praktijk Tarwe als energie leverancier? NOS-journaal kijkers boven stelt wens nieuwswaarde Zoutschade? Akkerbouw in hoofdzaak op zichzelf aangewezen Tien boeren equivalent van duizend havenarbeiders? korte wenken akkerbouw Telefonisch vlas kopen? Een nieuwe trainer voor een voetbal- klub met interne problemen is voor het NOS-journaal belangrijker nieuws dan de Tweede Kamer debat ten over de sektor akkerbouw. Dat de gezamenlijke akkerbouwbedrij ven indirekt werk leveren voor tien duizenden mensen doet blijkbaar niets ter zake. Als een verwerkende industrie van landbouwprodukten door inkrim ping van de eksport of tengevolge van maatregelen door de overheid noodgedwongen een paar honderd mensen moet ontslaan dan wordt hiervan dagelijks op het journaal melding gemaakt. Hetzelfde is dat het geval met de omroepen die we in Nederland hebben. Er wordt niet ge keken naar realiteit of wat een be volkingsgroep voor de maatschappij presteert. Nee, er wordt nieuws ge bracht wat de kijker aanspreekt en dan indien mogelijk nog met een vertekend beeld. Opvallend dat bij de voorstellen in de Kamer om graan als basis grondstof te laten dienen bij de ver vaardiging van andere hoogwaardi ge produkten bijna iedere partij zweeg. Zelfs partijen die normaal voorop lopen bij het melden van mi- lieuvergrijpen hielden hun mond. Misschien dat ook lobbyen naar de ze richting nuttig voor de landbouw kan zijn. In tegenstelling tot andere jaren ma ken zich in WEST-BRABANT ZUID nog weinig boeren druk over de natte weersomstandigheden. Steeds meer wordt het geluid ge hoord dat een zeer laat voorjaar wenselijk is om financieel een suk- sesvol jaar te hebben. Bedrijven die nog aardappelen in de koelcel hebben geloven niet meer in een prijsopleving. De prijs die voor de zandaardappelen gegeven wordt ligt maar een cent boven de voerprijs mits de partij van goede kwaliteit is. Naar voeraardappelen blijft redelijk vraag en deze vraag zal met het hui dige weertype nog wel een tijdje zo blijven. Er is wel meer vraag naar Stopa- aardappelen omdat deze over het al gemeen vrij van aanklevende grond Het ZAAIEN VAN VELD BONEN vraagt een goede verdeling. Gewone zaaimachines zijn eigenlijk onge schikt. Precisie-zaaimachines vol doen ZEER GOED. Bij de zg. mais- zaaimachines kunnen aanpassingen aan schijven, afstrijkers, uitwerpers en vakuum nodig zijn. Toevoeging van wat talkpoeder bevordert een re gelmatige doorstroming, waardoor een beter resultaat ontstaat. POOTGOED IN BULK, LOS OF IN JUMBO-BA GS, dient pas KOR T VOOR het poten bij de konsumptie teier te worden aangeleverd. Spreek met de leverancier af dat het pro- dukt bij levering al op een tempera tuur van 10 a 15 °C is gebracht. Mits grond en weer het toelaten zou wat vroeger gepoot kunnen worden. Bestrijding van DUIST en WIND- Vrijdag 18 maart 1988 zijn. Voordat Stopa-aardappelen bij de pootgoedteler van het erf gaan worden ze met een kiemremmer en met een kleurstof behandeld. De. kiemremmer die gebruikt wordt heeft als hoofdbestanddeel Chloor- profam en dit is hetzelfde middel dat bij suikerbieten gebruikt wordt als bodemherbicide. Als deze bodem herbicide verspoten wordt wordt het dragen van handschoenen en een be- schermpkap aanbevolen. Aardappe len behandeld met Chloorprofam kunnen zo aan het vee gevoerd wor den zonder dat dit gezien wordt als schadelijk voor de gezondheid. Hoewel de kalender alweer half maart aanwijst is er op WALCHE REN nog niet veel van te merken, dat het voorjaar in aantocht is. Inte gendeel, na een wat drogere periode in februari is het nu weer bijna alle dagen koud, nat en somber weer. Alleen de krokussen en narcissen in de tuin maken aanstalten om te gaan bloeien en geven daarmee aan dat het toch weer lente wordt. Als gevolg van dit weer is er alleen in februari op wat percelen wintertar we en het graszaad kunstmest gestrooid. Op grasland nog heel wei nig. Het verschil is momenteel wel te zien doordat de gestrooide percelen weliswaar niet groeien maar er toch wat groener bij liggen. Intussen is het eerste bietenzaad alweer thuisge bracht evenals andere zaaizaad bestellingen, waarop dan de desbe treffende rekeningen volgen. Ook zijn de kunstmestgiften per perceel en per gewas nu bepaald. Door de lage N-voorraad in de bouwvoor zal een wat ruimere gift dan voorgaande jaren noodzakelijk zijn. De ondersteuning van het akkerbouw- aktieplan door de massale op komst naar Bleiswijk en het aanwe zig zijn bij de behandeling van het plan in de vaste Kamerkommissie van Landbouw heeft weinig of geen resultaat opgeleverd. Vooral de be- HALM uitvoeren zodra wintertarwe de groei heeft hervat. Bij zomergra nen uitvoeren in het 3-5 bladstadi um. Voor dit doel beschikbare bo demherbiciden werken tevens tegen een aantal breedbladige zaadonkrui den. Zie verder 'Handleiding 1988' en 'Aktualiteiten 36'. Zodra na half maart de weers- en bodemomstandigheden dit toelaten kan reeds BLAUWMAANZAAD gezaaid kan worden. Zaaien in de twee de helft van april kan al een aanzienlij ke opbrengstderving geven. Streef naar 60-80 PLANTEN PER M'. Afhankelijk van de te verwachten veldopkomst betekent dit 1000 a 1500 gram zaaizaad per ha. De OPTIMALE STIKSTOFGIFT voor blauwmaanzaad is 90-120 kg N per ha. Houdt hierbij rekening met voorvrucht, org. bemesting, e.d. Een gedeelde gift, waarbij 2/3 bij zaai en 1/3 kort voor de bloei, geeft veelal de beste resultaten. Afgelopen week trok uit WEST ZEEUWS-VLAANDEREN een vol le bus akkerbouwers naar Bleiswijk om de Kamerkommissie ervan te overtuigen dat de akkerbouw (met hun gezin) danig in de knel zit. Zoals bekend heeft het weer zeer weinig re sultaat gehad, de akkerbouw dient zichzelf te redden. Als ekstraatje wordt dan ook de WIR nog even af geschaft en wat komt daar voor te rug? Het lijkt wel of een groep in het nauw niet genoeg gepest kan worden. Onze werkgelegenheid (en de aan verwante) en onze bijdrage aan de ekonomie telt blijkbaar niet mee of er is geen eer aan te behalen voor de politici. Daarom zullen we onze voormannen moeten stimuleren en zonodig ondersteunen om harder aan de bel te trekken, landbouw is geen luxe hobby. Misschien zou het goed zijn de blik niet alleen op de overheid te richten maar ook op de industrie en banken die goed verdie nen aan de agrarische sektor. Dat hoeft geen kadootje te zijn maar ook voor deze betrokkenen is het belang rijk dat een gezonde landbouw met perspektief blijft bestaan. Werden enkele weken geleden de weiden al wat groener nu is er door de koude periode weinig vooruitgang te bespeuren. Gelukkig is er nog vol doende voer dus is er niet zo'n haast om de koeien buiten te krijgen. Ook handeling in de Kamer met het ge hakketak van met name de vertegen woordigers van de beide rege ringspartijen was een beschamende vertoning. Minister Braks toonde zich ook hier weer een handig politi cus, die met een bepaalde opmerking zelfs de publieke tribune stil kreeg. Duidelijk bleek wel dat de politiek niet bereid is voor de akkerbouw ekstra geld te noteren die daardoor op zichzelf zal zijn aangewezen. Ten opzichte van het Noorden van ons land hebben wij in het Zuidwesten dan nog het voordeel dat we in het algemeen klimatologisch wat beter zitten en de mogelijkheid voor een breder bouwplan hebben. De jaarvergadering van onze Kring was redelijk goed bezocht. De woordvoerder van Andriessen toon de zich ook hier 'wel ter tale' en was in staat zonder papier ons de EG- problematiek uitvoerig en duidelijk uit de doeken te doen. Afgelopen woensdag was het weer Biddag voor gewas en arbeid. Een dag waar door velen in agrarisch Walcheren nog op gepaste wijze aandacht aan wordt besteed. Het is goed om met name op zo'n dag er nog eens bij stil te staan, dat in deze tijd van overproduktie we het toch niet zelf kunnen laten groeien en we ook in de materiële dingen van het leven als mens afhankelijk zijn. Volop besprekingen over aanpassingen schapensektor Er vinden momenteel volop bespre kingen plaats om de verdere details voor de aanpassingen in de schapen sektor te regelen. Deze worden ge houden in het kader van het princi peakkoord over de schapensektor dat de regeringsleiders voor in fe bruari onder meer sloten. Het is niet uitgesloten dat reeds gedurende het verkoopseizoen 1988 bezuinigingen worden doorgevoerd. In het principeakkoord is voor schape- en geitevlees een garantie drempel vastgesteld die overeen komt met het aantal ooien in de EG in 1987 (62 miljoen stuks), met spe cifieke garantiedrempels voor Groot-Brittannië. Bij overschrijding van de drempel zal bij iedere over schrijding van 1% de basisprijs met 1 worden verlaagd en zullen de af geleide prijzen dienovereenkomstig omlaag gaan. van de mestketel is de druk wat af, want eind februari is er hier en daar gegierd. Met name in de opfok- en vleessektor blijven aankoopprijzen hoog en de afzetprijzen staan nog steeds onder druk. Momenteel worden er hier en daar aardappels en uien afgeleverd. Niet alle partijen kunnen vrij van schot gehouden worden en moeten dus weg. Je vraagt je ook af of wachten nog zin heeft, het gaat nog steeds slechter. Het is droevig als je voor een volle vracht slechts enkele hon derden guldens ontvangt! Het ziet er overigens zeer sterk naar uit dat we een erg laat voorjaar gaan beleven. Voor de vroege gewassen is het nu al laat. en dat terwijl er nog nauwelijks kunstmest is gestrooid. Grootste probleem wordt het maken van een goed zaaibed. Vele percelen moeten nog uit de sneden getrokken worden. Het zal niet meevallen goed te egaliseren en dan ook nog zo wei nig mogelijk te berijden. Laten we deze keer eens besluiten met een goed bericht. Vorige week vrijdag was bij de IKON een pro gramma te zien over interessante ontwikkelingen in Zweden. Het be trof tarwe. Er wordt daar hard ge werkt om tarwe als energieleveran cier te gebruiken. Niet in de vorm van ethanol maar door verbranding van de gehele plant. Er zijn daar voor speciale branders ontwikkeld. Ook speciaal ontwikkeld was een nieuwe oogstmachine die stro en de hele korrel oogst. Bijkomend voor deel is dat er vochtiger geoogst kan worden. Geeft de markt daartoe De maand maart is ook in de tweede helft nog steeds te nat, de drains lo pen steeds maar volop. We gaan nu in de WESTHOEK toch wel eens naar droger weer verlangen, dadelijk komt alles gelijk: kunstmest strooi en, zaaien en poten. Voor de loonbe drijven een tijd van spanning, een ieder wil altijd direkt geholpen wor den en dat kan niet, al beschikken velen over een eigen machinepark of in kombinatie met een of meerdere kollega's. 't Wordt tijd ook dat we aan het werk kunnen en niet voortdurend de tijd hebben om met elkaar over de goedkope aardappelen en uien en wat er meer op ons afkomt te spre ken. We gaan mekaar de ellende nog aanpraten ook en dat moet niet. De vergaderingen in onze streek zit ten er nu wel haast allemaal op en verder krijgen we onze informatie wel via Landbouwblad en overige pers. Soms is dat wel eens wat te veel, zoveel er bij ons in de bus zit - allemaal prima verzorgd daar niet van - maar opgeteld op jaarbasis een heel bedrag aan abonnements kosten. De studieklubs zijn ook weer op gestart of gaan beginnen, 't Wordt aanleiding dan is achteraf het graan nog eenvoudig uit te zeven. Laten we hopen dat er serieus aan door ge werkt wordt. Het was een rustige dag op ZUID- BEVELAND, woensdag 9 maart. Daar in tegen was de opkomst in Bleiswijk tijdens de demonstratie groot. Door verschillende mensen is daar een aantal duidelijke bood schappen voor Den Haag naar voren gebracht. Of ze daar nu gehoor aan zullen ge ven is nog maar de vraag. Het is wel belangrijk dat de Nederlandse land bouw daar van zich heeft laten ho ren en dat er terdege rekening mee gehouden dient te worden. Zou je dat niet doen dan lopen ze over je heen. Het ziet er voor de Nederlandse landbouw niet best uit met de laatste voorstellen uit Brussel en zeker de afschaffing van de WIR. Mede doordat de regeringen uit de andere lidstaten van de EG hun nationale landbouw wel toezeggingen doen, zal dit onze konkurrentie positie ver slechteren. Het zal moeilijk zijn om bij onze huidige regering wat meer begrip te krijgen voor de positie van de Nederlandse landbouw en op die manier wat ekstra gelden los te krij gen om als Nederlandse landbouw te blijven konkurreren met het bui tenland. Op het land is het in Zuid-Beveland erg rustig. Een paar weken terug dachten we nog dat we snel konden beginnen maar dat was gauw afgelo- steeds uitgebreid en ons gebied grove tuinbouw komt - bij voldoende deel name - ook al in het pakket voor, en men zoekt naar alternatieven. Ook de marktoriëntering wil men gaan bestuderen, 't Lijkt echter geen ge makkelijke zaak omdat dit snel kan wisselen. Daar kunnen veel onderne mers en de handel van meepraten. Maar het is een hoffelijk streven dat vooral de jongeren hiermee bezig zijn. Jongeren die thuis zijn of voor overname staan moeten een goede begeleiding en informatie hebben. Zoals afgelopen week op de mani festatie in Bleiswijk door een van de jongeren naar voren gebracht is en niet door met name 'de NOS' tv even aandacht aan gegeven is, is jammer. Zij zijn het juist die in deze wirwar van maatregelen een weg zul len moeten vinden die hen toekomst geeft in de landbouw. Er werd door iemand gesteld in Den Haag zijn ze banger van tien haven arbeiders dan van duizend boeren. We zullen ons stemgedrag ook maar eens moeten veranderen, 't Is niet goed als het zo moet, maar laat het toch voor velen een signaal zijn dat het vertrouwen ver zoek is ook van uit onze Westhoek. 7 De heer H. Boerma van het Hoofdproduktschap voor Ak- kerbouwprodukten vindt dat het mogelijk moet worden om per te lefoon vlas te kopen. Hij zei dit tijdens de vlasmiddag van de Zeeuws-Vlaamse Vlassersbond in St. Jansteen, vorige week vrijdag. Het vlas moet zo zijn te beschrij ven dat je weet 'wat voor vlas je in de kuip hebt'. Als er duidelijke en objektieve kwaliteitskriteria komen, waarvoor hij dus pleit, ziet de HPA-medewerker moge lijkheden voor de introduktie van een termijnmarkt voor vlas. CILC-voorzitter Cock gaf als reaktie hierop te kennen niet te geloven dat dergelijke kriteria voor vlas ingevoerd kunnen worden. pen. Een aantal vindt dit niet erg en denkt alweer aan 1983. Laat zaaien en poten en we zijn van onze overschotten af. Tien ton aard appelen per ha minder en een goede prijs zet inderdaad meer zoden aan de dijk dan hoge opbrengsten tegen het huidige prijspeil. Soms hoor je dan wel eens dat het verboden zou moeten worden om voor 1 mei te zaaien en te poten. Daar mag je dan ook je vraagtekens bij zetten. Wat ons op het moment nog meer bezig houdt is de be mesting. Velen hebben nog helemaal geen stikstof en kali gestrooid. Als dit dan kort voor het zaaien of poten gebeurt is er terecht vrees voor zout schade, zeker met de lage stikstof voorraden dit jaar. Op de verschil lende studieklubs is dit reeds uitvoe rig aan de orde geweest. Het zal, afhankelijk van de hoeveel heid en voor welk gewas, belangrijk zijn voor welke kunstmestsoort men kiest. Het wel of niet delen van de stikstofgift bepaalt mede of we dit jaar veel zoutschade zullen zien op Zuid-Beveland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7