p.j. zuid geluid Natte voeten krijgen? "Waarmee zullen we de halve pagina Voor de Vrouw in het ZLM-blad vullen?" De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en de Rabobank "Boer worden een droom?" IIII BT IB I4 ^^B sie Bond van Plattelandsvrouwen voor ll I W BB II Mly A Mevr. P. J. de Rooy-Janse MA. Extra dimensie Nu 50 jaar Plattelandsvrouwen redaktie Henk Tegels NIEUWE AKTIVITEITEN Oit d& axMu PJ 9 m A M A IÊ 1 onder redaktie van de Redaktiekommis- W B W B W B. Ir li Zeeland en Brabant w^mj tm BH Redaktieadres: Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Brabantse afdelingen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen is ons verzocht een bijdrage voor het ZLM-blad te schrijven. Bij het vieren van een jubileum van een zo lange periode zal in eerste instantie de gedachte opkomen dat men te maken heeft met een "bedaagde" klub. Slaat men nu het woordenboek erop na dan kan men voor "bedaag" ook lezen "niet meer zo jong". Hierbij hoort evenwel ervaring en levens wijsheid. Wanneer men de aktiviteiten waarmee u zich als vereniging bezighoudt de revue laat passeren dan klinkt daarin door de drang naar genoemde ervaring en levenswijsheid. U kombineert deze overigens met jeugdig elan. Wij hebben dit bij meer dere gelegenheden mogen ervaren. Uw voorzitster verwoordt dit treffend in Uw Besturenboek 1987 door mel ding te maken van het feit dat Uw ver eniging volgend jaar 50 jaar jong wordt. Dit jeugdig elan komt onder meer tot uitdrukking in de eigentijd se onderwerpen waar U zich mee be zighoudt. Het is ons een groot genoegen zo nu en dan een kleine bij drage hieraan te mogen leveren. Te denken hierbij is bijvoorbeeld aan de bijdrage van onze bank aan de door U georganiseerde kursus voor Ekono- mische Vorming voor Agrarische Vrouwen, alsook de Koöperatiekur- sus. Ook voor de aktiviteiten die door met name Uw Agrarische Kommissie worden georganiseerd bent u bij on ze bank een graag geziene gast. Onze Koöperatieve Rabobankorgani- satie weet zich nauw met Uw vereni ging verbonden. Deze binding vindt zijn oorsprong ten eerste op histori sche gronden. Uw naam, de Neder landse Bond voor Plattelandsvrouwen, verklaart reeds dat Uw leden voornamelijk gevestigd zijn op het platteland. Historisch ge zien onderhoudt de Rabobank- organisatie een nauwe relatie met de plattelandsgebieden. Het is daar waar de wortels liggen van onze bankorga- nisatie. Echter niet alleen vanuit dit historisch gegeven is deze verwant schap te verklaren. Ook en vooral vanuit beider statutaire doelstellingen. De belangrijkste doelstelling van de Rabobank is het behartigen van de fi nanciële belangen van haar leden en kliënten. Deze is dus vooral gericht op de materiële belangen van haar leden en kliënten. In de doelstelling van Uw vereniging is wat meer plaats inge ruimd voor idealistische zaken als bij voorbeeld bevordering van deelname aan de samenleving in de plattelands gebieden. Het ene is echter nooit he lemaal van het andere los te koppelen. Het is een uitstekende zaak dat er een punt gezet is achter de situatie in een nog niet zo lang vervlogen verleden waar de bedrijfsvoering uitsluitend een mannenaangelegenheid was. Het getuigt van een eigentijdse visie dat in een gezinsbedrijf anno 1987 de op te lossen problemen te lijf worden ge gaan door man en vrouw als geza menlijke ondernemers. In Uw vereniging wordt aan dit proces op aktieve wijze mede vorm gegeven. Het is voor eenieder wel duidelijk dat U die samenleving beleeft vanuit een grote verscheidenheid aan ge zichtspunten. De raakvlakken met het (koöperatieve) bankwezen liggen van zelfsprekend in de belichting van de samenleving vanuit de financieel/eko- nomische kant bekeken. Zoals eerder aangehaald hebben wij het zeer op prijs gesteld dat wij bij de ontwikke ling van de visie op financieel/ekono- misch gebied van Uw leden aktief een kleine bijdrage hebben mogen leveren. Ten bewijze van de steeds grotere be trokkenheid van de vrouw in het be leid van de Rabobankorganisatie is nog onlangs een vrouw benoemd als lid van het kollege van de Raad van Toezicht van Rabobank Nederland. Ook en misschien wel vooral aan de basis van de Rabobankorganisatie, de bij Rabobank Nederland aangesloten Rabobanken, stellen wij prijs op kon- tinuering van de uitstekende verstand houding met Uw Bond van Plattelandsvrouwen. Van een weder zijdse beïnvloeding kan een voor bei de partijen positieve invloed uitgaan. En wellicht kan hierdoor de hoofd doelstelling van onze bankorganisa- tie, de behartiging van de financiële belangen van de leden, veel van deze leden hebben ook belang bij Uw ver eniging, hierdoor een extra dimensie krijgen. Gaarne willen wij besluiten met U van harte geluk te wensen met het door U behaalde vijftigjarig jubileum. Wij wensen u toe dat U de komende vijf tig jaren met evenveel jeugdig elan zult tegemoettreden als waarvan u thans bij het afsluiten van de eerste vijf decennia blijk geeft. In het Brabantse maken de afdelin gen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zich op om hun' 50-jarig bestaan te vieren. Van die 50 jaar heb ik er 10 jaar perskom- missielidmaatschap op zitten. Tien jaar meedenken en meeschrijven waarmee we de halve pagina "Voor de Vrouw" in het ZLM-blad zullen vullen. En nu de vraag: "Kun je wat over je ervaringen met die kant van het werk in het PB schrijven?" Allereerst ga je dan naar zo'n verga dering van de pers en je denkt bij je zelf wat moet ik daar nu gaan doen. Je moet voor de provincie Noord- Brabant de ingekomen stukken sor teren en zorgen dat ze geplaatst worden. Al spoedig wordt het me duidelijk dat ingezonden copy heel spaarzaam is. Dus wilde je dat er uit je provincie wat in de krant kwam, dan moest je schrijven. Zo gaat dat dan. Nu achteraf beke ken en geschreven, heb ik er veel ge leerd. Geleerd om je gedachten op het papier te zetten. Want dat is schrij ven, niet meer ook niet minder en ge dachten hebben we allemaal. Niet alleen leren schrijven, ook het kontakt met mensen heb ik altijd als bijzonder fijn ervaren. Voor een in terview de mensen opzoeken. Dan door een gesprek zoveel aan de weet te komen over deze persoon, over het bedrijf, of over haar hobby. Het moest genoeg zijn voor die halve pa gina. Je moest jezelf blijven om die ander te laten praten. Geen misbruik maken van dingen die soms in ver trouwen tegen je gezegd worden. Het is zo gemakkelijk om op de sensatie- toer te gaan. Toch moest het geheel leesbaar zijn, want je probeert zo te schrijven dat het gelezen wordt. Omdat onze provincie zo uitgestrekt is en er in Oost-Brabant ook een af deling is, heb ik heel wat kilometers afgelegd om aan "schrijfvoer" te ko men. Daarbij genoot ik bijzonder van ons prachtige Brabantse land en kwam op plaatsen waar ik nog nooit van gehoord, laat staan geweest was. Al is het dan vrijwilligerswerk en moet je het bij je andere werk er ge woon bij doen, het is fijn dat je zo iets doen kan. Eén ding was me heel duidelijk. Als je er helemaal niets van afwist, er geen interesse in had, kon je er ook niet over schrijven. Een goed voorbeeld was schrijven over het scholenprojekt van de Z.L.M. Omdat ik zelf meehielp om in Steen bergen dit mee op te zetten en uit te voeren kon ik er over schrijven. De kontakten met de kinderen waren leuk en jaren later kon je er nog één tegen komen die zei: "Wat was dat fijn he! En we hebben ook nog wat geleerd". Ik verwenste het wel eens als ik een voorjaarsvergadering moest verslaan. Je moest dan de hele morgen goed opletten, alles opschrijven van namen en getallen en er dan ook nog een lees baar geheel van maken. Dus toch een vrolijke noot erbij. Als het dan net jes opgemaakt in de krant stond gaf het toch wel voldoening dat je de kans had gezien het een beetje levendig te houden. Naast praten en luisteren, handwer ken, koken, beter bewegen, en ga zo maar door, ook schrijven. Eéns in de 2 jaar hadden we landelijk een kader dag. Daar leerden we op éénvoudige dingen te letten. Ik geloof dat de grote kracht van onze bond is en was: Met elkaar te leven en te werken op het platteland en daarbij je eigen gaven te kunnen ontplooien. Dan blijf je ook aan de doelstelling werken van onze bond. S. Overbeeke-Breure Zoals ik vorige week al geschreven heb, wordt van nu af aan een zeer groot aantal aktiviteiten beschreven, dat al eens door afdelingen uitge voerd is. Als je op zoek bent naar een nieuwe aktiviteit voor je afde ling, hou deze rubriek dan bij, knip de aktiviteiten uit, bewaar ze en stel ze voor aan je afdelingsbestuur. Je kunt natuurlijk ook aan het afde lingsbestuur voorstellen dat je ze met een aantal aktieve leden zelf wilt organiseren voor de afdeling. Dauwtrappen: In sommige streken fietst men en el ders wordt er gelopen. Hemelvaarts dag is "de" dauw-trap-dag bij uit stek, maar 'n keertje tussendoor schijnt ook wel leuk te zijn. Picknic ken of erwtensoep onderweg wordt vaak gedaan, of een koffietafel na afloop. Eén ding hebben al die dauwtrappers gemeen: ze staan vroeg op, als de zon nog op moet ko men en er 'n lage nevel over de wei landen hangt. Als alles nog vochtig is en je alleen maar kunt hopen dat 't 'n droge zonnige dag gaat worden, want anders wordt 't regentrappen en dat is een heel ander hoofdstuk! Wadlopen: De ene kust biedt de mogelijkheid tot strandwandelen en bij de andere kun je wadlopen. Wadlopen is lopen 20 over een vlakte die bij eb grotendeels droogvalt en bij vloed weer gewoon zee wordt. Nu moet je je niet voor stellen dat die vlakte alleen een soort stevig strand is, een harde onder grond dus, want dan kom je voor een aardige verrassing te staan. Er zijn stukken waar je tot over je en kels in de modder Akt en er zijn ook geulen waar nog zeewater door stroomt en waar je beslist doorheen moet. Daarom zijn 'n korte broek en gymschoenen tot over je enkels ook geen overbodige luxe. Laat je echter niet afschrikken door dit verhaal, want een wadlooptocht is een belevenis die je nooit meer ver geet. Je went al snel aan het lopen en je ziet dan pas hoe mooi de Wadden zee is. De geribbelde zandplaten met kleine krabben die zijdelings weg vluchten, de grote schelpen die daar zomaar voor 't oprapen liggen, de vogelkolonies en als je geluk hebt, de zeehonden. Wadlopen doe je altijd onder leiding van een deskundige gids. Hier heb je een drietal adressen waar je voor in formatie over tochten, vertrektijden prijzen, en overnachtingsmogelijk heden terecht kunt: De Stichting Het Gronings Wad, 05953-1820. De Friese Wadlopers, 058-153040. Het Wadloopcentrum Pieterburen, 05952-300. "Boer worden een droom?" is de titel van een videofilm die in op dracht van het NAJK gemaakt is. De belangrijkste doelstelling van de film is het bevorderen van een bewuste keuze om wel/niet boer te worden. De film is geschikt voor agrarische scholen en voor avonden van het agrarisch jonge renwerk waar de vraag "wel of niet boer worden?" aan de orde is. Het is een korte film (±8 mi nuten), die kan dienen als aanzet voor een diskussie. In de korte beschrijving van de film staat het volgende: "Zelfstandig een agrarisch be drijf beginnen... veel jongeren dromen daar van. Een beroep dat veel van je vergt, maar ook een beroep dat veel voldoening kan geven. Een beroep waarin je eigen baas kunt zijn, je zelf je Nog twee tips voor wie wel interesse heeft voor de Waddenzee. Informa tie over de Waddenzee kun je krij gen bij de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee. Die zit in Harlingen en is te bereiken onder nummer 05178-5541. Misschien is dit een goed idee om "thuis" een informatie-avond over de Wadden zee te organiseren voor of na de trip. En als je voor Pieterburen kiest zou je 'n half uurtje moeten reserveren voor een bezoekje aan de zeehon dencrèche van Lenie 't Hart die zo wat naast het Wadloopcentrum ligt en beslist de moeite waard is. Kanoën: Nederland is een waterig landje; veel sloten, kanalen en rivieren. Je kunt eindeloos veel aktiviteiten in en bij het water organiseren. Een van de leukste mogelijkheden is kanoën. tijd in kunt delen, je kunt werken in en met natuur en met dieren. Ook een beroep met lange werk tijden, gebondenheid aan het be drijf, een onzekere toekomst met veel kopzorgen. In de videofilm komen jongeren aan het woord. Martien wil voor z'n eigen wer ken, Bessel heeft er alles voor over om 't ouderlijk bedrijf over te kunnen nemen. Anna is al een paar jaar zelfstandig boer, maar 't valt haar toch wel tegen. Bert en Tenny spreekt 't vrije leven aan maar beseffen dat boer blij ven een hele kunst is. Voor Hei- ko hoeft een zelfstandig bedrijf niet. Hij heeft 't prima naar z'n zin bij een zeugenhouder. Ook Albert begint er niet aan. Boer wordeneen droom. Of is het misschien beter om toch maar iets anders te zoeken De film is te huur bij het Neder lands Agrarisch Jongeren Kon- takt, Postbus 816, 3500 AV Utrecht (tel: 030-730830). De kosten bedragen 10, Kanoën begint de laatste jaren be hoorlijk "in" te raken, en dat is ook geen wonder. Er is zo veel water, er zijn zo veel mooie routes, en het is bovendien niet echt moeilijk om te leren. Dus waarom zouden jullie niet? Kanoën kun je echt leren bij een "kanoschool" als je dat wilt. Prima idee voor een weekendje weg trouwens! Kano's kun je op veel plaatsen hu ren. De kanoverhuurders kunnen je precies vertellen wat en hoe, en ook vertellen wat je mee zou moe ten/kunnen nemen. Adressen vind je in de Gouden Gids onder "roeiboten- en kanoverhuur". Een extra stel droge kleren bijvoorbeeld: kano's zijn wel stabiel, maar kante len kan nog wel! Henk Tegels Afd. Fijnaart: 18 maart Gezellige aktiviteit georganiseerd door de drie nieuwe bestuursleden. Plaats: "De Graanbeurs", te Fijn aart. Aanvang: 20.00 uur. RAW Fijnaart/Zevenbergen: 22 maart Informatie-avond over aardappelbe- waring met medewerking van de he ren Tolsma en Broos. Plaats: "De Graanbeurs" te Fijnaart. Aanvang: 20.00 uur. Afd. Goes: 25 maart Dropping. Vertrek om 19.30 uur vanaf de Oostwal te Goes. Opgeven vóór 20 maart bij Janine Boogert (01130-1321). Kosten: ƒ5,—. Afd. Tholen/St. Philipsland: 21 maart: Zaalvoetbalwedstrijd he ren; van 19.00-20.00 uur in sportzaal Meulvliet te Tholen. Opgave bij Frans (01665-3439). 4 april: Vissen. Vertrek om 9.00 uur vanuit St. Annaland. Opgave: bij Frans. 15 april: Algemene Ledenverga dering. PROVINCIAAL: 21 maart: Hoofdbestuur: 20.00 uur in het "Pannenhuis" te Hoo- gerheide. 26 maart: "Juweel" waarbij uitrei king van de toneelprijzen. Aanvang: 20.30 uur. Plaats: Het "Tonnenma- gazijn" te Brouwershaven. Entree: 3,-. 9 april: 3 CJO-volleybaltournooi in de Oranje-Nassau sporthal te Mid delburg. 21 april: oprichtingsbijeenkomst 3 P.J.O.-Zeeland. Vrijdag 18 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20