doorgaan zegge en schrijve D f <-j5c>6 fj- c_ zuidelijke landbouw maatschappij Landbouw blijft aandringen op uitvoering akkerbouwaktieplan F ruit h agel verzekering Kamperen bij de boer Jubileum mm land- en tuinbouwblad VRIJDAG 25 MAART 1988 76e JAARGANG NO. 3918 Over het werk op het land valt momenteel weinig te zeggen want er is vrijwel niets te doen. Door de vele neerslag is alles nu al later dan in een normaal jaar. De zomergranen, vlas en erwten hadden al gezaaid moe ten zijn. Een topoogst zal het voor deze gewassen niet meer worden. Gezien de matige tot slechte struk tuur van de grond zal dat overigens waarschijnlijk ook niet het geval zijn bij de andere gewassen. De wintertarwe lijdt momenteel aan zuurstofgebrek. Het wordt de hoogste tijd dat dit gewas (gedeeld) stikstof toegediend krijgt. Ook graszaad zit hierop te wachten. Het is oppassen voor zoutschade. Doordat de bewerkingen niet plaats kunnen vinden neemt het onkruidprobleem toe. Veel ploegsneden worden al groen. Een moeilijk begin van het groeiseizoen dat extra hoge eisen stelt aan het vakmanschap. Het reinigen van de drainage kan nog ongestoord doorgang vinden. Ook deze week is vanuit de georganiseerde landbouw geprobeerd de politieke deuren open te wrikken. De bin nenkomers zijn het akkerbouwaktieplan van het Land bouwschap en de WIR-compensatie voor de landbouw. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap had daar over maandag een extra gesprek met minister Braks en in de verdere loop van de week stonden er afzonderlijke gesprekken op de agenda met de fractieleiding van de PvdA, VVD en CDA. Resultaten van deze gesprekken zijn mij op het moment dat ik dit schrijf niet bekend. Het voeren van deze gesprekken was overigens ook ge vraagd in een vorige week door de ZLM aan het Land bouwschap verzonden telegram. Vanuit de praktijk krij gen wij diverse telefoontjes met de vraag wat er nu ver der gaat gebeuren. Deze vraag zal uiteraard maandag a.s. in de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM aan de orde komen. Het antwoord zal ondermeer afhan gen van de uitkomst van deze week gevoerde politieke gesprekken. Om op alles voorbereid te zijn is van de week ook de commissie bijzondere activiteiten van het KNLC in actie gekomen. Uit de door ons ontvangen tele foontjes en brieven (onder andere ook in het ZLM-blad) blijkt wel duidelijk dat de achterban enorm meeleeft. Ook de agrarische jongeren en -vrouwen voelen zich erg be- De 3 Zeeuwse Landbouworganisaties hebben samen met het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt deze week een aantal indringende brieven geschreven naar de minister president de heer Lubbers, naar minister Braks en naar de fraktievoorzitters in de Tweede Kamer. Zij dringen hierin aan op een onverkorte uitvoering van het akker bouwaktieplan met name waar het de in het plan opge nomen nationale maatregelen betreft. De organisaties eisen daarboven dat er een volledige compensatie komt voor de WIR-gelden. Voorts zijn de agrariërs van mening dat er een adequate overbruggingsregeling moet komen om jonge boeren in staat te stellen het bedrijf over te ne men. De agrarische commissie Zuid-Holland van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen organiseert dinsdagavond 29 maart a.s. een demonstratieve bijeen komst in Mijnsherenland. Ook de agrarische vrouwen willen een nationale ondersteuning voor de uitvoering van het akkerbouwaktieplan. trokken bij de akkerbouwproblematiek. Dinsdagavond hebben we als ZLM samen met NCB, CBTB en ZAJK bij elkaar gezeten om samen te praten over het akker- bouwbeleid en het wegvallen van de WIR. Dit heeft er in geresulteerd dat we een gezamenlijke brief hebben gestuurd naar de politieke leiders. Verder kreeg ik een uitnodiging van de agrarische commissie Zuid-Holland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen voor een volgende week te houden demonstratieve bijeen komst ter ondersteuning van het akkerbouwaktieplan. Ook is deze agrarische commissie van plan om zich mid dels een petitie tot de politieke kopstukken te richten. Een prima initiatief dat wellicht navolging verdient. Zeker nu de mannen in de startblokken staan om het land op te gaan. De fruithagelverzekering komt meer en meer ter discus sie. Vanuit de praktijk heeft men vooral grote moeite met de hoogte van de premie. Afgelopen winter kregen wij diverse verzoeken vanuit fruittelerskringen om ons ook als ZLM in deze problematiek te verdiepen. Dat heb ben we gedaan en daarbij geconstateerd dat het om een lastige materie gaat waar niet één, twee, drie een oplos sing voor is te vinden. Ook door de kring Zeeland/West- Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisa tie (NFO) is deze zaak vorige week op een speciale bij eenkomst uitvoerig aan de orde gesteld. Door de direc teur van de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering (OFH) werd een heldere toelichting gegeven op de pre mievorming waarbij hij aangaf dat de stijging van de pre mie ten opzichte van vroegere jaren betrekkelijk is. Dit is onder andere te verklaren door het hogere risico per hec tare en per bedrijf. Het feit blijft echter dat de praktijk aan zit te hikken tegen de hoge premie. Daardoor is het niet ondenkbaar dat (ook) het fruithagelrisico op den duur onverzekerbaar wordt. Maar dat is een ontwikke ling waar niemand op zit te wachten omdat dan ook de bestaande fiscale assurantie reservering onmogelijk wordt. Door het werkgroepje dat zich in ZLM verband met deze problematiek heeft bezig gehouden is gesug gereerd om het eigen risicopercentage aan te passen. Bijvoorbeeld door een percentage te kiezen ergens tus sen het huidige lage (6%) en hoge (30%) percentage. Voordeel daarvan kan zijn dat dit beter aansluit bij de "markt" namelijk een lagere premie tegen een (wat) ho ger eigen risico. Van de directeur van de OFH hoorde ik dat het in de planning zit om daar naar te gaan rekenen. De resultaten wachten wij uiteraard met belangstelling af. Overigens is mij tijdens deze bijeenkomst opgevallen dat de stemming onder de fruittelers heel wat beter is dan bij de akkerbouwers. Vorige week vertelde Tweede Kamer lid drs. H. Eversdijk bij de Vereniging van Kampeer Boeren (Vekabo) op Schouwen-Duiveland dat hij zich in het kader van de ko mende Wet op de Openlucht Recreatie sterk wil maken voor 15 kampeermiddelen per (agrarisch) bedrijf. Daarbij maakte Eversdijk wel de kanttekening dat met name de verhoging van 10 naar 15 afhankelijk gesteld moet wor den van periode en plaats d.w.z. niet altijd en niet overal. Vanzelfsprekend werd deze mededeling door de aanwe zigen met instemming begroet. Zeker toen Eversdijk ook nog zei te verwachten dat de Wet op de Openlucht Re creatie voor Pasen '89 van kracht zou worden. Ondanks dit positieve geluid denk ik toch dat er niet te vroeg ge juicht moet worden. Want zoals één zwaluw nog geen zomer maakt bepaalt ook niet één Kamerlid de opstelling van de fractie laat staan van de gehele Kamer. Het zal derhalve zaak zijn om de komende tijd nog de nodige missie te bedrijven. Met veel genoegen heb ik het 50-jarig jubileum van de afdeling Noord-Brabant van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen bijgewoond. Ik ben bepaald onder de indruk geraakt van de inzet, de originaliteit en de creativiteit waarmee de jubileumviering gepaard ging. Die kunnen ér wat van. Voor mezelf heb ik dan ook ge constateerd dat het zaak is om goede maatjes met de dames te blijven. Daarom ook vanaf deze plaats mijn hartelijke gelukwensen aan Sara Noord-Brabant. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1