De IOAZ en de oudere zelfstandige (IOAZ-serie, deel 2) Vierde Nota Ruimtelijke Ordening is vaag over landelijk gebied Nota: "Extensivering landbouw biedt perspektieven voor natuurzorg" Zaai erwten tijdig, maar niet te vroeg VOORSORTEREN OP DE 21STE EEUW Provincie Zeeland wil aankoop natuurgebieden bevorderen In het tweede artikel over de IOAZ willen wij nader ingaan op de moge lijkheden voor de oudere zelfstandige. De oudere zelfstandige moet aan een aantal voorwaarden voldoen om in aanmerking te komen (zie kader). De IOAZ is een regeling die uitkering ver schaft aan de zelfstandige na het beëindigen van het bedrijf ter hoogte van het minimumloon. Deze kan dan een uitkering krijgen tot zijn 65e jaar. Kan er op de uitkering worden gekort? Ja, indien u of uw echtgeno(o)t(e) nog iets bijverdient, en dat inkomen ligt onder de uitkeringsgrondslag, wordt de uitkering gekort. U mag echter 30% van het verdiende (maxi maal 15% van grondslag) zelf hou den; dit wordt vrijgelaten gedurende 2 jaar. Tot slot kijkt men naar uw vermogen. Het vermogen wordt tot een bepaalde grens vrijgelaten. Al leen van het meerdere boven 172.500,wordt jaarlijks 5% ge kort onafhankelijk wat het vermogen werkelijk opbrengt. Hoe waardeert men uw vermogen? De hoogte van het vermogen wordt bij beëindiging vastgesteld. Zijn be paalde vermogensbestanddelen dan (nog) niet verkocht, dan geldt de vrije waarde. Wordt het bedrijf aan de kinderen overgedragen of treedt men uit een samenwerkingsverband (b.v. maatschap) dan kan voor de grond worden uitgegaan van de waarde in verpachte staat. Is de verkoopprijs in die gevallen echter hoger, dan wordt deze prijs aangehouden. Uw woning mag voor 60% van de waarde in vrije staat worden gewaardeerd. Echter al leen als u erin blijft wonen. Voorbeeld Man (56) en vrouw (50) met kinderen maar geen opvolger. Het bedrijf om vat 20 ha. (waarvan 15 ha. pacht) ak kerbouw met meststieren (20 stuks). Gezien het struktureel te lage inko men besluiten ze te stoppen en vragen hun SE V-er hoe hoog hun uitkering zal bedragen. Ze verkopen de grond en de stieren. Het huis met de schuur behouden ze en ze blijven erin wo nen. Mogen ze nu nog wat stieren houden? In principe wel als dit maar niet de 10 SBE-grens overschrijdt. Na aftrek van schulden en de te betalen belastingen ziet het financiële plaatje er als volgt uit: Vrije waarde woning 140.000,— x 60% 84.000,—, schuur 3.500,x 100% 3.500,lening aan de kinderen a 6% 100.000,— 100.000,—, spaarbank 6% 120.000,—, vrij gesteld 307.500,niet vrijgesteld 172.500,—. Korting op de uitke ring 135.000,— a 5% 6.750. Welke uitkering ontvangen deze mensen nu? Uitkering IOAZ 12 x ƒ2.113,30 het bedrag voor echtpaar 25.359,60, aftrek: 5% van het meerdere vermogen boven 172.500,—6.750,—aftrek: 70% van wat de vrouw nog bijverdient is, 70% van 2.500,(bruto) 1.750,—, 16.859,60. Naast uw uitkering 16.859,60 ont vangt u nog: inkomen vrouw 2.500,rente van de bank 7.200,rente van de kinderen 6.000,bruto 32.559,60 is per maand ƒ2.713,30. Advies: maak met uw SEV-er in uw regio ook eens zo'n berekening. Schroom niet advies te vragen. Voorwaarden oudere zelf standige: - 55 - 65 jaar - tenminste 1225 uur per jaar in het bedrijf gewerkt of 875 uur als echtgenoot tenminste 525 uur heeft meegewerkt. - de laatste 10 jaar als zelfstandige of in loondienst gewerkt. - de laatste 3 jaar gemiddeld min der dan 32.300,— fiscale be drijfswinst (na vermogensaftrek en eventueel voorraadaftrek). - verwacht inkomen ligt duur zaam beneden 32.300,— - aanvraag indienen voor het beëindigen - beëindigen binnen IV2 jaar na indiening van de aanvraag - tot 57'A geldt een inschrijfplicht bij het arbeidsbureau. Donderdag 17 maart j.l. heeft het kabinet officieel de "Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening" ge publiceerd. In deze nota geeft de re gering aan hoe zij denkt dat Neder land zich tot het jaar 2015 ruimtelijk moet ontwikkelen. Voorsorteren De nota reikt twee brillen aan waar mee naar de verwachte maatschap pelijke veranderingen kan worden gekeken. Beide zienswijzen worden echter niet inhoudelijk met elkaar verbonden, een duidelijk manco. Eén benadering start bij de "dage lijkse leefomgeving van de Neder lander". In de tweede optiek wordt Neder land geplaatst in zijn internationale context. Met deze benadering neemt het kabinet met name een voorschot op de gebeurtenis die in 1992 gaat plaatsvinden: de opening van de grenzen binnen de Europese Ge meenschap. Nederland is mondiaal georiënteerd. Maar ook de Nederlandse landbouw kent een sterk internationaal karak ter. De agrarische ondernemer richt zich vooral op buitenlandse mark ten, aldus de nota. En omgekeerd is de agrarische sektor afhankelijk van "bovennationale ontwikkelingen" zoals de invoering van quoteringsre gelingen voor melk en suiker en de "geleidelijke prijsdaling van pro- dukten die op de vrije markt worden verhandeld". De afdeling Akker- en Weidebouw van Cebeco-Handelsraad adviseert niet te vroeg erwten te zaaien. De er varing van de afgelopen jaren heeft geleerd, dat de omstandigheden waaronder de zaaibedbereiding en het zaaien plaatsvinden, veel belang rijker zijn dan het zaaitijdstip. Een erwtengewas is bijzonder gevoe lig voor een slechte bodemstruktuur en verdichting van de ondergrond. Opbrengstderving door slechte be- worteling, problemen met de vor ming van stikstofknolletjes door zuurstofgebrek en het optreden van voetziekten kunnen het gevolg zijn. Nu vorst van enige betekenis is uit gebleven, is extra voorzichtigheid geboden. Vooral op percelen waar in de herfst onder moeilijke omstan digheden is gewerkt, is het zaak ge duld op te brengen en niet te vroeg met de voorjaarswerkzaamheden te beginnen. Zaaien in april hoeft geen opbrengstverlaging te geven. Voor delen van iets later zaaien zijn meestal een hogere veldopkomst en een snellere beginontwikkeling. Schade aan de bodemstruktuur is niet te herstellen. Neem dit voorjaar niet te veel risiko, en zaai erwten zo vroeg als de grond dit zonder struk- tuurbederf toelaat. Vrijdag 18 maart 1988 Kansen De regering verwacht dat mede hier door zowel het aantal rundveebe drijven - nu 58.000 - als het aantal akkerbouwbedrijven - nu 17.000 - rond het jaar 2000 met veertig pro cent zullen zijn gedaald. De produk- tie en de oppervlakte van de glastuinbouw, de vollegrondstuin- bouw en de bollenteelt zullen toene men. Ook over de groeipotenties van de intensieve veehouderij, die nu door de mestwetgeving zijn geblok keerd, is de regering hoopvol gestemd. Als door "technische maatregelen" de mestproblematiek "beheersbaar" is geworden, kan de produktietak mogelijk weer uitbrei den, zo stelt zij in de koncept-nota. In zijn algemeenheid zal de Neder landse landbouw een "toenemende verscheidenheid" te zien geven: spe cialistische bedrijven die gebruik maken van moderne technologie, bedrijven die natuurbehoud en land bouw verweven, sterk grondgebon den bedrijven, en nauwelijks grond gebonden bedrijven - het zal alle maal tot de mogelijkheden behoren. De ruimtelijke konsequenties van de ontwikkelingen in de landbouw ver schillen per streek, merkt de nota op. Bovendien zijn in het landelijk gebied nog twee andere ontwikkelin gen gaande. De aandacht voor niet- agrarische funkties, zoals rekreatie en natuur- en landschapsbehoud, is nog altijd groeiende, èn de Neder landers hechten meer en meer waar de aan de kwaliteit van milieu en na tuur en de verscheidenheid in land schappen. Dat levert een tweede re den waarom de "kansen" en "be dreigingen" van het landelijk gebied per regio moeten worden bekeken. Onderzoek Op dat punt aangekomen, stokt de nota en valt ze sterk terug op reeds bestaand beleid. Voor gebieden waar de produktie-omstandigheden Gesprek LNO en SEV-diensten over bespoediging afhandeling BZ en lOAZ-aanvragen Door de direktie Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie (LNO) te Goes zal een gesprek gearrangeerd worden met de in Zeeland werkzame SEV-diensten om te bezien in hoe verre de van die zijde aangeboden hulp benut kan worden ter bespoedi ging van de afhandeling van de aan vragen voor een BZ- en IOAZ- regeling. Het gaat hier financiële steun voor zelfstandigen. In de prak tijk blijkt dat er een toenemende be hoefte bestaat aan deze regelingen, ook in de landbouw. Samen met de gemeenten en de direktie LNO streeft de SEV naar een zo snel mo gelijke afhandeling van die aan vragen. niet optimaal zijn, of die, naast, landbouwkundige, natuurlijke en landschappelijke kwaliteiten bezit ten, worden de Bergboerenregeling van de EG, de Relatienota en de re geling voor onderhoudsvergoedin- gen opgepoetst. Volgens de Wageningse hoogleraar Planologie dr. ir. F. Kleefmann is dat één van de redenen waarom hij de Vierde Nota een "redelijk slordig stuk" vindt. Het zal de inspraakpro cedure bemoeilijken. Doorbraak Een heikel onderwerp tijdens de voorbereiding van de nota was de vraag of, bijvoorbeeld in de veen- weidegebieden, het ruimtelijk beleid moet streven naar verweving of scheiding van de funkties 'natuur en landschap' en landbouw. De RPD wilde zoveel mogelijk verweving, L&V was voorstander van een meer op scheiding van funkties gericht be leid. Uit de konceptnota van 4 ja nuari blijkt dat ook op dit punt het ministerie van Landbouw het pleit heeft gewonnen. Kleefmann konstateert dat het ac cent in de Vierde Nota sterk ligt op de "potenties van het stedelijk are aal van Nederland". Maar, voegt hij daar aan toe, "ik ben blij met de verandering dat de nadruk niet al leen meer ligt op de Randstad. Dat is een opmerkelijke doorbraak in het denken". Kleefmann onderschrijft dat de nota vaag blijft over de lande lijke gebieden, maar noemt dat niet meer dan eerlijk: "Dat over het lan delijk gebied niets dwingends wordt gezegd, is een heel verstandige be slissing. Men heeft vastgesteld: 'We zijn er niet uit'. Er is besloten tot na der onderzoek en dat is een goede zaak". (Uit WUB) Dinsdag 8 maart maakten nieuw gekozen bestuursleden van pro vinciale landbouworganisaties kennis met het KNLC. In het ge bouw aan het Prins Mau- ritsplein, waar het sekretariaat is gevestigd, gaven algemeen sekre- taris ir. G.D.J. Struikenkampen voorzitter M.J. Varekamp o.a. uitleg over de st ruk tuur en werk wijze van het KNLC en het land bouwbeleid. De deelnemers po seerden tussen inleidingen en dis- kussies door even voor de foto graaf: (v.l.n.r. voorste rij) J. Haanstra (LMIJ), W. Kranen burg (HMvL), F.A. Dees (ZLM), S.J. Nooteboom (ZLM), mevr. B.B.A. Vedder-Soethout (DLG), mevr. H.C. Aalsburg-Smits (HMvL), mevr. K. Tuten-Valk (OLM), J. W. Bakkenes (Gelder se Mij.), B. Trip (DLG). (v.l.n.r. achterste rij) G.D.J. Struikenkamp (KNLC), W. Koops (KNLC), M.J. Varekamp (KNLC), H. W. Bronsvoort (OLM), R.J. Jacobi (OLM), A. de Bruin (OLM), A.J. Steendijk (LMIJ), T. Klimp (Groninger Mij.), H. Tinge (DLG). (Foto Ab Westerbeek) De provincie Zeeland heeft recent het ontwerp "Evaluatienota Natuur- en Landschapszorg" uitgebracht. In de nota wordt het beleid voor de komende jaren geformuleerd. Ze sluit aan op het Streekplan Zeeland. In het rapport komt men tot de konklusie dat de voortgang van de aankopen van grond voor natuur- en landschapsdoeleinden en ook voor de landschapsbouw te weinig aan z'n trekken is gekomen in het verleden. Wat de relaties met de landbouw aan gaat wordt gesteld dat wanneer de ontwikkelingen in de landbouw zouden leiden tot extensivering, een uitbreiding van de aanwijzingsmogelijkheden van de Relatienota gunstige perspektieven biedt voor de natuurzorg. Indien landbouwgebieden perma nent aan de cultuur onttrokken wor den biedt dit mogelijkheden tot versterking van de struktuur van gro te eenheden natuurgebieden en de ecologische infrastruktuur. In de gave landschappen dient de in passing van nieuwe agrarische be drijven met grote zorg te geschieden. In landschappen waar het behoud voorop staat zijn nieuwe agrarische vestigingen niet op hun plaats, in de poelgebieden slechts aan de randen. De jacht dient in natuurgebieden zo veel mogelijk te worden beperkt ter wijl beheersjacht -indien noodzakelijk- is toegestaan. Daar naast kunnen maatregelen worden genomen ter beperking van wild- schade. Het gebruik van windmolens zal positief worden benaderd mits ze in het landschap kunnen worden in gepast en rekening gehouden wordt met vogeltrekbanen. De beplantings verordening en de landschapsveror dening blijven van kracht. Wat de aankoop van natuurgebieden betreft, wordt gesteld dat aan de stichting "Het Zeeuws Landschap" en "de Vereniging tot behoud van Natuur monumenten" een grotere vrijheid zal worden gelaten om het initiatief te nemen tot het verwerven van na tuurgebieden mits passend in het provinciaal beleid. Het Zeeuws deels van het Markiezaat wordt toegewe zen aan het Noord-Brabants land schap. De Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu wordt niet erkend als behorende instantie. Landinrichtingsplannen bieden goe de mogelijkheden voor landschaps bouw en -met name in de polders achter de duinen ook voor bosbouw. De provincie heeft de nota naar bui ten gebracht omdat ze rijp wordt geacht voor inspraak, vóór 1 mei 1988 moeten de reakties bij de pro vincie binnen zijn. Het ligt in de be doeling dat behandeling in Provinciale Staten op 16 september a.s. plaats kan vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9