De maand april op het zuidwestelijk akkerbouwbedrijf Na een seizoen van vergaderingen, bijeenkomsten en een hele zachte winter, zijn de voorjaarswerkzaamheden weer begonnen. In een moeilijker wordende landbouwsituatie wordt het steeds belangrijker om goed bij te blijven en te rekenen om de kosten zo laag mogelijk te houden om een zo hoog mogelijk saldo te verkrijgen. De voorlich tingsdienst wil u hierbij een helpende hand toesteken. Onlangs zijn er 3 nieuwe vlugschrif ten verschenen: 'De verharding van erf-, toegangs- en kavelwegen op. agrarische bedrijven', 'Goed kunst- meststrooien' en 'Keuze en gebruik van spuitdoppen bij de gewasbe scherming'. De laatst genoemde is aan alle leden van de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting en Akker- bouwstudieklubs in Zeeland toege zonden. De vlugschriften zijn te verkrijgen bij de regionale konsulentschappen. Heeft u plannen om dit jaar mee te doen, voor het eerst of bij herhaling, met 'EPIPRE' het adviessysteem voor ziektebestrijding in winter- of zomertarwe? Neem dan zo spoedig mogelijk kontakt op met uw be- drijfsvoorlichter akkerbouw of stuur de in uw bezit zijnde aanmel- dingskaart goed ingevuld naar Le lystad. Deelname kost ƒ75,voor 1 of meer percelen. Wenken bij het spuiten Naast de keuze van het middel, de hoeveelheid en het tijdstip van spui ten, is het belangrijk de juiste hoe veelheid water te verspuiten met de juiste druppelgrootte. Dit jaar is de ze informatie opgenomen in de 'Handleiding 1988'. Wat uitgebrei dere informatie hierover kunt u vin den in het vlugschrift 'Keuze en ge bruik van spuitdoppen bij de gewas bescherming' (zie hierboven). Ieder jaar wordt er weer schade aangericht aan diverse gewassen door overwaai en van bestrijdingsmiddelen. Let daarom op wind en drift om schade in aangrenzende percelen te voorko men (o.a. chloor-IPC op graszaad, groeistoffen op witlof en Ramrod op tulpen). Onkruidbestrijding over de ploegsnede Het mechanisch bestrijden van on kruiden gaat gepaard met een inten sieve bewerking van de grond. Dit kan ten koste gaan van het zaai- of pootbed. Een betere oplossing is dan ook de chemische bestrijding van de onkruiden. Naast de middelen Gra- moxone, Reglone, Actor en Roun dup kunnen hiervoor ook Finale, Vi king en Sting gebruikt worden. Al een paar dagen na het spuiten kan met de grondbewerking worden be gonnen. Voor late gewassen, zoals bruine bonen en knolselderij, kan te gen goed ontwikkelde wortelonkrui den of aardappelopslag Roundup gebruikt worden. Pas de dosering aan naar onkruidsoort en gebruik niet meer dan 100 liter water per liter Roundup. Als het onkruid niet over het hele perceel voorkomt, is een pleksgewijze bestrijding vaak al vol doende. Wintertarwe Indien nog duist moet worden bestreden, kunnen hiervoor isoproturon-bevattende middelen worden gebruikt. Wanneer een bo demherbicide in het voorjaar wordt gebruikt, is een onderteelt van gras of klaver niet meer mogelijk. Houdt bij de keuze van het middel rekening met moeilijk te bestrijden breedbla- dige onkruiden. Met Starane 200 zijn de mogelijkhe den om kleefkruid te bestrijden, sterk verbeterd. Voor een breder werkingsspectrum is het gewenst an dere middelen toe te voegen. Uitge breide informatie hierover is te vin den in 'Handleiding 1988' of in de brochure 'Kennen en Kiezen'. Ter voorkoming van legering -kan CCC worden toegepast. De grootste stevigheid wordt bereikt door de ba sis van de stengel te verkorten en te verdikken. Dit gebeurt bij een vroe ge toepassing van CCC, namelijk wanneer u bij de grootste planten de eerste knoop voelt. Hiervoor geldt globaal de volgende richtlijn: Arminda, Granada, Saiga, Tau rus, Sarno, Urban en Granta 1-1,5 liter/ha; 8 Pagode, Citadel en Miller. Deze rassen nemen een tussenpositie in wat strostevigheid betreft: 1,5-2 li ter/ha in één keer of tweemaal 1 liter/ha; Obelisk, Avir, Kraka, Rektor, Okapi, Pluton en Tombola twee maal b.v. 1 1 of 1,5 1 liter/ha met een tussentijd van 10 dagen. Voor voldoende opname van het middel dient de temperatuur minstens 10°C te zijn. Spuit de CCC niet te laat en wacht zeker niet op het moment van een eventuele voetziek- tebestrijding. In een aantal gevallen heeft men de eerste stikstofgift ge deeld. Het is belangrijk, zeker bij een dunne, schrale stand, het tweede deel van de eerste gift nu zo snel mo gelijk te geven. Bij een schrale stand kan men ook overwegen een kleine tussengift te geven of de tweede gift vervroegd te strooien. Wintergerst Let bij dit gewas goed op het voor komen van schimmelziekten als meeldauw, dwergroest of blad- (net)vlekkenziekten. Tegen vroege meeldauw is Corbel het beste mid del; tegen blad- en netvlekkenziekte kunt u Tilt 250 EC of Sportak ge bruiken. Spuit zodra aantasting wordt gekonstateerd. Wintergerst reageert positief op een deling van de benodigde stikstof. Kort voor het verschijnen van de eerste knoop kan de tweede gift worden gegeven in een hoeveelheid van 30-60 kg per ha. Zomergranen Tegen zaadonkruiden in een jong stadium kan gespoten worden met 5-8 kg DNOC 50% of 4 liter Herbo- gil vloeibaar, als het graan 2-3 blaadjes heeft. Er zijn diverse groeistofkombinaties beschikbaar die een onderteelt van gras toelaten. Het aantal stengels per m2 heeft bij aardappelen grote invloed op de grof heid. Om een grove sortering te krijgen moet iets ruimer gepoot worden bijv. Tribunil, Bladex, Camparol, Topogard, Campagard en Afarin. Onderteelt van gras is alleen moge lijk als na het spuiten minstens 6 we ken wordt gewacht. Na opkomst kan op een droog en afgehard gewas gekozen worden uit Basagran, dino- seb of een kombinatie van deze twee. De bladrandkever is ook het afgelopen jaar weer massaal aanwe zig geweest. Het zijn vooral de lar ven die de grootste schade veroorza ken door vreterij aan de stikstof knolletjes. Spuit zodra de eerste blad vraat gekonstateerd wordt, met 1,5 liter parathion 25% per ha. Herhaal dit zonodig 1 a 2 keer met een tus senperiode van 5-7 dagen. Veldbonen Kort voor opkomst kan in veldbo nen worden gespoten met Campa gard of Camparol. Het is ook moge lijk om vlak voor opkomst het reeds bovenstaande onkruid af te bran den. Veldbonen verdragen een che mische onkruidbestrijding na op komst minder goed dan erwten. Op een droog en afgehard gewas kan bij het 2-bladstadium kan gespoten worden met Goltix, Tramat, Avadex BW of kombinaties met fenmedi- fam. Verzwakte bieteplanten, door welke oorzaak ook, zijn voor vrijwel alle na opkomstmiddelen erg gevoe lig, ook bij warm weer of als kortge leden parathion is gespoten, is het beter de bespuiting enige dagen uit te stellen. Tegen grasachtigen kan on geacht het gewasstadium met Fervi- nal of Fusilade worden gespoten. Aardappelen Bij de teelt van konsumptie- aardappelen komt de nadruk steeds meer te liggen op grove aardappelen. De maksimale opbrengst en beste sortering wordt bereikt bij 16-20 stengels per m2. Op de lichtere grond betekent dit 16-18 stengels/m2 en op de zwaardere grond 18-20 sten gels/m2. Het aantal stengels per m2 kunt u beïnvloeden door o.a. de po- termaat en de plantafstand. In tabel 1 is hiervoor een advies weergegeven voor de teelt van Bintje. Diverse bespuitingen in de wintertarwe moeten op tijd uitgevoerd worden Vlas Tegen zaadonkruiden kan direkt na het zaaien gespoten worden met Venzar of linuron. Bij onderteelt van klaver of luzerne verdient Ven zar de voorkeur, bij karwij als on dervrucht linuron. Wordt er gras on- dergezaaid, dan is het gebruik van een bodemherbicide niet mogelijk. Na opkomst is zwaluwtong, her derstasje, witte krodde, kamille enj muur te bestrijden met 3 liter Basa gran per ha. Toepassen vanaf 6 cm gewaslengte. Een temperatuur van meer dan 12°C en veel licht bevorde ren de werking. Ondergezaaide kar wij en erg jonge kiemplantjes van klaver verdragen geen Basagran. Ba sagran kan aan vlas schade geven als kort voorafgaand parathion is gespoten. Men dient dan minimaal 7 dagen te wachten met de Basagran bespuiting. Kort na opkomst van het vlas kunnen thripsen en aardvlooien bestreden worden met 1,5 liter para thion per ha. Erwten Een goede onkruidbestrijding begint aan de basis. Voor de opkomst van de erwten kan gekozen worden uit een lengte van 5-10 cm van het gewas gespoten worden met 1,5 liter Basa gran of met 6 - 7,5 liter DNBP per ha. Vooral bij groter onkruid is het veiliger een zgn. onderbladbespui- ting uit te voeren met 1,5 liter Basa gran 3-5 liter DNBP per ha. Evenals bij erwten moeten bladrand kevers op tijd en zonodig-meermalen worden bestreden. Zaai- en plantuien Een onkruidbestrijding kort na zaai en of enige dagen voor opkomst mag bij dit gewas nooit achterwege blij ven. Er kan gekozen worden uit: - Stomp, 3-4 liter per ha; - Propach- loor (Ramrod), 7 kg of 8-10 liter per ha; - Alicep, 3-4 kg per ha; - Stomp en propachloor, 2 liter 4-5 liter per ha. Voor een zo breed mogelijke wer king bevalt de kombinatie Stomp propachloor in de praktijk het beste. Op lichtere gronden waar meer ka mille kan voorkomen doet men er goed aan wat meer propachloor en wat minder Stomp te nemen. Op de zwaardere gronden is dit juist an dersom. Omdat in uien de eerste we ken na opkomst weinig mogelijkhe- Tabel 1: Advies pootafstand in de rij in centimeters voor Bintje konsumptie- aardappelen poter- lichtere gronden, zwaardere gronden maat in mm tot 35% afslibbaar meer dan 35% afslibbaar 28/35 35/45 45/50, 45/55, 50/55 den zijn om het onkruid te bestrij den, is het raadzaam voor opkomst de bovenstaande onkruiden af te branden. Suikerbieten De voorjaarsgrondbewerking mag pas uitgevoerd worden als de grond voldoende droog is. Een goed zaai- bed moet voldoen aan de volgende punten: - een goede vlakligging; - voldoende verkruimeld en niet te fijn; - regelmatig en ondiep losgemaakt; - zo weinig mogelijk bereden zijn. Goede werktuigen zullen daarom voorzien moeten zijn van een egali- satiebalk, verkruimelrollen, goed in stelbare diepteregeling en een grote werkbreedte. Allerlei ziekten en plagen kunnen uw gewas belagen, doch gelukkig zijn de meeste te voorkomen door preven tieve maatregelen te nemen. Dat be gint al bij de keuze van het soort zaad. Verder moet gelet worden op: Verwacht u schade door ritnaal- den, spuit dan volvelds met 3,5 - 5 li ter lindaan per ha en werk dit middel direkt in. Zaait u bieten naast een perceel bieten van vorig jaar, spuit dan een aangrenzende strook van 30 meter breedte volvelds met 5 liter lindaan 21%, ter voorkoming van schade voor lopende bietekevers. Worden bieten gezaaid op met aaltjes besmette percelen, dan is het gebruik van Temik of Vydate in de rij, vooral wanneer laat gezaaid wordt, zeker aan te bevelen. Kontroleer na opkomst van de bie ten het gewas op vreterij door thrip sen en bietekevers en spuit zonodig met 2 liter parathion per ha. Bieteke vers zijn het best te raken 's avonds tegen zonsondergang. Bij een verantwoorde onkruid bestrijding hoort een toepassing met een bodemherbicide aan de basis, d.w.z. spuiten direkt na zaai. Als de ze goed slaagt kan men na opkomst met weinig kosten het onkruid de baas blijven. Beschikbaar zijn 3-5 kg of 4,5-9 liter Pyramin en 4-6 kg Gol tix. Pyramin is goedkoper en is beter op zwaluwtong. Goltix heeft de voorkeur bij: - humusrijke grond; - gronden met minder dan 25% afslib baar; - indien veel zwarte nachtscha de wordt verwacht. Op zware kleigronden kan 1-2 kg Profam (IPC) worden toegevoegd om een beter effekt tegen duist en varkensgras te verkrijgen. Vanaf het moment dat ongeveer de helft van de bieten boven staan kan op het dan nog kleine onkruid 2 kg Goltix -I- 2 liter Oliocin per ha worden gespo ten. Nadat de bieten het gestrekt kiemlobstadium hebben bereikt kan fenmedifam worden ingezet. Vanaf 30-35 38-43 45-50 35-40 40-45 Toelichting bij de tabel Naarmate de grond binnen de twee genoemde zwaarteklassen lichter is, kan de ruimere pootafstand worden aangehouden, terwijl in het zwaar dere trajekt binnen de klasse de nau were afstand geldt. Daarnaast kun nen een slechte struktuur (voorjaar 1988) en wat fijner pootgoed (meer knollen per kg) aanleiding zijn om wat minder ruim te poten.* Bij aankomst van het pootgoed op het bedrijf moet het aantal knollen per 50 kg worden bepaald. U weet dan tijdig of er pootgoed teveel of te weinig is besteld. Tevens kan het pootgoed worden beoordeeld op de aanwezigheid van rhizoctonia. Dit kan door enkele monsters eerst te wassen. U kunt dan beter besluiten of een behandeling van het pootgoed met Solacol of Moncereen al of niet nodig is. Bij de pootbedbereiding zijn de vol gende punten van belang: Voorkom trekkerwielsporen onder de ruggen, door: - gekombineerd eggen en poten; - de sporen van de trekker te marke ren door b.v. aanaarders achter de eg. Zo laag mogelijke bandenspanning aanhouden. Gebruik van enkellucht of dubbel- lucht op rijen op afstand verdient de voorkeur. Maak de grond niet dieper los dan 8-10 cm. Wacht totdat de grond ook onder in goed droog is. De onkruidbestrijding in aardappe len kan geschieden door een paar da gen na het aanaarden op bezakte ruggen te spuiten met een bodemher bicide zonder kontaktwerking. Hier voor zijn diverse mogelijkheden. Wordt er kleefkruid verwacht dan verdient Racer L aanbeveling. Bij het gebruik van Racer L moet de spuitmachine direkt na het spuiten, worden gereinigd met RM78, dit om schade aan andere gewassen te voorkomen. In andere gevallen is het wellicht be ter te wachten tot kort voor de op komst en dan een middel te gebrui ken met zowel bodem- als kontakt werking b.v. Sencor of Igrater. Sen- cor kan niet in elk aardappelras wor den gespoten. Strooi op aardappelafvalhopen, voor het loof verschijnt, Prefix korrels of Casoron-granulaat of bedek deze met zwart plastic. Als er wel loof op staat, regelmatig doodspuiten met Roundup. ing. A.P. den Hollander CAT Goes Vrijdag 25 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8