Lagere prijzen van nuchtere kalveren Speculeren met kool? Vorige week - maar ook aan het be gin van deze week - kwamen lagere prijzen van nuchtere kalveren tot stand. Ook in het buitenland zijn de Nuka-prijzen behoorlijk gedaald. Runderen Op de veemarkten was het aanbod van slachtvee vorige week groter. Toch bleven de meeste prijzen ge lijk, behalve van de slachtstieren, waar een prijsdaling optrad, zowel op de markt als bij de rechtstreekse afzet naar een slachterij. De afzet van rundvlees naar Italië en Frank rijk verliep moeizaam en er moesten derhalve prijsconcessies worden ge daan. De handel in het gebruiksvee verliep rustig. Het prijspeil bleef on veranderd. Kalveren en schapen Op de kalvermarkt daalden vorige week de prijzen van de jonge kalve ren, zowel van de roodbonten als de zwartbonten. De prijsdaling zette zich ook aan het begin van deze week voort. Zo brachten afgelopen dinsdag de nuchtere kalveren in Groningen 40,a 50,— per stuk minder op. De handel in de vleeskalveren verliep rustig, tegen la gere prijzen. De vraag naar kalfs vlees trok aan, al blijft de afzet naar Italië moeilijker dan die geweest is, vanwege de "hormoonverhalen" en export naar Frankrijk en Duitsland door Italië zelf. Op de wolveemarkt noteerden de slachtschapen lager, behalve de "overhouders" en de weinige zuiglammeren. De gebruiks- schapen waren prijshoudend. Het lamsvlees geniet onvoldoende be kendheid in de Nederlandse huis houdens. Men herkent het produkt slecht in de winkel, men kent weinig bereidingsmogelijkheden of men vergeet gewoon om lamsvlees als al ternatief te zien voor de meer gang bare vleessoorten. Toch heeft lams vlees goede kansen op de thuismarkt, mits veel aan promotie en een betere distributie wordt ge daan. Deze konklusies komen uit een PVV-onderzoek. Varkens De varkensmarkt staat ook deze week weer onder druk. De karkassen doen in Italië dezelfde prijs, staan in Griekenland onder druk (omdat daar met Pasen méér lamsvlees wordt gegeten ten koste van var kensvlees) en zijn in Frankrijk en West-Duitsland tot 7 cent in reaktie. Bij de onderdelen doen eigenlijk al leen de schouders het redelijk. Slachtpluimvee en eieren De slachtpluimveemarkt lijkt weer wat op te veren. In Nederland noch in Duitsland zijn nog echt drukken de voorraden. Dat betekent dat de slachterijen nu de mogelijkheden weer volledig kunnen benutten tot prijsverbeteringen. De notering van slachtrijpe kuikens, de zgn. Barne- veldnotering, bleef onveranderd. Door de matige export bleven de prijzen van de broedeieren en de ééndagskuikens nog aanzienlijk on der het integratieniveau en dat zou voorlopig best eens zo kunnen blij ven. Op de eiermarkt lukt het maar niet - zelfs zo vlak voor Pasen - om de prijs omhoog te krijgen. De han del blijkt steeds weer op te lopen te gen een te groot Europees aanbod. Bovendien heeft deze de indruk dat de konsumptie wat lager ligt. De hoop blijft bestaan dat er toch vóór de Pasen nog een opleving van de ei- erprijs komt. Zuivel Op de zuivelmarkt kwamen geen veranderingen in de noteringen voor. De voorraad jonge kaas is ruim en de viermaands belegen en oude kaas wordt prijshoudend ver handeld. Dat Duitsland ook mee be gint te spelen op kaasgebied blijkt uit een reklame van een supermarkt keten voor Oostfriese-kaas-extra be legen. Vorig jaar werd in ons land 8 miljoen kilo kaas meer afgezet dan in 1986. De export groeide met 7 miljoen kilo. Het aandeel van kaas in de totale zuivelexport steeg tot 26 40% en Nederlanders gingen in de laatste twee jaar een kilo kaas per persoon meer eten en dit bedraagt nu bijna 14 kilo per jaar. De boter- voorraad daalt nog steeds in Euro pa. Vergeleken met een jaar geleden is de voorraad gehalveerd. Op de melkpoedermarkt is er internatio naal meer aktiviteit dan in eigen land. De ekonomisch-statistische af deling van het Produktschap voor Zuivel blijft aktief in het verstrekken van vele gegevens op zuivelgebied uit het buitenland. Uit het pas versche nen overzicht "de zuivel in de EG in 1987" blijkt dat de melkaanvoer in de EG - van de 12 - vorig jaar bijna 102 miljard kilo heeft bedragen, te gen 107 miljard kilo in 1986. Een da ling van deze omvang in zo'n korte tijd is nog niet eerder voorgekomen, ook niet in de eerste twee jaren na de invoering van het quotumstelsel, schrijft het PZ. De melkveestapel in de EG van de 10 liep terug met ruim 4%. Ongeveer een derde van de melkveestapel is te vinden q.p bedrij ven met méér dan 50 koeien. Het concentratieproces in de melkvee houderij zet zich voort. In 1975 was nog maar 16% van de melkveestapel ondergebracht op bedrijven van de ze grootte. De produktie van melk en zuivelproducten veranderde van 1986 op 1987 als volgt: gekonden- seerde/geëvaporeerde melk -8%, boter -15%, magere melkpoeder -25%, kaas +3% en niet magere melkpoeder 17%. Daarmee wordt bevestigd dat er op de zuivelmarkt wel het één en ander gaande is. Prijsbericht veiling Zuid-Holland Zuid, dinsdag 22 maart 1988. Komkommers: middenpr.: 88. aan voer: 261.000 st. Radijs: aanvoer: 81.000 ba. Middenpr.: 76. Sla (glas): aanvoer: 114.00 st. Middenpr.: 32. Tomaten: aanvoer: 32.000 kg., mid denpr.: 459. Witlof: aanvoer: 49.000 kg. Middenpr.: 2331/2. Knolselderij: 4.000 st. prijs: 70-200. De roepprijs van de Encebe is net vastgesteld op 2,59, d.w.z. -6 cent. Daardoor wordt de landelijke richt prijs voor biggen voor week 21/3 tot 26/3 71,85,toeslag 1,80 en aftrek 1,80? Misschien kunt u dit nog meenemen? In Noord-Holland hebben kooltefers nog sluitkool achter de hand, in de hoop op nog betere prijzen. Glasgroenten Bij de glasgroenten nam de aanvoer van sla en groene paprika's toe, die van komkommers iets af. De prijzen op de veiling waren gelijk of lager. De aanvoer van tomaten steeg sterk. De ronde brachten méér - de vleesto maten minder op. In Frankrijk wordt dit jaar een even grote toma- tenproduktie verwacht als vorig jaar. Van de totale produktie van ruim 345 duizend ton, wordt onge veer 60% onder glas geteeld en 40% in de vollegrond. Vollegrondsgroenten Bij vollegrondsgroenten brachten prei, breekpeen en spruitkool een hogere prijs op. In december, janua ri en februari was de veilingprijs van witte kool achtereenvolgens 44, 40 en 28 cent per kilo tegen maar een dubbeltje in het vorige seizoen in de zelfde maanden. Die van rode kool waren 63, 59 en 42 cent per kilo, te gen 1124 en 13 cent in het vorige seizoen. Inmiddels hebben de kool telers nog kool achter de hand ge houden om (hopelijk) tegen nog ho gere prijzen af te zetten tegen het eind van het seizoen. Dat kan wor den afgeleid uit de afgifte van witte en rode kool in de periode december t/m februari. Die bleef voor witte" kool 60% en voor rode kool 40% achter, vergeleken met een jaar eer der. De aanvoer van witlof was vori ge week wat kleiner. Het prijsver loop was verschillend, afhankelijk van de sortering. Het huidige witlof seizoen heeft ups en downs te zien gegeven, schrijft ing. J.C. Boon in een PGF-marktbericht. Voor het lo pende seizoen was de oppervlakte witlof 20% kleiner. De aanvoer was 10% lager, de prijs op de veiling ge middeld 40% hoger. De export steeg met 9% in 1987/'88, overigens niet naar Duitsland, onze grootste witlof afnemer. De export daar naar toe daalde zelfs met 6%. Frankrijk, Bel gië en Nederland zijn de grote drie, als het om de produktie van witlof gaat. Beide laatstgenoemde landen exporteren een derde van hun pro duktie. De Belgen eten 8 kilo witlof per jaar, de Fransen en Nederlan ders 3'/2 a 4 kilo. Champignons Champignons, die de vorige maand op de veiling zijn aangevoerd, heb ben een gemiddelde prijs opgebracht van 2,71 per kilo. In februari 1987 en in februari 1986 was dat 2,33 per kilo. De omzet van champignons was ongeveer 25% hoger. De export lag op hetzelfde peil als in februari 1987. In totaal ging er 2,2 miljoen kilo champignons de grens over. En geland nam 0,8 miljoen kilo af en West-Duitsland 0,6 miljoen kilo. Fruit Op de fruitveilingen werden wat meer appels aangevoerd, behalve van de Lombarts en de Blonde Bos koop. De meeste appelrassen brach ten een hogere prijs op. De aanvoer van het perenras Doyenne du Corni ce was klein, de prijs onveranderd. In de vorige maand brachten de ap pels op de veilingen een gemiddelde prijs op van 98 cent per kilo. In fe bruari vorig jaar was dat 55 cent per kilo. Peren brachten dit jaar februa ri minder op dan een jaar geleden, n.l. 70 cent per kilo tegen 91 cent in februari 1987. Op 1 maart j.l. was de appelvoorraad in ons land 115 dui zend ton, tegen 116 duizend ton op 1 maart 1987. In Nieder-Elbe - een bekend appelproduktiegebied in West-Duitsland - is dit seizoen 750 ha. appelboomgaard aangeplant. Dat is een kleine 10% van het totale areaal. CVZ noteringen Ras, maat, klasse, hoeveelheid (x ton) en middenprijs. Noteringen van week t/m 22 maart. Tussen haakjes die van dinsdag 22 maart. Golden D.: I: 75 1,11 (57 l,06);Tot.I: 149 0,83 (114 ƒ0,81); 70/80 II: 18 ƒ0,34 (14 ƒ0,81); tot. II: 73 ƒ0,53 (29 0,60).GIoster: 70/80 I: 22 ƒ1,05 (20 ƒ1,10); tot.I: 36 ƒ0,98 (37 l,00);Jonagold: 80/85 I: 25 ƒ2,13 (7 ƒ2,18); tot. I: 96 ƒ1,95 (51 ƒ1,94); 80/85 II: 13 ƒ1,41 (2 1,44); tot. II: 64 1,27 (14/ 1,73). Winston: 70/80 I: 24 1,75 (26 1,67; tot. I: 80 1,17 (78 1,16); 70/80 II: 21,49 (-- -); tot. II: 15 0,78 --). Conference: 55/651: 105 0,75 (64 ƒ0,68); tot. I: 148 0,86 (75 0,75); 55/65 II: 22 0,62 (46 ƒ0,58); tot. II: 90 ƒ0,46 (89 0,53).D. du Cornice: 65/751: 5 1,43 -); tot. I: 5 1,44 (- -); 65/75 II: 20 1,13 (30 ,71); tot.II: 33 ƒ1,10 (57 0,72). St. Remy: 60/70 I: 7 0,33 (4 0,42); tot. 1:11 ƒ0,36 (5 ƒ0,42); 60/70 II: 8 ƒ0,25 (12 ƒ0,24); tot. II: 24 0,25 (27 0,22). Veiling St. Annaland, dinsdag 22-03-'88. Uien: 60 ton maat 40 op kl. II nl. 17,40. Granen, zaden, vlas en peulvruchten Op de graanmarkt liepen vorige week de noteringen terug. De oor zaak daarvan bij tarwe was de toene mende verkoopdruk vanuit Enge land en Frankrijk. Dat leidde bij de potentiële kopers tot nog meer te rughoudendheid. Bij gerst was de handel agressief, maar tot veel zaken kwam het niet. Er werd zelfs over wogen om gerst voor interventie aan te bieden. Ook bij rogge en haver was er sprake van dalende prijzen. Op de zadenmarkt deden zich geen grote veranderingen voor. Door de vele regenval is de uitzaai van vlas in de "vroege" streken ook verlaat, zo dat er dit jaar weinig "maart-vlas" zal zijn. Het in maart gezaaide vlas levert als regel zeer goed vlas op. Op dc peulvruchtenmarkt daalde de prijs van de kapucijners. De overige peulvruchten bleven op de groothan delsbeurs aan het begin van deze week onveranderd in prijs. Aardappelen en uien De aardappelen waren op de groot handelsbeurs in Rotterdam j.l. maandag prijshoudend. Vooral de frites-geschikte aardappelen zorgden voor een wat vriendelijker stem ming. Toch blijft de aardappelprijs erg laag. De export van konsumptie- en industrie-aardappelen bedroeg tot 1 maart j.l. 668 duizend ton (oogst 1987). Tot en met februari 1987 werden 639 duizend ton aard appelen geëxporteerd. De kleine 30.000 ton meer dit jaar komt vooral door export naar Zweden en Finland (samen 124 duizend ton). Een sterke exportdaling trad op naar Portugal en Spanje (-120 duizend ton) en naar Amerika (-30.000 ton). Meer export van aardappelen dus, wel grote ver anderingen in de bestemming. Op de veiling brachten uien een onveran derde prijs op. Veevoeders Op de grondstoffenmarkt voor vee voeders noteerde Noord- Amerikaanse maïs onveranderd en EG-maïs iets lager. Maïsglutenvoer- meel voor direkte levering onder vond een prijsdruk, maar op termijn geleverd trok de prijs licht aan. Ta- pioka liep in prijs op en sojaschroot bleef in prijs gelijk. De bieten- en ci- truspulpmarkt is zeer vast. Marktsituatie varkens De notering van de Utrechtse var- kensbeurs van vrijdagavond 18 maart gaf aan dat voor deze lopende week de varkensprijzen weer wat on deruit zouden kunnen gaan. Men verlaagde de levend-notering met 3 cent tot ƒ2,33-2,35 voor varkens tot 120 kg en die voor geslachte varkens van 68/90 kg met 4 cent tot ƒ2,86-2,88. Het aanbod was niet zo groot, doch het is de sterk teleurstel lende afzet in het binnenland die aanleiding gaf tot de verlaging van de verwachtingsnotering. De uitvoer blijft qua hoeveelheid redelijk op peil, met een iets zwakkere tendens in Duitsland, een lusteloze stemming in Frankrijk en een redelijk goede markt voor zwaardere (dus rijpere) varkens in Italië. Dat de binnenland se afzet teleurstelt en dat al geruime tijd, zou wel eens kunnen samenhan gen met het hardnekkig streven naar afleveren op licht slachtgewicht, dus van zeker niet rijpe varkens. Het zijn de rijpe varkens die een smakelijk mals vlees leveren. Italië weet dat ook en importeert op vrij ruime schaal zware varkens, om daarvan een deel weer naar Nederland terug te leveren in de vorm van Parma ham. Het gedrag van de grote slach terijen, met betrekking tot de over nameprijzen, geeft aan dat de strijd om het varken in alle heftigheid ge voerd wordt. Dit met een afnemend aanbod aan slachtvarkens en een zich nog steeds uitbreidende slacht- kapaciteit. Een ruime uitvoer van mestbiggen draagt er mede toe bij dat de biggenprijzen behoorlijk zijn aangetrokken. De partikuliere opslag blijft goede belangstelling ontmoeten. In de eerste vier weken werd 6200 ton, alleen in Nederland, gekontrakteerd. Aardappelen in de Gemeenschap Rotterdam was maandag ruim prijs houdend. Voor de fri-tes-Bintjes lie pen de prijzen met zelfs ƒ2,op. In de voorgaande week liepen op de termijnmarkt de noteringen ook ge leidelijk op. Voor de apriltermijn bedroeg de prijsstijging ƒ1,20, doch voor de Bintjes oogst '88 liepen de noteringen voor april wat terug. Op gemerkt kan worden dat Spanje en Italië nog steeds een belangrijke im portbehoefte hebben, waarvan naast Nederland vooral ook Frankrijk profiteert. De Franse prijzen zijn vrij sterk gestegen sinds begin fe bruari wat mede kan worden toege schreven aan de maatregelen van de CNIPT, de Franse telersorganisatie, die belangrijke hoeveelheden tot 300.000 ton uit de markt kan/mag nemen. Tot nu toe ligt de Franse uit voer 50% boven vorig jaar, met 386.400 ton tot medio maart. De Duitse markt is rustig, met iets meer vraag naar grote maten. Uit België werden door Nederlandse ekspor- teurs wat aardappelen afgezet naar Italië en Spanje. In Engeland wordt het algemene prijspeil gedrukt door de kwaliteit die in vele gevallen nog al te wensen overlaat. In geheel Europa beginnen de nieuwe aard appelen uit Noord-Afrika en Israël een toenemende rol te spelen, temeer omdat de invoer wat vroeger is inge zet dan vorig jaar. CVZnieuws De afzet van de Conference is dit jaar zeer grillig, vorige week werd melding gemaakt van stijgende prij zen van dit ras. In het begin van de afgelopen week kwamen de prijzen flink onder druk te staan met als ge volg dat de maten 55/65 en 45/55 gemiddeld van de maat 55/65 19 ct. lager en van de maat 45/55 7 ct. la ger waren. Deze prijsdaling is ener zijds het gevolg van een stagnerende vraag van export, maar anderzijds was het aanbod landelijk belangrijk groter. Als we de landelijke voorraden be zien dan moeten we konkluderen dat deze nog groot zijn, het is te hopen dat de vraag de komende weken weer aantrekt. Bij de sterk wisselen de prijzen van de laatste maanden en de grote voorraden is het van belang om een regelmatig afzetpatroon te hebben, poolvorming is voor de te- Iers dan een stabiliserende faktor. De prijsrisiko's van de telers worden hierdoor genivelleerd, wat niet wil zeggen dat de uitbetalingsprijzen op een hoog niveau liggen. In de afgelopen week is de jaarlijkse kleinfruitavond weer gehouden. De ze avond stond in het teken van de oogstspreiding en de mogelijkheden van nieuwe produkten. Duidelijk is naar voren gekomen dat wil de kleinfruitteelt overlevingskan sen hebben, de aanvoer buiten het traditionele kleinfruit seizoen zal moeten liggen, dat betekent vervroe ging of verlating. Ook het aanbieden van nieuwe produkten in konsumen- ten verpakking is van groot belang, te denken valt aan zwarte bessen. Schema biggenprijzen In de week van 28-3-1988 tot 4-4-1988 dienen de biggenprijzen, die vermeld staan in het Landelijk Biggenprijzenschema van 30 novem ber 1987 met ƒ0,20 te worden verhoogd. De kostprijs van 1 kg varkensvlees in deze week is ƒ3,74. Zwartbonte nuka's Afgezien van een aantal incidentele verschillen zijn de prijzen van de nuchtere kalveren - in dit geval ge meten aan die op de markt in Leiden - niet veel veranderd in de laatste drie jaren. Wat ook niet veel veran derde was het seizoenmatig verloop, met een dieptepunt in maart en april en een piek in de zomer. Deze ver schillen houden verband met het af- kalfpatroon met een groot aanbod in het voorjaar. In deze grafiek gaat het om zwartbonte kalveren, waar van de vleesproduktiegeschiktheid minder groot is dan van roodbonte kalveren, die bovendien zwaarder zijn. Daarom brengen de zwartbonte kalveren een ƒ150,a ƒ200,min der op dan de roodbonte. Toch kun nen de mesterijen voldoende kalve ren opvangen, zodat de afzet geen problemen oplevert. Uit de grafiek blijkt dat de prijs van de nuchtere kalveren in 1987 toch weer wat ho ger is geweest dan in 1986. En, zoals reeds gesteld, de prijsverschillen in de loop van het jaar zijn gebleven. Een zomerkalf brengt meer dan ƒ150,meer op dan een voorjaars- kalf. We zijn benieuwd of het beter belonen van de wintermeik ook het afkalfpatroon zal verschuiven. Vrijdag 25 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 26