Veiling ZHZ Barendrecht onderzoekt te verwachten aanvoer vollegronds groenten 'West land 19nu Er is nog veel onderzoek nodig Afzet is bepalend voor perspektief fruitteelt Geef goed op, wat de veiling te wachten staat! Vollegrondstuinder moet geduld hebben Elke keer worden we weer teleur gesteld in de hoop op wat weersver- betering. Na een zonnige harddro- gende dag liggen de polders met zware klei op THOLEN al gauw grijs, wat tekenend is voor de slechte struktuur eronder. We zullen met zulke grond geduld moeten kunnen opbrengen voor men hier wat op kan doen. Hoewel het nu nog niet echt laat is gaat het er toch weer een beetje naar uitzien dat we weer een laat voorjaar krijgen, zoals we al een aantal jaren gehad hebben. Aan de hergroei van b.v. de winterbloemen kan men toch zien dat de tijd niet stilstaat. De meeste tweejarige bloemsoorten zijn de winter goed doorgekomen, als de grond waar ze in staan niet te slemp- gevoelig is. Door het uitblijven van Nu de winter afgelopen week defini tief aan zijn einde is gekomen zal het ook op WALCHEREN niet zo lang meer duren of de veldaktiviteiten zullen weer een aanvang krijgen. Nu we in de afgelopen winter hele maal geen vorst hebben gehad, maar integendeel enkel en alleen neerslag, zal de struktuur van de grond wel wat te wensen over laten. Geduld om de akker goed te laten drogen zal het beste zijn. Uit de N-onderzoeken die pas be kend zijn geworden blijkt dat de stikstof voor het overgrote deel de bodem is uitgespoeld. Dus de N- bemesting zal de nodige aandacht moeten hebben. Voor het ene gewas zal het gunstig zijn (witlofwortelen kunnen nu op meerdere percelen zonder risiko geteeld worden), maar voor het andere gewas is het een kostenverwarrende bijkomstigheid. Een bericht uit deze streek in deze tijd kan niet zonder het gewas win terbloemkool. Voor het ras Fleurli is De veiling Zuid-Holland Zuid te Ba- rendrecht onderzoekt momenteel de te verwachten aanvoer per maand per gewas van alle vollegronds groenteprodukten. De veiling houdt daartoe een enquête onder alle 1300 leden die vollegronds groenten aan leveren. De glasareaalenquête bestaat al ja ren (vier keer per jaar). Voor volle gronds groenten is er alleen de prog nose van het PAGV Lelystad, die het areaal steekproefsgewijs onder zoekt, en zijn er de meitellingen. Het bezwaar van de meitellingen is dat de uitkomsten pas rond half augus tus beschikbaar komen. De ZHZ heeft daarom besloten voor eigen ge bruik een enquête onder haar aan voerders van vollegronds groenten te gaan houden. In de formulieren die de veiling vorige week donderdag naar haar leden heeft gestuurd, wordt gevraagd aan te geven hoeveel van een bepaalde vollegrondsgroen- te zij denken te gaan leveren in een bepaalde maand, vanaf nu t/m de cember a.s. Het verkrijgen van meer inzicht in de verwachte voorraden le vert voor de veiling verschillende voordelen op. Zo kunnen de beno digde fustvoorraden beter gepland worden, kan de personeelsbezetting van de veiling beter op de aanvoer worden afgestemd «n kunnen de ko pers van te voren met bepaalde hoe vorst zijn ze ook overwegend groen gebleven. Met diverse percelen dui zendschonen is het echter anders gesteld. Hier wordt door een schim melsoort bekend onder de naam spat een gezonde uitloop tegengegaan, gevreesd wordt dat zulke percelen het niet zullen redden. Deze schim mel komt normaal gesproken alleen in de zomer voor maar schijnt nu door al het nat en geen vorst ook te kunnen overwinteren. We worden de laatste jaren ook in de zaadteelt steeds meer gekonfronteerd met ziekten en plagen waarin echter soms met enkele tijdige en juiste bespuitingen veel te voorkomen kan zijn. In de land- en tuinbouw is het vrij normaal dat voor de meeste kwalen wel een afdoend bestrijdingsadvies al gedurende enkele weken een klei ne hoeveelheid geoogst. De zachte winter en de vroegheid van de selek- tie zijn de oorzaak van deze vroeg heid. Voor de rest van winterbloem kool kan gezegd worden dat er maar weinig zijn en de wateroverlast heeft veel schade veroorzaakt. De nood zaak van een goede afwatering van het perceel is weer eens duidelijk ge worden. Hopelijk zal het met dit ge was weer eens goed gaan, en kan er weer eens een stimulans uitgaan naar uitbreiding, het is hard nodig. Het opmaken van het teeltplan zal op de meeste bedrijven al weer ge daan zijn. Het is een jaarlijks terug kerend gebeuren en beslissen. Heel belangrijk is dat de keuze van gewas en hoeveelheid in een bepaalde pe riode, in overeenstemming is met de aanwezige arbeid. Want wanneer we alle berekeningen en uitkomsten zien van beschikbare gewasregistraties in de tuinbouw, weegt arbeid in de oogst over het algemeen het zwaarst. veelheden aangevoerd produkt reke ning houden. Als bijkomend voor deel ziet de veiling volgens fieldman T. Jasperse dat dankzij de enquête bekend is welke telers bepaalde - kleine - gewassen gaan telen. Telers van nieuwe gewassen kunnen ook beter met elkaar in kontakt worden gebracht waardoor er een zekere bundeling van de teelt kan plaatsvin den en gerichtere voorlichting door de veiling tot de mogelijkheden gaat behoren. Alle binnenkomende for mulieren komen op aanvoernummer binnen, waardoor ze gemakkelijk per computer verwerkt kunnen wor den. Het totale aanvoergebied is in zeven regio's verdeeld, zodat de ont wikkelingen per regio en ook per rayon gevolgd kunnen worden. De zeven regio's zijn IJsselmonde/Al- blasserwaard, Hoekse Waard, Voor- Appelaanplant in Noord- Duitsland sterk vernieuwd De aanplant van appelboomgaarden in het van ouds bekende Westduitse produktiegebied, Nieder-Elbe, werd in het vorige plantseizoen (1986/'87) sterk vernieuwd. Naar schatting is er in dit seizoen ca. 750 ha nieuw ge plant, dat is een kleine 10% van het gegeven kan worden. Maar in de zaadteelt ligt dit duidelijk anders, hier moet men het hebben van de plaatselijke ervaring of van een aler te bestrijdingsmiddelenhandelaar. Verder onderzoek is zeker gewenst, ook met de zaadteelt onder glas staat men wat dat betreft nog in de kin derschoenen. De met moeite verkregen zaadteelt- voorlichter gaat na hier enige kennis van de zaadteelt opgedaan te hebben in de VUT en er komt waarschijnlijk geen ander voor terug. Men kan stel len dat dit in deze korte periode wei nig zoden aan de dijk heeft gezet. Men is nog steeds aangewezen op ei gen kennis en ervaring. Voor de nieuwe ontwikkelingen kan de stu- dieklub zeker een belangrijke bijdra ge blijven leveren. Ook onder glas waar toch weer een verscheidenheid van zaadteeltgewas- sen komt zal men zoals ook met an dere gewassen van elkaar moeten blijven leren. Het beetje kennis dat hiervan voor bepaalde gewassen nog maar is zal men zo goed mogelijk met elkaar moeten delen, er zijn al verschillende gewassen door onvol doende kennis van de teeltmaatrege len of methodes de mist ingegaan. De gewenste privacy die sommige zaadfirma's op een bepaald voor hun zaadtelend bedrijf wensen lijkt mij niet ten goede te komen aan de resultaten in dit opzicht. En met het oog op kwaliteit en de verbetering hiervan zal het steeds zwaarder gaan wegen. Er kan nu nog wat aan gewaskeuze en arbeid bijgesteld worden. Het kan een be slissing zijn die niet gemakkelijk is, en waarbij inzicht van de bedrijfs- voorlichter raadzaam is. Veel veran dering zal er in ons gebied niet ko men, de tuinbouwaktiviteiten brei den niet uit. De gevestigde bedrijven blijven bij dezelfde gewassen. De druk op de tuinbouw vanuit de akkerbouw is in ons gebied niet zo zwaar dan elders. Nieuw is voor de vollegrondstuinbouw in de ZHZ- regio, het onderzoek dat de veiling gaat houden over te verwachten aan voer in bepaalde tijd. Hopelijk zal hier ieder de nodige aandacht aan besteden. Het kan heel belangrijk zijn om de handel te in formeren wat er te wachten staat in een bepaalde week. Misschien kan het bij goede aanpak van beide zij den, wel leiden tot een geleide aan voer in de toekomst. ne, Goeree/Overflakkee, West- Brabant, Zeeland en Overige. Jasperse verwacht dat de enquête, die de ZHZ ieder jaar zal houden, pas tegen 1990 echt resultaten begint af te werpen, omdat dan pas goed ingeschat kan worden in hoeverre de ingevulde enquêtes korresponderen met de naderhand gerealiseerde pro- dukties. Op dit moment heeft de ZHZ nog geen ervaringen met het interpreteren van dergelijke enquête uitkomsten. De veilingleden werken goed mee aan de enquête. Van de 1300 volle gronds aanvoerders hadden dinsdag jl. al 300 het formulier ingevuld en geretourneerd. De heer Jasperse ziet het verdere verloop van de enquête dan ook met vertrouwen tegemoet. totale areaal ad. 9.500 ha in dat gebied. Het rassensortiment wijzigt zich ook sterk. Bijna tweederde van de nieuwe aanplant waren nieuwe rassen met Jonagold (32%) aan kop. Daarna volgen de rassen Elstar (19%), rode Boskoop (13%), Gloster (11%), Cox's (9%) en Holsteiner Cox's (6%). Bijna tweederde van de nieuwe bomen was afkomstig uit het buiten land, voornamelijk Nederland en België. BRABANTS FRUITMIX. Nog steeds geen weer, waar een mens vrolijk en de grond wat droger van wordt. Toch een weertype wat gunstig is voor de afzet van hard- fruit. Bij koel weer is de konsumptie van hard fruit hoger dan bij warmer weer. Op de veiling is dit merkbaar aan het vrij stabiele prijspeil, on danks de toch vrij sterke konkurren- tie uit Zuid Europa, vooral op onze eksportmarkten. Alleen de Confe rence laat het afweten, niet alleen door het grote aanbod en te veel kleine maten, maar ook door de toch wat tegenvallende kwaliteit die nu uit de cellen komt. Wederom blijkt dat ieder jaar toch anders is en niet vergelijkbaar. Te vroeg geplukt en steelbreuk blijken toch weer de boosdoeners te zijn, wat impliceert dat de peren 'lek' zijn en daardoor te veel vocht verliezen. Ook de schildikte blijkt hier een be langrijke rol te spelen. Het zal daar om in de toekomst steeds belangrij ker worden om het produkt als zo danig bij de inslag te beoordelen hoe lang het opgeslagen kan worden en niet achteraf vast te stellen dat de cel te lang is dicht gebleven. Er zal steeds meer leergeld betaald moeten worden als wij het verkeerd inschat ten of opslagen. Kwaliteit is en wordt bij alles wat we doen, num mer een. Wachten op een hogere prijs zal steeds meer afgestraft gaan worden. In de diskussienota fruit teelt 2000, wordt in theoretische be woordingen aangegeven hoe de ont- Weer zijn er twee weken verstreken dat de vollegrondstuinders in WEST-BRABANT niets op het land hebben kunnen doen. Normaal in deze tijd van het jaar zitten tuinbo nen, kool en vroege aardappelen al in de grond. Op diverse bedrijven staan de bak ken met koolplantjes op het erf om dat op de besteldatum van de plan ten het weer het niet toeliet om te planten. Enkele weken kunnen ze wel blijven staan maar een maand is toch te lang. De vroegste planten, de weeuwen, zijn al uitgeplant in kas sen en plastic tunnels. Het zaai- tijdstip voor deze eerstgeplante koolsoorten is begin oktober. De koolplanten die nu geplant moeten worden, worden vrijsterplanten ge noemd en die zijn vanaf begin ja nuari uitgezaaid. Dit uitzaaien gebeurt op de dag van vandaag in hoofdzaak pneumatisch. Hierbij wordt met luchtdruk een zaadje in een perskluitje gebracht. wikkeling in de fruitteelt zal moeten gebeuren. Als belangrijkste faktor is de afzet van ons fruit aan te wijzen. Als wij er niet in slagen dit gezamenlijk goed op poten te zetten, is de toekomst van onze fruitteelt niet rooskleurig. De afzet is bepalend voor perspek tief in de fruitteelt. Toch ontmoet je in de praktijk veel onwil en onbegrip over de manier waarop je de afzet het beste kunt regelen. Dit zal jam mer genoeg tot gevolg hebben, dat enige dwangmaatregelen niet te voorkomen zijn. Niemand zal daar gelukkig mee zijn, maar er is geen andere keus. De afzet moet meer ge reguleerd worden zowel in kwaliteit en kwantiteit. Aanvoeren en verpak- kingsvorm afgestemd op de vraag. Dit kan niet individueel maar moet centraal en gezamenlijk ingevuld worden. Iedere fruitkweker zal daar aan zijn steentje moeten bijdragen of hij wil of niet. Het is onze enige kans om onze konkurrentiekracht te optimaliseren. De praktijk moet zich wel realiseren dat niemand op ons fruit zit te wachten, dus als wij wen sen te blijven, zullen wij het gewoon beter moeten doen dan onze konkur- renten. Nu weigert een groot aantal fruit kwekers ook maar op enigerlei wijze zijn bijdrage te leveren aan het opti maliseren van de afzet, vooral op het gebied van verpakken. Onze super rassen en kwaliteit, gaan op deze manier volkomen de mist in. Ekstra inspanning voor behoud van super- prijzen, is dat te veel gevraagd??? Het uitzaaien in bakken komt alleen nog voor op de kleinere bedrijven die wat arbeid betreft nog in de gele genheid zijn om zelf te verspenen. Met dit latere uitplanten van de di verse koolsoorten o.a.: rode kool, bloemkool, savoyekool, witte kool en spitskool, komt straks de afzet in de knoei. Een periode dat er te wei nig aanbod is op de veiling en een periode met een overaanbod met het gevolg lage veilingprijzen. Veel verschil zit er nog in het op komstpercentage van koolplantjes. Waar opgewarmd wordt bedraagt het opkomstpercentage 95% en waar niet gestookt wordt als de tem peratuur te laag wordt .80%. De winterprei is op dit moment rede lijk aan de prijs. Op veel perceeltjes kan moeilijk geoogst worden omdat het te nat is. Nog even en de eerste partijen prei gaan de koelhuizen in om later geveild te kunnen worden. Hiermee heeft men vroeger land vrij en wordt voorkomen dat de prei gaat schieten. Van 18 t/m 20 maart is in de veiling CCWS te Honselersdijk voor de lie keer de bloemen- en groentetentoonstelling West land I9nu gehou den. Staatssekretaris D.J.D. Dees van WVC verrichtte de officiële openingshandeling, door te proberen een drietal pijlen in de roos te schieten, hetgeen hem bijna gelukte.... Daarna maakte de heer Dees samen met zijn vrouw een rondgang over de tentoonstelling. Op de fo to proeft de staatssekretaris (l.) een stukje komkommer. Vrijdag 25 maart 1988 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19