Pasen Blijdschap De televisie voor velen onmisbaar geworden Palmpaasrecepten WIJ-ZANGEN Pasen LEI onderzoekt behoefte zwangerschapsverlof meewerkende echtgenotes Postzegels Kastanje Een heel belangrijk kommunika- tiemiddel is de televisie. De T.V. is niet meer weg te denken uit ons leven. Televisie is na de Tweede Wereldoorlog het belangrijkste massamedium geworden en ver drong als zodanig de radio. Op vallend is dat via de beeldbuis verkregen informatie geloof waardiger wordt geacht dan die via andere media (radio, krant) onder de motivaite "dat je het toch met eigen ogen hebt kunnen zien", daarbij voorbijgaand aan het feit dat de gepresenteerde beelden evenzeer een selektie vor men als bijvoorbeeld de artikelen in een krant. Voor het merendeel wordt echter naar het scherm ge keken om verstrooiing en ont spanning te vinden. Hierdoor werd de T.V. een geduchte kon- kurrent voor film en theater. Na jaren van onderzoek en experi menteren kwamen tegen 1940 regel matige t.v.-uitzendingen op gang in verschillende landen, waaronder de V.S., Duitsland, Engeland en de Sovjetunie. Daarvoor was uitslui tend incidenteel uitgezonden. De eerste direkte reportages vonden plaats in 1936: het toenmalige Duitse Rijk baarde opzien met uitzendingen van de in dat jaar in Berlijn gehou den Olympische Spelen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog stond de ont wikkeling van de televisie stil. Maar na de oorlog was de opmars van het medium televisie niet meer te stui ten. De explosieve groei begon in de V.S. Nederland begon in 1951 met geregelde uitzendingen, in 1953 ge volgd door België. De kleurentelevisie werd in ons land in 1967 geïntroduceerd. Het aantal liep in Nederland op van 100.000 in 1957, tot 2,5 miljoen in 1967 en 4 miljoen in 1977 (waarvan de helft kleur). De rest van de wereld is door de T.V. veel dichterbij ons geko men. Landen, waar je vroeger niet eens het bestaan van wist, zie je nu regelmatig op de T.V. Van een zekere overdosering is ook sprake wat betreft het tonen van oorlogsgeweld, armoede en honger in de Derde Wereld; het steeds weer gekonfronteerd worden met al deze ellende heeft een afstompende wer king op de kijker, "men kijkt er niet meer van op". De voordelen Televisie heeft een zeer belangrijke funktie als informatieverschaffer. Gezeten in zijn luie stoel, krijgt de kijker allerlei interessante zaken op een aantrekkelijke manier 'voorge schoteld' en kan hij op de hoogte blijven van aktuele ontwikkelingen, zonder daar veel moeite voor te hoe ven doen. Naast de nieuwsuitzendin gen die het feitelijke nieuws geven, zijn er de aktualiteitenrubrieken die dieper op dat nieuws ingaan en het LXIII Gij hebt mij doen kennen door vrienden die mij onbekend zijn. Gij hebt mij een zeetel gegeeven in vreemde huizen. Gij hebt het verwijderde nabij gebracht en van den vreemdeling een broeder gemaakt. Ik ben innerlijk onrustig als ik mijn gewend verstek verlaten moet; ik vergeet dat het oude in het nieuwe huist en dat daar ook Uw thuis is. Door geboorte en dood, in deeze weereld of in anderen, waar Gij mij ook voert, daar zijt Gij het, Gij, dezelfde, de eenige Metgezel van mijn oneindig leeven, die steeds mijn hart met vreugdeban den aan het ongewoone bindt. Voor wie U kent is er niemand vreemd en geen deur geslooten. O, verhoor mijn beede, dat ik nooit de zeegen mooge derven van de aanraking des Eenen in het spel der veelen! Rabindranath Tagore van kommentaar voorzien. Ook op edukatief gebied speelt de televisie een belangrijke rol. Behalve dat er op scholen en universiteiten veel ge bruik van wordt gemaakt, kunnen belangstellenden via de televisie al lerlei kursussen volgen, zoals lessen in vreemde talen, schaaklessen enz., die vaak vergezeld gaan van bijbeho rend studiemateriaal. Daarnaast zijn er specifiek op bepaalde groepen ge richte bij-, her- en nascholingskur- sussen. De TELEAC, de Nederland se Stichting Televisie Academie, ver zorgt erg veel kursussen op eduka tief gebied op de T.V. Er is nu ook een nieuwe vorm van dienstverlening via de televisie, nl. Teletext. Dat is geschreven nieuws en grafisch afgebeelde informatie, voor degenen die teletext hebben op afroep beschikbaar met behulp van een elektronische kiezer. Men kan de vele pagina's van deze "televisie krant" raadplegen, voor b.v. aankomst- en vertrektijden van trei nen en vliegtuigen, effektenkoersen, informatie over weer en verkeer enz. enz. Wat we vooral ook niet moeten ver geten is het amusement op de t.v. en het plezier dat je kunt hebben van die t.v. Ik denk dat vooral eenzame en oudere mensen heel blij zijn met hun t.v. Door die t.v. blijven ze toch betrokken bij alles wat er in de we reld gebeurt, en de t.v. voorkomt vaak verveling. Kortom, de T.V. is voor velen nog steeds een geweldige uitvinding en een onmisbaar medium. Nadelen Televisie kijken kan een verslaving worden. Er zijn mensen, die de T.V. 's middags aanzetten, en hem pas uit doen na het allerlaatste programma 's avonds laat, los van of ze het nu wel of niet interessant of leuk vin den. Als dat zo is, dan kan die t.v. een grote stoorzender zijn, die nor male gesprekken en andere aktivitei- ten in de weg staat. Sinds er t.v. is, worden er minder spelletjes gedaan in de gezinnen, terwijl dat juist zo gezellig en ontspannend kan zijn. Mensen blijven 's avonds ook thuis voor de t.v., als ze een spannende se rie volgen. Gelukkig krijgen steeds meer mensen een video, en dan kun je dat favoriete t.v. programma op nemen, en bekijken wanneer je dat uitkomt. Kinderen vinden de t.v. ook meestal heel belangrijk. Ik las in een tijd schrift over een moeder, die de kin deren 's middags nergens mee naar toe kreeg, omdat ze t.v. moesten kij ken. Als ze op woensdagmiddag met de kinderen aan het winkelen was, zeurden ze dat ze half vier thuis moesten zijn, om een bepaald pro gramma te kunnen zien. Dat ging die moeder de keel uithangen, en toen verbood ze de kinderen voortaan om 's middags al t.v. te kijken, de t.v. ging niet meer voor half zeven aan, en dat beviel veel beter. En wat denkt u van het geval van mensen die op doorreis waren, even bij kennissen aangingen omdat het volgende deel van een t.v. program ma kwam, en toen weer doorreden, omdat ze dat beslist niet wilden mis sen.... De t.v. kan ook een slechte invloed hebben op volwassenen en kinderen. Er wordt erg veel geweld vertoond, en juist door die t.v. ko men mensen soms op ideeën, hoe ze een bepaalde inbraak moeten doen, of nog erger: hoe ze een perfekte moord kunnen plegen, zonder ge pakt te worden. Er zijn echt wel mis dadigers die door de t.v. op bepaal de ideeën werden gebracht. Sommige mensen zijn heel bang voor de verkeerde invloed van de t.v., daarom zijn er ook bepaalde kerkelijke richtingen die principieel tegen de t.v. zijn. U ziet, de t.v. is maar een ding, maar dat ding speelt wel een grote rol in ons leven, en er zitten voor- en nadelen aan dit medium. M.T. Vleugel-Mandemaker Soms flikkert een licht in je ogen soms hoor ik een gloed van je stem soms voel ik de warmte van je huid ademen op het ritme van mijn ge dachten. Soms schijnt de zon heel even een nieuw zien een nieuw horen een nieuw leven ik voel woorden, die ineens gestalte krijgen als lichtende figuren opgestane gedachten, die mens'lijk worden en leefbaar; zo kunnen doden met ons zijn meer dan leven zijn ze meer dan woorden kunnen zeggen meer dan een stem kan zingen meer dan handen kunnen voelen. Veraf ben je en toch nabij genesteld in mijn leven voor altijd wonend in mijn gedachten levend in mijn eigen leven ademend in mijn stem. D.A. Werner 'Er is meer dan ik zie' Blijdschap om het weer herstellen van de stille periode naar een heel uitbundige blijdschap. De herkomst van het Paasfeest gaat veel verder te rug dan de Oud-Testamentische ver meldingen. Het Paasfeest was van oorsprong een landbouw feest en het stond in verband met de gerste- oogst. Verder had het ook te maken met de eerste worp van de lamme ren. Hierin vinden we elementen van de ongezuurde broden en van het paaslam. Later kregen deze natuur- feesten een historische, een nieuwe betekenis. Ze werden verbonden met de uittocht uit Egypte. De ongezuur de broden stonden voor de haast waarmee het volk Israel uit Egypte Het Landbouw-Ekonomisch Insti tuut is bezig met een onderzoek naar de behoefte aan een zwangerschaps- en bevallingsverlof voor meewerken de echtgenotes. Het onderzoek wordt verricht in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Voor het onderzoek is aan 1500 mee werkende echtgenotes in de land- en tuinbouw, verspreid over het hele land, een vragenlijst gestuurd. Met behulp van de antwoorden hoopt men een indruk te krijgen van de mate waarin meewerkende echtge notes doorwerken tijdens de zwan gerschap en na de bevalling. Ook wordt de mening over een verlofre geling gevraagd. Na deze schriftelij ke enquête volgt nog een mondelinge enquête bij een deel van de vrouwen om wat uitgebreider op een aantal zaken in te kunnen gaan. In januari zal vermoedelijk een rapport met de resultaten van dit onderzoek ver schijnen. Haantje voor op de palmpaasstok of zo maar als broodje (ook wel kukel- haan genoemd). Brood werd als zegenbrengend sym bool beschouwd. Tegenwoordig ziet men de haantjes veel in de winkels te koop, maar u kunt ze heel eenvoudig ook zelf maken. 500 gr. bloem, 3 dl. melk, 50 gr. gesmolten boter, 30 gr. gist en 40 gr. suiker. Maak van de bloem, de met lauwe melk aangemaakte gist, de wat afge koelde gesmolten boter en de suiker een gistdeeg. Besla het deeg om het mooi luchtig te maken. Laat het beslag op een warme plaats voldoen de uitrijzen en vorm er ongeveer 10 bolletjes van. Werk deze uit tot haantjes. Knip de staarten en kam men in met een keukenschaar en ge bruik een rozijn of krent als ogen. Bestrijk de haantjes met wat losge klopt ei en bak ze in een matig war me oven in ongeveer 30 minuten gaar en goudbruin. Vrijdag 1 april 1988 Paasmannetjes (het ei als vrucht baarheidssymbool op de borst geklemd). 500 gr. bloem, 3 dl. melk, 50 gr. gesmolten boter, 30 gr. gist, 40 gr. suiker en 10 eieren. Maak van de ingrediënten een gist deeg als boven beschreven. Besla het deeg om het mooi luchtig te krijgen. Laat het op een warme plaats vol doende uitrijzen en vorm er onge veer 10 bolletjes van. Maak van een bolletje deeg een puntbroodje, maar laat dit aan één kant stomp. Vorm van dit stompe uiteinde het hoofd en druk de rest met de hand plat. Knip met een schaar armen en benen in en maak ogen en neus van rozijnen. Leg een rauw ei op de buik van het mannetje en sla zijn armpjes erom heen. Bestrijk hem met losgeklopt ei en laat hem in de oven op een bebo terd bakblik narijzen. Bak de paasmannetjes in een warme oven in ongeveer 20 minuten gaar en bruin. trok. Het slachten van het lam als offer geschiedde op' de avond voor de Uittocht. Het woord Pascha komt van het He breeuwse pasach, dat is: voorbij gaan. Hiermee gaf men aan dat de vernietiger de huizen van de He breeën in Egypte voorbijging om ze te sparen op de vooravond van de Uittocht. Pascha: de dood gaat voorbij Ook dit heeft alles te maken met ons thema: kommunikatie. Het is het doorgeven van een feestelijke bood schap. Wie wil die niet graag door geven en wie wil die niet graag ont vangen. Voor een feest kleedt men zich extra aan, ook de natuur doet dat en de eerste lenteboden tonen ons hoe alles weer ontwaakt. Dat is een vorm van kommunikatie, het is een boodschap die ieder verstaat al is het een woordeloze boodschap. Mensen kunnen ook zonder woor den anderen laten weten - voelen dat ze er zijn en dat m#h op je kan reke nen. Een handdruk, een liefdevolle blik, een klein gebaar. Dat kan al leen als men bij elkaar is maar op af stand is zo'n heel kleine blijk van er- te-zijn verschrikkelijk belangrijk. Dan is de post een welkome on dersteuning. Wat we ook sturen per post, altijd moet daar een postzegel op. En behalve de brief of de kaart die we ontvangen met daarin of daarop de boodschap, het bericht dat men wilde versturen is er de zegel. De "uitvinder" van de postzegel is waarschijnlijk de Schotse drukker James Chalmers (1782-1853), maar de Engelsman Rowland Hill heeft het idee in de praktijk gebracht. In 1840 werd het plan van Chalmers om het betaalde frankeergeld te ver antwoorden door een zegel op de brief te plakken ingevoerd. De oudste zegels hebben geen z.g. ge tande rand en moesten door de amb tenaren van de vellen worden geknipt. De tandingsmachine is een uitvin ding van een Ier, Henry Archer in 1848. In Nederland werd de postze gel op 1-1-1852 ingevoerd. De postzegel is een ambtelijk betaal middel voor de vergoeding van de diensten die de Post tegen vastgestel de tarieven verleent. De naam van het land moet altijd op de postzegel voorkomen evenals de frankeerwaarde. Postzegels hebben ook een eigen taal. Deze taal dient wel door beide partijen te worden verstaan en de boodschap zit dan in de wijze waarop de zegel is opge plakt. Dit kan dan tevens inhouden dat er onder de postzegel iets is ge schreven wat na zorgvuldig afweken tevoorschijn komt. De afbeelding op de postzegel is ook heel boeiend soms, maar een andere keer weer saai. De uitgever van post zegels maakt er een kunstwerkje van en velen zijn deze gaan verzamelen. Een postzegelverzameling kan grote waarde hebben doordat er heel bij zondere in voorkomen. Een privé verzameling kan iets ver tellen van de kontakten die er waren met mensen uit verschillende streken - landen - werelddelen. Op het mo ment van uitgifte vertellen de zegels ook iets van datgene wat er in die tijd in een land belangrijk is. Het is soms een vorm van kommunikatie met het verleden maar ook wel met het heden als er aktuele gebeurtenis sen worden afgebeeld. Een brief met een mooie postzegel heeft iets extra's, kan iets toevoegen aan de blijdschap van het ontvangen van de brief toevoegen. We kunnen die rustig stellen want er zijn ook "ambtelijke" brieven die geen postzegel hebben maar een op druk: Port betaald Nederland. De verzender/afzender maakt zijn kar wei dikwijls net voor feestdagen af zodat deze "post" een rem op onze blijdschap wordt. Die brief met die mooie postzegel en het goede bericht of levensteken het zijn de voorjaarsbloemen op onze dis. Geniet ervan. P.J. de Rooy-Janse, M.A. Glanzende doos die het wonder bewaart: slapende kiem van het wachtende le ven - zelf door weerbarstige bolster omgeven toont ge nog niets van uw aard. Glanzende doos door de winter bewaard: schuttend het wordende, wondere leven maanden van koude en donker omgeven, bergt ge de kiem van uw aard. Glanzende doos die de tijden vervaart: uit u ontspruit nu het krachtige leven kiemplant wordt boom om dan zelf weer te geven bloesem en vrucht naar uw aard! Mieke de Jong 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 27