitgehaald. Ook de inspekteur der Belastin gen heeft die dag tot de zijne ge maakt en wij hebben maar te zor gen, dat onze aangifte tijdig bin nen is. Bij vele boeren rijst de vraag wat men na zo'n jaar nog op te geven heeft. Bekend is dat er op de aangifte plaats is inge ruimd voor het begrip winst, maar er is ook plaats voor het be grip verlies. Van de nood een deugd zien te maken is de weg welke thans geboden is. Zelfstu die van de nieuwste tarieven en gegevens 1988 is van groot be lang. Nu is het tijd om zich in die materie te verdiepen, want daar mee is wat te verdienen. Aktuele belastinglektuur is nu te koop en ook het lezen en bestuderen waard." Van een negatief inko men 1987 zijn er genoeg voor beelden in afgedrukt, maar er staat ook in vermeld wat men daarmee nog kan versieren. Vrijdag 1 april 1988 Het blijft met de werkzaamheden op het land erg rustig op ZUID- BEVELAND. Het ziet er niet naar uit dat daar binnenkort verandering in gaat komen. Het zal misschien eens één of twee dagen achter elkaar droog blijven maar dat is bij lange niet genoeg om het land op te kun nen. Dat hebben we een paar weken geleden wel gezien. Het gaat dan bij velen wel kriebelen, maar bij dege nen die wat geprobeerd hebben daar is het ook niet altijd meegevallen. De voorbereidingen om straks uit de startblokken te schieten zijn in ieder geval overal genomen. Maar het zal belangrijk zijn om zo lang mogelijk het geduld te bewaren. Er wordt dan ook wel eens gesteld dat op het mo ment het weer verbeterd er een paar dagen tussen uit te gaan, zodat je ze ker niet te vroeg begint. Op veel bedrijven is het pootgoed ook al gebracht. Over het algemeen ziet het pootgoed er gezond uit en komen er rond de duizend knollen in een zak van vijftig kilo in de maat 35/45 voor. Met dit aanhoudende weer zal het echter moeilijk zijn ze zo te bewaren dat ze straks niet om gezet hoeven te worden of ze te plan ten zonder kiembeschadiging. Dege nen die het pootgoed nog niet thuis 6 hebben of het 'koud' kunnen bewa ren zijn nog het beste af. Als het pootgoed eind maart thuis wordt be zorgd is dat in veel gevallen ruim op tijd, omdat er in de meeste jaren voor half april toch niet gepoot kan worden. Wat de werkzaamheden tot slot be treft, zal er straks weer een grote druk op de akkerbouwers komen te liggen, omdat alles tegelijk zal ko men. Het lijkt alsof dit verschijnsel de laatste jaren, zowel in het voor als, najaar, steeds erger wordt. Met name voor de éénmansbedrijven is dit een zware belasting. Voor de beide Verenigingen van be drijfsvoorlichting is het zomerpro- gramma ook al zo goed als rond. Zowel in 'Oost' als 'West' is het de bedoeling weer de bedrijfsbezoeken in groepsverband op te pakken als mede een bezoek aan de proefboer- derij Rusthoeve. Daarnaast heeft de Vereniging van Oost-Zuid-Beveland, voor het veer tig jarig bestaan, een interessant reisje naar Noord-Frankrijk op de rol staan, om de ontwikkelingen in de landbouw aldaar te bekijken en te bespreken met enkele landbouwers in die streek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6