IOAZ EN MAATSCHAP Op de kleintjes letten over geld en goed Ir. A.W. van de Plassche Ere-lid ZLM overleden (IOAZ-serie, deel 4) Cebeco-Handelsraad breidt aktiviteiten in de tuinbouwsektor uit f Landbouwtelling in Zeeland van 5 april t/m 10 juni 1988 In de voorgaande artikelen is reeds ingegaan op de Wet Inko mensvoorziening Oudere en ge deeltelijk Arbeidsongeschikte ex- Zelfstandigen (IOAZ). De voor waarden waaraan voldaan moet worden om voor een uitkering in aanmerking te komen zijn daar reeds aangegeven. Ook zijn reeds besproken de mogelijkheden voor oudere zelfstandigen of ge deeltelijk arbeidsongeschikte zelfstandigen. In dit artikel zul len we nader ingaan op de moge lijkheden voor oudere en gedeel telijk arbeidsongeschikte zelfstandigen die het bedrijf sa men met een opvolg(st)er exploi teren, b.v. in een maatschap. Beëindiging Maatschap en IOAZ In principe gelden voor de va der/vennoot die de maatschap wil beëindigen dezelfde voorwaarden als bij beëindiging van een éénmansbe- drijf. De oudere zelfstandige moet tussen 55 en 65 jaar oud zijn en het inkomen moet de laatste 3 jaren ge middeld lager zijn geweest dan 32.300,bruto per jaar. De ge deeltelijk arbeidsongeschikte zelf standige (minder dan 80% arbeids ongeschikt voor de AAW) moet jon ger zijn dan 65 jaar. Voor beiden geldt dat het inkomen naar verwach ting ook de komende jaren niet bo ven 32.300,zal uitkomen. Aan gaande het vermogen gelden dezelf de regels als bij het eenmansbedrjf. Bij overname door kinderen, b.v. bij uittreding uit een samenwerkings verband, geldt voor de grond dat de reële overnamesom wordt aange merkt als vermogen met minimaal de pachtwaarde. De overige akti.va worden gewaardeerd tegen de waar de in het ekonomische verkeer. Mede ter versnelling van zijn verede- lingsaktiviteiten, onder andere ten behoeve van de tuinbouwsektor, heeft Cebeco-Handelsraad Floratiss B.V. in Honselersdijk overgenomen. Floratiss houdt zich bezig met weef selkweektechniek in een groot aantal gewassen ten behoeve van de sier- teeltsektor. Daarnaast heeft het be drijf ervaring met de vitrovermeer- dering van suikerbieten, koolsoorten en aardappelen. Dit betekent dat de in deze onderneming verworven ken nis een breed toepassingspakket heeft en niet door specialisatie is be- pérkt tot één of enkele gewassen. Onderzoek en ontwikkeling hebben binnen het bedrijf hoge prioriteit. Floratiss zal onder meer zijn werk zaamheden op het terrein van de ge- nenmanipulatie verder ontwikkelen, waardoor Cebeco-Handelsraad zijn mogelijkheden in de biotechnologie kan uitbreiden. Door de overname van Floratiss rea liseert Cebeco-Handelsraad een ster kere positie in de tuinbouw, waar door meer mogelijkheden ontstaan om de aktiviteiten in deze sektor ver der uit te breiden. De overname be tekent voor Floratiss dat er meer ruimte zal komen om de toch al aan zienlijke omzetgroei van het bedrijf verder te versnellen. Floratiss is gestart in 1978 en heeft thans 24 me dewerkers. Vrijdag 1 april 1988 leningen en kredieten kredieten totaal passief maatschapsvermogen inkl. woning hiervan aandeel opvolg(st)er en vennoot vermogen van ouder/vennoot nog door vader te betalen: belasting en premieheffing belasting liquidatiewinst FOR terugbetalen WIR netto vermogen vader 300.000,— 25.000,— 22.500, 50.000, 5.000, totaal op jaarbasis bruto te berekenen rente van 5% over derhalve basis bruto-uitkering af: 5% over 150.000, bruto-uitkering op jaarbasis waarde woning voor de IOAZ 60% van 175.000,- vastgesteld vermogen: De uitkering wordt dan: normbedrag (grondslag) op jaarbasis forfaitair inkomen uit vermogen 5% van 252.000,— minus 172.500,—) Uitkering op jaarbasis Melkprijs van Campina ruim 1 procent gestegen Indien de Algemene Vergadering die op 8 juni a.s. wordt gehouden, daar mee akkoord gaat, zal de melkprijs 1987 van DMV Campina ƒ80,56 per 100 kg, inkl. BTW bedragen bij een gemiddeld vet- en eiwitgehalte van resp. 4,24% en 3,40%. Dit betekent een stijging van ƒ1,05, ofwel 1,3%, ten opzichte van de melkprijs van 1986, die ƒ79,51 be droeg bij een gemiddeld vet- en ei witgehalte 3,41%. van resp. 4,17% en bestemmings plannen Oudenbosch Met ingang van 24 maart ligt voor iedereen ter inzage bij de gemeentese cretarie, afd. algemene zaken een herziening die wordt voorbereid voor de bestemmingsplannen a. buitenge bied (gedeelte Groene Woud) en b.Komplan (voormalig ziekenhuis). Wat zijn de mogelijkheden? Wij zullen trachten dit duidelijk te maken met een voorbeeld. Uitgangssituatie: Ondernemer vader/vennoot is 58 jaar, de vennoot/opvol ger is 25 jaar. Zij exploiteren in maatschap een melkveebedrijf van de navol gende omvang en overnamewaarde: 15 ha grond, inkl. ondergrond erf en tuin 300.000, bedr. geb. voor 60 melkkoeien en 30 stuks jongvee 175.000, woning 100.000,— levende have 150.000, werktuigen, inventaris 75.000, voorraden, vordering, deelnemingen kas/bank 75.000, totaal aktief 875.000,— 325.000,— 550.000,— 150.000,— 400.000,— 77.500,- 322.500,- De winstverdeling is op basis van ieder de helft. De maatschappelijke be drijfswinst is 60.000,—. Hiervan vader 50% is 30.000, Hiervan opvolg(st)er 50% is 30.000, Naast het bedrijfsinkomen is er geen ander inkomen. Uitgaande van vo renstaande gegevens wordt naast de andere voorwaarden ook voldaan aan de inkomenseis. Vader komt na beëindiging van het bedrijf in principe in aanmerking voor de IOAZ. Wat wordt in dit voorbeeld de uitkering? Vader is gehuwd en komt derhalve in principe in aanmerking voor een uitke ring als volgt: 12 x 1.956,76 bruto per maand is 23.481,12 vakantietoeslag bruto 1.878,48 De vorige week vrijdag 25 maart jl. is op 91-jarige leeftijd de heer A.W. van de Plassche overleden. Ir. van de Plassche was ere-lid van de ZLM. De heer van de Plassche werd in 1896 in 's Heer-Abtskerke gebo ren. Na een studie aan de toenma lige landbouw Hogeschool te Wa- geningen trad hij in 1922 in dienst van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst. Het jaar daarop werd hij benoemd tot adjunkt rijkstuinbouwkonsulent in Alk maar. In hetzelfde jaar reeds werd hij als zodanig benoemd in Goes. In 1935 volgde zijn benoe ming tot inspekteur van de tuin bouw en van het tuinbouwonder- wijs. Korte tijd later werd hij be noemd tot direkteur van de tuin bouw. In deze periode van zijn le ven heeft de heer van de Plassche zich zeer beijverd om de tuin bouw in het Zuidwesten te stimu leren. Hij maakte daartoe o.m. een reis naar de Verenigde Staten en schreef daarover een leerzaam boek. Vooral de fruitteelt trok hem aan. Hij heeft jarenlang in het ZLM Land- en Tuinbouwblad een kritisch overzicht geschreven van de noteringen en ontwikkelin gen bij de verschillende tuinbouw veilingen. Als dank aan zijn voor- trekkerswerk op dit terrein is later de lagere agrarische school in Ka- pelle naar hem genoemd en werd hij adviseur van de ZLM. Bij zijn aanstelling in 1948 tot plaatsver vangend direkteur generaal van de landbouw in Den Haag werd hij als blijk van dank benoemd tot ere-lid van de ZLM. In 1952 werd Van de Plassche benoemd tot direkteur-generaal van het mi nisterie van landbouw. Voor zijn verdiensten voor de landbouw werd Van de Plassche benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De crematie heeft inmiddels plaatsgevonden. 25.359,60 Zoals in voorgaande artikelen reeds is aangegeven wordt het vermogen als zodanig buiten beschouwing gelaten. Echter over het vermogen dat meer is dan 172.500,wordt een fiktieve rente berekend van 5% welke op de uit kering in mindering wordt gebracht. In dit voorbeeld was het vermogen bij beëindiging 322.500, buiten de berekening gehouden 172.500, 150.000,— 25.359,60 7.500,— 17.859,60 Stel dat de ouders nu direkt na de beëindiging een andere woning kopen en de zoon de bedrijfswoning betrekt. Aangezien de waarde van de eigen zelfbe- woonde woning voor de IOAZ is gewaardeerd op 60% van de waarde in het ekonomisch verkeer, verandert de vermogensamenstelling en -hoogte. Stel dat de woning wordt gekocht voor 175.000,— (waarde in het ekonomisch verkeer) vermogen bij beëindiging: 322.500, koopsom nieuwe woning: 175.000, 147.500,— 105.000,— 252.500,— 25.359,60 3.975,— 21.384,60 Nu alom het overleg gaande is om tot betere prijsvorming te komen, is het ook nuttig zelf in eigen bedrijf te kijken wat daar nog tot de mogelijk heden behoort om tot betere resulta ten te komen. Dus enerzijds on dersteuning van de aktiviteiten van de eigen organisatie in het overleg, doch het daarbij niet laten en daar om anderzijds de stofkam halen door het eigen bedrijf. Het eigen bedrijf kritisch beoordelen is niet een makkelijke opgave omdat je al gauw geneigd bent te veron derstellen dat besparingen toch niet (meer) mogelijk zijn. Doch daartoe moet u zich niet te gemakkelijk laten verleiden. Als het goed is hebt u ten minste het cijfermateriaal van de af gelopen tien jaar nog eens goed be keken en met elkaar vergeleken. Daarnaast is het noodzakelijk dit ei gen materiaal te vergelijken met de gegevens van de bedrijfsgenoten om dat daarmee wordt voorkomen dat er een zekere bedrijfsblindheid ont staat. Daarbij is het nuttig dat een derde als onafhankelijke adviseur u De Gewestelijk Direkteur van de Stichting tot Uitvoering van Land- bouwmaatregelen voor de provincie Zeeland, deelt mede, dat in het tijd vak van 5 april t/m 10 juni 1988 weer de gebruikelijke landbouwtel ling zal worden gehouden. Deze tel ling vindt plaats ingevolge art. 24 van de Landbouwwet en strekt zich uit over bedrijven en personen die geheel of gedeeltelijk hun bestaan in de landbouw vinden. Het doel van de telling is een zo vol ledig en nauwkeurig mogelijk inzicht te verkrijgen in de struktuur van de Nederlandse landbouw en land bouwbedrijven. Daarnaast wordt de telling door het Ministerie van land bouw en visserij ook gebruikt als grondslag bij de uitvoering van di verse regelingen en maatregelen. Een zorgvuldige invulling van het land bouwtellingsformulier is dan ook van groot belang. Aan ieder bij de distriktsburohouder (d.b.h.) geregistreerd bedrijf zal een oproep worden gezonden om op de zitdag te verschijnen. Voor een vlot verlopende telling en om voor u zelf het wachten te beperken is het van belang dat u zoveel mogelijk op de op de oproep vermelde datum en tijd en met een zo volledig mogelijk inge vuld oproepformulier op de zitdag komt. Alle niet geregistreerde personen die een landbouwbedrijf van tenminste 3 n.g.e. 10 s.b.e.) eksploiteren zijn verplicht zich te melden bij de d.b.h. De adressen en telefoonnum mers van de d.b.h.'s zijn als volgt: voor Schouwen-Duiveland, Tholen, St. Philipsland, Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren: Westsingel 58, 4461 DM Goes, tel. 01100-37126; voor Zeeuws- Vlaanderen: Beethovenhof 76, 4536 AB Terneuzen, tel. 01150-95409. Vlas Op de zitdagen kan tevens aangifte worden gedaan van de teelt van vlas in het kader van de EEG- steunregeling voor vlas, oogst 1988. van raad kan dienen over de uitleg van al dit cijfermateriaal indien u zelf geen logische verklaring kunt geven voor gekonstateerde ver schillen. De achtergrond voor dit artikel is ge legen in het feit dat ik in de afgelo pen weken tesamen met enkele groe pen van deelnemers aan het bedrijfs- registratiesysteem voor de akker bouw heb kunnen spreken over de (voorlopige) resultaten van- bedrijfs- uitkomsten over 1987. Daarbij blijkt steeds weer hoe intensief de deelnemers met de cijfers van hun bedrijf bezig zijn en hoe nuttig een groepsbespreking kan zijn. Zeker in dien daarbij ook de cijfers van de andere deelnemers in de bespreking worden betrokken. De besproken cijfers betreffen de opbrengsten en toegerekende kosten van de geteelde gewassen. Doch ook zonder groeps bespreking is het verzamelen van cij fers over het eigen bedrijf een nood zakelijk gegeven. Omdat de weers omstandigheden op het moment dat ik dit schrijf nog niet van dien aard zijn dat u direkt buiten aan de slag kunt adviseer ik u toch nog wat ad ministratief werk te verrichten al kan ik mij voorstellen dat uw hoofd daar op dit moment niet naar staat. Toch raad ik u in uw eigen belang aan de kennis die u b.v. hebt verwor ven bij de kursus 'rekenen voor beslissen' in de praktijk te brengen. Dat is dan met recht: letten op de kleintjes. Een ander doet dit niet voor u en daarom moet u het zelf doen. Overigens maar goed dat een ander het niet voor u doet want u bent zelf ondernemer op uw eigen bedrijf of om het met een variant op een bekende slogan te zeggen: baas in eigen bedrijf. Ook al betekent het baas zijn heden ten dage op een landbouwbedrijf dat u niet al te veel eigen speelruimte meer hebt. Doch gebruik de eigen speelruimte dan ook zo nuttig mogelijk. B. Veerbeek 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3