Japanse droomkersen en inheemse sierkersen Rhododendrons zijn mooi gezelschap voor bloeiende sierkersen. Japanse sierkersen In april en mei, als de tuin feest viert, bloeien de japanse sierker sen. Met een bijna onwerkelijk schone bloesempracht vertederen deze oosterse bomen en struiken onze soms nog wat kille holland- se tuinen. Er zijn minstens hon derd verschillende tuinvormen van japanse sierkersen. Het is jammer dat van die grote keuze mogelijkheid maar nauwelijks gebruik wordt gemaakt. Wat we in tuinen aan japanse sierkersen aantreffen beperkt zich meestal tot slechts een drietal soorten. En dat zijn eigenlijk niet eens de mooiste. Overbekend is de grote donkerrose en groot- dubbelbloemige Prunus serrulata 'Kwanzan', voorts zien we regel matig de smal-zuilvormige 'Amanogawa' met zachtrose en kele bloemen en als bekende treurvorm komen we met rose gefranjerde bloemen de japanse treurkers tegen. Over de soorten die we niet of te weinig tegenkomen willen we het hier hebben. We kiezen daartoe uit het sortiment de soorten die over het algemeen goed verkrijg baar zijn. Want door de onbe kendheid worden veel overigens zeer fraaie soorten niet gevraagd en dus ook niet gekweekt. Bloeitijd van november tot half mei De japanse sierkersen bloeien voornamelijk in de maanden april en mei. Maar uitzonderin gen bevestigen ook hier de regel en van één sierkerssoortje kun nen we al in de herfst genieten. Dat soort je luistert naar de fraaie naam Prunus subbirtella 'Au- tumnalis Rosea'. Autumnalis wil zo veel zeggen als in de herfst bloeiend en Rosea betekent roze. Tot veler verbazing verschijnen aan die struik omstreeks novem ber de eerste bloempjes. Gaat het daarna vriezen, dan bevriezen de bloempjes, maar zodra de vorst voorbij is openen zich weer nieu we knoppen. En in het voorjaar komt de echte hoofdbloei. De struik wordt ongeveer drie meter hoog, de bloemen zijn klein en licht rose. Takken die een week tevoren worden gesneden en in de kamer worden gezet pronken met Kerstmis met bloemen. De echte japanse sierkers De echte japanse sierkers is niet de bekende hiervoor genoemde Prunus serr. 'Kwanzan'. In Ja pan heeft een kennelijk verfijn dere smaak geleid tot de voor keur voor Prunus yedoens. Voor deze boom worden de zogenaam de kersebloesemfeesten georgani seerd. Het is een boom die zo'n tien meter hoog wordt en begin april bloeit met enkele bloemen. Die bloemen zijn bij het uitko men iets rose getint maar worden al snel zuiver wit. In diezelfde vroege periode bloeit ook een ander japans sierkersje. Voor wie eenvoudig niet mooi genoeg is, zijn er enkele kultivars geselekteerd waarvan Prunus pa- dus 'Watereri' opvalt door de grotere witte bloemtrossen en waarvan Prunus padus 'Colora- ta' zich onderscheidt door pur perkleurig blad en bleekrose bloemtrossen. De kriek De kriek, zoete kers of Prunus avium heeft meegewerkt aan het ontstaan van vele konsumptie- kersen. Veel van die konsumptie- kersen worden nog dikwijls geënt op een onderstam van, zoals ze dan heet, de limburgse boskriek. De Kriek kan uitgroeien tot een flinke boom van zo'n vijftien meter hoog en bloeit tegelijk met het uitlopen van het blad met trossen enkele witte bloemen. Een zeer fraaie kultivar is Prunus avium 'Plena'. Deze gezond groeiende sierkers bloeit in het voorjaar zeer uitbundig met mas sa's prachtige goed gevulde witte bloemen. In het najaar is er als toegift een soms geel tot rode herfstkleur. De Japanse droom kers "Myako". Shirofugen is een sterk groeiende brede struik met opvallende bronskleurig blad. De bloemen die eerst zuiver wit zijn verbloei- en iets roze. De grote aan lange stelen hangende bloemen kon trasteren mooi met het brons kleurige blad. Inheemse sierkersen De pruimeachtigen of Prunus fa milie waartoe de sierkersen beho ren zijn een voor tuin en land schap uitermate belangrijke plantegroep. Het is een familie die in welhaast iedere tuin is ver tegenwoordigd. Bovendien is het een familie die in veel gevallen het nuttige met het aangename weet te verenigen. Tot de pruime achtigen behoren natuurlijk de pruimen, maar ook perziken, abrikozen en de zoete en zure kersen. Ze omvatten de slee doorn, de japanse sierkersen, de amandel, de vogelkers, de kroos- jes, de kriek en nog een hele reeks minder bekende soorten. De japanse sierkersen spreken door hun uitbundige bloei het meest tot de verbeelding en slechts weinigen kunnen hun ver leiding weerstaan. Toch is zo'n suikerzoete japanse droom niet altijd even gepast. De betovering die er van uit gaat heeft soms dat onwerkelijke dat ons' nuchtere Hollanders het gevoel geeft vreemd te gaan met een exotische schoonheidskoningin. En omdat vreemd gaan niet iedereen ligt, willen we hier een aantal van die meer bescheiden maar toch o zó lieve sierkerssoortjes van eigen bodem presenteren. sing siert ze menig hof. Daar waar in verband met het zo genaamde perevuur de meidoorn minder wordt gewenst, kan de sleedoorn als redelijk alternatief aangeplant worden. De sleedoorn brengt na de bloei kleine blauwe, wrang smakende pruimpjes voort waarvan door de liefhebbers een soort vruch- tenkompote gemaakt kan worden. De vogelkers De gewone vogelkers of Prunus ixpadus is een stugge groeier die een hoogte van zo'n twaalf meter kan bereiken. In natuurlijke si tuaties komt ze voor in bosjes te- samen met o.a. eik, iep en esdoorn. In afwijking van de meeste ande re pruime-achtigen bloeit de vo gelkers met trossen of pluimen witte bloemen. In augustus rij pen de donkere vruchten en zoals uit de naam al valt af te leiden worden die vruchten graag door de vogels genuttigd. Ook de vogelkers is een zeer bruikbaar gewas in erfbeplantin- gen, vogelbosjes en andere min der gekultiveerde of landschap pelijke beplantingen. De kerspruim De kerspruim of Prunus cerasife- ra is als soort alleen nog als on derstam in gebruik. In tuinen is de kerspruim vooral aanwezig als roodbladige kultivar. Heel be kend is de Prunus cerasifera 'Atropurpurea'. Het is een kleine boom met eerst licht en later donker purperbruin blad. Tege lijk met het licht ontluikende blad verschijnen de roze, later naar wit verbloeiende bloemen. Een kultivar met goed eetbare wijnrode pruimpjes is Prunus ce- rasifora 'Hollywood'. 'Holly wood' heeft vrij grote bladeren die aanvankelijk groen zijn maar in de loop van de zomer meer naar bruin verkleuren; de bloe men zijn licht rose. De roodbla dige kerspruimen zijn in tuinen opvallende, soms (te) zware kleur- aksenten. Door ze te omgeven met planten met geelachtig- groene bladeren wordt een leven diger effekt verkregen. Zoals met alle bladkleurspelingen leidt ech ter een teveel tot een onrustig ge heel en enige terughoudendheid is dan ook op zijn plaats. De zure kers Uit de zure kers of Prunus cera- sus is onze bekende morel voor tgekomen. Ofschoon de morel in hoofdzaak om de vruchten wordt aangeplant, weet hij in bloei vele andere 'echte' sierkersen te eve naren. De kleine boom of flinke struik heeft een aardige groeiwij ze en kan in veel gevallen in klei nere tuinen als sierkers funkti- oneren. Een geselekteerde siervorm van de zure kers is Prunus cerasus 'Rhexii' die in mei gedurende vrij lange tijd is overladen met mooie witte dubbele bloemen. De sleedoorn De sleedoorn of Prunus spinosa is een eenvoudige struik die met een bescheiden plaatsje in de ran den van hagen, singeltjes en stru welen al tevreden is. Die tevre denheid laat ze al vroeg in het voorjaar blijken als ze zich nog voor ze in blad komt tooit met een massa witte bloempjes. Op Ook Magnolia is aanwezig op het voor jaarsfeest van de tuin. Het is 'Okame', een tot drie me ter hoge struik met enkele, diep karmijnrose bloemen. De talrijke bloesems geven de struik het aan zien van één dieprose bloe semwolk. Feeërieke schoonheid Sneeuwwit zijn de grote bloemen van Prunus serrulata 'Shirotae'. De enkele of half dubbele bloe men bloeien van begin april tot begin mei. De takken groeien breed uit en hangen iets over. Ook jonge struiken bloeien al rijk. Shirotae is een bijzonder mooie sierkers die ieder voorjaar als een sprookjesachtige bruid op het feest van de tuin staat te schitteren. In de herfst tenslotte, kleuren de bladeren prachtig geel. "Een andere sierkers met een fraaie herfstkleur is Prunus sar- gentii. De bloei in april bestaat uit enkele rose bloempjes die te gen het tegelijk uitlopende blad mooi afsteken. Opvallend is ook de glimmend donkerbruine bast van stam en takken en als een van de weinigen heeft Prunus sargentii een intens warm rode herfstkleur. De laatst bloeiende soorten Van de laatst bloeiende sierker sen zijn 'Miyako' en 'Shirofu gen' de toppers. Miyako is in knop rose getint en bij het open gaan prachtig wit. De grote tot 5 cm gevulde bloemen hangen aan 15 cm lange bloemstelen. Miyako bloeit lang en bijzonder rijk. Als struik groeit ze laag en breed, op stam geënt ontstaat een brede af geplatte kroon. gepaste wijze voegt ze zich in het koor van planten die in het land schap de lof op het voorjaar zin gen. In erfbeplantingen, vogel bosjes en dergelijke voelt ze zich het beste thuis en in die toepas- c. j. nouse beveland bv. Vrijdag 1 april 1988 25

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 25