Binnenkort schadeclaims wegens wateronttrekking waterleidingbedrijven gehonoreerd "Privatisering voorlichting eerst financieel duidelijk" Ruilverkaveling verdeelt Brabantse staten Projekt hazelnootteelt komt van de grond Koninklijke onderscheiding voor A. Vandeputte PROVINCIALE RAAD ZEELAND: Binnenkort zullen schadeclaims die zijn ingediend naar aanleiding van wateronttrekkingen van een water leidingbedrijf te Hoeven en Rucphen worden gehonoreerd. Op een on langs gehouden informatiedag die bezocht werd door 150 bezwaarma kers zette een medewerker van de Cogrowa (Commissie grondwater wet Waterleidingbedrijven) de resul taten van jarenlang onderzoek uiteen. Dit onderzoek is in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer (VROM) uitgevoerd naar aan leiding van aanspraken op vergoe ding van gewas- en veedrenkschade. Begin jaren zeventig werd in het ge bied Hoeven-Rucphen een begin ge maakt met het onttrekken van grondwater ten behoeve van in dustriewater en drinkwater op een diepte van 105 tot 175 meter. In 1974 werd door vier personen die schade ondervonden van de grondwateront trekking aanspraken op een vergoe ding ingediend. In 1981 werden voorts door de afdelingen Schijf, Rucphen en Sprundel van de NCB namens 145 leden gelijkluidende aanspraken op vergoeding gemaakt. Vergoeding werd aangevraagd voor een verminderde gewasopbrengst en voor een verminderde werking of drooggevallen veedrenkput. Voor de beoordeling van de ge grondheid van de ingediende aan spraken op vergoeding van schade kreeg de Cogrowa opdracht van de minister om een onderzoek in te stel len naar de omvang van de grondwa terstandsverlaging en welke gevol gen hieruit voortvloeien. Het onder zoek bestond uit het vaststellen van de invloed van grondwaterwinnin gen op de grondwaterstand en de in vloed van deze grondwaterstand op het gewas. Verder werden andere oorzaken buiten de grondwaterwin ningen te Seppe (Hoeven) en Schijf (Rucphen) bij het onderzoek be trokken. Waterbeheersingswerken, grondwa terwinning in naburige pompstati ons, het weer en de beregening ten behoeve van de landbouw waren bij het onderzoek medebepalend. De in vloeden van grondwateronttrekkin gen zijn bepaald met behulp van mo delberekeningen. De invloeden van waterbeheersings werken en beregening in de land bouw zijn bepaald op basis van nor men. Diverse andere instanties zoals o.a. KIWA (Keuringsinstituut voor waterleidingartikelen), Stiboka (Stichting voor bodemkartering), dienst grondwaterverkenning TNO, Rijks Geologische Dienst, rijksinsti tuut voor drinkwatervoorziening, landinrichtingsdienst en Waterlei ding Mij Noord-West Brabant heb ben voor het onderzoek hun bijdra ge geleverd. Vastgesteld is dat door een sterke verlaging van de grond waterstand land- en tuinbouw scha de hebben. Het schadebedrag is be paald per procent opbrengstveran dering. Voor de veehouderij is dit bepaald op basis van kompensatie door de aankoop van 50% ruwvoer en 50% krachtvoer. Voor tuinbouw, sierteelt en boom kwekerijen zijn schadebedragen vastgesteld per extra beregenings- gift. Op dit moment is de Cogrowa de ingediende bezwaarschriften aan het beoordelen op hun gegrondheid. Zoals het er nu naar uitziet is het Waterleidingbedrijf bereid om te be talen maar deze betaling zal moge lijk plaatsvinden in fases. J. v. Tilburg De heer ir. Z.A. van der Schaaf is met ingang van 15 maart benoemd tot direkteur van het Proefstation voor de Boomteelt in Boskoop. Van af april 1987 tot heden was hij advi seur van de direkteur Landbouw Na tuur en Openluchtrekreatie in Gel derland. Op 25 maart a.s. biedt de direktie van McCain Potatoes Holland haar adjunkt-direkteur, de heer A.J. de Kok, een receptie aan ter gelegen heid van zijn 40-jarig dienstjubi- leum. Deze zal worden gehouden vanaf 14.00 uur in hotel Zuiderduin te Westkapelle. Wijziging topstruktuur akkerbouwproduktschappen Per 1 april 1988 wordt een reorgani satie doorgevoerd in de topstruktuur van de akkerbouwproduktschappen. In de toekomst zal per produktschap één sekretaris werkzaam zijn, waar door het vertikale karakter van elk produktschap meer wordt geaccen tueerd. Het gevolg van de reorgani satie is het opheffen van de direkties Verwerkte Produkten en Onver werkte Produkten. Voorts worden de direkties Juridische Zaken en Al gemene Zaken samengevoegd tot één sekretariaat. Vanaf 1 april 1988 zal de top van de akkerbouwproduktschappen als volgt zijn samengesteld. Voorzitter: dr. M.P.M. Vos. Advi seur: drs. C.J. Booy. Sekretarissen: Hoofdproduktschap voor Akker- bouwprodukten: mr. R.J.M. ten Berge; Produktschap voor aard appelen: ir. M. van den Top; Pro duktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten: drs. M. Elema; Pro duktschap voor Landbouwzaaiza- den: ir. P. van der Zweep; Produkt schap voor Veevoeder: ing. J. den Hartog. Andere baan W. Duffhues De direkteur akker- en tuinbouw W. Duffhues (46) krijgt binnen het mi nisterie van landbouvtf een nieuwe baan. Hij wordt direkteur bos- en landschapsbouw. Duffhues, die vaak geruchtmakende uitspraken over de akker- en tuinbouw deed, is acht jaar lang de belangrijkste man voor deze sektoren op het ministerie geweest. De benoeming van Duff hues is officieel nog niet rond, maar volgens ingewijden is de zaak vrijwel in kannen en kruiken. Benoeming adjunkt-direkteur Bloemenveiling Westland Op 1 april worden bij Bloemenvei ling Westland de heren ir. N. van Es sen, ing. A. Hordijk en D.J. Uithol tot adjunkt-direkteur benoemd. Al gemeen direkteur blijft ir. H. de Boon. De aanpassing van de topstruktuur is volgens de heer A.J. van Marre- wijk, voorzitter van het bestuur van Bloemenveiling Westland, noodza kelijk door de snelle groei van de veiling. In 1980 was de omzet ruim 500 miljoen gulden en het aantal me dewerkers bedroeg 600. In 1987 was de omzet toegenomen tot ruim 1.300 miljoen gulden en waren er 1.100 medewerkers in dienst. In de komen de jaren wordt een verdere groei verwacht. Bij zijn afscheid als gewestelijk se kretaris van het Landbouwschap in Gelderland, is mr. J.N. Waterbolk (62) op 11 maart benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. De bij deze koninklijke onderschei ding behorende versierselen werden hem in het Gelderse provinciehuis opgespeld door Landbouw- gedeputeerde A.Th. te Bokkel. De heer Waterbolk wordt opgevolgd door ir. R.P. de Boer (36) uit Voor schoten. Opvolger ir. Geuze Mr. J.J. van der Weel uit Middel burg is benoemd tot kamerheer in de provincie Zeeland. Daarmee volgt hij de uit Poortvliet afkomstige ir. M.A. Geuze op. De kamerheer is ad viseur van het koninklijk huis en be geleidt de koningin of andere leden van het koninklijk huis in de provin cie. Mr. Van der Weel deed als ge meentebestuurder ervaring op tij dens zes jaar wethouderschap in Middelburg. Zolang de financiële konsekwenties van de privatisering van de Land bouwvoorlichting niet duidelijk zijn, is het weinig zinvol verder te filoso feren over bestuurlijke en organisa torische opbouw. Dit konkludeerde de Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland op 2 maart jl. naar aan leiding van de tussenrapportage van de Gezamenlijke Werkgroep Privati sering Landbouwvoorlichting. Door de Raad wordt wel gepleit dat het Zuidwesten als één organisatori sche eenheid zal worden beschouwd. Bepleit werd tevens, dat aan de regio ook een bestuurlijke zelfstandigheid kan worden gegeven, ook voor wat betreft de financiering. De vergadering neemt met instem ming kennis van de mededeling, dat bij het Konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw in samenwer king met de Takorganisatie Akker bouw Zeeland, gewerkt gaat worden aan een brochure waarin alternatie ve mogelijkheden in de akkerbouw zullen worden behandeld. In het overzicht "Definitieve oogstraming akkerbouwgewassen" wordt de opbrengst konsumptie- aardappelen vermeld inklusief vroege- en pootaardappelopbrengst. Deze middeling wordt door de Raad onjuist geacht. De vergadering neemt met instem ming kennis van het vervolg, dat ge geven is aan de behandeling van de Nota Zaadvak in de vorige verga dering. Door een kleine groep deskundigen uit de totale bedrijfskolom worden thans de mogelijkheden bestudeerd van meer zaadteelt en -verwerking in Zeeland. Tijdens de vlasmiddag in St. Jansteen is de uittredend sekreta ris van de Zeeuws-Vlaamse Vlas- sersbond de heer AVandeputte uit Koewacht koninklijk onder scheiden met de eremedaille in goud, behorend bij de Orde van O ranje-Nassau De versierselen werden hem op gespeld door burgemeester A. Hack van Axel, die evenals bur gemeester F.A.W. Jacobs van Hulst tijdens de vlasmiddag aan wezig was. De heer Vandeputte heeft de funktie van sekretaris van de Vlassersbond 32 jaar ver vuld. Hij is vele jaren de drijven de kracht geweest in de Zeeuws- Vlaamse Vlassersbond, terwijl hij ook op nationaal en interna tionaal nivo een vooraanstaande positie in de vlaswereld inneemt. De oud-sekretaris zal als adviseur aan de Vlassersbond verbonden blijven. Vandeputte heeft zich ook op het gebied van het (landbouw-)onderwijs zeer ver dienstelijk gemaakt. Ing. J. van der Aa uit Hulst is de nieuwe se kretaris van de Zeeuws-Vlaamse Vlassersbond. De versierselen werden de heer Vandeputte door burgemeester A. Hack van Axel opgespeld Een tweetal ruilverkavelingsgebie- den in het oosten van Noord- Brabant, Wintelre-Oerle en Nuenen- Stiphout, is in de Brabantse staten inzet geworden van een milieukon- flikt. Terwijl een meerderheid in de staten voorstander is van ruilverka veling, heeft het linkse blok (PvdA en Links Brabant) voorkeur voor landinrichting. Bij herinrichting van een gebied moeten de staten kiezen uit aandacht voor natuur en landschap (landin richting) en meer aandacht voor de landbouw (ruilverkaveling). Gede puteerde Staten hebben voor Wintelre-Oerle een ruilverkaveling voorgesteld, omdat 65% van dat ge bied puur agrarisch is. Het resteren de deel heeft nagenoeg volledig de aanduiding agrarisch gebied met landschappelijke of kultuurhistori- sche waarde. Voor het gebied Nuenen-Stiphout is een herinrich ting voorgesteld, omdat de land bouwbelangen wat minder zijn dan de natuurbelangen. De linkse frakties in de Brabantse staten zijn van mening, dat ten gun ste van het natuurbelang ook voor Wintelre-Oerle herinrichting moet worden voorgesteld, met name om dat er.sprake is van rekreatief mede gebruik van het landbouwgebied. Bovendien is er een boslokatie van 100 hektaren gepland. Ook de Bra bantse Milieufederatie is die mening toegedaan. Omdat ook de landin richtingskommissie voor ruilverka veling koos, is de BMF zelfs uit dat adviesorgaan gestapt. Ruilverkave ling met als doel een verbetering van de bedrijfsvoering mag volgens links Brabant niet meer het hoofddoel zijn, omdat er op tal van terreinen teveel overschotten zijn. Voor het gebied Nuenen-Stiphout zijn de belangen van natuur en land schap duidelijker zichtbaar te ma ken. Uit zowel streekplan als ge meentelijk bestemmingsplan blijkt, dat dit gebied naast een agrarische funktie ook een funktie vervult voor de openluchtrekreatie. Het gaat daarbij vooral om het Dommeldal, de Breugelsche Beemden, het Nue- nens Broek en het dal van de Goorloop. Minder problemen hadden de staten met de aanwijzing van de gebieden De Leyen-West en De Leyen-Oost tot herinrichtingsgebied, die nu al belangrijke niet-agrarische funkties vervullen. In dit gebied valt dan ook het eerder als Nationaal Park aange wezen gebied De Loonse en Drunen- se Duinen, alsmede de Hoornman- ken Tiend en het Helvoirtsche Broek. De procedures in dit landin richtingsproces zullen zo eenvoudig mogelijk worden gehouden, zo be looft het kollege van gedeputeerde staten. H. de Bot Vorige week vrijdag 11 maart is in het Landbouwhuis te Goes de stu- dieklub hazelnootteelt Zuid-West Nederland bijeen geweest om de laatste ontwikkelingen door te spre ken. De studieklub toonde zich posi tief over de aanwezige mogelijkhe den voor financiële ondersteuning van het projekt. Alle benarde instan ties hebben positief gereageerd op het hazelnootprojekt in het Zuid westen. Met een aantal instanties zijn de besprekingen afgerond, met anderen wordt nog overleg gevoerd. De verwachtingen zijn hoog gespan nen. De studieklub geeft te kennen dat zij door wil gaan met het pro jekt, als de laatste besprekingen goed verlopen. Dit betekent, dat de omvang van het hazelnootprojekt gehandhaafd blijft op 50 hektare. Tevens besluit de studieklub alvast aktie te ondernemen om plantmate- riaal te betrekken. In eerste instantie zullen boomkwekers in Frankrijk benaderd worden en zo mogelijk ook in Italië. Dit betekent dat in dit najaar de eerste bomen kunnen wor den aangeplant. Door het Proefsta tion voor de Fruitteelt wordt geadvi seerd verschillende rassen aan te planten. Dit in verband met de bestuiving en ook met het oog op verspreiding van het risiko. Feit blijft natuurlijk dat er in Nederland op praktijkschaal vrijwel geen erva ring opgedaan is met de teelt van ha zelnoten. Het lijkt het meest verstan dig om bij de rassenkeuze voorals nog het zwaarste accent te leggen op de produktie van zoveel mogelijk ki lo's. Later als hier meer ervaring is opgedaan met de teelt zou men zich meer kunnen toeleggen op de teelt van speciale kwaliteitsnoten voor bakkerijen en de chocolade in dustrie. Ook zal er binnenkort aan gewerkt worden om de noodzakelij ke gewasbeschermingsmiddelen voor de hazelnootteelt toegelaten te krijgen. Verder zal er voor de vol gende vergadering een voorstel ge maakt worden in welke vorm de sa menwerking van de studieklub moet plaatsvinden en moet worden vast gesteld wat de rechten en plichten van elk lid zijn. Vrijdag 18 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4