DTTD "We moeten de politici niet met rust laten..." Campina zoekt samenwerking over nationale grenzen zuidelijke landbouw maatschappij ZLM-VOORZITTER OVER AKKERBOUWPROBLEMATIEK: Sc'j y P <i S~t>& VRIJDAG 1 APRIL 1988 I ha 76c JAARGANG NO. 391 land- en tuinbouwblad Omdat DMV-Campina in het verleden heeft geïnvesteerd in produktiecapaciteit en in internationale marktontwik keling ziet dit Zuid-Nederlands Zuivelconcern zich bij een teruglopende melkleverantie uit eigen gebied gedwongen melk en halffabrikaten uit andere landen te betrekken. De nieuwe korting op melk zal tot gevolg hebben dat nog meer dan in het verleden melk zal worden gekocht in Bel gië, Duitsland en Engeland. Aangezien met melk veel water wordt getransporteerd en er mede daarom uit kostenoogpunt beperkingen bij de import zijn, zoekt Campina nu ook samenwerking met zuivelfabrieken in het buitenland voor de aankoop van halffabrikaten. Besprekingen op dit terrein zijn gaande met zuivelfabrieken in België en in Polen. Ook andere Oosteuropese landen zouden leverancier van halfproduk- ten kunnen worden. Een en ander werd vrijdag 25 maart in Veghel bekend gemaakt op een persconferentie door al gemeen directeur W. Overmars. De heer Overmars konstateerde verder dat Campina door een verslechteren de concurrentiepositie op de internationale zuivelmarkt terrein prijs moet geven aan o.m. Nieuw-Zeeland en Ca nada. Dit is een gevolg van het feit dat Campina onvol doende melk aangeleverd krijgt en naar verhouding tegen te hoge kosten grondstof uit andere landen moet importe ren. De nieuwe korting op het melkquotum zal o.m. tot gevolg hebben dat de melkprijs voor de boer komend jaar waarschijnlijk licht onder druk komt te staan, zo ver wacht de heer Overmars. Beaktie FI\IZ op quotumkorting De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ is hevig te leurgesteld in het plan van minister Braks om de melk quota met 3,95% te korten. Deze vermindering van de melkhoeveeheid zou reeds per 3 april moeten ingaan. In een spoedbrief dringt de FNZ er bij de bewindsman op aan om deze korting te heroverwegen. De organisatie is van oordeel dat een deel van deze korting niet nodig is. Dat gedeelte (32.500 ton) zou de minister kunnen halen uit een nieuwe opkoopregeling voor melkquotum. Eveneens was het de bedoeling om via opkoop een gedeel te van het melkquotum veilig te stellen dat het ministerie teveel had uitgegeven. Hierover bestond overeenstemming tussen het landbouwbedrijfsleven en het departement. De zuivelorganisatie wijst erop dat bij het doorgaan van de korting een grote schaarste aan grondstof voor de Ne derlandse zuivelindustrie ontstaat. In zijn openingswoord bij de hoofdbestuursvergadering van de ZLM maandag 28 maart jl. in het Landbouwhuis te Goes heeft ZLM-voorzitter de heer H.C. van der Maas, zijn teleurstelling geuit over het feit dat het kabi net de land- en tuinbouw niet of nauwelijks wil com penseren voor het terugbrengen van de WIR- basispremie naar nul. Hij rekende voor dat WIR en het niet aanpassen van het BTW-forfait een gat slaan van 500 a 600 miljoen waar van na aftrek van de kinderbijslag premie van 70 miljoen en de 100 miljoen BTW-compensatie een netto tekort van de landbouw ov,er blijft van 300 400 miljoen. Hij merkte hierbij op dat 1 a 1 V2 minder verlaging van de vennootschapsbelasting al een bedrag van dezelfde om vang boven tafel zou doen brengen om de landbouw te compenseren van het WIR-verlies. Wat het akkerbouw- aktieplan betreft sprak de ZLM-voorzitter de vrees uit dat de benodigde financiële steun hiervoor dreigt te verzui pen in de totaliteit van zaken die aan de orde zijn. Daar om heeft het Landbouwschap vorige week in indringen de gesprekken en pleidooien aangaande de WIR- compensatie èn het akkerbouwaktieplan met ministerie en Tweede Kamer fractiebesturen onder meer ook uit drukkelijk gesteld, dat het hier om twee afzonderlijke za ken gaat. "We moeten oppassen dat de landbouworga nisaties straks niet de "zwarte Piet" krijgen toegespeeld om de kruimels als nog te verdelen over de verschillende sectoren met een kans op doorbreking van de zo brood nodige solidariteit". De heer Van der Maas is overigens niet hoopvol gestemd over een spoedig positief resultaat op de zo gerechtvaardigde wensen van de akkerbouw. "Immers Braks heeft jl. maandag weer tegen het Land bouwschap gezegd, dat hij niet bevoegd is om de totale financiële wensen van het akkerbouwaktieplan te hono reren en dus zal daarvoor in het parlement een opening gemaakt moeten worden. In alle nuchterheid een weinig hoopvol perspectief". Daarom zullen naar het parlement de komende weken en maanden aandachttrekkende ak- ties plaats moeten vinden. "Politiek en samenleving moeten op de hoogte zijn en weten dat de aktuele pro blemen in de landbouw in ons land volledig genegeerd dreigen te worden". De ZLM-voorzitter stelt andermaal vast, dat (de Brusselse besluitvorming, waarbij nu.nog op geteld moest worden het commissievoorstel om de interventieprijzen niet te verhogen) zal leiden tot aanzien lijke prijsverlagingen bij granen (theoretisch dit seizoen al 61/2%) bij erwten en veldbonen(10%) en bij suikerbieten. Gevolg hiervan zal zijn dat het verdringingseffect zich versterkt door zal zetten. "Alleen een klimatologische calamiteit in heel West-Europa kan de sombere inko mensperspectieven nog logenstraffen, maar dat kan en mag toch niet het enige houvast zijn voor de akkerbouw sector?" Met deze woorden sloot de voorzitter zijn commentaar af op ontwikkelingen met betrekking tot het akkerbouwaktieplan, de WIR-compensatie en het door de Europese Ministerraad bekrachtigde commissie voorstel om de interventieprijzen te stabiliseren. Mestvarkenssector De heer Van der Maas vroeg vervolgens ook aandacht voor de inkomensverslechtering in de intensieve veehou derij, vooral in de mestvarkensector. "De mestproblema tiek graaft diepe sporen en valkuilen voor de concurren tiepositie van de Nederlandse varkens en kippenhouderij, zo stelde hij vast. De voorzitter merkte vervolgens dat de tegenstellingen tussen het ministerie van landbouw en het Landbouwschap toenemen voor wat betreft de pri vatisering van de voorlichting en de verzelfstandiging van het landbouwkundig onderzoek. De onordentelijke wijze waarop de overheid het bedrijfsleven daarbij een onevenredig financieringsaandeel in de maag probeert te splitsen is een kwalijke zaak. Van onordentelijk en onbe grijpelijk sprak hij ook waar het de opgedrongen bezuini gingen bij landinrichting betreft. "Vanuit de ZLM hebben wij ons binnen het landelijk or- ganisatieverband fel verzet tegen de neiging om bepaal de aspecten van de ministeriële voorstellen dan maar node te accepteren. We hebben klaarblijkelijk nog een lange, moeilijke weg te gaan om samenleving en over heid te overtuigen van de absolute noodzaak van de be schikbaarheid van optimale produktie-omstandigheden voor de Nederlandse land- en tuinbouw in de komende concurrentiestrijd binnen de EG, die zal bepalen "waar" "wat" geproduceerd zal worden", aldus de heer Van der Maas tot slot van zijn openingswoord. Dat het als hobby houden van schapen kan uitgroeien tot een welkome neventak op het akkerbouwbedrijf is bewe zen bij de familie Middelkoop uit Lage Zwa/uwe. Al zo'n 14 jaar worden hier zwart blesschapen gehouden. De familie Middelkoop heeft dit weinig gangbare ras vooral gekozen vanwege het fraaie uiterlijk "en omdat ze je zo parmantig aan kunnen kijkenU kunt hierover alles lezen op pagina 21, in onze paasbijlage.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1