Gun uzelf een ekskursie naar het buitenland Agrarische Studiereizen 1988 Aantal dodelijke ongevallen in landbouw gedaald Door de opstapeling van de proble men in de landbouw zoudt u kunnen vergeten, dat ook als boer of tuin der recht hebt op vrije tijd. Vrije tijd, die u kunt besteden aan een bui tenlandse ekskursie, een agrarische studiereis, waarbij u het nuttige met het aangename verenigt. Vraag nadere informatie over of meldt u aan voor: Spanje- Andalusië, 8-15 april 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus door het mooiste gebied van Zuid-Spanje met beroemde steden Sevilla, Granada, Cordoba, Malaga en de sherrystad Jerez de la Frontera. Bezoeken aan interessante agrarische bedrijven. Nog een aantal plaatsen beschikbaar voor de boeiende reis door An- dalusië. Luxemburg, 25-29 april, 5-daagse busreis, verblijf in Clervaux in een uitstekend hotel. Een aangename, gezellige reis met een rustig pro gramma vol afwisseling tussen be zoeken aan agrarische bedrijven en bezienswaardigheden, zoals een be zoek aan de hoofdstad Luxemburg. New York, Philadelphia, Washing ton, 14-27 mei, 14-daagse vlieg- ;reis/reis per bus. Doe Amerika nu! Zolang de Amerikaanse dollar vrij laag staat, is dit de kans een bezoek te brengen aan drie wereldberoemde steden en de prachtige landstreken daartussen. Een buitengewone reis door de tegenstelling in de bezoeken aan de grote, indrukwekkende we reldsteden en het platteland, waar de bezoeken aan de agrarische bedrij ven worden afgelegd. Bezoek zelf de steden waar Wereldpolitiek geschre ven wordt. Turkije, 25 mei - 3 juni, 10-daagse vliegreis/reis per bus van Ankara naar Istanbul. Bezoek Turkije nu, nu het nog betaalbaar is. De grote belangstelling voor Turkije zal in de toekomst de prijzen opdrijven! Het is een ongekend mooi land met zeer bijzondere natuurlijke bezienswaar digheden. Ook op agrarisch gebied zijn interessante onderwerpen te be zichtigen. Ga uzelf overtuigen, neem deel aan een schitterende reis! De Rijn, 28 mei - 4 juni, 8-daagse bootreis op de Rijn, ekskursies per bus. Wegens het sukses van vorig jaar wordt deze reis herhaald. Het is een zeer aangenaam, goed verzorgd verblijf in het 'hotel aan boord'. Overdag glijdt het landschap aan u voorbij of maakt u een ekskursie, 's nachts ligt het schip rustig afge meerd in de haven. De Rijn-reis zal een belevenis voor u zijn! En verder: Portugal-Lissabon, 3-10 juni (of 11-18 juni), 8-daagse vliegreis/ver blijf in de hoofdstad Lissabon, eks- Rundveehouderij in Ribatejo, Portugal s. li.-. Shell Nederland Chemie B.V., postbus 2960, 3000 CZ Rotterdam Vrijdag 25 maart 1988 Öv» nnum Si asbsv: kursies in alle windrichtingen per bus. Joegoslavië, 8-18 juni, 11-daagse busreis. Speciaal in het programma opgenomen voor deelnemers die niet willen vliegen, maar wèl een Zuid- Europees land willen bezoeken. Noordkaap-Noord Noorwegen, 13-25 juni, 13-daagse vliegreis/tocht per bus van Kirkenes naar Bodó. Een adembenemende reis, die twee maal zo lang lijkt te duren omdat het in het geheel niet donker wordt!! Ierland, 23-30 juni, 8-daagse vlieg reis/tocht per bus van het oosten naar het prachtig westen. Ierland is een groene smaragd in de zee Sovjet Unie, 29 juni-9 juli, 11-daagse vliegreis/verblijf in Le ningrad, Charkow en Moskou. Be zichtiging van beroemde beziens waardigheden en interessante agrari sche bedrijven in de omgeving van Charkow. Voor nadere informatie en voor uw aanmelding kunt u opbellen naar het sekretariaat van Agrarische Studie reizen, mevrouw L. Deumer, Roer mondsplein 20, 6811 JN Arnhem. 085 - 512087. Zeeland in cijfers Het stafbureau economisch onder zoek en datavoorziening van de pro vincie heeft in een boekje een groot aantal cijfers over Zeeland bijeenge bracht. In het boekje wordt veel aandacht ge geven aan de onderwerpen bevolking en economie. Op economisch gebied zijn in het boekje gegevens te vinden over de beroepsbevolking, de werkge legenheid, werkloosheid, vacatures, bijstand en inkomens. Het boekje is voor 10,verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, te lefoon 01180-31400. In 1987 kwamen 18 ongevallen met dodelijke afloop in de landbouw ter kennis van de Arbeidsinspektie. De ze aantallen bedroegen in 1985 en 1986 respektievelijk 25 en 23. De on gevallen werden onder andere ver oorzaakt door het werken met aard- appelrooimachines, voerdoseer- containers, verplaatsbare transpor teur en een kistenlader. Eén ongeval werd veroorzaakt door een omval lende ladder en één door een vallen de boom. Vijf slachtoffers waren kinderen be neden de 16 jaar, die op of in de buurt verbleven van in werking zijn de machines. Voor het eerst werden in een jaar geen dodelijke ongevallen bekend, veroorzaakt door een kan telende of achteroverslaande trek ker. Ongetwijfeld is dit mede te dan ken aan het feit dat veel trekkers voorzien zijn van een kantelbeveili- ging. Op enige duizenden trekkers is zo'n voorziening echter nog niet aangebracht. Op dit moment is een kantelbeveili- ging al verplicht op trekkers bestuurd door werknemers. Per 1 april geldt deze verplichting ook voor trekkers bestuurd door zelfstandig werkenden in de agrari sche sektor. Studiereis naar de VS en Canada De Stichting Uitwisseling organi seert van 12 t/m 25 juli a.s. een 14-daagse studiereis naar de VS en Canada. De lage dollarkoers is een goede reden om er nu gebruik van te maken. Deze reis is bedoeld voor agrarische jongeren van 18 tot 35 jaar, die een goede beheersing van de Engelse taal hebben en bereid zijn aktief aan de voorbereidingsaktiviteiten en ver slaglegging mee te werken. De reis zal gemaakt worden per vliegtuig en in de VS per bus. De kosten zullen totaal ƒ2.490,bedragen. De voor bereiding vindt plaats tijdens een bijeenkomst op 9 juni 1988 in Amersfoort. Voor meer inlichtin gen, tel. 02208-96144 (overdag). 25

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 25