De IOAZ en de gedeeltelijk arbeidsongeschikte zelfstandige (IOAZ- serie, deel 3) Igrater is hèt onkruidbestrijdingsmiddel voor de hele aardappelteelt, ongeacht teelttype, ras of grondsoort. Pas het middel voor opkomst toe tegen zaadonkruiden en éénjarige grassen. Igrater is zacht voor het gewas en probleem loos voor volgteelten. Igrater is nu ook als flowable - vloeibaar! - geformuleerd (Igrater 500 SC). Het spuitpoeder is verpakt in Wateroplosbaar Folie, met het oog op toepasser en milieu. De IOAZ is belangrijker voor U dan U denkt Agriment officieel van start In de vorige artikels heeft u kun nen lezen dat de IOAZ van be lang kan zijn voor oudere zelfstandigen en gedeeltelijk ar beidsongeschikte zelfstandigen. In dit artikel willen wij de positie van de gedeeltelijk arbeidsonge schikte zelfstandige nader be kijken. IOAZ kan inkomensaanvulling geven Stoppen met het bedrijf, dat doe je niet zomaar. Ook bij arbeidsonge schiktheid zal getracht worden zo lang mogelijk door te gaan. De of fers die dat vraagt kunnen echter zo groot worden, dat ermee stoppen een heel positieve stap kan beteke nen voor het gezin. De nieuwe Wet Inkomensvoorzie ning Oudere en gedeeltelijk Arbeid songeschikte gewezen Zelfstandigen (IOAZ) kan een inkomensgarantie geven aan hen die noodgedwongen wegens gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid hun bedrijf moeten beëin digen. Beëindigen betekent dat de ondernemersaktiviteiten worden gestaakt. Het is niet noodzakelijk al le bedrijfsmiddelen, zoals grond of gebouwen, te verkopen. Voortzetting niet haalbaar: familie Stap De heer Stap, 37 jaar, heeft een vollegronds-tuinbouwbedrijf van 9,5 ha, waarvan 2 ha eigendom. De gemiddelde bedrijfswinst bedroeg de laatste 4 jaar ca. ƒ35.000,Zijn ei gen vermogen op de fiskale balans bedraagt ƒ65.000,Het gezin heeft 3 kinderen van 8, 10 en 11 jaar. Zijn vrouw werkt niet mee in het bedrijf. De heer Stap kreeg in december 1986 ernstige rugklachten. Na verloop van een aantal onderzoeken werd duidelijk dat hij voortaan staan, bukken en tillen moet vermijden en ook trekkerrijden tot een minimum moet beperken. Hij zal alleen nog lichte werkzaamheden kunnen doen. Na ca. 6 maanden heeft hij een uit kering uit de Algemene Arbeidson geschiktheidswet (AAW) aange vraagd en zijn arbeidsongeschikt heid werd vastgesteld op 55-65%. Hij ontvangt een AAW-uitkering vanaf begin december 1987 (na een jaar wachttijd) van ca. ƒ11.000, bruto per jaar. Tot december 1987 betaalde hij voor de bedrijfsverzorger het gereduceer de tarief van ƒ7,per uur. Na het eerste jaar moet hij echter het volle tarief van ƒ30,— per uur betalen. Deze kosten zijn voor hem niet op te brengen. Eigenlijk zou hij een jonge werknemer van bijvoorbeeld 20 jaar volledig naast zich moeten hebben om het werk te kunnen rondzetten. Dat kost hem echter ca. ƒ34.000,— bruto per jaar, waardoor de be drijfswinst nihil zal worden. Van de AAW-uitkering alleen kan z'n gezin niet leven, dus zal hij snel interen op zijn vermogen. Daarom overweegt hij te stoppen en een IOAZ- uitkering aan te vragen. Het inkomen van de familie Stap uit de AAW-uitkering (en eventueel uit de inkomsten van de vrouw) wordt dan aangevuld tot ƒ1.478,per maand. Dit is het netto-bedrag dat geldt voor echtparen. Daarnaast is er een vakantieuitkering van ƒ103,70 per maand, die eenmaal per jaar wordt uitbetaald. De familie Stap is dan tevens verplicht verzekerd voor het Ziekenfonds. Een voorwaarde voor de IOAZ-uitkering is nog wel dat de heer Stap verplicht is te pro beren passend werk te vinden. Hij moet zich o.a. inschrijven bij het Gewestelijk Arbeidsburo, omdat hij nog geen 571/2 jaar oud is. Ook voor zijn vrouw kan dit gelden, wanneer zij gedurende de laatste 2 jaar nog betaald werk heeft gehad. Wanneer er werk wordt gevonden, dan wor den de inkomsten gekort op de uit kering (alleen de eerste twee jaar wordt een gedeelte daarvan vrijgela ten). De IOAZ-uitkering gaat pas in na beëindiging van het bedrijf en na dat recht op een AAW-uitkering is ontstaan. Het aantrekkelijke van de IOAZ- regeling is dat het vermogen tot ƒ172.500,geheel buiten beschou wing blijft. Zo wil het gezin Stap graag in het huis blijven wonen en de schuur gebruiken voor hobbies. Het land willen zij verkopen. Op het moment van beëindiging zal het vermogen worden vastgesteld, waarvoor het woonhuis op 60% van de vrije waarde wordt getaxeerd. Voor de grond, gebouwen en de overige bezittingen geldt de waarde in het ekonomisch verkeer, dus de waarde bij vrije verkoop. De verwachting is dat het vermogen van de heer Stap net onder de ƒ172.500,zal blijven. Mocht dit niet het geval zijn, dan wordt er van uitgegaan dat er over het meerdere vermogen een renteopbrengst is van 5%, ook al wordt deze niet gereali seerd. De 5% rente wordt gekort op de uitkering. Een eventuele partiku- liere arbeidsongeschiktheidsuitke ring behoeft niet in aftrek op de uit kering te worden gebracht. Aanvragen De aanvraag moet worden ingediend bij de Sociale Dienst van de gemeen te op een daarvoor bestemd formu lier. De beoordeling of iemand voor de regeling in aanmerking komt duurt maksimaal 6 maanden. Wan neer u zelf overweegt van bovenge noemde regeling gebruik te maken en u wilt daar met iemand over pra ten, neemt u dan kontakt op met de sociaal-ekonomische voorlichting van uw standsorganisatie. Ook kun nen zij u advies geven over de andere zaken die bij een bedrijfsbeëindiging spelen, want er komt altijd heel wat bij kijken. Voorwaarden gedeeltelijk ar beidsongeschikte zelfstandige: - jonger dan 65 jaar - recht op AAW-uitkering. Ar beidsongeschiktheid is minder dan 80% - 3 jaar voorafgaand aan de aan vraag het bedrijf als zelfstandige gevoerd - in het jaar voorafgaand aan de arbeidsongeschiktheid minstens 1225 uur in het bedrijf gewerkt - het te verwachten inkomen (be drijfswinst, AAW-uitkering en overig arbeidsinkomen) ligt bij voortzetting van het bedrijf duurzaam beneden ƒ32.300 per jaar - aanvragen IOAZ vóór beëindi ging van het bedrijf - bedrijf binnen IOAZ vóór l'A jaar na IOAZ-aanvraag beëindigen Na een korte periode van voorberei ding is onlangs Agriment, advies- en opleidingscentrum, officieel van start gegaan. Agriment richt zich op ontwikkeling en vernieuwing van agrarische ondernemingen en orga nisaties. Het nieuwe centrum is ontstaan door samenvoeging van de aktivitei- ten van de Algemene Marketing Af deling, de Centrale Adviesdienst en het Opleidingsinstituut Cebeco- Handelsraad. Gezien de ontwikke lingen in de markt kwamen deze drie organisaties tot de konklusie dat door bundeling van krachten de dienstverlening aan het agrarische bedrijfsleven aanzienlijk wordt ver beterd. Resultaten van het onderzoek op proeftuin Westmaas Zojuist is verschenen het jaarverslag met de resultaten van het onderzoek op de proeftuin 'Meer onderzoek groenteteelt' te Westmaas. Hierin worden de diverse rassenonderzoe- ken beschreven bij verschillende groenten. De resultaten zijn beschre ven door de heren C.A.E. Rijkers en H.P. Versluis. Belangstellenden kunnen het verslag bestellen door overmaking van ƒ5,per rekening nummer 3054.00.789 t.n.v. Vereni ging MOG, o.v.v. 'Jaarverslag 1987'. Het gironummer van de bank is 233462. Vermeld hierbij duidelijk uw naam en adres. ONKRUIDEN ZIJNER WEFVANi TER Igrater is een geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY A.G. Lees voor het gebruik altijd het etiket. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-97200 Vrijdag 25 maart 1988 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17