Lasten laten aan landbouw "Kostenverlaging moet bij bietenteelt centraal staan!" 'Biotechnologie ernstige bedreiging suikerbietenteelt Eerst opkoop afwachten, dan over leasing beslissen L. v. Popering met pensioen CDA wil aan 15 kampeermiddelen in topseizoen vasthouden IR. D. HOOGERKAMP I.R.S.: Aardappelen per catamaran PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL: IR. J.D. BIJLOO: Landbouwschap?: Boeren en tuinders dupe van afschaffen WIR Verlaging van het kostenpeil moet bij de akkerbouw de komende jaren centraal staan. Dit omdat van andere mogelijkheden om het inkomen te verbeteren zoals produktieverhoging of betere prijzen niet veel mag worden verwacht. Dat zei direkteur D. Hoogerkamp van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie vrijdag op de traditionele tweejaar lijkse IRS-dag in "de Nobelaer" te Etten-Leur. De nieuwe direkteur van het IRS -hij is de opvolger van ir. B. Bos die per 1 januari met pensioen is gegaan- is zeker niet pessimistisch waar het de mogelijkhe den van het bijsturen in de kosten-opbrengsten verhouding betreft. Het belang van onderzoek en voor lichting zullen steeds zwaarder gaan wegen. Volgens Hoogerkamp zal bij de praktijk de behoefte aan voorlich ting dan ook alleen maar toenemen, omdat de boer gedwongen wordt om economisch en technisch steeds scherper te boeren. "De landbouwer zal steeds meer aangewezen zijn op duidelijke en konkrete voorlichting die zo mogelijk op zijn specifieke si tuatie is toegesneden. Een dergelijke veelomvattende voorlichtingstaak vereist voldoende en goed opgeleide voorlichters die de boer op objektieve wijze van dienst kunnen zijn". Vol gens Hoogerkamp is dit het best ge waarborgd wanneer de overheid de voorlichting in de agrarische sektor als haar verantwoordelijkheid blijft beschouwen. Tarra De IRS-directeur gaf vervolgens een overzicht van de mogelijkheden die er bij de bietenteelt zijn om de kosten te drukken. Daarbij ging hij in op de Ir. D. Hoogerkamp. tarraproblematiek en op het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Tarra kost de teler gemiddeld 300,— per ha. per jaar. Volgens Hoogerkamp heeft de nieuwe tarra- regeling van de suikerindustrie al het een en ander op gang gebracht. Zo wordt bij het kweken van nieuwe ras sen gezocht naar gladdere bieten, wordt meer gelet op het klaar maken van het zaaibed op het juiste tijdstip, worden bietenrooimachines aange past en neemt de aandacht bij het rooien voor het zgn. 3-fasensysteem- waarbij de bieten enige tijd in het zwad blijven liggen- toe. Eenvoudige rooiers Hoogerkamp sluit niet uit dat bieten telers in de toekomst weer meer be langstelling krijgen voor eenvoudige rooiers die in een samenwerkingsver band met enkele kollega- landbouwers kunnen worden geëx ploiteerd. Grote rooimachines moe ten om rendabel te kunnen werken ook ingezet worden onder mindere gunstige omstandigheden. Kleinere rooimachines zijn goedkoper en flexibeler. Ten aanzien van het terug dringen van het gebruik van gewas beschermingsmiddelen is introduktie van alternatieven bij onkruidbestrij- ding noodzakelijk en kan chemische bestrijding ook deels vervangen wor den door mechanische. Onderzoek zal moeten uitwijzen of het mogelijk is door bijvoorbeeld het gebruik van markering- of la serstraaltechnieken de bieten in vier- kantsverband te telen. Op deze wijze kan mechanische onkruiddbestrij- ding verder doorgevoerd worden. Bij de bestrijding van insekten, aaltjes en dergelijke kan het inkweken van re sistentie, het gebruik van lok- en of wekstoffen en de bedrijfshygiëne kostenbesparend werken. Hooger kamp wees er tenslotte nog op dat de industrie voor de taak staat om de neven-produkten tot zo hoog moge lijke waarde te brengen, zeker nu de veevoedermarkt krimpende is. De vergadering van het dagelijks bestuur (voorzittersoverleg) van het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité op 15 maart jl. begon met een bespreking van het grote pakket maatregelen dat het kabinet de dag tevoren had besloten. Uit de op dat moment nog onvolledige en ver brokkelde informatie kreeg het dage lijks bestuur de indruk dat land- en tuinbouw "slecht weg is gekomen" uit de WIR-operatie. Van landbouwzijde is als effect van het op-nul-stellen van de WIR- basispremie berekend op 400 a 450 min. De kleinschalig heidstoeslag (die zou blijven) beloopt in totaal 160,- a 200,- min. Op de WIR-operatie komt de landbouw zeer tekort. Een onverteerbare situa tie, die tot een snelle duidelijke protest-actie naar de regering en de Tweede Kamer nodig maakt. Akkerbouw-actie Met de minister moet naar cje mening van het dagelijks bestuur ook met spoed verder gesproken worden over het akkerbouw-actieplan. Het KNLC is bijzonder teleurgesteld over de volstrekt onvoldoende wijze, waarop de vaste Kamercommissie en de mi nister de akkerbouwproblemen heb ben behandeld. Agrarische voorlichting Het dagelijks bestuur heeft het stand punt van het KNLC over de z.g. tus senrapportage van een gemengde werkgroep inzake de privatisering van de land- en tuinbouwvoorlichting vastgesteld. Het KNLC-standpunt is voorlopig, want het gaat eigenlijk al leen maar over de mogelijke organisatie-structuur van een nieuwe, geprivatiseerde dienst. Allengs wor den de geruchten nl. sterker dat het de overheid erom te doen is om be- Aardappelhandel Meijer Kruiningen BV is vorige week vanuit Breskens begonnen met het verschepen van consumptie aardappelen per catama ran met bestemming Zweden. Voordeel van deze nieuwe wijze van transport is dat de oversteek veel sneller wordt gemaakt dan per boot en vrachtwagen. Belangrijk nadeel is dat het veel duurder is, zo vertelde ons direkteur L. Wentholt. "Maar het is natuurlijk wel aantrekkelijk om aardappelen 's vrijdags hier te laden en ze 's maandags in Bergen op de markt te kunnen kopen. En de kwaliteit is dan natuurlijk uitste kend, een ander belangrijk voordeel. Overigens komt de catamaran naar ons land met fruit en vis en zijn de aardappelen in feite retour vracht. Na een tiental vaarten van elk 80 ton wil Meijer bekijken of voortzetting van dit experiment gezien vooral de prijs gerechtvaardigd Het Produktschap voor Zuivel toon de zich in de bestuursvergadering van afgelopen woensdag een voorstander van de mogelijkheid om melkquota te leasen, oftewel (ver)huren. Voor dat echter tot invoering wordt over gegaan, wil het Produktschap de re sultaten van de laatste opkooprege ling afwachten. In de bestuursverga dering werd de verwachting uit gesproken dat de opkoopregeling eind deze maand het groene licht uit Brussel zal krijgen. Omdat opkoop en leasing mogelijk met elkaar in concurrentie kunnen komen, werd op voorstel van Piet Blokland besloten in mei of juni op een leasing-regeling terug te komen, aan de hand van de dan beschikbare gegevens over het succes van de opkoopregeling. Even tueel kan dan alsnog met terugwer kende kracht tot begin april leasing worden ingevoerd. Het PZ-bestuur sprak zijn instem ming uit met de door minister Braks voorgelegde beschikking die de in voering van het B-systeem superhef fing regelt. Er was nog enige discussie over de zogenaamde "Franse va riant" op het B-systeem, waarbij in dividuele overschrijding de volledige superheffing blijft opleveren maar fabrieken wel in staat zijn onderling te verevenen, maar uiteindelijk werd voor het al bekende B-systeem gekozen. hoorlijke zware lasten van een bestaand apparaat naar het agrari sche bedrijfsleven te schuiven. Vele voorzitters zijn bijna zover om dan maar te weigeren om aan overname van de rijksvoorlichting mee te werken. Wat dus de voorliggende tussenrap portage op zichzelf betreft, wil het KNLC gezien zijn doelstelling wel bestuurlijk meewerken aan de tot standkoming van een onafhankelijke agrarische voorlichting. De bestaan de behoefte zal moeten uitmaken hoe groot en hoe doelmatig die dienst dan wordt. Volstaan kan worden met een klein gemengd landelijk bestuur. Re giobesturen en sectorraden zullen een belangrijk klankbord vormen en de samenwerking met onderwijs en on derzoek moeten regelen. De gepriva tiseerde dienst zal zich op de technisch-economische kanten van de bedrijfsvoering moeten richten. Fi nanciële, juridische en sociale kanten bij bedrijf en gezin horen thuis bij de sociaal-economische voorlichting van de organisaties. De heer L. A'an Popering neemt op 25 maart a.s. afscheid als stafmedewer ker van het bureau van directeur LNO te Goes. Hij gaat met pen sioen. De heer Van Popering is zijn ambtelijke loopbaan 36 jaar geleden begonnen bij de Cultuur Technische Dienst in Zeeland. De afscheidsre ceptie vindt plaats op 25 maart a.s. in het Landbouwcentrum te Goes. "Via moderne biotechnologische me thoden geproduceerde kunstmatige zoetstoffen en iso-glucose kunnen de suikerbiet uit de markt drukken. Daarom lijkt de opzet van een strate gie om deze aanvallen af te weren on ontkoombaar". Dit zei de sekretaris ir. J.D. Bijloo van de afdeling Plant aardige Produktie van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onder zoek (NRLO) vrijdag 11 maart jl op de IRS-studiedag te Etten-Leur. Volgens de heer Bijloo zal de biotechnologie van grote invloed zijn op het landbouwbedrijf. Met behulp van recombinant DNA technieken zullen in planten resestenties tegen vi russen, schimmels, insekten en nema- toden worden ingebouwd. In de ver dere toekomst zal zelfs het kreëren van gewassen met specifieke in- houdstoffen geproduceerd kunnen worden. Daar staan evenwel ook na delen tegenover. Zo zal onder invloed van een verdere daling van de prijs het tarwezetmeel zo goedkoop kun nen worden dat het op den duur wel licht niet meer mogelijk zal blijken grootschalige biotechnologische om zetting van zetmeel naar iso-glucose uit de EG te weren. Dit kan volgens de onderzoeker ernstige gevolgen hebben voor de suikerbietenteelt. Hij maakte hier de vergelijking met riet suikerteelt die op Costa Rica vrij snel is verdwenen. "Dat is geen opwek kend beeld", zo konstateerde de heer Bijloo. Hij wees er in dit verband verder nog op dat DSM via Ir. J.D. Bijloo. biotechnologie de zoetstof aspartaam gaat produceren. Deze is 150 tot 200 maal zo zoet als de bietsuiker. Ont wikkelingen waar de suikerindustrie een antwoord op zal moeten geven. De onderzoeker meent dat de cucro- chemie een belangrijke rol kan spelen bij het zoeken van nieuwe afzetkana len voor het bietsuikerprodukt. De heer Bijloo hield zijn gehoor ver der voor dat de informatica bij het landbouwkundig onderzoek maar ook op de landbouwbedrijven steeds belangrijker wordt. Via telecommu nicatiesystemen zal de boer toegang krijgen tot databestanden. Besluiten die nu op grond van ervaring worden genomen zullen steeds meer rationeel en wetenschappelijk worden onder bouwd door teeltbegeleidings systemen. De vice-voorzitter van de Tweede Kamerfractie van het CDA drs. H. Eversdijk verwacht dat de Wet Openlucht Rekreatie nog voor het vakantieseizoen 1989 van kracht zal worden. In deze wet wordt ervan uitgegaan dat woningen en boerderijen in het buitengebied tot maximaal 10 kam- peereenheden op het erf mogen huis vesten gedurende het gehele jaar zonder dat dit konsekwenties heeft voor de hinderwet. Waar nu 15 een heden zitten zou men dus terug moe ten. De heer Eversdijk: "Daar de Wet Openlucht Rekreatie nog in be handeling is bij diverse departemen ten zou kunnen worden geprobeerd van deze 10 er 15 te maken. Ik geef u daarvoor erg weinig kans. Wel zeg ik u toe dat het CDA zich sterk zal maken om voor het topseizoen gedu rende een 6 tot 8-tal weken die uit- breidingsmogelijk in de wet op te la ten nemen. Wel zullen B. en W. daarvoor toestemming moeten ge ven en dit af laten hangen van tijd en plaats. De heer Eversdijk sprak maandagavond 14 maart j.l. in Elle- meet op de vergadering van de afde ling Schouwen-Duiveland van de Vekabo. De voorzitter van de Vekabo de heer P. Lampert zei in een eerste reaktie de toespraak en de toezegging van de heer Eversdijk met genoegen te heb ben aangehoord. Ik heb het idee dat men ons eindelijk heeft gehoord en aan onze verlangens wil voldoen. Tien eenheden voor het hele jaar en 15 voor het topseizoen hebben wij altijd bepleit. En het wordt dan niet aangemerkt als een agrarische akti- viteit dus geen last van hinderwet. Het heeft ons jaren praten gekost maar dat lijkt nu resultaat af te gaan werpen." Boeren en tuinders krijgen volstrekt onvoldoende compensatie voor de vierhonderd gulden per jaar die ze inleveren door afschaffing van de wir, zij zien als enige genoegdoening een bedrag van 80 miljoen gulden door het wegvallen van de werkge verspremies voor de kinderbijslag. Dit zegt het Landbouwschap in reac tie op de plannen van het kabinet, de zelfstandige agrarische ondernemer valt tussen wal en schip zo meent het schap. De bedrijven die onder de vennootschapsregeling vallen krijgen al op 1 juli te maken met verlaagde tarieven, maar de zelfstandige agra riër die onder de inkomstenbelasting valt, profiteert pas in 1990 van de al gemene verlaging van de loon- en in komsten, dat heeft met compensatie voor de wir niets te maken, zo zeggen de landbouwers. Voor de laagstbetaalden zijn de kor tingen in de sociale sfeer bijzonder ingrijpend, door de vele seizoenar beid kan dit voor de arbeidsvoorzie ning in de land- en tuinbouw ernstige gevolgen hebben. Verhoging van het lage btw-tarief, waartoe het kabinet heeft besloten, betekent daarnaast voor de land- en tuinbouw een nadeel van 125 miljoen gulden, de compensatie die het kabi net daarvoor wil geven, vinden de landbouwers niet genoeg. Landbouwminister Braks krijgt hun bezwaren binnenkort te horen even als de fractievoorzitters in de Tweede Kamer. Vrijdag 18 maart 1988 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5