Ondanks natte weersomstandigheden niet méér stikstof geven aan wintergranen MF DOOR INRUIL VERKREGEN o.a. COR VERLINDE Igrater is hèt onkruidbestrijdingsmiddel voor de hele aardappelteelt, ongeacht teelttype, ras of grondsoort. Pas het middel voor opkomst toe tegen zaadonkruiden en éénjarige grassen. Igrater is zacht voor het gewas en probleem loos voor volgteelten. Igrater is nu ook als flowable - vloeibaar! - geformuleerd (Igrater 500 SC). Het spuitpoeder is verpakt in Wateroplosbaar Folie, met het oog op toepasser en milieu. ME CHA NISATIEBEDRIJF Door de natte weersomstandigheden moeten de voorjaarswerkzaam heden noodgedwongen worden opgeschort. Dit geldt niet alleen voor het zaaien en poten, maar ook de stikstofbemesting aan wintergranen moet vrijwel overal nog worden uitgevoerd. Gezien de ongunstige weersvooruitzichten lijkt het erop dat dit nog wel enige tijd kan duren. Op de meeste percelen was er na de natte winter slechts weinig minerale stikstof in de grond aanwezig. Voor de wintergranen betekende dit, dat er een hoge eerste stikstofgift toege diend moest worden. Bij wintertarwe kwam dat in vele gevallen neer op een maximale gift van 100 kg N per ha; bij wintergerst op 80 kg N per ha. Door de aanzienlijke vertraging in de toediening van de eerste stikstofgift kan de vraag gesteld worden, of het aanvankelijke advies op dit moment nog wel juist is of dat deze moet wor den bijgesteld. Stikstofbehoefte Na de winter groeien de graanplanten door de lage temperaturen nog lang zaam. Pas na stijging van temperatu ren neemt de groei duidelijk toe. Dat geldt vooral als het gewas de fase van uitstoeling afsluit en gaat strekken. Dan vindt een snelle produktie van bladeren en stengels plaats. De stikstofbehoefte verloopt parallel aan deze groeiwijze. Tijdens de fase van uitstoeling is dus weinig stikstof no dig, de behoefte neemt vooral toe als het gewas begint te strekken. De veldomstandigheden in het vroege voorjaar zijn vaak van dien aard, dat het berijden van de percelen beperkt is tot enkele dagen. Daarom wordt aangeraden, de eerste stikstofgift zo mogelijk over bevroren grond uit te voeren. Onder dergelijke omstandig heden wordt aan de structuur van de grond, noch aan het gewas, schade toegebracht. Wel kleeft er aan zo'n vroeg tijdstip een nadeel: een deel van de gegeven stikstof gaat verloren, vooral in natte voorjaren. Naarmate de eerste stikstofgift later in het voor jaar wordt toegediend,worden de verliezen minder. Het gewas is dan verder ontwikkeld en de wortels zijn actiever. Dit bevordert de opname van stikstof en beperkt als zodanig de verliezen. Huidige situatie Door de milde winter hebben de win tergranen zich goed ontwikkeld. De planten zijn fors uitgestoeid; vier tot zes spruiten per plant zijn op dit moment geen uitzondering. Zelfs op de in december gezaaide percelen zijn de planten reeds goed uitgestoeid. Als gevolg hiervan mag verwacht worden dat zich een voldoende tot hoog arenbestand zal vormen. De functie van de nog te geven stikstof is dan ook niet of slechts nauwelijks van belang voor de uitstoeling, maar uitsluitend voor de vorming en ont wikkeling van de aren. Het gewas bevindt zich nu nog in de uitstoelingsfase en de stikstofbehoef te is nog tamelijk beperkt. Pas na het intreden van de strekkingsfase, ge woonlijk in de tweede helft van april, neemt de vraag naar stikstof door het gewas snel toe. Mede gezien de verge vorderde gewasontwikkeling mag bij oplopende temperaturen een sterke toename van de groei verwacht wor den en daarmee samenhangend een toenemende stikstofbehoefte. De ge ringe bodemvoorraad aan minerale stikstof zal dan ook aangevuld moe ten worden zo gauw de omstandighe den dit toelaten. Een overhaaste be- ONKRUIDEN ZIJNER "WEG" VAN mesting (knoeiwerk) moet voorals nog worden vermeden. Vanwege de grote benutting van laatgegeven stikstof zal de thans nog uit te voeren eerste gift zeker niet ho ger mogen zijn dan aanvankelijk was gepland. Een gift van 80 a 100 kg N per ha zal de groei sterk beïnvloeden, hetgeen ongetwijfeld tot dichte ge wasstanden (d.w.z. hoge aaraantal len) zal leiden. Deze positieve invloed op de strekking van het gewas houdt tevens een groter risiko op legering in. Toepassing van een groeiregulator (CCC/chloormequat) lijkt dan ook een noodzakelijke teeltmaatregel te worden. Bovendien verdient het aan beveling het tijdstip van de tweede stikstofgift met ca. één week uit te stellen. Ook dat is gunstig voor de strostevigheid. Bij wintertarwe zal deze tweede gift moeten worden uit gevoerd als er twee knopen voelbaar zijn (Feekes stadium F7), bij winter gerst als die knopen voelbaar zijn (F8). Bij wintertarwe zal nadien, aan de hand van de gewasontwikkeling, moeten worden vastgesteld of een eventuele bijstelling van de stikstof bemesting nodig is. Deze kan dan plaatsvinden bij de toediening van de derde gift, welke in hoogte en tijdstip gevarieerd kan worden. Wel is het zo dat deze derde gift de beste resultaten geeft indien ze voor het tevoorschijn komen van de aren wordt gegeven. De gift moet ook als ze de normale hoogte van 30 a 50 kg N per ha tebo- ven gaat, in één keer worden toege diend. Naar aanleiding van de verla ting van de stikstofbemesting van wintertarwe en wintergerst kunnen we het volgende zeggen: - de bemesting moet worden uitge voerd,zodra de grond dit toelaat; - de hoogte van de eerste gift hoeft niet aangepast te worden, in elk geval mag de gift niet worden verhoogd; - een bespuiting met chloorme- quat/CCC zal veelal nodig zijn; - het tijdstip van de tweede gift moet o.a. één week later plaats vinden dan normaal; - een eventuele bijstelling van de stikstofbemesting kan bij wintertar we bij de late derde gift plaatsvinden. Dr.Ir. A. Darwinkel PAGV Lelystad Igrater is een geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY A.G. Lees voor het gebruik altijd het etiket. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-97200 MF 35 3 cyl. MF 165 Mark III stuurbekr. cabine MF 175 multi-power Sirocco MF 265 Sirocco zeer mooi MF 575 multi-power MF 590 14 x 34 Michelin div. extra's MF 590/4 wiel div. extra's, goede trekker NIEUW 690/4 wiel 14.9 x 38 Pirelli Pallude NIEUW Synchro 12 13.6 x 24 Michelin M18, 2.600 draaiuren zeer complete trekker Veel gebruikte banden - diverse maten. Dubbellucht wielen gebruikt: 11x36; 12x36; 12x38; 14x34. Gebruikte Busatis maaibalken type 1102 ook hydraulisch Clayson combine type M133 interessante prijs Verhakselaar Graszaadopraper (enkel) John Deere balenpers weggeefprijs International balenpers weggeefprijs MF 165 Mark I opknapper, loopt nog (lage prijs) Dubex sproeimachine 20 mtr. Diverse gebruikte zitmaaiers Aanhanger 8 mtr. lang, graankassen, hydr. luchtremmen Tebbe 5-tons kipwagen Diverse 3-schaar wentelploegen (Niemeyer en Rumptstad) Voor informatie Reuzenhoek 14 Ook 's zaterdags 01153-1227 ZAAMSLAG, TEL. 01153-1227 Vrijdag 1 april 1988 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11