Kunstmeststrooien voorjaar 1988 en zoutschade 'Vierde stroming' vergroot verdeeldheid in landbouw Goed Kunstmest strooien Gewestelijke Raad Noord-Brabant gaat grondwater- beschermingsplan met landbouworganisaties bespreken Kampioen aardappelschillen is op zoek naar uitdagers Het is bekend dat hoge kunstmestgiften, die kort vóór het zaaien of poten worden toegediend, schade kunnen geven door een te hoge zoutconcentratie. De schade wordt veroorzaakt door de gemakkelijk oplosbare elementen zoals stikstof, kali en chloor. Fosfaat speelt in deze nauwelijks een rol. Het gevaar voor schade is groter naarmate de gronden lichter (lager totaal-vochtgehalte, dus vlugger een hoge concentratie) en opdrachtiger zijn (meer verdamping). Daarnaast zijn er gewasverschillen. Late konsumptie-aardappelen b.v. die eerst worden afgeremd halen dit vaak later weer grotendeels in. Biete- en uieplantjes die wegvallen zijn verloren. Door het uitblijven van vorst en de aanhoudende neerslag is de kans groot dat er dit jaar weinig ruimte is tussen het kunstmeststrooien en het zaaien of poten. Bovendien is voor de aardappelen soms ook de bouw planbemesting met kalizout 60% nog niet gegeven. Voor de voor naamste gewassen willen we nu en kele punten op een rij zetten die de kansen op zoutschade kunnen ver kleinen. Aardappelen De tijd voor bouwplanbemesting met kali, waarbij ook de kali voor de komende jaren vóór de aardappelen wordt gegeven is nu voorbij. Men moet zich dus beperken tot de ge wasbehoefte. Op de betreffende per celen zal men dit in de volgende ja ren alsnog moeten korrigeren. Mo gelijkheden tot beperking van zout schade zijn: a. Overschakelen op chloorarme kali. Gezien het vrij grote prijsver schil, chloorarme kali is ongeveer De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant gaat het door het provinciaal bestuur ter visie gelegde ontwerp grondwaterbe- schermingsplan met een ontwerp grondwaterbeschermingsverordening bespreken met de hierbij betrokken plaatselijke landbouworganisaties. Dit kwam op de vergadering van de Raad op 24 februari aan de orde. Het provinciaal bestuur heeft een herziening van het uitwerkingsplan waterwingebieden in procedure ge bracht. Deze herziening heeft in hoofdzaak betrekking op de begren zing van de beschermingszones. Om dat bij de berekening van de omvang van deze zones nu ook rekening is ge houden met de aanwezigheid van on- doorlatende lagen boven het water voerend pakket zijn de beschermings zones van de waterwingebieden te Vlijmen, Haaren, Loosbroek, Schijndel, Veghel, Son, Oirschot, Lieshout, Someren en Geldrop ver vallen. De beschermingszones van de waterwingebieden te Halsteren, Dorst, Wouw, Schijf, Seppe, Ooster hout en Genderen zijn aangepast. De Raad nam kennis van het provin ciaal actieprogramma bestrijding ver zuring. Het provinciaal bestuur heeft in het kader van het actieprogramma bestrijding verzuring aanvullend op het rijksbeleid provinciale maatrege len bekend gemaakt. Deze maatrege len zijn gericht op het streven naar het zoveel mogelijk voorkomen van nieuwe emissies van S02, NOx en NH3 door het voorschrijven van de best uitvoerbare technieken bij vesti ging of uitbreiding van bedrijven en het zoveel mogelijk verminderen van deze emissies door het streven naar het doorvoeren van emissieverminde- rende technieken. Proefproject vermindering ammoniakuitstoot De voorstudie van het NH3-project Moergestel-Oisterwijk is afgerond. Nu kan gestart worden met de tweede fase, waarbij verschillende technische maatregelen ter vermindering van ammoniakuitstoot door veehouderij en op bedrijfsniveau worden uit getest. Begonnen zal worden met maatrege len die reeds voldoende zijn ontwik keld om ze in de praktijk te toetsen, zoals mestinjectie, zuivering van stal lucht met biofilters en biowassers, 8 0,80/kg K O duurder, lijkt ons dit voor de teelt van late konsumptie- aardappelen nog niet direkt nodig. Bij de teelt van vroege aardappelen of pootaardappelen is dit wel aan te bevelen. b. Een verdergaande deling van de stikstofgiften b.v. 120 kg N voor het poten, 80 kg N na het frezen en 70 kg N na knolzetting. Fosfaat en kali voor het pootklaarmaken geven. Voorzover er nog verschuivingen mogelijk zijn in de meststofsoorten kan de basisgift ook worden gegeven in de vorm van een N P K meststof. Bieten Voorzover er in het verleden bouw planbemesting is gegeven krijgen de bieten vaak geen aparte kaligift. In andere gevallen is de kaligift voor de bieten vaak gering. Enige besparing op die gift is voor de bieten vaak geen bezwaar. Voor dit gewas zal men het dus vooral moeten zoeken in een deling van de N-giften. Op de halfroostervloeren, afdekken van mestopslag en dergelijke. Er zal na der onderzoek plaats vinden naar de mogelijkheden voor andere maatre gelen zoals ten behoeve van emissiebe perking van rundveestallen. Voor het project is 9.000.000,— be schikbaar. Verder kwamen o.a. aan de orde de richtlijnen mestopslag. Het provinci aal bestuur heeft richtlijnen uitge bracht betreffende de verruiming van mestopslagen op agrarische bedrijven en mestopslagen ten behoeve van loon werkbedrij ven. Verordening Vergelingsziekte Aan het kweekbedrijf Van der Have B.V. te Rilland en aan het instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom wordt ontheffing verleend van het verbod van de teelt van bietenzaad voor het seizoen 1988 voor een oppervlakte van respectieve lijk 14.600 m2 en 615 m2. Op grond van de ervaringen met vergelingsziek te in 1987 heeft de Raad de onthef fingsvoorwaarden aangepast. De Commissie Landbouwambachten heeft een unaniem advies uitgebracht over de adviestarieven voor loon- werkzaamheden 1988. Deze adviesta rieven, die vanwege de stijging van de loonkosten en van de nieuwwaarde van de machines iets hoger zijn dan in 1987, zijn conform het voorstel vastgesteld. Relatienotabeleid Op verzoek van de Minister van Landbouw heeft de Commissie Be heer Landbouwgronden een nota Vereenvoudiging relatienotabeleid uitgebracht. In deze nota, die in bre de kring is bediscussieerd, wordt vooral aandacht besteed aan de af stemming van de beheers- en berg- Bosbouwvoorlichtingsraad wil aanleg snelgroeiend bos blijven stimuleren De regeling bijdragen aanleg snel groeiend bos moet in een licht gewij zigde vorm worden gekontinueerd. Het huidige tempo van aanleg van snelgroeiend bos van circa 200 ha/jaar kan worden verdubbeld. Dit konkludeert de bosbouwvoorlich tingsraad in zijn advies aan de minis ter van landbouw. lichtere gronden b.v. 80 a 100 kg N voor het zaaien en de rest in het 4-6 bladstadium. Zaaiuien Dit gewas is wel dankbaar voor een ruime kaligift. Een beperking van de kaligift is om reden van kwaliteit als regel niet gewenst. Naast een deling van de N-gift is het op zaaiuien ook mogelijk om de kaligift te delen. B.v. 80 kg N, alle fosfaat en 50% van.de kali voor het zaaien. Bij 10 a 12 cm gewaslengte de rest van de stikstof en de rest van de kali. De ka li mogelijk ook nog iets later. Een kaligift over het gewas kan ook in de chloorhoudende vorm worden toe gediend. Algemeen Elke mogelijkheid om kunstmest te strooien, ook op de wintergewassen, moet nu uiteraard worden benut. Fosfaat moet voor een goede wer king worden ingewerkt. Omdat fos faat de zoutconcentratie nauwelijks beïnvloedt moet deze voedingsstof dus altijd voor het zaaien of poten gegeven worden. Om de kansen op zoutschade te beperken zal deling van stikstofgiften en bij zaaiuien mogelijk ook de deling van de kali gift, nodig zijn. Voor pootaardappe len en vroege aardappelen eventueel overschakelen op chloorarme kali. J. Kodde CAT Goes boerenovereenkomst, vermindering van het aantal verschillende beheers- bepalingen, standaardisering van het vergoedingenstelsel en vereenvoudi ging van de procedure. Een en ander leidt tot de samenstelling van stan daardpakketten beheersbepalingen met daarbij behorende standaardver goedingen, die in voorkomende ge vallen in een beheersplan kunnen worden opgenomen. Ter bescherming van natuurgebieden wordt de landbouw steeds vaker ge confronteerd met de wenselijkheid c.q. noodzakelijkheid om binnen de aangrenzende landbouwgronden za ken te regelen, die van invloed kun nen zijn op het natuurgebied. De Ge westelijke Raad is van mening dat de noodzaak, de doelmatigheid en de gevolgen voor de landbouw bij de voorstellen tot aanwijzing van buf ferzones rond natuurgebieden moe ten worden aangegeven. De wereldrekordhouder aardap pelschillen, Nico Dijkhuysen uit Den Haag, is op zoek naar uitda gers. Hij wil van 17 tot 19 mei a.s. met hen de strijd aangaan in een poging het huidige rekord, dat op zijn naam staat, te verbe teren. Nico Dijkhuysen schilde in mei vorig jaar gedurende 48 uur non-stop in totaal 2287 kilo aard appelen. Na aftrek van schillen en pitten bleef daar 2017 kilo van over, goed voor een vermelding in de officiële editie van het Gui ness Book of Records. Om het spannend te maken, zou het mooi zijn als enkele uitdagers het tegen Nico Dijkhuysen zou den willen opnemen. Daarom doet hij een oproep aan kandida ten die evenals hij de moed en het lef hebben om van 17 tot 19 mei minimaal 48 uur mee te schillen. Als het record wordt gebroken, zal de uiteindelijke winnaar weer in het Guiness Book of Records worden vermeld. Geïnteresseerden wordt verzocht zich te melden bij het Nederlands Het zal ook voor de Landbouw in MIDDEN- EN OOST-BRABANT moeilijk zijn om de inkomenson dersteuning, die voorheen door de basispremie van de WIR is ontvan gen, op andere manieren binnen te krijgen. Overigens de WIR was alleen te verkrijgen, indien daadwerkelijk inkomstenbelasting of vennoot schapsbelasting was te verrekenen. Punten, die tot belastingverminde ring zouden kunnen leiden in de landbouw zijn o.a. verhoging zelfstandigenaftrek, afschaffing pre mie kinderbijslagwet, verlaging ve- nootschapsbelasting, c.q. ink. be lasting, eventueel verhoging klein schaligheidstoeslag. In deze tijd zou den subsidies in milieuinvesteringen (o.a. mestopslag) zeer goed van pas komen in de landbouw. Milieuin vesteringen zijn voor het grootste be lang van de landbouw om op lange termijn een leefbare omgeving te houden voor mens en dier. Ik moet verder kijken dan de thans levende mens op aarde. De boeren hebben de laatste kans ge kregen hun mestboekhouding (lande lijke) in te leveren over het aanslag jaar 1987. Tevens moest een aanbeta ling plaatsvinden, indien van toepas sing, middels* de alom bekende ac ceptgirokaart. Niets betalen betekent een verdubbeling van de heffings aanslagen. Bij een aanslag van 5000,wordt de verdubbeling be langrijk meer dan bij 100,On geveer 10-15% van de boeren had De kalender geeft alweer de tweede helft van maart aan en er is ook op SCHOUWEN-DUIVELAND nog weinig op het land gebeurd. Het blijft nat maar ondanks dat wordt er niet door iedereen hierover geklaagd. Een laat voorjaar heeft in het verleden wel vaker bewezen gunstig uit te ko men zegt men dan. Veel boeren zitten nu dan ook nog niet te springen om Nico Dijkhuysen, wereldrekord houder aardappelschillen, is op zoek naar uitdagers Voorlichtingsinstituut voor Aardappelen t.a.v. de heer T.J. Bey, Postbus 17337, 2502 CH Den Haag, tel. 070 - 652830. eind februari niet aan de verplichtin gen voldaan. In Nederland heeft men onlangs een vierde agrarische bond opgericht n.l. de Nederlandse Agrarische Bond (N.A.B.). Thans is ook een Brabant se afdeling opgericht. In eerste in stantie wil men de Landelijke Mest wet bijschaven. De bedoeling van de NAB is de belangen per sektor te gaan behartigen. Of dit succes heeft, moet afgewacht worden. Bij sommi ge leden van bestaande standsorgani saties wekte dit nogal wat verwach tingen. Deze 4e stroming biedt moge lijk tot meer verdichtheid onder de agrariërs. De procentsgewijs kleine groep agrariërs in verhouding tot de Ne derlandse bevolking moet proberen een blok te vormen. De kans is dan het grootst om het meeste bereikt te krij gen in de samenleving. De eerste twee weken van maart hebben in Midden- en Oost-Brabant veel neerslag gege ven en tevens te lage temperatur voor de tijd van het jaar. De hoeveelheid neerslag van de herfst en winter tesa- men is schrikbarend groot. Het gras land en bouwland (maïs) is nog niet te bewerken. Struktuurbederf in spo ren op het land ligt voor de hand. Afwachten met de voorjaarswerk zaamheden. De voorbereidende- en onderhoudswerkzaamheden kunnen tijdig uitgevoerd worden, zodat men straks het werk, met weinig opont houd en storingen kan verrichten. Ef ficiënt werken blijft in deze tijd een belangrijke zaak. met het werk op het land te kunnen beginnen. Wel had de kunstmest al gestrooid moeten worden. Wordt het nu ineens droog dan kan het weieens zo zijn dat het strooien van de kunstmest vlak voor het zaaien of poten plaatsvindt. Vooral in uien en bieten, maar ook in aardappelen kan dit schade geven. Bij uien en bieten zijn het vooral op komstproblemen. Het advies is dan ook om de stikstof zoveel mogelijk te delen, zodat niet de grote hoeveelheid die nodig is vanwege de Lage N-voorraden vlak voor het poten of zaaien gestrooid hoeft te worden. Een kalibouwplanbemesting wordt nu niet meer geadviseerd. Men kan nu het beste alleen de hoeveelheid die nodig is voor de aardappelen strooi en. Voor de late consumptie aard appelen kan dit nog in de vorm van een chloor houdende meststof omdat dit ook de blauwgevoeligheid nog verlaagd. De kalibemesting voor uien kan nu beter gedeeld worden in een deel voor het zaaien en een deel bij 10 cm. leng te. Er moet dus nog veel kunstmest gestrooid worden en veel kunst meststrooiers waarmee dit moet ge beuren zijn deze winter getest. De Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland heeft zo'n klei ne zestig strooiers over de testbaan gehad. Uit de resultaten valt af te lei den dat op dit gebied nog wel het één en ander te verbeteren valt. Als boer blijft het belangrijk om alle zaken kritisch te volgen en daar waar nodig verbeteringen aan te brengen. Dit geldt zeker ook voor de afstelling en het gebruik van kunst meststrooiers. Vrijdag 18 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8