VOOI' hi: Plattelandsvrouwen in Brabant al 50 jaar midden in de maatschappij p.j. zuid geluid PJZrSgehda Vreemde zaken! Viering 35-jarig bestaan van de afdeling Brouwershaven Jaarrede mevrouw Branderhorst bij 50-jarig jubileum ^it de. Nieuwe aktiviteiten (3) Stickerwedstrijd tot 1 april!! vrouw onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Op dinsdag 22 maart werd in Sprang-Capelle tijdens de alge mene ledenvergadering van de afdeling Noord-Brabant van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen het 50-jarig jubi leum van het provinciaal bestuur gevierd. De presidente mevrouw Tanny Branderhorst Lucas hield daar een toespraak, die hieron der integraal wordt weergegeven. Op 9 februari 1938 komt het provin ciaal bestuur tot stand uit de 9 afde lingen die reeds waren opgericht. Deze afdelingen hebben ook allen hun 50-jarig jubileum al gevierd in het najaar van 1987 en 2 afdelingen in 1988. Hieruit blijkt weer wat de Bond onze Bond maakt. Voor leden door leden- samen doen- samen leren- samen beleven- een vrouwen vereniging, gezellig afwisselend, vrijwillig en vrouwgericht. Het was geweldig wat een kreativiteit al die vrouwen in zich hebben om hun 50-jarig jubileum te laten slagen. Terug naar Breda 9 februari 1938. Het bestuur werd gevormd uit 5 le den, samengesteld uit de 9 afdelin gen. De doelstelling luidde: 'Om de belangen van de bevolking van het platteland te bevorderen'. De lezin gen en kursussen werden daarop aangepast. Men organiseerde twee maal per jaar een provinciale voor- en najaarsvergadering waar sprekers en spreeksters werden uitgenodigd om een lezing te geven'over b.v. 'de encyclopedie voor de vrouw' waarin aan de orde kwam, omgang met buren- zegels plakken- woningin richting, enz. Kursussen werden ge organiseerd speciaal voor meisjes en vrouwen boven 20 jaar die geen landbouwhuishoudonderwijs had den gevolgd. Dit vond ik beschreven in het oudste, nog aanwezige, ver slag van een provinciale ledenverga dering welke gehouden is op 15 mei 1952 in 'Modern' te Breda. Van 1938 tot 1952 is er niets meer te vin den van de aktiviteiten van het pro vinciaal bestuur. Bij een terugblik past het ons een moment stil te staan bij diegenen, die zich in de beginperiode en daar na hebben ingezet voor het Bonds- werk. Velen zijn vandaag onze gast, maar we gedenkten diegenen die er niet meer zijn Daaruit kunnen we konkluderen, welk een belangrijke rol 'de tijd' in ons leven speelt. De tijd gaat altijd door. Maar voor ons zelf houdt hij eens op te bestaan. Daar tussen in zit een periode waarin we zelf kunnen beslissen hoe die tijd te besteden. Hoe zien wij ons persoonlijk lidmaatschap van de Bond? Zijn we lid voor de gezelligheid? Of vinden we het gewoon gezellig om aan het verenigingsleven deel te ne men, of om een goede lezing te ho ren, of de jaarlijkse reisjes niet te vergeten! Dit kan een begin zijn, maar we hopen, dat het daar niet bij blijft, omdat ieder mens in z'n eigen omgeving een taak te vervullen heeft. Als we dat doel willen berei ken, om onze taak of opdracht zo goed mogelijk te vervullen, dan ver eist dat inzet en als lid kunnen we vorm geven aan de doelstelling, om de ontwikkeling en vorming van de vrouw voor op te stellen, door haar denken op gang te brengen over din gen die om haar heen gebeuren. Maar ook om haar te leren zien dat ze ook als mens belangrijk is. Dan kan alleen al die kennis waardevol worden, als het ons innerlijk iets geeft en we daardoor onze eigen op dracht beter kunnen vervullen. Vijftig jaar Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Noord- Brabant. Begonnen in de dertiger ja ren, toen ons land er ook niet zo rooskleurig voorstond, maar om als vrouwenorganisatie samen iets op te bouwen om het leven en wonen op het platteland zo goed en prettig mo- redaktie Henk Tegels Al wat natte voeten gekregen? Of in ieder geval plannen gemaakt om nat te voeten te krijgen? Of ben je soms bang om natte voeten te krijgen? Als dat zo is dan zijn hier weer een paar aktiviteiten waarbij je misschien op andere plekken nat wordt omdat de spanning niet meer te houden is, want er gebeuren allerlei 'vreemde zaken'. Buiten is het akelig koud en nat. De leden komen dwars door de regen, hagel en natte sneeuw naar de PJZ. De buitendeur glipt bijna uit hun vingers door de forse windstoten als ze een voor een rillend en handen wrijvend binnenkomen. Ze verwach ten warmte en gezelligheid, maar ze krijgen de verrassing van hun leven als ze horen wat er op het program ma staat! 'Vreemde zaken' zijn spe ciaal aanbevolen voor al die leden die nergens in geloven! Griezelfilmavond Zowel op video als op 16 mm film zijn er allerlei soorten griezelfilms te huur. Hele enge met zombies en bui tenaardse wezens, maar ook hele leuke waar je tegelijkertijd zit te schudden van het lachen en zit te be ven van angst. Veel heb je er niet voor nodig, maar bestel de film(s) en de projektor of de videorekorder wel op tijd, anders loop je de kans dat de film van jullie keus al verhuurd is. Vrijdag 25 maart 1988 Nog spannender wordt het als je een sfeertje schept wat wel bij de film(s) past. Je kunt veel doen met licht uit laten vallen, piepende en krakende deuren etc., maar ook namaak- spinnewebben van dikke draden en aangepaste konsumpties doen het goed (Frankenstein cocktails en Dra kola). Laat je fantasie maar eens de vrije loop en je komt zeker op de akeligste ideeën. Hypnose, magnetiseurs en paranormaal begaafde mensen Hypnotiseurs laten je van de ene ver bazing in de andere vallen. Degenen die echt onder hypnose zijn, weten zelf niet wat ze zeggen en doen. Je kan ze dus heel wat laten vertellen of ze vreemde opdrachten geven (zie je het al voor je: het bestuur dat op een rijtje heftig in z'n neus zit te peuteren?) Een goede hypnotiseur gaat echter niet te ver met dat soort dingen, en zo iemand zal je ook kunnen vertel len dat hypnose niet alleen lollig, maar ook heel nuttig kan zijn. Het adres van een hypnotiseur vind je bijvoorbeeld in de Gouden Gids on der het kopje 'alternatieve genees wijzen'. Als je even alles leest onder dat kopje kom je nog meer interes sante beroepen tegen: Magnetiseurs en paranormaal begaafde mensen. Zij kunnen je een bijzonder span- gelijk te maken. Daarna volgde de oorlog, die erg veel teweeggebracht heeft. Er moest erg veel opgebouwd worden. Trekken we die lijn door via de vijftiger naar de tachtiger ja ren dan is alles heel snel gegaan en is de tijd omgevlogen. Alles verandert, met name de technologische ontwik kelingen. De maatschappij hanteert andere normen en waarden en de Bond van Plattelandsvrouwen past zich hierbij aan. Je kunt welhaast zeggen, dat we nu aan een eindpunt oftewel aan een nieuw begin geko men zijn. Er is al veel gebeurd op het gebied van vrouwenemancipatie, maar we zijn er nog lang niet. Zo heeft het provinciaal bestuur als taak om de afdelingsbesturen te ondersteunen, opdat deze doelgerichter kunnen werken. Deze ondersteuning vindt plaats in de vorm van kadertrainin gen voor bestuursleden, die het op hun beurt proberen over te brengen in het programma aanbod voor de leden. Midden in de maatschappij We staan ook als leden van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen midden in de maatschappij anno 1988 met naast ons zo'n 14,5 miljoen medeburgers. Willen we on ze taak zo goed mogelijk vervullen dan is het veel plezieriger om dat sa men in verenigingsverband te kun nen doen. De tijd gaat door!!! We vieren vandaag ons 50-jarig jubi leum. Ik denk dat het goed bestede tijd geweest is en welverdiende tijd om samen aan de doelstelling te wer ken van eerst plattelandsgericht naar meer vrouw gericht, daarvoor heb ben wij als provinciaal bestuur voor de toekomst nog genoeg perspektie- ven om hieraan te werken. Wij pro beren dan ook onze tijd zo goed mo gelijk hieraan te besteden. U ook??? Dan gaan we met elkaar een goede toekomst tegemoet, niet te vergeten dat de tijd het ons zal leren. Tanny Branderhorst-Lucas Op 26 januari werd in het "Tonnen- magazijn" te Brouwershaven het 35-jarig bestaan van de afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen ge vierd. De voorzitster, mevrouw N. Constandse-Dorst opende de avond. In haar toespraak stond zij stil bij de veranderingen, die de Bond heeft ondergaan. "Vroeger namen veel dames een handwerkje mee, en richtte de Bond zich vooral op de boerinnen en het gezinsleven, nu wordt er gediskussieerd over maat schappelijke problemen, worden er allerlei kursussen georganiseerd, en leer je als vrouw voor je mening uit te komen, kortom: de Bond is met zijn tijd meegegaan", aldus me vrouw Constandse. Agenda P.J.Z.-geluid voor 25 maart a.s. Afd. Goes: 25 maart: Dropping. Vertrek om 19.30 uur vanaf de Oost- wal te Goes. Opgeven vóór 20 maart bij Janine Boogert (01130-1321). Kosten ƒ5, Afd. 's Heer Abtskerke/Nisse e.o.: 25 maart: Ledenvergadering. Aan vang: 20.15 uur. Plaats: 'Irene' te 's Heer Abtskerke. Afd. Langstraat: 8 april: Lentefeest in het Bondsgebouw te Sprang Ca- pelle. Vanaf half negen kun je dan terecht. Afd. Tholen/St. Philipsland: 4 april: traditionele 2e Paasdag vissen. Opgave bij Frans (01665-3439). Ver trek 9.00 uur. 8 april: sportavond te Stavenisse. 15 april: algemene leden vergadering. Aanvang: 20.30 uur. Plaats: café 'de Man'. Provinciaal: 26 maart: 'Juweel' waarbij uitrei king van de toneelprijzen. Aanvang: 20.30 uur. Plaats: Het 'Tonnenma- gazijn' te Brouwershaven. Entree: ƒ3,—. 9 april: 3 CJO- volleybaltoernooi in de Oranje- Nassau sporthal te Middelburg. 21 april: oprichtingsbijeenkomst 3 P.J.O>Zeeland. 25 april: hoofd bestuur 20.00 uur in het 'Pannen- huis' te Hoogerheide. nende en leerzame avond bezorgen. Maak van tevoren wel goede afspra ken met deze mensen over de kosten, materialen, zaalinrichting, gewenst aantal deelnemers en dingen die zij eventueel nodig hebben. Weet je het nog? De P.J.Z- publiciteitskommissie is volop bezig met de voorbereiding van het inrichten van de stand voor de ZLM-manifestatie die op 23-24-25 juni op Neeltje Jans ge houden wordt. Hiervoor zal ook nieuw publiciteitsmateriaal ge maakt worden. Een nieuwe stic ker stond hierbij hoog op het pri oriteitenlijstje. Daarom is er een wedstrijd uitge schreven voor het ontwerpen van een nieuwe sticker voor de PJZ. De prijs voor degene die deze wedstrijd wint is een toegangs kaartje voor de manifestatie. De inzendtermijn voor de nieuwe ontwerpen liep tot 15 maart. Helaas zijn er nog maar een paar ontwerpen binnen. De kommis sie is van mening dat er veel meer kreatieve geesten onder de PJZ- leden moeten zitten. Misschien is het even door hun hoofd gescho ten dat deze wedstrijd gehouden werd. Vandaar dat de inzendter mijn verlengd is tot 1 april a.s. Heb je een leuk ontwerp voor een nieuwe sticker in je hoofd, stuur die dan zo snel mogelijk, maar vóór 1 april naar het sekretariaat in Zevenbergen (Postbus 17, 4760 AA Zevenbergen). Wij zit ten vol spanning te wachten. De publiciteitskommissie De oude sticker Na de opening werd staande hét Bondslied gezongen. Drie sprekers wensten het bestuur geluk met het 35-jarig bestaan van hun afdeling. Allereerst was dat de Burgemeester van de gemeente Brouwershaven, de heer C. Slabbe- koorn. In zijn toespraak zei hij dat het verenigingsleven in een platte landsgemeente heel erg belangrijk is. Dat is vooral belangrijk voor het saamhorigheidsgevoel van alle men sen in de gemeente. "Wij als ge meentebestuur zijn ook blij met en trots op jullie 35-jarig bestaan". Mevrouw N. den Hamer-de Jager, presidente van de afdeling Noord- welle sprak namens de 4 zustervere nigingen van Schouwen-Duiveland, nl. de afdelingen: Schouwen, Noordgouwe e.o., Noordwelle en Duiveland. Zij bood namens de an dere afdelingen de hartelijke felicita ties en een cadeau aan. Het cadeau was een mooie verzilverde kaar senstandaard. Mevrouw C. Mandemaker-Penning feliciteerde namens het PB de dames hartelijk, en ging in op de woorden van de presidente in haar ope ningstoespraak. "Inderdaad gaat de Bond mee met de tijd. De maat schappelijke betrokkenheid wordt steeds groter. Gisteren zag je dat weer aan de opening van een belang rijke tentoonstelling in Den Haag, nl. "plattelandsvrouwen en de 3e wereld", die door minister Bukman geopend werd, en waar ZKH Prins Claus eregast was. Aan zo'n grootse gebeurtenis kun je zien dat de Bond veel heeft bereikt, en steeds beken der wordt in ons land", aldus me vrouw Mandemaker. "We blijven onze grenzen verleggen, we kijken veel verder dan alleen binnen onze eigen afdeling, er zijn ook veel kom missies en kaderleden, en met z'n al len samen werken we aan en binnen die Bond. Uw afdeling heeft ook meegedaan aan het "waterprojekt", voor waterdrinkputten in Sri Lanka, dat betekent dat u zich ook verant woordelijk voelt voor de noodlijden de mens, en dat is een goed streven van onze Bond", zo besloot me vrouw Mandemaker. Enkele dames die in het oprichtings bestuur hadden gezeten, werden in het zonnetje gezet met een mooie or chidee. Dat waren o.a. de dames Vos, Everwijn en V.d. Weele. De voorzitster en de sekretaresse van het afdelingsbestuur kregen ook nog bloemen van de andere bestuursle den. Het officiële gedeelte van deze avond was nu afgesloten. Er volgde een optreden van het trio Rien de Jonge uit Kloetinge, met "Zeeuws Plat". Dat waren allerlei liedjes en grappige verhalen in het Zeeuws gezongen en gesproken. Iedereen amuseerde zich goed bij het optreden van dit trio, en de avond werd besloten met een bal, met bege leidende muziek van ditzelfde trio. Het was een gezellig feest. M.T. Vleugel-Mandemaker 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 21