nieuws uit brussel Andriessen wiS prijzen bev Graanprijs kan in vier jaar 17 procent dalen Onderlinge Hagelverzekering geeft over 1987 20% restitutie. Veehouder Driessen 25 jaar bron van informatie voor L.E.I. In Nederland meer dan 100 beheerplannen vastgesteld Rapport gepresenteerd over Zeeland als vestigingsgebied bedrijven Angst van produktschap Akkerbouw (R. Winkel, Brussel) Zoals verwacht streeft EG-landbouwcommissaris Frans Andriessen dit jaar naar een algemene bevriezing van de landbouwprijzen. Via een aantal technische maatregelen zullen de prijzen van sommige produk- ten, zoals granen en rundvlees, toch enigszins onder druk komen. Dat bleek woensdag bij de presentatie van het prijspakket in Brussel. Voor de Nederlandse en Westduitse boeren gaan de prijzen van melk en graan in ieder geval met 1 procent omlaag door een verlaging van de koers van de groene gulden en de groene mark. Dat was vorig jaar al afgesproken bij de Top in Brussel. Behalve voor Griekenland wil An- driesssen geen negatieve monetaire compenserende bedragen afbreken. Daarvoor heeft hij geen geld, zegt hij. Frankrijk en Engeland zullen hier echter toch wel op aansturen, zo luidt de verwachting. Men houdt in Brussel bovendien rekening met een devaluatie van de Franse frank na de presidentsverkiezingen in mei. Drie procent devaluatie kost de EG al bij na één miljard gulden. Voor zuivel, graan, rundvlees, suiker en oliehoudende zaden moet de prijs, volgens Andriessen, in principe gelijk blijven aan die van dit jaar. Er komt wel een aanpassingg van de bereke ning van de transportkosten. Daar door gaat de richtprijs voor zachte tarwe met 2,26 procent, voor voeder- graan met 2,48 procent en voor durm- tarwe met 1,14 procent omlaag. Ook de maandelijkse staffels voor graan worden gehalveerd. Dat leidt tot een prijsverlaging van anderhalf a twee procent. Voor durm-tarwe gaat de interventieprijs met 5,2 procent om laag, omdat er veel te weinig vraag is naar dit produkt. Premie voergraan Opmerkelijk is verder het voorstel om een premie te geven voor het ge bruik van graan in veevoeder. Vol gens Andriesen is dat gebruik in vijf jaar tijd met zes miljoen ton gedaald. De landbouwcommissaris kon woensdag nog niet precies zeggen hoe dit premie-systeem er in de praktijk uit gaat zien. Het geldt zowel voor geïmporteerd graan als voor graan uit de EG. De EG wil zich geen extra moeilijkheden met de Verenigde Sta ten op de hals halen. Andriessen kwam woensdag wel met een definitie van kleine graanproduk- ten. Wie minder dan twintig hectaren in gebruik heeft kan een vrijstelling krijgen van de medeverantwoorde- lijksheidsheffing voor de eerste 25 ton graan die hij op de markt brengt. Hiertegen zullen Nederland en Enge land waarschijnlijk grote bezwaren hebben. De opbrengst van de mede verantwoordelijkheidsheffing zal ge deeltelijk worden gebruikt voor de premie op bijmenging van graan in veevoer. Zowel voor graan, rijst als oliehou dende zaden moet het interventie- systeem volgens Andriessen opnieuw worden veranderd. Hij wil terug naar de permanente interventie, dat wil zeggen in de periode dat de interven tie is geopend. De tijdelijke opschor ting van interventie bracht teveel bu reaucratische rompslomp met zich mee. Rundvlees Voor rundvlees is de interventie vol gens de commissie nog steeds veel te aantrekkelijk, ondanks het feit dat er pas vlees wordt aangekocht als de marktprijs minder is dan 91 procent van de interventieprijs. Een aanpas sing van het systeem moet er voor zorgen dat de uitbetalingsprijs niet langer boven de marktprijs kan uit komen. De uitbetalingsprijs gaat bo vendien met 2,5 procent omlaag. Op den duur wil Andriessen voor rund vlees net zo'n regime als voor boter. Dat wil zeggen opschorting van de in terventie, zodra een bepaalde hoe veelheid is ingeslagen. Andriessen zal zijn plannen a.s. maandag voorleggen aan de ministers van Landbouw. De echte onderhan delingen starten pas na de paasva kantie en kunnen uitlopen tot in juni. Dan zijn de presidentsverkiezingen in Frankrijk achter de rug en heeft het Europese Parlement voldoende tijd gekregen om een advies uit te bren gen. Dat betekent dat de ministers het begin van het melkprijsjaar maandag zullen moeten verschuiven van 1 april naar een latere datum. Volgens de commissie betekent dat niet dat ook de verlaging van de melkprijs in Nederland en de Bonds republiek later in gaat. In het besluit dat vorig jaar werd ge nomen zou staan dat de groene koer sen in de beide landen per 1 april moeten worden aangepast, en niet aan het begin van de campagne. Geen ruimte voor onderhandelingen In een toelichting op zijn plannen zei Andriessen woensdag dat er eigenlijk geen ruimte is voor echte onderhan delingen tussen de ministers. De prij zen kunnen niet omhoog, omdat dan het effect van de stabilisatoren, die zoals bekend moeten zorgen voor au tomatische prijsverlagingen bij over produce, teniet wordt gedaan. Bo vendien is er geen ruimte in de Euro pese begroting, nu de regeringsleiders begin februari de touwtjes strakker hebben aangetrokken. Aan de andere kant kunnen de prij zen ook niet omlaag, aldus Andries sen. Vorig jaar is het inkomen van de Europese boeren gemiddeld met 3,5 procent gedaald (in Nederland gingen de inkomens overigens met 2,7 pro cent omhoog, volgens Europese cij fers). "Met dat element heb ik in mijn voorstellen eveneens rekening gehouden", aldus Andriessen. Hij wilde zich niet wagen aan voorspel lingen over de inkomensontwikkeling in dit jaar. In de bestuursvergadering van het Hoofdproduktschap voor Akker- bouwprodukten is de toekomstige ontwikkeling van de graanteelt in Nederland onderwerp van diskussie geweest. In het bijzonder is daar bij ingegaan op de kosten van het EG-graanbeleid en de konsekwen- ties van de diverse stabilisatiemechanismen. Granen Voor de sektor granen is voor de pe riode 1988/1989 tot en met 1991/1992 een garantiehoeveelheid vastgesteld van 160 miljoen ton per verkoopseizoen. De basis medever antwoordelijkheidsheffing blijft op het huidige niveau van 3 procent. Aan het begin van ieder verkoopsei zoen zal een extra medeverantwoor delijkheidsheffing worden opgelegd van ten hoogste 3 procent. Dat is een voorlopige heffing die ge heel of naar rata zal worden geresti tueerd indien de garantiehoeveelheid niet of met minder dan 3 procent wordt overschreden. Wordt de ga rantiehoeveelheid overschreden, dan wordt de interventieprijs aan het be gin van het volgend verkoopseizoen met 3 procent verlaagd, zulks onaf hankelijk van de mate van over schrijding. Het schap heeft een berekening ge maakt van het meest sombere geval en dat is wat de prijs voor de tarwe- teler zal zijn, als drie achtereenvol gende jaren de produktie boven de 160 ton zal uitkomen. Dat komt neer op een prijsdaling van 9 procent tot 1 juli 1991. Zonder verdere aanpassing van de groene koers wijst dit in de richting van een telersprijs voor oogst 1991 van 32,75 exklusief BTW en 34,61 inklusief BTW, dat betekent een theoretische prijsdaling van ruim 17 procent gespreid over vier jaar. Onmogelijk is dit niet, als men weet dat de produktiviteit al van jaar tot jaar met zeker 2 procent toeneemt. Het betekent dus een zekere fluktua- tie in de omvang van de produktie en het schap zou liever een gemiddeld produktiecijfer over een opschuiven de periode van bijvoorbeeld drie jaar hebben gezien. Probleem is nog op welke wijze de produktie wordt vastgesteld en of dat in alle lidstaten op uniforme wijze gebeurt. Vrijdag 25 maart 1988 In 1987 zijn bij de Onderlinge Zuide lijke Hagelverzekering te Goes in to taal schademeldingen binnengeko men van 204 percelen. Het aantal uit keringen bedroeg 84 waarvan 72 met hagelschade en 12 met stormschade. In totaal werd een schadebedrag uit gekeerd van 237.340,Dankzij dit relatief gunstig beeld kon een pre mierestitutie worden gegeven van 20% tegen 15% in 1986. Een goede zaak in deze voor de akkerbouw zo moeilijke periode, zo merkte de voor zitter van de OHZ de heer Snoek op de ledenvergadering donderdag 17 maart in"Het Pannenhuis" te Hoo- gerheide op. Becijferingen Bij een graanproduktie van 160 mil joen ton dient 25 miljoen ton op de wereldmarkt tegen wereldmarktprij zen te worden afgezet. Dit uitgaande van een verbruik in de EG van 145 miljoen ton, en een import van "graanvervangers" van 15 miljoen ton. De konkurrentieslag kost rond 30 cent aan restitutie, dat is voor 25 miljoen ton rond 7,5 miljard gulden ofwel 2,8 miljard ECU terwijl voor 1987 daarvoor 2,6 miljard ECU slechts is gereserveerd. Uiteraard werd te berde gebracht de invoer van graanvervangers te be lemmeren door heffingen of iets der gelijks. Voorzitter Theo Vos maakte duidelijk dat dit slechts tijdelijk enig soelaas zou kunnen geven, doch dat dit voor de landbouw als geheel een averechtse uitwerking zou hebben. Ethanol Hoewel ethanol-produktie slechts mogelijk is bij een graanprijs van 5 cent per kilogram, zal men toch alert blijven of in de toekomst niet andere methoden gevonden kunnen wor den, die een hogere graanprijs moge lijk maken. Geen afroming melkkwota Bij het ministerie van Landbouw en Visserij komen momenteel opval lend veel vragen binnen van onder meer veehouders en boekhoudbu- ro's over afroming van melkkwota. Achtergrond van de vragen is de ver wachting, dat in de heffingsperiode '88/'89 bij grondtransakties een ze kere afroming zal plaatsvinden in verband met de overgang van het A- naar het B-systeem bij de super heffing. Het ministerie van Landbouw en Visserij overweegt echter geenszins om tot een dergelijke afroming over te gaan. Bij haar rapportage over de ontwik kelingen in de landbouw in de breedste zin van het woord beschikt het Landbouw-Economisch Instituut in Den Haag over een voortdurende stroom van gegevens uit de praktijk. Eén van de ondernemers die het LEI van cijfers voorziet is veehouder F.J.K. Driessen te Heusden bij Asten in Oost-Brabant. Tijdens een feeste lijke bijeenkomst woensdag 23 maart jl. is stilgestaan bij het feit dat hij al 25 jaar achtereen gegevens van zijn bedrijf aan het LEI ter beschikking stelt. Bij die gelegenheid is op diens bedrijf een speciale LEI-uitgave ten doop ge houden. Daarin is een reeks gegevens van het bedrijf van de heer Driessen gebundeld over de volle periode van 25 jaar. Het is een bijzonder boekje omdat het zelden voorkomt dat de ontwikkeling van een bedrijf over een zo lange periode gevolgd kan wor den. De gegevens van het bedrijf van de heer Driessen zijn temeer interes sant omdat hier steeds voorop is ge lopen bij het toepassen van nieuwe ontwikkelingen. De heer Driessen ontving uit handen van de adjunkt- direkteur van het LEI prof.dr.ir. L.C. Zachariasse een legpenning. Het boekje "F.J. Driessen vijfen twintig jaar studiebedrijf" is bij het LEI verkrijgbaar. De vergadering ging akkoord met het lidmaatschap van de Onderlinge Ha gelverzekering Tholen bij de OZH. Op termijn zal deze onderlinge volle dig geïntegreerd worden. Men ging tevens akkoord met een volledige fu sie met de Onderlinge Hagel Verzeke ring te Hulst per 1 januari 1988. Voorzitter Snoek noemde deze fusies een goede ontwikkeling omdat hier door het draagvlak van de OZH gro ter wordt en de kosten kunnen wor den gedrukt. Ook de samenwerking in overkoepelend verband met de Hafimij verliep uitstekend. Doordat de eigen schade hoger was dan het ei gen aandeel ontving de Onderlinge Zuidelijke een bedrag uit de pool van 139.173,Door aansluiting van de Noord Nederlandse bij de Hafimij kan de herverzekeringspremie per 1 jan. 1988 verlaagd worden van 1,41 promille naar 1,1 promille. Het aan tal leden van de Onderlinge Zuide lijke Hagelverzekering steeg in "1987 met 10 tot 600. In Nederland zijn meer dan 100 be heerplannen vastgesteld voor een to taaloppervlakte van 36.700 ha, waarvan 14.800 ha beheergebied en 21.900 ha reservaatgebied. De Com missie Beheer Landbouwgronden (CBL) heeft onlangs 7 nieuwe be heerplannen vastgesteld, onder meer voor het relatienotagebied Zeeuwsch Vlaanderen. De relatienotagebieden Zeeuwsch- Afgelopen dinsdag heeft het dage lijks bestuur van de provincie Zeeland een rapport gepresenteerd over Zee land als vestigingsgebied voor nieu we, regionaal stuwende bedrijven. In dit rapport worden de resultaten weergegeven van een onderzoek naar de sterke en zwakke kanten van de provincie voor vestiging van dergelij ke bedrijven. De onderzoeker Plant Location In ternational te Brussel heeft daarbij de landbouwsektor buiten beeld gehou den. Daaruit mag, zo staat in het rap port, niet worden afgeleid dat Zee land voor deze bedrijfsgroep geen gunstige vestigingskondities heeft. Hoewel de provincie Zeeland op het gebied van de verwerkingg van land- bouwprodukten wel eens wat onder zoek heeft laten verrichten valt het toch te betreuren dat men geen ge bruik heeft gemaakt van deze moge lijkheid om een internationaal ge oriënteerd bedrijf hier ook nader on derzoek naar te laten verrichten. Al vorens GS een definitief standpunt inneemt over de konklusies en aanbe velingen in het rapport wordt een ieder in de gelegeheid gesteld zijn me ning over het rapport kenbaar te ma ken. Dat kan tot 15 mei a.s.. Vlaanderen omvatten in totaal 518 ha kultuurgrond. Hiervan is 291 ha beheerplan en 227 ha reservaatge bied. De gebieden bestaan voor het merendeel uit laaggelegen, soms drassige, reliëfrijke graslanden langs kreken en kreekrestanten. De be- heermaatregelen zijn gericht op be houd en ontwikkeling van de weide vogelpopulaties en van botanische waarden alsmede het instandhouden van fourageer- en rustgebieden voor ganzen, eenden en steltlopers. De beheermaatregelen hebben onder andere betrekking op het handhaven van de waterhuishouding en de bodem- en perceelstruktuur alsmede op het niet gebruiken van chemische bestrijdingsmiddelen, drijfmest en gier. De veldwerkzaamheden rollen en slepen zijn gebonden aan een be paalde periode van het jaar/Dit kan eveneens gelden voor het maaien en beweiden. Er zijn 5 beheerpakketten samengesteld. De beheervergoeding varieert, afhankelijk van de zwaarte van het pakket, van circa ƒ200,tot maksimaal ƒ1.200, Aanvragen om een beheerovereen- komst te sluiten kunnen worden in gediend bij het Hoofd Beheer Land bouwgronden, Westsingel 58, Post bus 6, 4460 AA Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5