LELYi Afrekening op Schonings- analyse van het R.P.V.Z. CBT ziet gunstige perspektieven Nederlandse voedingstuinbouw Op de jaarvergadering van de Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" welke op 25 februari j.l. in "De Wellevaete" te St. Anna- land is gehouden, sprak de heer ir. W.J. van der Burg uit Wage- ningen over zaadonderzoek. De heer Van der Burg is onderzoeker en staat in de funktie als hoofd van de afdeling Zuiverheid, Taxonomie en Schoning, in dienst van het Rijksproefstation voor Zaadonderzoek (R.P.v.Z.) te Wageningen. Hij sprak over doel en funktie van het onder zoek en de methodieken die hier bij worden aangewend. De teelt van Land- en tuinbouwza- den vindt als regel plaats op basis van kontraktteelt. Dat wil zeggen, dat de zaadfirmav die hiertoe op dracht verlenen, met de telers een kontrakt afsluiten. In dit kontrakt staan de voorwaarden die onderling zijn overeengekomen. Eén van die voorwaarden is, dat de teler zich ver plicht het geoogste zaad altijd en in z'n geheel aan de firma, waarmee het kontrakt is afgesloten, af te leve ren. De firma stelt hierbij bepaalde kwaliteitseisen, met betrekking tot de zuiverheid, kiemkracht en vocht gehalte van het zaad. Deze eisen zijn neergelegd in de Algemene Teelt- voorwaarden (A.T.V.). Telers die bij het bepalen hiervan niet afhanke lijk willen zijn van de firma, kunnen hiervoor het R.P.v.Z. inschakelen. Bij landbouwzaden is dit vaak reeds kontraktueel geregeld. We spreken dan van "Afrekening op Schonings- W.J. van der Burg analyse van het R.P.v.Z. In dit ge val komt een beëdigd monsternemer de partij bij de teler bemonsteren. De betreffende monsters worden voor onderzoek opgestuurd naar het R.P.v.Z. Het R.P.v.Z. is uiteraard een neutrale instelling, die uitslui tend op grond van haar normen, het onderzoek verricht. Deze uitslag is bindend en dient als basis voor afre kening met de teler. Waardevergelijking Om hun normen en wijze van onder zoek op hun waarde te toetsen, zo vertelde de heer Van der Burg, wor den de uitslagen van het laboratori um vaak vergeleken met de resulta ten van de geschoonde partijen bij de firma's. Uit de statistieken bleken de verschillen vaak gering te zijn. Dit ter bevestiging van het feit, dat de laboratorium onderzoeken volko men betrouwbaar zijn. Tuinbouwzaden Met betrekking tot de tuinbouwza den en dan met name de bloemza den, bezint men zich momenteel op, voor deze gewassen aangepaste me- 'De tuinbouw wordt de meest dyna mische tak van de agrarische sektor in Nederland. De belangrijkste oor zaak van deze dynamiek is een voortdurende noodzaak tot aanpas sing aan de vrije markt waarvoor de tuinbouw produceert'. Dit zei de heer Kroon, voorzitter van het Cen traal Buro van de Tuinbouwveilin gen, tijdens de jaarvergadering op 22 maart in het Kongresgebouw te Den Haag. thodieken. Het betreft n.l. vaak klei ne partijen, waarbij de kosten van het onderzoek, vooral met betrek king tot het aantal en de grootte der monsters, dikwijls te hoog wordt. De heer Van der Burg illustreerde zijn interessante lezing met kleuren dia's en zaadmonsters. Zijn lezing genoot grote belangstelling waarop na afloop een levendige diskussie volgde. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" Het leveren van een kwalitatief goed produkt bezorgde de tuinbouw een sterke internationale handelspositie. Om deze positie te behouden blijft kwaliteitsbeleid rode draad in het to tale beleid. Vooral nu de konsument steeds meer eisen stelt aan een goed en gezond produkt. Het produkt moet er niet alleen goed uitzien, maar moet ook goed smaken. Een toenemende konkurrentie on dervindt de tuinbouw van Spanje. In het najaar is er vooral konkurrentie van Spaanse tomaten, komkommers en paprika die onder plastic worden geteeld. In het voorjaar verschijnen vooral in de vollegrond geteelde aardbeien, ijsbergsla, broccoli en asperges op de markt. Maar niet alleen de kwaliteit staat bij de tuinders hoog in het vaandel, ze werken ook hard aan een uitbrei ding van het assortiment. Bij het on derzoek naar nieuwe produkten zijn smaak en uiterlijk belangrijke uit gangspunten. Onderzoeksinstellin gen moeten hier meer rekening mee houden. Voor de toekomst is het werk van de onderzoeksinstellingen onontbeerlijk. Het CBT pleit voor het handhaven van het budget voor onderzoek naar nieuwe mogelijkhe den voor de tuinbouw. De konsentratie in het levensmidde- lenbedrijf is sterk toegenomen en neemt in de toekomst nog verder toe. Het aantal inkopers daalt hier door sterk. Ook lijkt het onvermij delijk dat het aantal eksportbedrij- ven in dit krachtenspel zal ver minderen. Als de tuinbouw in het spel van vraag en aanbod haar sterke positie wil behouden, is verdere konsentra tie van aanbod nodig. Dit betekent voor de veilingen fusies en de toe passing van televeilen, aldus de heer Kroon. Kroon bespeurt een toenemende be langstelling voor de vollegronds- groenteteelt: 'Een uitbreiding van deze sektor is echter alleen zinvol als er afzetkansen in het buitenland lig gen. Dit is alleen mogelijk met kwa litatief hoogstaande produkten. Daarnaast is van groot belang dat veel aandacht wordt gegeven aan de publiciteit van het (nieuwe) produkt. Ekstra reklame moet het produkt meer bekendheid geven in het bui tenland'. Rassenbericht bloemkool Bij het RIVRO is recent een rassen- bericht verschenen over bloemkool. Deze bevat tevens het overzicht van het gewas bloemkool zoals dat in de beschrijvende rassenlijst voor groen tegewassen is opgenomen. Het ras senbericht kan worden besteld bij het RIVRO, tel. 08370-79111. Banendagen Bloemenveiling Westland voorzien in personeelsbehoefte De banendagen van Bloemenveiling Westland hebben volledig in de be hoefte aan extra medewerkers voor zien. Nadat de eerste banendag op 28 januari al 100 nieuwe medewer kers had opgeleverd, kwamen daar na 25 februari, de tweede banendag, nog eens ruim 140 mensen bij. In to taal zocht de veiling 250 mensen voor het verdelen van de bloemen en planten na het veilen. Van de 500 be langstellenden die op de banendagen afkwamen, is de helft nu dus daad werkelijk aangenomen. 18 Lely "Bol" Centerliners voor probleemloos strooien, omdat het gt. Grote overlap tot Ite tot 27 m effectief! strooibeeld altijd midden achter de trekker ligt. Grote overlap tot eedte aan vorig trekkerspoor. Variabele strooibn Bakinhoud vanaf 780 liter tot 1.500 liter. De Lelyterra 300-33 met portaalbok, middenaandrijving, diepteregeling met floating systeem, in hoogte en in lengterichting verstelbare grondgeleiders. Pakkerrollen in diverse uitvoeringen lever baar. De Lelyterra voor de 90-er jaren NU gerealiseerd. Lely Wieders. Milieuvriendelijk, omdat mechanisch het onkruid wordt bestreden. Ook ideaal om de korst op te breken van dichtgeslagen grond en om het zaad in te eggen. Leverbaar in werk- breedten van 4,50 m en 6,00 m. In 6 of 7 mm tand- uitvoering. Grote door- laathoogte - opklapbaar voor transport (±2,40m) 1 De ideale zaai-combinatie: de Lelyterra Polymat. Compact. Geïntegreerde opbouw. Flexibele aanspanning. Snel demonta bel De Polymat is standaard voorzien van brede loopwielen. Daardoor ook geschikt voor sologebruik. Eggen en pneumatisch zaaien in één werkgang, in één keer goed en exact! WEVERSKADE 10 f Vrijdag 25 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 18