Gedeputeerde Brugman: boeren in West en Oost- Brabant concentreren Landbouworganisaties niet akkoord met aanvraag meer grondwateronttrekking Roosendaal Oogstspreiding centraal op kleinfruitdag Leerlingen onderzoeken zure regen in Kempen 'Lente dans Agrarische vrouwen protesteren tegen landbouwbeleid Aan de vooravond van de publikatie van de vierde kabinetsnota Ruimte lijke Ordenitig heeft de Brabantse gedeputeerde A. Brugman (ruimte lijke ordening) gepleit voor een dui delijke verdeling van zijn provincie in drie delen. Agrarische aktiviteiten zouden vooral in het westen en oosten van de provincie moeten wor-' den geconcentreerd, terwijl Midden- Brabant vooral een rekreatieve be stemming zou moeten krijgen. Een gebiedsgerichte benadering dus. Brugman steekt zijn pleidooi hier voor af in het eerste nummer van het nieuwe provincieblad 'Brabant To taal'. Volgens de Brabantse gedepu teerde is de tijd voorbij dat in het buitengebied zomaar alles kan. De vierde rijksnota, die meer op een verstedelijkingsnota lijkt, houdt dat gevaar wel in: als het buitengebied een ondergeschoven kind wordt, zul len de ontwikkelingen daar auto noom, niet goed begeleid verlopen. Brugman, die al eerder met de staten in de clinch heeft gelegen over de on dernemersvrijheid van de Brabantse boer, vindt dat een slechte ontwik keling. De Brabantse landbouw levert zowel een belangrijke bijdrage aan de beta lingsbalans en de werkgelegenheid als aan de mestoverschotten, bo demvervuiling en de verzuring van de bossen. Op dat soort zaken zou Brugman veel meer grip willen krij gen. Via een gebiedsgerichte aanpak zou jp Midden-Brabant de bestem ming toerisme en rekreatie kunnen geven. Zaken die zo'n ontwikkeling kunnen belemmeren, zoals de land bouw en het verkeer, komen in dat gebied dan op de tweede plaats. Ook de tuinbouw kan meer in één gebied worden geconcentreerd. Voor West-Brabant, zo zegt Brug man in Brabant Totaal, kun je vast leggen dat dat gebied wordt bestemd voor akkerbouw, bosbouw, volle- grondsteelt en de verwerking daar van in de agro-industrie. Bij Oost- Brabant denkt de gedeputeerde aan de intensieve veehouderijen en de daarmee verbonden industrieën. Voor de bio-industrie kan dat echter alleen, als je de milieugevolgen in de hand kunt houden. Dat lukt dus met een grootschalige mestverwerking ter plaatse, aldus de Brabantse gede puteerde. Brugman hoopt dat nu ook het Rijk de gevolgtrekking gaat maken, dat voor het Brabantse en ook Gelderse buitengebied een gebiedsgewijze be nadering nodig is. Afdelingen van NCB en ZLM heb ben op een gezamelijke bijeenkomst besloten bezwaar in te dienen tegen het gemeentelijk energie- en water bedrijf te Roosendaal. Dit gemeen telijk waterleidingbedrijf heeft ver gunning aangevraagd om op haar pompstation te "Borteldonk" uit te breiden van 4 miljoen m3 naar 5 mil joen m3 per jaar. Land- en tuinbouwbedrijven in de gemeenten Roosendaal en Nispen, Rucphen en Wouw liggen in de in vloedssfeer van genoemd waterlei dingbedrijf en zullen straks te ma ken krijgen met o.a. opbrengst- derving. De heren A. Boer en J. Elshof van de gewestelijke raad van het land bouwschap te Tilburg gaven 16 maart in het "Wit Rooske" te Roo sendaal een toelichting op het rap port van de Cogrowa (Technische commissie grond waterbeheer). Sinds 1914 wordt te "Borteldonk" grond water onttrokken. In 1960 bedroeg dit 3 milj. m3 en in 1980 4 milj. m3. Vanaf een diepte van 50 meter wordt water onttrokken dat voor 60% zijn bestemming heeft als drinkwater en voor 37% als water voor industriële doeleinden, 3% dient als spoelwater. In het rapport is te lezen dat als de landbouw niet al te veel schade heeft na 1990 6 miljoen m3 water nodig is. Ongeveer 5800 ha, deels stad, ligt in het invloedsgebied van "Bortel donk". Hiervan heeft 2900 ha land bouwgrond te maken met een grond waterstandsverlaging. 160 ha met een verlaging van 10-15 cm, 140 ha met een verlaging van 5-10 cm en 2600 ha met een verla ging van 0-5 cm. Per centimeter ver laging is berekend dat dit overeen komt met een schadebedrag van 50,per hektare. Ca. 500 ha landbouwgrond zal te maken krijgen met een verminderde wateroverlast. Op 18 april a.s. zal de heer A. Vos voorzitter van de NCB afdeling Roosendaal in het stadskantoor te Roosendaal op een hoorzitting na mens de standsorganisaties het be zwaarschrift mondeling toelichten. J.v.T. Op de kleinfruitdag vorige week woensdag in de CVZ te Kapelle ston den nieuwe ontwikkelingen in de kleinfruitteelt centraal. De ca. 50 be langstellenden konden met name kennis nemen van ontwikkelingen rond de spreiding van oogst en afzet. De heren A. van Oosten en J. Dijkstra belichtten de rassenkeuze bij het kleinfruit en de mogelijkhe den om de teelt te vervroegen of te verlaten. Uit de opbrengstprijzen kwam naar voren dat het niet zo lu- kratief is om aan te voeren in het hoogseizoen, met name niet bij de rode bessen. Vorig jaar was de mid- denprijs hiervan in juni ƒ8,10, ter wijl deze in juli nog slechts 1,80 be droeg. Opmerkelijk is dat in het Zeeuwse het vervroegen en verlaten nog nauwelijks ingang heeft gevon den, terwijl dat in bijvoorbeeld Gel derland al wel het geval is. Op die manier is daar best een beter inko men uit de kleinfruit te halen. Vol gens de heer J. Ruissen, die op de kleinfruitdag dieper inging op de praktische toepassing op het bedrijf van vervroeging en verlating, blijft er hierdoor in Zeeland een terrein braak liggen. 'Bij meer aanvoer in juni zal de prijs dan wat minder hoog worden, maar gezien het grote verschil tussen de prijzen in voorsei zoen en hoogseizoen is dat niet zo erg'. Als iedereen zou gaan vervroe gen zou dat wellicht anders worden, maar zover is het nog lang niet. Ruissen vindt dan ook dat de oogstspreiding in Zeeland voortva render moet worden aangepakt. De heren J. van Mourik en C. v.d. Vrie van het CAT Goes gingen die per in op de gewasbescherming bij het kleinfruit. Zij legden de nadruk op het zoveel mogelijk voorkomen van residuen op het produkt. De aanhoudend zachte winter heeft er voor gezorgd dat de Keuken hof, die woensdag 30 maart officieel zal worden geopend door de za kenvrouw van het jaar mevrouw A.J. Vogelaar, al aardig in bloei staat. Was het voorgaande winters meestal zo dat alleen in de kassen enige kleur was te bekennen, nu staan ook buiten al enkele bolgewas sen in bloei. Voor bloemenliefhebster en aerobic danseres Diana een goede reden alvast een kijkje te gaan nemen en een Ientedans ten beste te geven. RMAS-Goes start opleiding fruitteeltspecialisatie De Rijks Middelbare Agrarische School te Goes start bij aanvang van het nieuwe schooljaar met een fruit teeltspecialisatie, zowel in de A- als in de B-opleiding. Thans zijn er reeds voldoende aanmeldingen voor de fruitteeltspecialisatie. De ruime be langstelling voor dit vakgebied biedt tevens de garantie voor de belangrij ke inbreng van de thuis-praktijk. De MAS streeft ernaar om een onderne mer met management-kwaliteiten af te leveren. Naast de fruitteeltlessen zijn de andere vakken noodzakelijk om de basis voor toekomstig onderne merschap te leggen. Voor de fruit teeltondernemers gaat de MAS ook Na een dienstverband van ruim 34 jaar bij de Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder maakt één van de bedrijfsleiders, de heer M. van Nieuwenhuijzen, gebruik van de VUT-regeling. Per 1 april aanstaan de zal hij zijn funktie neerleggen. De afscheidsbijeenkomst wordt gehou den op vrijdag 22 april a.s. om 15.30 uur in het Wilhelminahuis te Wilhel- minadorp. met ingang van het nieuwe schooljaar de cursus computer management fruitteelt aanbieden (o.a. het volledi ge programma Fruity). Tijdens de dagopleiding zullen de leerlingen van de fruitteeltspecialisatie hier volledig vertrouwd mee gemaakt worden. Ing. P.J.C.M. Boskamp benoemd tot bedrijfsvoorlichter bloembollenteelt Met ingang van 18 januari j.l. is ing. P.J.C.M. Boskamp aangesteld bij het Konsulentschap voor de Akker bouw en de Tuinbouw te Goes als bedrij fsvoorlichter bloembollenteelt voor Zeeland, West-Brabant en de Zuidhollandse Eilanden. Hij vervult de vakature die ontstaan is door het vertrek van ing. M. Opsteeg uit deze funktie. Na een korte inwerkperiode kunt u nu bij hem terecht met vragen op het gebied van teelttechniek, bedrijfs economie, bedrijfsorganisatie en me chanisatie. Naast zijn werk als be drijfsvoorlichter volgt de heer Bos kamp nog interne kursussen om zich te bekwamen op het vakgebied. Hierdoor zal hij de eerste tijd niet volledig inzetbaar zijn voor het ge ven van voorlichting. Ing. Boskamp is telefonisch bereikbaar op kan- toordagen van 08.00 tot 09.00 uur onder telefoonnummer 01100-37226. De agrarische commissie Zuid- Holland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen wil een demonstratieve bijeenkomst organiseren tegen het huidige landbouwbeleid. Zij roept daar toe alle agrarische vrouwen op om op dinsdag 29 maart a.s. om 20.00 uur in cultureel centrum "De Vijf Schelpen", Laan van Westmolen 117 te Mijnsherenland bijeen te komen. De heer J.A. van der Oord, ak kerbouw specialist, zal daar naar aanleiding van het akkerbouwak- tieplan een toelichting geven op de huidige problematiek in de ak kerbouw die de agrarische vrou wen veel zorgen baart. Zij vinden dat de grens van het aanvaardba re is overschreden als het voor de agrarische gezinnen om het besteedbare inkomen gaat. De agrarische vrouwen willen na tionale ondersteuning voor de uit voering van het aktieplan akker bouw. Door middel van een peti tie zullen ze hun eisen aan de frac ties in de Tweede Kamer en het ministerie van Landbouw voor leggen. Uw aanwezigheid op deze avond is van enorm groot belang. Voor informatie kunt u de agrarische commissie in de provincie bellen of het commissielid in uw regio. Uit een onderzoek, dat plaatsvond op initiatief van het Milieu Edukatie Centrum in Eindhoven, is gebleken dat de helft van alle regen in Zuidoost-Brabant zuurder is dan normale regen. Een op de acht waar nemingen bleek zelfs tien maal zuur der te zijn dan die 'normale' regen. Het onderzoek is uitgevoerd door leerlingen van basis- en voortgezet onderwijs in de Kempen. In de maanden oktober, november en december van het vorige jaar kontroleerden 350 leerlingengroe- pen, afkomstig uit 43 plaatsen, de zuurgraad van regen. Het hemelwa ter werd overal op dezelfde manier gedurende 24 uur opgevangen. Daarna werd met behulp van een zo genaamde ph-stick de hoeveelheid neerslag alsmede de zuurgraad ge meten. Volgens het MEC is er geen verband aan te tonen tussen de hoe veelheid regen en de zuurgraad. Wel viel een duidelijk ander patroon waar te nemen in de Peel, een gebied met veel bio-industrie. De zuurgraad van de regen was daar lager. Volgens het MEC is dat het gevolg van de uit stoot van ammoniak door de veebe drijven. Die ammoniak neutraliseert het zuur in de regen. Voor de verzu ring van de bodem heeft dit echter geen gevolgen, aldus het Milieu Edu katie Centrum. Een woordvoerder van het Centrum noemt de situatie in het onderzochte gebied vrij ernstig, zeker als er van uit wordt gegaan dat de verzuring van de bodem slechts voor eenderde door de regen wordt veroorzaakt. Het onderzoek heeft ook aange toond dat met eenvoudige hulpmid- deleb een gedegen onderzoek kan worden verricht. Het MEC pleit er voor om het onderzoek op veel gro tere schaal te herhalen. P.J.C.M. Boskamp De heer P.R. van Assche te Terneu- zen is de heer J.L. Raucamp opge volgd als afgevaardigde voor Zee land in het hoofdbestuur van de Ver eniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland. De heer Rau camp had zich om persoonlijke rede nen niet herkiesbaar gesteld. 4 Vrijdag 25 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4