p.j. zuid geluid Een perfecte rugopbouw met de AMAC rpnfrees. DEUTZ-FAHR machines Voorkom spuitsporen WINTERTARWE/GRASZAAD tijdig bemesten! VAN BEEK's LUCHTVAARTBEDRIJF b,. Jongeren blijven aan bel trekken Gezamelijke brief 3 ZLO en ZAJK P. VAN EIJZEREN B.V. redaktie Henk Tegels verstelbare rugvormers, (x>k als aanaarders te gebruiken schakelkast met 3 versnellingen Reeds met veel succes geyverkt in de praktijk! Informeer er maar eens naar bij of bij: UW BETROUWBARE PARTNER IN LANDBOUWMECHANISATIE 01196-13293 Gastgezinnen gezocht voor buitenlandse plattelandsjongeren Op dinsdag 22 maart kwamen de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties en het ZAJK bij elkaar. Inzet van de bespreking was de ontwikkelingen het akkerbouwbeleid. Jongeren en ouderen waren het er over eens dat produkie beheersing een middel is om de graanprijs over eind te houden. Een verplichte braak regeling of welke vorm van pro- duktiebeheersing dan ook bieden perspektief op de korte termijn. He laas vinden de standsorganisaties dat produktiebeheersing op de korte ter mijn niet realiseerbaar is. Men ver moedt dat op Europees nivo veel te genstand zal zijn tegen braken. Met name uit Frankrijk en Engeland. Bij navraag na 22 maart bleek dat de Britse boerenorganisatie - the Natio- PHLO kursus gebruiksmogelijkheden karteringstechnieken Op 30 mei, 1 en 2 juni wordt er in Wageningen de PHLO-kursus (post hoger landbouw onderwijs) 'Ge bruiksmogelijkheden van moderne karteringstechnieken' gegeven. Kosten 750,p.p. Inschrijven kan tot 29 april a.s. De kursus is be doeld voor kaartgebruikers werk zaam buiten de traditionele land meetkunde en fotogrammetrie. Voor inl. tel. 08370-84093. Op vrijdag 25 maart 's ochtends stroomden jongeren uit alle provin cies samen. Bij de ingang van het mi nisterie van Landbouw en Visserij pleitten zij voor begrip voor de nij- AFSCHEID AKKER BOUWER JR. nal Farmers Union zelf een voorstel heeft opgesteld voor verplicht bra ken. Het valt wel mee met de Euro pese tegenstand. Misschien reden voor 3 ZLO om eens serieus te kij ken naar de haalbaarheid van pro duktiebeheersing. Over het akkerbouwaktieplan zijn jongeren en ouderen het eens. Voor de lange termijn heeft het zijn waar de. Jongeren en ouderen besloten om gezamelijk een brief te schrijven naar de politiek. Nog net voor de be handeling van de bezuinigingsopera ties in de Tweede Kamer komt de brief van 3 ZLO en ZAJK binnen. Een hopelijk zinvolle bijdrage om de politiek te overtuigen van de nood in de akkerbouw. Jacques Roumen pende situatie in de akkerbouw. ZAJK-bestuurder Andries Geluk uit Tholen was de woordvoerder van deze landelijke bijeenkomst. An dries sprak een grafrede uit. "We zijn hier tesamen gekomen om afscheid te nemen van Akker Bou wer jr. Het doet onsjonge akker bouwers, pijn te moeten konstateren dat de zo gezonde Akker Bouwer op zon hardhandige wijze uit ons mid den is weggenomen. Het heengaan van Akker Bouwer valt ons vooral zwaar omdat operatief ingrijpen heel wel mogelijk was. Door opera tief ingrijpen had de graanproduktie beheerst kunnen worden en had de dramatische daling van de graan prijs voorkomen kunnen worden. Het heeft niet zo mogen zijn. Door de graanprijzen te laten dalen heb ben Braks en de andere heelmeesters de spil van het bestaan van Akker Bouwer ernstig aangetast Een bedrijf zonder toekomst moet maar worden opgehevenzei minis ter Braks twee weken geleden. Van de verbouw van nieuwe gewassen verwacht hij op korte termijn niet veel. En met de lage olieprijzen heeft volgens hem bio-ethanol ook geen toekomst. Perspektief is er volgens hem voor die bedrijven die hun op pervlakte vergroten. Maar hoe kan dat als daar geen financiële ruimte voor geboden wordt? Met de dalen de graanprijzen is er geen geld om een akkerbouwbedrijf over te ne men, laat staan uit te breiden. Anderen stellen voor om akkerbou wers met overbruggingskredieten in leven te houden. Bruggen hebben pas nut als er aan de overkant vaste grond is. Zoals het er nu voorstaat is er aan de overkant slechts het moe ras van verdere prijsdalingen. Twee weken geleden schetste Braks in Joure het perspektief voor jonge boeren. Als je geen kans meer ziet het bedrijf over te nemen mag je van hem emigreren. Zo wordt er met de toekomst omgesprongen. En de Tweede Kamer-leden kijken met hun armen over elkaar toe. Op de jeugdige leeftijd van 28 jaar, twee jaar na de overname van het ouderlijk bedrijf, is Akker Bouwer op hardhandige wijze uit ons mid den weggerukt. Hij is samen met 800 kollegas per jaar slachtoffer van het nationale en EG-landbouwbeleid. En de heren landbouwpolitici in de Tweede Kamer stonden erbij en ke ken er naar. Op wrede wijze is een einde gemaakt aan het bestaan van onze kollega Akker. Vandaag nemen wij symbolisch af scheid van onze kollega. Politici hebben tot nu toe geen vinger naar de akkerbouw uitgestoken. Aan hen is nu de taak om de akkerbouw weer tot leven te brengen. Daartoe moet de doodlopende weg van prijsdaling oft de- Afd. Langstraat: 8 april: Lentefeest in het Bondsge- bouw te Sprang-Capelle. Vanaf half negen kun je dan terecht. Afd. Tholen/St. Philipsland: 4 april: Traditionele 2e Paasdag vis sen. Opgai* bij Frans (01665-3439). Vertrek: 9.00 uur. 8 april: sportavond te Stavenisse. 15 april: algemene ledenvergadering. Aanvang: 20.30 uur. Plaats:<-café "de Man". Afd. Zevenbergen: 8 april: Beach-party. Plaats: 't Knijpke. Aanvang: 20.00 uur. Strandkleding verplicht. 9 april: Exkursie naar "Maison du Vin" in Tilburg Autotron in Rosmalen. Opgeven bij Reinier Scheele vóór 31 maart (01682-2842). Afd. Schouwen-Duiveland: 9 april: Dag naar Rotterdam. Ver trek: om 14.00 uur bij parkeerterrein Borrendamme. 's Middags maken we een rondvaarttocht met de SPI- DO. 's Avonds gaan we naar theater van de lach. Kosten: 35,voor le- Hoe schrijnend de huidige problematiek in de akkerbouw is toont dit niet mis te verstane beeld. worden verlaten. Dit kan alleen als er goede plannen komen om bene den een jaarproduktie van 160 mil joen ton graan te blijven. De prijs kan niet verder omlaag. Braks en de politici moeten dit tegenhouden. Geen graanprijsdaling maar produk tiebeheersing, daar moeten Braks en politici hun handen voor uit de mou wen steken. Voor Akker komen die maatregelen jammergenoeg te laat. Ik hoop dat we samen het verlies van onze kolle ga zullen kunnen dragen. Jacques Roumen den; 45,voor niet-leden. Opga ve bij Marian van de Hoek, tel.nr.: 01110-16183; Annette Kuyper, tel. nr.: 01110-16934. Opgave vóór 28 maart. PROVINCIAAL: 9 april: 3 CJO-volleybaltoernooi in de Oranje-Nassau sporthal te Mid delburg; 21 april: oprichtingsbijeen komst 3 P.J.O.-Zeeland; 25 april: hoofdbestuur 20.00 uur in het "Pan- nenhuis" te Hoogerheide. (X)k leverbaar als volveldsfrees UWdeulei r# CEBECO-HANDELSRAAD 4462 EW GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Tel. 01100-21 200 Met vestigingen te: Nieuwe Tonge tel. 01875-1977 Axel tel. 01155-1938 Oudenhoorn tel. 01882-1318 Kerkwerve tel. 01110-12455 Rilland tel. 01135-1317 Klaaswaal tel. 01864-3077 Schoondijke tel. 01173-1305 Middelburg tel. 01180-14957 Steenbergen tel. 01670-63440 Nieuwendijk tel. 01834-1388 Wissenkerke tel. 01107-1215 12 KM 20 KH 500 DN KM 24 KS 1.70 SM 40 KS 100 SM 45 CR K 550 K 570 Levering uit voorraad, kom kijken! Voor Zuid-Noord Beveland en Walcheren. landbouwmechanisatie bedrijf LQuistenburg 21, 4454 PZ Borssele Tel. 01105-2040 Door de stichting uitwisseling voor plattelandsjongeren in Bergen (N-H) is ook dit jaar weer een internationa le uitwisseling op touw gezet. Platte landsjongeren vanaf 18 jaar gaan vanuit Nederland voor 6 weken tot 6 maanden naar Zweden, Finland, Zwitserland, Schotland, N.-Ierland, Noorwegen of naar Amerika. Uit deze landen komen ook jongeren naar Nederland. Het is de bedoeling dat ze door heel Nederland trekken en in gastgezinnen verblijven. In de periode 18 juni - 9 juli komen ze naar Zeeland en Brabant. We zoe ken nu gastgezinnen die in die perio de een van de jongeren op wil ne men. Behalve de jongeren uit Zwit serland spreken ze Engels, daarom is enige kennis van de Engelse taal bin nen het gezin wel plezierig. De jon geren werken mee in het gezin of be drijf voor zover mogelijk. Daar naast wordt van de gastgezinnen ver wacht dat de jongeren de kans krij gen wat van de omgeving te leren kennen. De buitenlandse jongeren hebben veelal informatie (dia's) over hun eigen land bij zich die ze gebrui ken om te kunnen vertellen in clubs en verenigingen over hun eigen land. Ook in 1988 kunnen plattelands jon geren deelnemen aan dit uitwisse lingsprogramma. Dus Nederlandse jongeren kunnen dan naar bovenge noemde landen gaan. Informatie of opgave als gastgezin én informatie over de mogelijkheid om zelf naar het buitenland te gaan: Jeannet Vermuë, Torenring 22, 4458 BE 's Heer Arendskerke, 01106-3376 (na 17.00 uur) of stich ting uitwisseling en studiereizen voor het platteland (IFYE programma), postbus 97, Bergen (N-H), 02208-96144. Vrijdag 1 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 12