Akkerbouwers en fruittelers in Rilland, Waarde en Krabbendijke willen verkaveling Voorzitter NCBTB genuanceerd over agra rische wereldhandel in Noord-Zuid campagne Joris Schouten: Politiek onderschat de huidige problemen Oude Traktoren en Werktuigen op ZLM-Manifestatie Lubbers: agrariërs moeten niet voortdurend om geld vragen De trein voor een ruilverkaveling voor de fruitteelt en voor een admi nistratieve kavelruil voor het overige agrarisch gebied rond Rilland, Waar de en Krabbendijke is dinsdagavond in het Cultureel Centrum in Krab bendijke op de rails gezet. Of de ma chinist het vertreksein krijgt hangt mede af van adviezen en nadere stu die voor het verrichten waarvan de ca. 60 aanwezige boeren het groene licht hebben gegeven. De inspekteur Landinrichting in Zeeland zal nu worden gevraagd zijn oordeel te ge ven over de wenselijkheid en moge lijkheid van een verkaveling in het ge noemde gebied. Het initiatief voor het peilen van de meningen in het gebied omtrent een verkaveling komt met name van de fruittelers in het gebied. Veel fruit- teeltbedrijven zijn aan de kleine kant terwijl er sprake is van een dermate grote versnippering van de percelen dat de bedrijfskosten onevenredig hoog zijn. Bovendien is met de huidi ge structuur integratie van nieuwe teelttechnieken zoals fertigatie in fei te niet mogelijk. De afdelingssbestu- ren van NFO en ZLM hadden de heer J. Markusse, hoofd SEV van de ZLM uitgenodigd om zijn visie te ho ren op de betekenis van een verkave ling voor het gebied en de wenselijk heid daarvan. Markusse wees de aan wezige boeren er nadrukkelijk op dat kostenverlaging op het bedrijf de eerstkomende jaren alle aandacht verdient omdat dit vrijwel de enige mogelijkheid is om het inkomen op peil te houden. Ruilverkaveling Voor het fruitteeltgebied acht hij het gezien de versnippering van de perce len en de achterblijvende bedrijfs- grootte zeker aan te bevelen om te proberen hier een gewone ruilverka veling gerealiseerd te krijgen.Met na me voor een fruitteeltgebied is dit een geschikter instrument dan de admi nistratieve kavelruil. Voordelen zijn dat de overheidsbijdrage ligt op maximaal 5000,per ha., de taakstelling voor de grond veel groter is (tussen 5 en 7 Vi), hetgeen gunstig is voor de bedrijfsvergroting terwijl ook verplaatsing naar de Flevopol- ders mogelijk is. Markusse bracht drie mogelijkheden naar voren om grond te verwerven. Eerste mogelijk heid is via afkoop van toedelings rechten bij beëindiging van bedrij ven. Tweede mogelijkheid is via een gesubsidieerde aankoop van grond van een of meer akkerbouwbedrijven in het fruitteeltgebied. De Rabobank- zou de struktuurverbetering in dit ge bied dan kunnen ondersteunen door deze aankoop te financieren tegen 4% rente. Voorts zou de provincie Zeeland ook kunnen worden ge vraagd om een bijdrage in de kosten. "Voor natuurbehoud doet ze dat ook in bijv. de Yerseke Moer,waarom dan niet voor de fruitteelt. Ook de veiling CVZ zou hierin kunnen parti ciperen. Als we op deze manier 40 a 50 ha kunnen verwerven dan zouden we in het gebied al heel wat kunnen doen". Als derde mogelijkheid van grondverwerving noemde Markusse de AMEV die 40 a 50 ha in erfpacht uit zou kunnen geven. Kavelruil Voor het akkerbouwgebied in Oost Zuid-Beveland acht het hoofd van de SE V-dienst de administratieve kavel ruil het aangewezen instrument. Hierbij hoeft in het gebied praktisch niet op grond te worden gekort maar kan de struktuur door kavelruil en kavelverbeteringswerken aanzienlijk worden verbeterd. De overheidsbij drage bedraagt bij dit instrument maximaal ƒ1100,per ha. De grootte van de bijdrage van de be trokken grondeigenaren en pachters is gerelateerd aan het nut dat men er van heeft. De grondpot is aanzienlijk kleiner dan bij een gewone ruilverka veling. Maar uw gebied heeft een "onderhoudsbeurt" nodig en de ad ministratieve kavelruil is daarvoor het aangewezen instrument. Wel zal er voor een eventuele aanvraag wordt ingediend eerst een gedegen studie moeten worden verricht terwijl het volgens Markusse ook zo moet zijn dat het hele gebied er enthousiast achter moet staan want de aanvragen om een administratieve kavelruil ne men toe en het jaarlijks toe te wijzen gebied is beperkt. Naar de politiek zal de noodzaak van de ruilverkave ling en de administratieve verkave ling duidelijk naar voren moeten worden gebracht. De heer Markusse deelde desgevraagd nog mee dat het gewenst is om de uitvoering van bei de instrumenten gelijktijdig aan te pakken. Daardoor kan een eventuele grondruil tussen de blokken worden vergemakkelijkt. Op verzoek zal na der worden bekeken of ook het ge bied Kruiningen bij de administratie ve kavelruil kan worden betrokken. Fruitteler Th. Vogelaar stelde tenslotte na een spontane peiling van de meningen omtrent de door de heer Markusse naar voren gebrachte sug gesties en ideeën vast dat een over grote meerderheid van de aanwezigen zich kan vinden in een verdere oriën tatie van de mogelijkheden van ver kaveling. De besturen van de ZLM- afdelingen en die van de UFO kregen de opdracht verdere stappen te on dernemen. "Het is een vergissing om te denken dat liberalisering van het Europe se landbouwbeleid alleen maar positieve gevolgen heeft voor de voed selvoorziening in de derde wereld. Als de EG en andere belangrijke voedselexporteurs stoppen met de gesubsidieerde export van land- bouwprodukten zullen deze op de wereldmarkt duurder worden. Als dat wordt doorvertaald naar de binnenlandse consumptieprijzen in ontwikkelingslanden zal zeker op korte termijn het voedselprobleem voor grote groepen mensen toenemen". Dit zei NCBTB-voorzitter G.J. Doornbos namens de 3 CLO vorige week zaterdag in Den Haag op een conferentie over de onderlinge afhan kelijkheid van de rijke en arme lan den. De conferentie vormde een be gin van de Noord-Zuid campagne waarmee de Raad van Europa de ko mende drie maanden aandacht gaat vragen voor de relatie tussen Europa en de ontwikkelingslanden. Volgens veel deelnemers aan de conferentie is het landbouwbeleid van de EG scha delijk voor de ontwikkelingslanden. De landbouwexportsubsidies van de EG moeten daarom zo vlug mogelijk worden afgeschaft. Doornbos zette daar in de discussie een genuanceerd standpunt tegenover. Hij gaf aan dat de belangrijke handelspartners gezamenlijk afspraken dienen te ma ken in GATT-verband, omdat het anders is uitgesloten dat ontwikke lingslanden meer ruimte krijgen voor export naar de wereldmarkt. Bij libe ralisatie van het landbouwbeleid ziet hij niet een algehele afbraak van ex portrestituties en importheffingen, maar een geleidelijke vermindering. Doel van de gezamenlijke inspaning in GATT moet zijn, dat op de we reldmarkt stabiele prijzen tot stand komen. Afscherming Om de landbouw- en voedselproduk- tie in de ontwikkelingslanden te be vorderen is het daarnaast nodig dat de ontwikkelingslanden zelf een land bouwbeleid gaan opzetten. Onder deel hiervan is dat tijdelijk een zekere afscherming van de wereldmarkt wordt opgebouwd om de eigen pro- du ktie een kans te geven. Voorts is het nodig dat de boeren daar in staat wor den gesteld om gezamenlijk land bouworganisaties en coöperaties te vormen. Als landbouworganisaties moeten zij bij hun regeringen een blijvende aan dacht voor de landbouw- en platte landsontwikkeling zien af te dwin gen en als coöperaties moeten ze een sterke marktpartij zien te worden. Landbouwproduktie moet immers niet alleen via de invalshoek van voedselvoorziening worden bezien, maar betekent als economische acti viteit tevens toename van koopkracht en werkgelegenheid op het platte land. Doornbos zette tot slot ook een kanttekening bij het voorstel om gel den die vrijkomen bij de verminde ring van exportrestituties over te he velen naar ontwikkelingssamenwer king. Deze overheveling zou ontwik kelingssamenwerking ten onrechte afhankelijk maken van het beleid in één bepaalde sector. Ontwikkelings samenwerking is de verantwoorde lijkheid van de totale samenwerking in de rijke landen. Dikbillen niet verboden op Paasveetentoonstelling De President van de Arrondisse mentsrechtbank in Den Bosch, mr. A. van Delden, is niet van plan zoge naamde dikbillen te verbieden op de landelijke Paasveetentoonstelling die zaterdag wordt gehouden in Den Bosch. Hij zei dit dinsdag tijdens een kort geding dat de stichting Lekker Dier tegen de gemeente Den Bosch had aangespannen. De Paasveeten toonstelling vindt plaats in de Bra banthallen en die zijn eigendom van de gemeente. Voor mr. van Delden stond niet vast dat het fokken van dit soort runderen automatisch leidt tot diermishande ling. De meningen van allerlei des kundigen lopen daarover te zeer uit een. Het is ook niet aan de President van een rechtbank om daarover uit spraak te doen, aldus van Delden. Hij voegde eraan toe de opstelling van Lekker Dier goed verdedigbaar "te achten. "De stichting moet alleen niet bij mij zijn, maar bij de wetgever die bijvoorbeeld zou kunnen ingrij pen met een algemene maatregel van bestuur". Op de Paasveetentoonstel ling zijn dit jaar ruim 500 dieren te zien. De organisatie verwacht meer dan 5.000 bezoekers. "De politieke beleidsmakers onder schatten de vraagstukken en vooral de daaruit voortvloeiende menselijke problemen". Dit zei Joris Schouten maandagmorgen in zijn inleiding voor de algemene vergadering van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB) te Den Haag. Onder zijn gehoor zat premier Lubbers. Schouten hekelde het beleid van Brussel en Den Haag, in het bijzon der wat betreft de akkerbouw. Hij wees op de schaduwkanten van de succesvolle Brusselse top voor de ak kerbouw. "De inkomens van de ak kerbouwers zullen drastisch verder dalen, vooral wanneer er meer gepro duceerd wordt dan de grenzen die in de stabilisatoren ingebouwd zijn, er toelaten. De KNBTB-voorzitter zei zich grote zorgen te maken over de inkomens daling in de akkerbouw."Is het niet gerechtvaardigd dat de georganiseer de landbouw een beroep doet voor tijdelijke hulp bij de overheid? Dit beroep is des te meer gerechtvaardigd omdat de akkerbouw zich ervan be wust is dat hij zelf ook moet aanpak ken en nieuwe wegen moet inslaan. In het akkerbouwactieplan is dit dui delijk aangegeven", zei hij. Schouten uitte zijn duidelijke teleurstelling over de lauwe reactie in het ministerie van Landbouw op dit plan en over de "onvruchtbare behandeling ervan in de Tweede Kamer". Premier Lubbers vindt dat het agra risch bedrijfsleven niet onmiddellijk om extra geld van de overheid moet vragen wanneer een bepaalde sector door maatregelen van de Europese Gemeenschap getroffen dreigt te worden. De minister-president heeft dit maan dag gezegd in de jaarvergadering van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. Lubbers vindt dat in zo'n situatie moet worden bekeken hoe de bewuste sector economisch beter kan gaan functioneren. Lub- Hij vroeg zich af of de politiek zich wel realiseert welke vergaande gevol gen een verdere terugval van de ak kerbouw zal hebben. "Het is niet een zaak die alleen de akkerbouwbedrij ven aangaat; het is een zaak van maatschappelijk belang. Hele streken zullen verpauperen als de akkerbouw onderuit gaat of wanneer er slechts een zeer beperkt aantal bedrijven overblijft, een groot deel van de werkgelegenheid verdwijnt en het be trokken platteland loopt gedeeltelijk leeg". Schouten achtte deze ontwikkeling in strijd met de Vierde Nota Ruimtelij ke Ordening. "Er is zo dikwijls gewe zen op de grote maatschappelijke be tekenis van een goed functionerend platteland in ons dichtbevolkte land. Wordt deze betekenis vergeten nu de instandhouding ervan wat geld zou gaan kosten?". Schouten benadrukte nog eens dat bij de vele actiepunten voor de akker bouw ook heel nadrukkelijk hoort het uit produktie nemen van grond "Dit kan niet gemist worden", zei hij. "Ik ben ervan overtuigd dat er overal grond uit produktie moet wor den genomen, wil de akkerbouw niet in de grootste moeilijkheden komen en de grond gewoon laat liggen en andere sectoren in de put meesleept". In dit verband verzette hij zich fel te gen een lijst met produkten, waarvan Brussel vindt dat die aangemoedigd zouden moeten worden, omdat het een oneerlijke concurrentie met ande re sectoren veroorzaakt. bers wees er op dat de land- en tuin bouw in Nederland voor elke gulden die het rijk in de kas van de Europese Gemeenschap stort, anderhalve gul den terug krijgt. Dit jaar betaalt Ne derland een bijdrage van 9,3 miljard gulden aan de EG. Uitsluitend voor de agrarische sector vloeit er 14,9 miljard gulden uit diezelfde EG-kas terug. Lubbers: "We krijgen meer dan we betalen". Voorzitter Schou ten van de Boerenbond zei dat politi ci de problemen in de landbouw en de daaruit voortvloeiende menselijke tragiek sterk onderschatten. De Manifestatiecommissie van de ZLM wil tijdens de Manifestatie op "Neeltje Jans" op 23, 24 en 25 juni graag een aantal oude traktoren en werktuigen presenteren, die aan het begin van de mechanisatie op de landbouwbedrijven werkzaam waren. Zij roept iedereen op die meent te beschikken over oude machinerieën, welke nog in goede conditie verke ren contact op te nemen met het secretariaat van de Manifestatie, tele foon 01100 - 21010, tst. 36: J. Scheele. Vrijdag 25 maart 1988 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7