nieuws uit brussel Melkprijs met 1 procent omlaag Braks verlaagt quota met 4 procent Coöperaties moeten internationaal worden Hoofdbestuur ZLM pleit voor leasen melk 50 JAAR CEBECO MECHANISA TIE (R. Winkel, Brussel) Voor de Nederlandse en Duitse boeren gaat de prijs van melk en rund vlees volgende week met 1 procent omlaag, door een aanpassing van de groene koersen in de twee landen. Volgende maand wordt de prijs aanpassing opnieuw bekeken. Dat hebben de EG-ministers van land bouw woensdagmorgen afgesproken in Brussel. De aanpassing van de groene koersen vloeit voort uit het akkoord dat afge lopen zomer werd gesloten over de afbraak van de positieve mcb's in Nedeland en de Bondsrepubliek. Door een bizarre vertaalfout kon de ze afspraak dinsdag plotseling de in zet worden van een politiek spel tus sen Braks, de Westduitse minister Kiechle en de Fransman Guillaume. In de oorspronkelijke tekst en in de Nederlandse verordening staat dat de mcb's bij het begin van de campagne moeten worden afgebroken. Maar de Raad heeft het huidige melkprijsjaar voorlopig verlengd tot begin mei, omdat het debat over de prijzen eigenlijk nog moet beginnen. Volgens Braks kon dus ook de aanpassing van de groene koers op een latere datum ingaan. In de Duitse verordening staat echter om onduidelijke redenen dat de mcb's per 1 april moeten wor den afgebroken. Kiechle wilde wel met Braks meedoen. Hoe later de prijzen in D-mark omlaag gaan, hoe beter. De Franse minister Guillaume wilde daar echter niets van weten. De afbraak van positieve mcb's in de Bondsrepubliek is voor de Fransen van grote symbolische betekenis, ze ker in verkiezingstijd. Nederland maakte van de Frans-Duitse tegen stelling gebruik om een extra prijs verlaging van bijna een half procent te vragen. Door de afbraak van 1 mcb (van 2,4 naar 1,4) gaat de fran chise (dat is het percentage waarover geen mcb wordt toegepast) feitelijk omhoog van 1 naar 1,4 procent. Dat levert een nadeel op bij de export in de EG. Volgens Braks kan de boer beter wat minder in handen krijgen, als hij door de lagere prijs een goede concurrentiepositie kan behouden. Uiteindelijk is besloten de groene koersen voor beide landen toch begin april aan te passen, met behoud van de franchise. De Európese Commis sie heeft echter toegezegd dat zij zal werken aan een oplossing van het Ne derlandse probleem in het kader van het prijspakket. Waarschijnlijk bete kent dat een extra correctie van de groene koers met een half procent in mei of juni. Het zit er namelijk dik in dat het verkoopseizoen voor melk en rundvlees nog een keer moet worden verlengd. De Nederlandse bewinds man betoogde dinsdag in Brussel dat de prijzen van kunstmest, energie en vervoer het afgelopen jaar opnieuw aanzienlijk zijn gedaald. Zolang de kosten zich gunstig ontw'ikkelen, hoeven de prijzen niet te stijgen. Ook de herziening van de rundvleesinter ventie is aanvaardbaar, vindt Braks. Door de hoge interventieprijs is er bij de Nederlandse slager geen kwali teitsvlees meer te krijgen, zo zei hij. Het beste vlees wordt immers in de interventie gebracht. Graan in veevoer Een premie op het bijmengen van graan in veevoer vond Braks een minder verstandig idee. De helft van de graansubstituten wordt geleverd door EG-producenten. Bovendien valt te verwachten dat de prijs van de substituten zich aanpast aan de via de premie verlaagde prijs voor voeder- granen. "Dat kost handen vol geld aan de EG en de enigen die er van profiteren zijn de intensieve veehou ders in Nederland". De Landbouw raad heeft woensdag eindelijk een punt gezet achter de besprekingen over de stabilisatoren. De Europese boerenorganisaties COPA en COGE- CA hebben deze week fel gepro testeerd tegen de prijsvoorstellen van de Commissie. De voorstellen zijn een nieuwe aanslag op de inkomens van de boeren, aldus COPA- voorzitter Kjeldsen. De voorzitter van de veehouderij- commissie van de ZLM, de heer W. van Veldhuizen, heeft maandag op de hoofdbestuursvergadering een pleidooi gehouden voor het op korte termijn mogelijk maken van het lea sen van melkquota. Hij zei het niet eens te zijn met de be wering dat leasen een concurrent van de nieuwe opkoopregeling zou kun nen zijn en leasen haalt ook het nieu we B systeem niet onderuit. Hij zei te verwachten dat van de nieuwe op koopregeling waarvoor Braks 2,50 per liter mag betalen, veel gebruik zal worden gemaakt. Het is een aantrek kelijke regeling waarvan erg goed in de eerste helft van het melkprijsjaar gebruik kan worden gemaakt terwijl in de tweede helft leasen dan aantrek kelijk zou kunnen zijn, aldus de heer Van Veldhuizen. Minister Braks maakte maandag in Brussel bekend dat hij de melkquota per 3 april met 3,95 procent wil kor ten. Hij krijgt van Brussel geen ruim te om het kortingspercentage nu nog niet definitief vast te stellen, in af wachting van de resultaten van de opkoopregeling. Achteraf kan het percentage wel worden bijgesteld, al dus Braks. In totaal beschikt Nederland dit jaar over een quotum van bijna 10.961 miljoen ton. Daarin is anderhalf pro cent EG-schorsing en één procent EG-korting verwerkt. Dat betekent dat Braks 450.000 ton moet korten. De teveel uitgedeelde quota moeten worden ingeleverd, omdat de onder- schrijding door de invoering van het B-systeem niet meer op nationaal ni veau kan worden verevend. Braks gaat er van uit dat het bedrijfsleven voor het B-systeem kiest. De rest van de korting is nodig om quota te kun nen toewijzen aan jonge boeren, be- drijfsopvolgers en andere speciale groepen. De Landbouwraad heeft ingestemd met de Nederlandse opkoopregeling. Dat betekent dat Braks een rijksdaal der per liter mag betalen voor quota die definitief worden ingeleverd. Wie 200.000 liter aanbiedt kan daarvoor een half miljoen gulden uit de EG- kas krijgen. Braks hoopt 1,2 procent te kunnen opkopen, maar heeft zijn twijfels gezien de in zijn ogen "on verantwoord hoge" prijzen die in Ne derland voor quota worden betaald. De veehouders moeten goed beden ken dat dit in de toekomst nooit als argument voor hogere prijzen kan gelden, aldus de bewindsman. De quota die de opkoopregeling ople vert, kunnen worden herverdeeld. De manier waarop is nog niet uitge maakt. "Dat is een politieke beslis sing". Als de regeling niet loopt, moeten de 355 miljoen gulden die daarvoor zijn uitgetrokken op een andere manier beschikbaar komen voor de melkveehouderij. Nieuwzeelandse boter In de Landbouwraad heeft Braks geen punt gemaakt van de vorig jaar afgesproken schorsing met anderhalf procent. Van Franse zijde is dat wel aan de orde gesteld. Braks vindt dat de EG eerst orde op zaken moet ste len door de hele botervoorraad weg te werken. De schorsing (die de EG handen vol geld kost, omdat de boe ren ervoor worden gecompenseerd) is wel de "eerste variabele" als de markt zich herstelt, aldus Braks. De Europese boerenorganisaties CO- PA en COGECA hadden deze week in Brussel juist wel veel kritiek op dit onderdeel van het EG-beleid. Vol gens de COPA zou de anderhalf pro cent schorsing helemaal niet nodig zijn geweest als de EG een eind had gemaakt aan de goedkope import van Nieuwzeelandse boter in Enge land. Een "tijdelijke regeling", die nu al zestien jaar bestaat, stelt Nieuw-Zeeland in staat meer dan de helft van de Britse import te verzor gen. Nederlandse, Duitse en Franse leveranciers zijn helemaal van de markt gedrukt. Terwijl de Europese boeren de produktie verlagen, voert Nieuw-Zeeland de zuivelproduktie met 3 procent op. Dat is onaanvaard baar, aldus de COPA. België wil exportmarkt witlof op Nederland terugwinnen Zwitserland is een belangrijke afne mer van witlof. Het Belgische aan deel hierin zakte van 95% in 1980 naar 65% in 1987, ten faveure van de witlofexport vanuit Nederland. De aanhoudende Zwitserse verzoe ken om kwaliteitslof, deugdelijke en uniforme verpakking waren bij de Belgen aan dovemansoren gericht, terwijl de Nederlanders gretig op het ontstane gat in de markt sprongen. De Belgische landbouwattaché in Parijs, ir. De Veilder, hekelde de Belgische opstelling hierover on langs op een studiedag over witlof bij onze Zuiderburen. De Veilder schoof een deel van de schuld in de schoenen van de Belgische handel, die veel te versnipperd opereert. Er zijn in Zwitserland hooguit twee on dernemingen die witlof importeren. Kontrole op hormonen bij levend vee op veehouderijbedrijven De Ministerraad heeft op 25 maart jl. ingestemd met het voorstel van minister Braks om ambtenaren van onder meer de Rijksdienst voor Vee en Vlees de bevoegdheid te geven om op veehouderijbedrijven levend vee te kontroleren op. verboden stoffen. Het betreft een kontrole op de nale ving van de wetgeving op het ge bruik van hormonen en andere stof fen, die terecht kunnen komen in vlees en gevaar kunnen opleveren voor de menselijke gezondheid. De kontrole bestaat uit het nemen van monsters van lichaamsvloeistof fen en uitscheidingsprodukten van levend vee. Veehouders op wiens be drijf gekontroleerd wordt, zijn ver plicht hieraan medewerking te verle nen. Het voorstel zal voor advies naar de Raad van State worden ge zonden. Minister Braks komt jongvee- opfokkers tegemoet Minister Braks zal alsnog jongvee- opfokkers in de gelegenheid stellen mestproduktierechten te krijgen. Hij deelde dit afgelopen dinsdag mee tij dens de behandeling van de land bouwbegroting in de Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft aan het eind van de beraadslagingen de landbouw begroting aangenomen. Vrijdag 1 april 1988 "Coöperaties moeten naar een Europese schaal toegroeien, om een tegenwicht te geven ten opzichte van de multinationals. In de loop van de komende tien jaar zullen er zeker coöperaties in beeld komen waarvan boeren en tuinders uit meer EG-Ianden lid zijn". Dat zei ir. D. Luteijn, voorzitter van Cebeco Handelsraad, vorige week vrijdag ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de afdeling land- en tuinbouwmechanisatie te Steenwijk. "Maar", voegde hij eraan toe, "binnen die grotere strukturen blijft het een absolute voorwaarde dat boeren en tuinders zelf de grote beleidslijnen bepalen". Volgens Luteijn moet Nederland in spelen op de komende eenwording van de EG door verbetering en ver nieuwing van de infra-struktuur. Voor de landbouw voorzag Luteijn een verschuiving van de dierlijke naar de plantaardige produktie. Waar nu nog 65 procent van de tota le agrarische produktie in de dierlij ke sektor zit, zal dat in het jaar 2000 tot de helft zijn gedaald. Tegen die tijd zal de glastuinbouw verreweg de grootste agrarische sektor zijn. Het totaal aantal bedrijven zal de ko mende tien jaar teruglopen met 30 tot 40 procent. Deze prognose uit de 4e nota ruimtelijke ordening noem de Luteijn reëel. Ook binnen Cebeco Handelsraad zal het aantal leden-verenigingen drastisch teruglopen, tot omstreeks 20 in de midden jaren negentig. Daarbij gaat Cebeco zich in toene mende mate internationaal oriënte ren. Dat blijkt nu al uit de overname van Noord-Amerikaanse bedrijven in de zaaizaad- en pluimveesektor. Doorzetten Drs. W. Adema, algemeen direkteur van Cebeco-Handelsraad, zette de mechanisatie-ontwikkelingen en de huidige moeilijke periode in de land bouw in een historisch perspektief. "Ook andere sektoren in de maat schappij, zoals de textiel en de auto industrie hebben dit doorgemaakt", stelde hij. "Terugloop van de afzet, reorganisaties, inkrimpingen. Denk ook eens aan de bakkerijen. Vroeger op elke hoek een ambachtelijke bak ker. Nu, nadat de supermarkten voor een grote sanering hadden ge zorgd, zien we weer gespecialiseerde warme bakkers verschijnen. Ieder met hun eigen kwaliteitsprodukt. Dat is hun kracht en hun bestaans recht". Zo'n periode van aanpassing duurt volgens Adema tien tot vijf tien jaar. Wat dat betreft is de land bouw dus nog maar aan het begin. In die overbruggingsperiode moet de ondernemer naar kostenverlaging streven om te overleven. Voor de on dernemers die daar in slagen, zag Adema een goed perspektief op wat langere termijn. De mechanisatie kan daar op inspelen door aandacht voor het milieu, toepassing van de nieuwste technische vindingen, en het vergroten van de toegevoegde waarde op de boerderij. De mikro- Het Cebeco mechanisatiebedrijf te Steenwijk in vogelperspektief elektronika maakt het mogelijk pro- duktbewerkingen die nu alleen op een grootschalige manier ekono- misch verantwoord zijn, terug te ha len naar de boerderij. Een kleine zui velfabriek of fritesbakkerij op het bedrijf, zo voorzag Adema. De afzet zou dan wel gezamenlijk moeten ge beuren, waarbij Adema verwees naar het veilingsysteem in de tuin bouw. Voor de boer voorspelde Adema meer aandacht voor het ma nagement ("Meten is weten en plan nen is kennen"), kwaliteit en milieu. Veel van de huidige ondernemers hebben om te overleven de keuze tussen schaalvergroting of boeren op part-time basis. De mikro-elektronika komt, aldus Adema, maar niet in één revolutio naire klap. De praktische toepassin gen zullen geleidelijk, maar wel steeds sneller worden ingevoerd. In het hele mechanisatieproces worden nieuwe vindingen beheerst ingepast, stelde hij. Daarbij verwees Adema naar een demonstratie die hij on langs meemaakte met een onbemand spuitvliegtuigje, dat radiografisch bestuurd wordt. "Dat komt eraan, maar het duurt nog wel even voor het praktijkrijp is". 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5