Gewestelijke Raad kiest in principe voor nieuw wegvak om Zaamslag en Zaamslagveer heen Aardappelen goed bewaren kost geld en vraagt aandacht Intensieve veehouderij in grote problemen door kosten mestafzet en -heffing SERIE KWALITEIT EN BEWARING AARDAPPELEN", NR. 1 Een van de punten die tijdens de vergadering van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland op 23 maart jl. aan de orde kwam was het voornemen van Rijkswaterstaat te komen tot een reconstructie van Rijksweg 61 Terneuzen-Terhole. De discussie hier over wordt overschaduwd door een aantal onzekerheden, onder ande re met betrekking tot de plaats waar een WOV gerealiseerd zou kun nen worden. Tegen de achtergrond dat de politieke druk om te komen tot een verbetering van de weg erg groot is meent de Raad dat een be slissing over de voorgelegde alternatieven noodzakelijk is. Zij opteert daarbij voor variant II, waarbij een nieuw wegvak wordt gerealiseerd om Zaamslag en Zaamslagveer heen. De Raad koppelt aan deze voor keur wel de voorwaarde dat negatieve effekten om de agrarische be- drijfsstruktuur worden opgevangen via een administratieve ruilverka veling. De Raad merkte over de reconstruc tie in de eerste plaats op dat deze uit oogpunt van verkeersveiligheid noodzakelijk is. Door de onzekerhe den rond de ontwikkelingen van de Westerschelde Oever Verbinding is een beslissing nu struktureel niet goed inpasbaar. Mocht een WOV ten oosten van Terneuzen (nabij de Grie- te) worden gerealiseerd, dan zal dat zeer ingrijpende gevolgen hebben voor de totale wegeninfrastruktuur in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De vraag laat zich dan zelfs stellen of een omleiding van de RW 61 rond Zaamslag resp. Zaamslagveer nog wel noodzakelijk is,: aldus de Raad. Ook is het de vraag of het verkeer vanaf de WOV/De Griete niet via de Tractaatweg richting Antwerpen om geleid dient te worden, hetgeen zelfs in versterkte mate een ontlasting van de beide kernen zal geven. Eveneens zal een uitstraling plaats vinden naar de aanleg van de rondwegen rond Kuitaart en Terhole, met alle conse quenties van dien voor de aansluiting van deze weg met de RW 61. In dit licht bezien wordt de discussie over de reconstructie van de RW 61 over schaduwd door onzekerheden, die in gevuld dienen te worden alvorens tot een weloverwogen oordeel over een omleiding te kunnen komen, vindt de Raad. Bestemmingsplannen Het ontwerp-bestemmingsplan Landeli j ke Bebouwingsconcentra ties" (2e herziening) van de gemeente Axel vormde reden tot uitvoerige reaktie van de Raad. De Raad bena drukte dat bestaande bedrijven in de omgeving van bebouwingsconcentra ties hun ontwikkelingsmogelijkhe den, met inachtneming van milieuhy giënische vereisten, dienen te behou den en als zodanig niet aan een strikt planologisch voorschriftenregime dienen te worden gebonden Van de gemeente Hontenisse, ont ving de Gewestelijke Raad het ontwerp-bestemmingsplan "Buiten gebied". De Raad moest constateren dat ondanks een positief uitgangs punt van het gemeentebestuur ten opzichte van de agrarische sektor, de ze in de juridisch bindende voor schriften in mindere mate tot uiting komt. Door nieuwe agrarische ont wikkelingen aan een sterk gedetail leerde planologische regeling te bin den, kan het bestemmingsplan naar de mening van de Raad een bevrie zende invloed op de agrarische be- drijfsstruktuur hebben. Mede tegen de achtergrond van de uitvoering van de ruilverkaveling Nijs- en Hoog landpolder en het voorwaarden scheppend karakter van het bestem mingsplan voor dit landinrich- tingsprojekt, komt dit de Raad onge wenst voor. De Raad nam eveneens kennis van het ontwerp-bestemmingsplan "Bui tengebied" van de gemeente Veere. Met genoegen constateerde de Raad dat dit plan de agrarische sektor op een positieve wijze benadert, het geen, gezien de moeilijke periode die de sektor op dit moment doormaakt en de keuzes die gemaakt moeten worden over aanpassing van de be- drijfsstruktuur aan het herziene land bouwbeleid ook noodzakelijk is. Aanwijzing grensoverschrijden de natuurgebieden en landschappen De Minister van Landbouw heeft het voornemen om onder meer een aan tal gebieden in Zeeuwsch-Vlaanderen voor te dragen voor aanwijzing tot overschrijdende natuurgebieden en landschappen door het Comité van Ministers van de Benelux Economi- De voorzitter van de veehouderij commissie, de heer W. van Veldhui zen heeft op de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM, maandag 28 maart jl. in het Landbouwhuis in Goes dringend aandacht gevraagd voor de problemen in de intensieve veehouderij. De kosten van de mestafzet lopen momenteel hoog op. Dat brengt, gevoegd bij de slechte be drijfsresultaten, steeds meer varkens- en pluimveehouderss in ernstige fi nanciële problemen. Dat moet op korte termijn al tot faillissementen leiden, aldus de heer van Veldhuizen. De sector wordt bovendien gecon- Correctie Kamperen bij de Boer In het verslag van de vergadering van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Vekabo in het ZLM-blad van 18 maart is een vervelende fout geslo pen. Er wordt gesteld dat 10 kam- peereenheden voor het hele seizoen en 15 voor het topseizoen niet wordt aangemerkt als een agrarische aktivi- teit. Dit is onjuist. Het is dan juist wel een agrarische aktiviteit. Daar door zijn er met de hinderwet geen problemen. 10 sche Unie. Alhoewel ook het ontwerp-streekplan Zeeland reeds melding maakte van "maatregelen die in het kader van de Benelux Eco nomische Unie worden nagestreefd" ontbreekt tot op heden elke indikatie van de te verwachten maatregelen. Mede gezien de vooruitlopende rol die Nederland speelt bij het bescher men van diverse waarden van het lan delijke gebied via instrumenten inge volge de Ruimtelijke Ordening, Rela tienota en Natuurbeschermingswet en het ontbreken van een duidelijke reden om de onderhavige aanvullen de regelgeving aan Nederlandse zijde van toepassing te verklaren, wijst de Raad het voornemen van de hand. Zoet water Tholen en St. Philipsland De Gewestelijke Raad onderschreef het voorontwerp vereenvoudigd zoet waterplan van het waterschap Tholen en sprak de hoop uit, dat via het te rugdringen van de geschotsverhoging per ha tot circa 15,een groter draagvlak onder de agrariërs is te vin den voor realisering van dit plan. Hinderwet In diverse gemeenten wordt getracht via het opstellen en uitvoeren van een Hinderwet-uitvoeringsprogramma onder meer agrarische bedrijven te laten voldoen aan de eisen die de Hinderwet stelt. Ondanks het feit dat het voldoen aan de vereisten van de Hinderwet kosten voor de agrariër met zich mee kan brengen, is de Raad van mening dat medewerking van de agrarische sektor aan dergelijke ak- ties ten goede kan komen aan de ei gen onderneming. De op stapel staande uitvoeringsbesluiten van de Hinderwet in ogenschouw nemend kan (voor zover nodig) legalisering van de bedrijfsvoering op dit mo ment voortzetting van het bedrijf in de toekomst zeker stellen. Onder het motto meedoen aan de aktie "kwaliteit en bewaring" kost inspanning maar levert u geld op starten de konsulent- schappen voor de Akker- en Tuinbouw in het Zuidwesten met een voorlichtingscampagne voor het verbeteren van de kwaliteit van uw aardappelen. Het is nog steeds een hele toer om een kwa litatief zeer goed produkt te telen en te oogsten. Nog moeilijker is het om na 4 tot 8 maanden een goed produkt uit de bewaar plaats te halen. Hoe het beter kan komt uitvoerig aan de orde in de komende aktie. frontreerd met het feit dat de mest vanwege het slechte weer niet kan worden uitgereden. Men loopt hier mee op veel bedrijven vast. Het is dan ook te hopen dat het weer op korte termijn opknapt. De voorzitter van de veehouderijcommissie vreest verder dat de eierprijs het komende jaar onder druk zal blijven, dit van wege het feit dat momenteel veel leg hennen in de opfok zijn. Ook de prij zen voor schapevlees en rundvlees blijven waarschijnlijk onder een neerwaartse druk staan. Werkgroep onderzoekt lokatie voor COVRA vestiging De gemeenteraad van Borsele heeft B W opgedragen een werkgroep in te stellen om een onderzoek te doen naar alternatieve lokaties voor het COVRA komplex in het Borselse deel van het Sloegebied. In de werk groep zullen deskundigen van ge meente, provincie en rijk zitting heb ben. Zoals bekend heeft de raad op 1 maart jl. besloten dat met het on derzoek hooguit twee maanden mag zijn gemoeid. Als er geen aanvaard baar alternatief uit het onderzoek rolt, wordt de procedure om het CO VRA komplex in de Borsselepolder te zetten vervolgd. Betekenis aardappel vroeger en nu In de vorige eeuw vormden aard appelen in Europa een belangrijk volksvoedsel. Het inspireerde Vin cent van Gogh al in 1885 tot het ma ken van zijn bekende schilderij "De Aardappeleters". Tegenwoordig worden er veel minder aardappelen gegeten. De laatste jaren blijft de konsumptie stabiel en bedraagt 85 kg per hoofd per jaar. Daarvan wordt ongeveer 60 kg vers gekonsu- meerd en bijna 25 kg in de vorm van aardappelprodukten. Het aandeel "vers" lijkt niet verder af te nemen, dat van "produkten" stijgt licht. De totale afzet nam in 10 jaar tijd met 50% toe van 2 naar 3 miljoen ton. Dit is vooral te danken aan de groei van de verwerking tot aardappelpro dukten. Om deze afzet op peil te kunnen houden zullen de telers alles op alles moeten zetten om een pro dukt van goede kwaliteit te leveren. Kwaliteit behouden De moderne (verwende) konsument gaat bij het kopen van voedsel steeds meer op kwaliteit letten en is bereid daarvoor te betalen. Dit betekent dat bij afzet en verwerking hogere eisen aan het produkt worden gesteld, ook bij aardappelen. De te ler moet dus met een hoogwaardig produkt op de markt komen. Een eerste voorwaarde daarvoor is het met zorg telen van een kwaliteitsaard appel. Daarna moet - het lijkt bijna overbodig om te zeggen - ook bij het rooien en het transport van de aard appel zorgvuldig gewerkt worden om beschadiging te voorkomen. De markt en zeker de aardappelverwer- kende industrie vraagt het hele jaar door een produkt van goede en konstante kwaliteit. Om aan deze vraag op elk gewenst moment te kunnen voldoen moeten de aard appelen na de oogst in doelmatig in gerichte bewaarplaatsen worden op geslagen. Aardappelen zijn en blij ven, ook na het rooien, een levend produkt. Dit betekent ademhaling en daarmee ook kans op verlies aan kwaliteit. Tenslotte blijkt dat een goede be heersing van de bewaartemperatuur belangrijk is om de hoedanigheid van het produkt te kunnen handha- Het komende jaar zal met een voor licht ingsaktie de nadruk worden gelegd op kwaliteit en bewaring van aardappelen. ven. Aardappelen worden soms lang bewaard, van enkele maanden tot wel 8 a 9 maanden. In het laatste ge val moeten hoge eisen worden gesteld aan de uitgangskwaliteit van het produkt en aan de bewaarac- commodatie. De meeste aardappel telers bewaren hun produkt zelf. De laatste jaren is in de praktijk ge bleken dat er na bewaring teveel aan de kwaliteit mankeert. Dit houdt meestal een lagere waardering in of nog erger, ongeschiktheid voor een bepaalde bestemming. Het gevolg is dan vaak een lagere opbrengstprijs, waardoor de gemaakte bewaar- kosten niet betaald worden. /KTIE ZUIDWEST Y Kwaliteit ■A Bewaring \ARD/ ARDAPPELEN Aktie "Kwaliteit en Bewaring" van aardappelen in Zuidwest Nederland Het is tegen de achtergrond van de hiervoor geschetste situatie dat hier aan in de voorlichting speciale aan dacht zal worden besteed. In het sei zoen 1988-1989 zullen door de drie Akkerbouwkonsulentschappen in het zuidwesten aktiviteiten worden opgezet, waarbij "Kwaliteit en Be waring" van aardappelen centraal staat. Het is eigenlijk deze winter al begonnen met een vooronderzoek over bewaring in de praktijk. In on geveer 80 bewaarplaatsen verspreid over het zuidwesten zijn monsters aardappelen van één partij tussen de telerspartij gelegd. Behalve het vast stellen van begin- en eindgewicht van de monsters worden gegevens over drogen, draaiuren ventilatoren en temperatuursverloop in kaart ge bracht. Als de teler zijn partij aflevert wordt van de monsters de bakkleur be paald. De gegevens zullen na verwer king in de aktie worden gebruikt. Deze zomer zullen - tussen graan- en aardappeloogst in - op enkele plaat sen in het zuidwesten "Open Da gen" worden gehouden. Daar zal de bezoeker worden gekonfronteerd met de meest vitale momenten waar het bij kwaliteit van aardappelen om draait. De open dagen zijn bedoeld als kennismaking met een "opwar mer" voor de eigenlijke aktie. De aktie wordt verder ondersteund door een artikelenserie, herkenbaar aan een vignet. In de artikelen zullen de diverse onderwerpen over kwali teit en bewaring kort en zo aktueel mogelijk worden beschreven. De ko mende winter vormen een 4-tal the mabijeenkomsten de spil van de ak tie. Óp basis van veel voorkomende knelpunten zullen de onderwerpen in themavorm worden behandeld en door de deelnemers worden bespro ken. Deze aanpak is afgelopen win ter al op enkele plaatsen getest. Het hoofddoel is kennisnemen van de bewaarprocessen om daarna op een praktische manier met de bewaar techniek om te kunnen gaan. De be langrijkste bewaaronderwerpen en handelingen daarbij zullen in een "Bewaargids" worden beschreven. Ook voor konsumptie-aardappelen geldt: "Niet meer, wel beter". Na bewaring treedt teveel verlies aan kwaliteit op. Meer kennis over het levende produkt "aardappel" en het bewaarproces geeft beter zicht op de bewaartechniek. In de aktie "Kwali teit en Bewaring", die dit jaar van start gaat, komt deze materie uitvoe rig aan de orde. Doe mee! Met dit eerste artikel in de serie is een aanzet gegeven voor een aktie die tot doel heeft deelnemers meer inzicht en vaardigheden te verschaf fen die ze bij het bewaren van aard appelen kunnen gebruiken. Uitein delijk moet dat resultaat afwerpen door een verbetering van de kwali teit van konsumptie aardappelen en daardoor: Betere afzetkansen. ing. J.M. van der Weele CAT's Zuidwest Nederland Vrijdag 1 april 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10