Akkerbouw lijkt KNLC-aangelegenheid Wat nu en hoe nu verder, nog meer akties??? De lente staat voor de deur Het werk moet noodgedwongen wachten Teleurstelling na behandeling sektorplan akkerbouw door kommissie landbouw ROIMDEDE Het gaat niet meer om centen en halfjes Voor veel NOORD- BEVELANDERS is het een bewo gen week geweest. We zijn net een beetje bekomen van de schrik dat de WIR is afgeschaft, of er verschijnen alweer berichten in de pers dat het niet is gebeurd vanwege de hoge overschrijdingen, zoals eerst werd gesuggereerd, volgens minister De Korte was het gewoon onwerkbaar geworden. Het is maar de vraag of het geld dat via de WIR altijd naar de landbouw toeging, nu goed besteed zal wor den. Het zal wel een herverdeling worden, waarbij de landbouw wat minder krijgt. Maandagavond ging de telefoon, een protestbijeenkomst in Bleiswijk, 40 bedrijfsgenoten van Noord-Beveland waren spontaan be reid om mee te gaan, samen in de bus. Ruim tweeduizend protesteren de boeren, sommigen met toeters en bellen en spandoeken, tesamen. Een gebeuren wat toch wel indruk zou moeten maken op de vijf aanwezige politici. Wel een erg magere op komst als je vijftien politici ver wacht. Ze namen deze bijeenkomst schijnbaar niet zo hoog op, dat het de moeite waard zou zijn om te ko men, ik heb dat toch aangevoeld als een beetje minachting voor de boe ren. Blijkbaar zijn we als zelfstandi gen nog veel te liefjes, de beste aktie zal zijn om massaal een lening aan te vragen bij het borgstellingsfonds en een beroep te doen op de rijks groepsregeling zelfstandigen, nodig of niet nodig, de minister is pas overtuigd dat het niet goed gaat in de akkerbouw als er massaal een be roep op deze regelingen wordt ge daan. Donderdag gingen er vier kringbestuursleden naar de debatten van de vaste kamerkommissie, el kaar vangen op woorden, maar de werkelijke problemen worden amper aangeroerd, was de mening van de aanwezigen. Hoe nu verder?? Wederom akties?? Willen we iets bereiken dan zullen we moeten. De sektoren, de veehou derij, de tuinbouw en de fruitteelt zijn solidair met de akkerbouw, zij waren ook aanwezig in Bleiswijk om steun te geven aan de akkerbouw, toch jammer dat je dan meneer Leeuwma van de hoofdafdeling ak kerbouw hoort zeggen, dat er maar een heffing op de graanvervangers dient te komen, dus de oplossing voor de akkerbouw zoeken, over de ruggen van de intensieve veehouder in de vrije sektor. Genoeg over akties en politiek, terug naar het leven van alledag. Het is nog zeer rustig op het land, we kun nen alleen wat geultjes graven om het water af te laten wat nog steeds teveel naar beneden komt. Als je zo rond rijdt zijn er vele slootkanten geheel of gedeeltelijk ingezakt, er waren vlaggetjes gezet voor het kunstmeststrooien, deze zijn veelal omgewaaid of omgezakt in de mod der, stukken tarwe welke zover ver slempt zijn dat je bij jezelf denkt, hier groeit een heel jaar geen sprietje meer. Een triest gezicht, al kan dit snel veranderen als het weer zich maar eens even een poosje gaat gedra gen als echt voorjaarsweer, dus droog, winderig en zonnig. De temperatuur is er wel, dus dan zul je zien hoe snel de tarwe groen is en de gerst boven staat. Toch denk ik dat het heel belangrijk is dat we straks de werkzaamheden op het land voor laten gaan, maar de struk- turele problemen toch niet vergeten, want tarwe telen voor rotprijzen kan toch ook geen bevrediging geven. De KRING AXEL was, zoals altijd, als er een beroep op haar gedaan wordt, aanwezig op de protestbij eenkomst in Bleiswijk. Het aantal aanwezigen getuigde er van hoe hoog de nood in de akkerbouwsek- tor is. Uit het hele land waren de le den verdeeld over de drie organisa ties, gekomen om kenbaar te maken dat het zo niet verder kan en dat er maatregelen nodig zijn, niet alleen op lange termijn doch ook op de korte termijn. Alle waardering voor de heren inleiders, die duidelijke taal spreken naar de leden en naar de po litiek. De dag er na is ook een delegatie uit de Kring aanwezig geweest in Den Haag bij de behandeling van het Ak kerbouw sektorplan, waarbij behal ve de vaste kamerkommissie voor landbouw ook minister Braks aan wezig was. Deze vergadering was openbaar. Hier werd voor mij echter duidelijk dat de akkerbouw een KNLC-aangelegenheid is, daar noch de CBTB voormannen noch de NCB voormannen hier aanwezig waren!! Als de grote baas er is, durft of wil men blijkbaar geen uiting geven van ongenoegen!! Terwijl ik op regio naal nivo toch wel degelijk iets an ders bespeur. Al met al een slechte zaak, dat bij behandeling van een stuk, dat de vorige dag massaal aan geboden is door de 3 CLO's aan de vaste kamerkommissie voor land bouw nu bijna uitsluitend KNLC vertegenwoordigers aanwezig waren en dat verzwakt opnieuw de positie van de akkerbouw! Ook werd duidelijk tijdens de be handeling dat het CDA (woordvoer der De Leeuw) totaal niets begrijpt van de situatie in die akkerbouw en ook niets wil doen voor de akker bouw. Deze man die tijdens uitleg van het akkerbouw sektorplan kon sant interrumpeert op spitsvondig heden en woordspelingen, maakt de akkerbouw tot een speelbal van de politiek die alleen maar moet leiden tot meerdere eer en glorie van die partij of persoon, doch voor de ak kerbouw een ramp is! Het is betreurenswaardig dat de he ren politici er zich zo weinig en zo slecht realiseren dat ze verantwoor ding schuldig zijn aan hun mede mens, aan de samenleving die hen gekozen heeft, en daar toebehoren ook de boeren. Een groot deel van de agrarische sektor heeft deze coali tie geholpen om Lubbers z'n karwei De teleurstelling na het aanbieden van de petitie met betrekking tot het akkerbouw sektorplan is na de be handeling door de vaste kamerkom missie van landbouw groot. Op THOLEN en ST. PHILIPSLAND heerst dan ook de gedachte, dat deze ene aktie niet voldoende zal zijn. De landbouwvertegenwoordigers in de Tweede Kamer zijn geen me destanders maar eerder tegenstan ders om te zoeken naar oplossingen voor de problemen in de akker bouw. Een enkeling probeert nog iets te bereiken, maar de minister van landbouw stoort er zich niet aan en stelt er dan ook totaal geen be lang in, dat deze sektor op een nor male wijze een inkomen behaalt. Een koude sanering van de eerste or de zal zich voltrekken. Bedrijfsvergroting ziet hij als een oplossing. Op welke wijze dit plaats moet vinden wordt echter niet aan gegeven. Bedrijfsvergroting zal een investering vragen. Maar hoe kan men investeren bij negatieve op brengsten en zodoende een uithol ling van de vermogenspositie. De spilfunktie van de granen wordt niet bewezen geacht. We kunnen dan ook vaststellen, dat de minister geen notie heeft van vruchtwisseling en prijsvaststellingen. De hevigste re genbuien komen dan ook uit Den Haag, hoewel de natuur zich ook van zijn natste zijde laat zien. Van veldwerk is dan ook geen sprake. Na een eerste aanzet van kunst meststrooien en het planten van vroege aardappelen (afgedekt met plastic) is het wat dat betreft vol strekt rustig. Met belangstelling het programma van de IKON gevolgd, d.d. 11 maart jl. Een alternatief voor het wegwer ken van landbouwoverschotten. Door verbranding van de totale mas sa van granen werd energie verkre gen. Een schoon procédé. Er vond nl. een totaal verbranding plaats zonder asresten. Het procédé is ont wikkeld in Zweden, om te voorko men dat kerncentrales voor energie voorziening gebouwd moeten wor- Ook in de LANGSTRAAT begint over drie dagen de lente. Dan kun nen we terug kijken op een winterpe riode met weinig vorst en geen ijs maar wel veel regen. Doordat het weinig heeft gevroren is de tempera- tuursom dit jaar vroeg bereikt. Toch zijn er nog maar weinig boeren die al begonnen zijn met stikstof te strooi en op het moment dat ik dit schrijf. De meeste percelen zijn te nat om er met de traktor op te kunnen zonder sporen te rijden. En als het perceel droog genoeg is, zou de stikstof al leen maar uitspoelen. Toch kan het deze tijd van het jaar snel verande- af te laten maken maar niet om de boeren af te maken!! De enige die op de meeste punten voor de boeren opnam was de heer Blaauw van de VVD, gesteund op enkele punten door de kleine partij en, doch er zal nog veel water door de Schelde moeten stromen wil dit ak kerbouw sektorplan voor ons kon- kreet iets gaan betekenen. Boeren het wordt tijd dat we zelf veel meer politiek gericht gaan werken en gaan denken want het is toch daar dat de zaken gedaan worden! Op de vragen van de kommissiele den werd later door de minister geantwoord. Doch veel verder dan kleine toezeggingen, veelal in de so ciale sfeer, is het niet gekomen, wel aardig doch struktureel lossen ze voorlopig totaal niets op! Het was een interessante dag met aan het slot toch een kater! den. Als akkerbouwer een verade ming om dit te vernemen. De vraag is of hier in EG-verband nota van wordt genomen en onderzoek plaats gaat vinden. Maatschappelijk gezien staan kerncentrales in een slecht blaadje en zou dit voor de lange ter mijn een oplossing kunnen bieden. Een eerste reaktie van een EG- afgevaardigde was echter negatief, graan moet gebruikt worden om te konsumeren en niet om te verbran den. De landbouw zal de publieke opinie er van moeten overtuigen dat dit procédé voor natuur en milieu van levensbelang is. In ALTENA-BIESBOS is het ook nog steeds slecht weer, de ene bui na de andere houdt de grond nat. Hoe wel alles al enkele weken klaar staat om aan de slag te gaan, moeten we noodgedwongen binnen blijven. Op een enkel perceel graszaad is kunst mest gestrooid, doch verder totaal niets. Zo slecht als het met het weer gesteld is, is het ook met de land- bouwprodukten wat het prijsnivo betreft. Vooral aardappelen en uien laten het geheel afweten en als er zich geen bijzondere omstandigheden voor doen ziet het er niet naar uit dat het veel beter zal worden. Ik denk, dat we als aardappelteler ons toch moe ten realiseren dat we voor de prijzen van de laatste 2 jaar het niet lang vol kunnen houden. Ieder zal dit voor zijn eigen bedrijf moeten bezien en er naar handelen, hetzij minder op pervlakte of meer op kontrakt even tueel met andere rassen dan Bintje. Ook de graanprijzen zijn in mineur, met weinig handel, hoe kan het ook anders na de recente EG-afspraken. Om de moeilijke positie van de ak kerbouw mede te onderstrepen is ook uit ons gebied een bus met ak kerbouwers naar de manifestatie in Bleiswijk geweest. We zullen hopen dat op deze manier de nood van de Nederlandse akkerbouw in politiek Den Haag doordringt. Veel andere bedrijven worden ook bij de malaise in de akkerbouw betrokken zoals landbouwmechanisatiebedrij vende handel enz. Het vergaderseizoen ligt grotendeels achter de rug en het voorjaar staat voor de deur. Wellicht kunnen we spoedig aan het werk. Als de akkers bewerkt zijn en de ge wassen beginnen te groeien laat alles zich iets vriendelijker aanzien en ver betert de stemming van de akker bouwer ook, is te hopen. ren en als dan de zon één week heeft geschenen zijn we alle regen weer vergeten en volop aan het werk op het land. Als het kunstmest op het land ligt en de afrastering gekontroleerd is kun nen de eerste pinken al weer naar buiten en dan duurt het niet lang of al het vee, op de kleinste na, loopt dan buiten. Over het weer in de zomer kunnen we nu nog weinig zeggen, maar als het is zoals de meeste andere jaren kan het een mooie zomer worden. Want: 'Elk weer, heeft zijn tegen weer'. De GOESE aardappelmarkt is nog treurig gestemd. Het natte weer heeft totaal geen invloed op de aardappelprijs. Wanneer kun nen we gaan poten is een vraag die we elkaar wekelijks stellen. Het zal dus lang duren eer we met nieuwe aardappelen op de markt komen. Logisch gerede neerd zal de markt nog een hele poos aardappelen van de oude oogst nodig hebben en ook vra gen. Deze aardappelen zijn er nog en zelfs cellen vol van goede kwaliteit. Partijen van mindere kwaliteit en opgeslagen geweest in provisori sche bewaarruimten zijn het eer ste opgeruimd tegen een lage prijs. Nu liggen er nog prima partijen in moderne koelcellen en wat wordt de bestemming en wat wordt de prijs? Als boer zijn we van huis uit spekulatief ingesteld en we willen daarom immer de hoogste prijs vangen voor onze produkten. Wat de buurman vangt zal ons een zorg wezen, maar zodoende schieten we de bok zelf nogal eens mis. De han del doet aan gespreide inkoop; namelijk gedeelten voor en na het poten, gedeelten voor en na de oogst en gedeelten later voor dagprijs bij de spekulatieve te lers. Door zodoende met meerde re troeven te spelen, ziet de han del kans handelaar te blijven ook in overschot jaren. Het gezegde, dat een boer nooit failliet gaat, is uit de oude doos toen het zaken leven nog met centen en halfjes ging. Thans gaat het om grotere bedragen en loopt ook de boer kans, dat het falikant mis gaat met de verkoop en afzet van zijn vrij produkt het gewas aardappe len. Gespreide verkoop geeft meer zekerheid en minder risiko, want de aardappel is een produkt dat gedurende het seizoen nogal sterk in prijs schommelt. In jaren met zeer lage aardappel opbrengsten ligt de prijsvorming weer geheel anders, maar wees voorzichtig met een produkt waarvan men beweert, dat er te weinig van op de markt is, want tegenwoordig ligt het buitenland heel dichtbij. Lange-termijnkon- trakten afsluiten is dus zo gek nog niet. Op een aardappelstudiedag heeft onze voorzitter van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting eens gezegd, dat wij als aardappelte lers behoefte hebben aan een soort van IRS zoals dat bij de bietenteelt zo goed funktioneert. Onderzoek en voorlichting heb ben mede door het IRS wonderen voor de bietenteelt verricht. Op de traditionele 'IRS-dag' te Etten-Leur hebben we dat zo pas nog vernomen bij monde van twee sprekers van naam. Ook hebben we gehoord waarmee de afscheidnemende direkteur, ir. B.C. Bos en zijn staf lange tijd bezig zijn geweest om de nationa le bietenteelt in al zijn facetten te promoten. Mede gezien de lange rij wachtenden tijdens de af scheidsreceptie is overduidelijk gebleken, dat velen het vertrek van meneer Bos als een groot ge mis voor de toekomst zagen. Zijn opvolger, ir. D. Hooger- kamp, gaf na afloop nog een vi sie op het 'toekomstig onderzoek aan de suikerbietenteelt' en hoopte, dat over twee jaar zijn huidige voorspellingen zo zijn uitgekomen zoals hij ze nu zelf had verwacht. Vrijdag 18 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6