Kursusaanbod Land- bouwpraktijkschool te Schoondijke duphar Kursus meteorologie Komputerkursus voor de fruittelers volledige bestrijding van bijna alle onkruiden ook kleefkruid en andere lastige soorten Overleg met uw gewasbeschermingsadviseur over de mogelijkheden die Racer u biedt, spuitpoeder Helaas kunt U niets aan het weer veranderen, maar er iets meer van afweten is nooit weg. Komende win ter is er een mogelijkheid om u over "het weer" te laten bijscholen, door u nu op te geven voor de kursus me teorologie. Dit is een nieuwe POOC- kursus, in samenwerking met de TAZ. Vele mensen, m.n. de ouderen, zul len op dit punt de nodige ervaring hebben die hen niet vlug in de steek zal laten. Toch is het interessant om wat meer achtergronden te weten, want er zal in Nederland geen onder werp zijn wat vaker besproken wordt. Wat gebeurt er b.v. bij nachtvorst, zowel aan de grond als op anderhalve meter hoogte? Wat betekent verdamping en relatieve luchtvochtigheid, wat voor invloed heeft dit op het gewas. Hoe moet ik het regionaal weerbericht interprete ren? Bij welke weersvoorspellingen kan ik de combine maar beter bin nen laten. Hoe nauwkeurig zijn weersvoorspellingen? U ziet vele fa cetten komen aan de orde. (een kwa litatief uitstekende kursus voor wei nig geld, dit geldt trouwens voor alle kursussen, zie "rond de schelde", ZLM-blad 4-3-1988). Medewerking wordt verleend door PVS bezorgd over overschakeling van akkerbouw naar sierteelt Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft in een brief aan het Landbouwschap zijn grote bezorgdheid uitgesproken over een overschakeling vanuit de akkerbouw naar de siergewassentuinbouw. De produktie- en handelsbedrijven in de siergewassensektor zijn voor hun rentabiliteit volledig afhankelijk van een gevoelig marktevenwicht dat het KNMI in De Bilt, het regionale weerstation in Zierikzee en de mid delbare agrarische school in Goes. Welke onderwerpen kunt U in deze korte kursus van 20 uur verwachten: algemene meteorologie, weertypes in Nederland en speciaal in het Zuid- Westen, Landbouw meteorologie, regionaal weerbericht, achtergron den waarschuwingsdiensten en ex cursie. Voor wie is de kursus bestemd: wer kenden in de land- en tuinbouw, zo wel dames als heren, LBO-niveau 'met de nodige jaren ervaring, MAS of vergelijkbaar niveau. De kursus wordt gehouden in Goes in de maanden december '88, janua ri '89. Er moeten minimaal 14 deel nemers zijn, terwijl er maximaal 22 kunnen meedoen. Het kursusgeld bedraagt 100, Aanmelden Aanmelden voor deze en andere kur sussen kan door het inlegvel in de POOC-folder voor 1 mei 1988 in te sturen naar het POOC-Zeeland, Postbus 6, 4460 AA Goes. Als U geen aanmeldingsformulier meer heeft kunt u dit aanvragen bij de agrarische scholen of het POOC. maar al te gemakkelijk verstoor kan worden. Goede gemotiveerde onder nemers, die bereid zijn de risiko's van het vrije marktmechanisme te dragen zijn welkom in da sektor. Het Produktschap protesteert echter ten sterkste tegen een met subsidies gestimuleerde overgang vanuit de akkerbouw richting siergewassen. Het Produktschap dringt er daarom bij het Landbouwschap op aan om bij de belangenbehartiging van de sierteeltbelangen er voor te waken dat noch met EG-gelden noch met nationale middelen de sierteeltpro- duktie kunstmatig gestimuleerd wordt. Het is toch mogelijk gebleken om dit najaar, bij voldoende belangstelling, een komputerkursus voor fruittelers van start te laten gaan in het gebouw van de Rijks Middelbare Agrarische School te Goes. Hiervoor dient men zich voor 1 mei aan te melden. Een inschrijfformulier kunt u aanvragen bij de RMAS (01100-27203) of het POOC (01100-37314). Het kursusprogramma wordt nader uitgewerkt in samenspraak met de voorlichtingsdienst, werkgroepen van de fruittelers en leraren van de RMAS te Goes. In de kursus wordt er gewerkt met moderne MS-DOS komputers. Daarom zullen enkele lessen besteed worden aan het MS-DOS opera- tingssysteem. De programmatuur waarmee gewerkt wordt is o.a. een fruitteeltprogramma, Lotus 123 (dit is een rekenprogramma), e.a. De kursisten zullen veel zelf kunnen werken met komputers en program matuur. Ook vakdocenten zullen een bijdrage leveren. Aan het eind van de kursus wordt een ondersteu ning gegeven door softwareleveran ciers. Zij zullen dan een en ander de monstreren. De gehele komputer kursus neemt 40 lessen in beslag en de kosten bedragen ƒ300, Meldt u zich bijtijds aan. Voor eventuele vragen kunt u de RMAS bellen, tel.: 01100 - 27203, W.M. van der Zwan, leraar Rijks Middelbare Agrarische School. Evenals voorgaande jaren verzorgt de praktijkschool in P.O.O.C. ver band een aantal avondkursussen voor werkenden in de landbouw. Een totaal overzicht van de kursus sen vindt U in het P.O.O.C. pro grammaboekje 1988/1989. De kur sussen aan de Landbouwpraktijk- school worden in de wintermaanden verzorgd. Het aanmelden voor de avondkursussen geschiedt vóór 1 mei bij het P.O.O.C. Bij voldoende deelname worden de volgende kursussen verzorgd: 1Booglassen beginners, 72 lesuren. De lessen zijn gericht op het lassen "onder de hand". 2. Booglassen voor gevorderden, 72 lesuren. Het bezit van een beginners diploma is voor deze kursus vereist. De lessen zijn gericht op het lassen "in positie". 3. Steen- en cementwerk, 66 lesu ren. Een kursus voor mensen uit de agrarische sektoren. 4. Timmeren, 48 lesuren. Naast hout bewerken komen ook materia- lenkennis, gereedschaponderhoud en tekening lezen in de kursus voor. 5. Omgaan met hydraulische appa ratuur, 20 lesuren. De kursus is bestemd voor hen die omgaan met landbouwwerktuigen en meer kennis hebben van het hydraulische ge deelte. 6. Computerkursus meten en rege len, 40 lesuren. Onderwerpen: meten en regelen in aardappelbewaring, verliesmonitoren, elektronische hef- inrichting, radarsnelheidsmeting. Naast deze kursussen organiseert de Boval in samenwerking met de Landbouwpraktijkschool de kursus Vaardig Loonwerken. De kursus- duur is 10 dagen. De kursus is be doeld voor een ieder die werkzaam is in het loonbedrijf. Naast de aan dacht voor sociale vaardigheden is de kursus gericht op het verbeteren van de teelt- en technische kennis. Voor meer informatie kunt U zich wenden tot de Boval te Maarssen (tel. 03465-68864). Dagkursussen Naast de avondkursussen zijn ook weer dagkursussen in het program ma van de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke opgenomen. De duur van de kursus varieert van 1 tot 10 dagen afhankelijk van het onder werp. Deze kursussen worden gedu rende de wintermaanden gegeven. De komende winter worden er enke le nieuwe dagkursussen toegevoegd aan het programma van 1987/1988. Het zijn: 1. Trekker- en wagenver lichting; 2. Trekkerprestatie en boordinformatie; 3. Oriëntatie ma nagementsystemen op de computer; 4. Moderne lasvormen. De tweedaagse-, week- en 2-weekse kursussen blijven ongewijzigd t.o.v. vorig jaar. Hoewel de dames van harte welkom zijn op al deze kursus sen zijn er ook enkele kursussen spe ciaal voor dames: 1. Omgaan met werktuigen; 2. Elektriciteit in en om de woning; 3. Oriëntatie op manage mentsystemen met name gericht op de boekhouding. Voor nadere informatie over deze dagkursussen moet U zich wenden tot: Landbouwpraktijkschool "Prins Willem", de heer ir. Th.J.G. Vulink, Prinses Beatrixstraat 66, 4507 AL Schoondijke, tel. 01173-1551. Voor informatie over de andere kur sussen kunt U zich ook wenden tot P.O.O.C. Zeeland, Westsingel 58 te Goes. Tel. 01100-37314. Het aan melden voor de P.O.O.C. kursussen dient te geschieden vóór 1 mei a.s. Vbrwacht u onkruid zoals kleefkruid in uw aardappelen? Dat ruimt u radicaal op met Lees voor het gebruik de gebruiksaanwijzing en de voorzorgsmaatregelen. Racer® L Sta u Iter geregistreerd handelsmerk van Stauffer (Europe) S.A. 10 DUPHAR NEDERLAND BV. POSTBUS 7133. 1007 JC AMSTERDAM, TEL. 020-440911 Vrijdag 25 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 10