van 29 februari tot 17 maart.. vanuit de Z.L.M. gezien $Oj 5 D ft I ha 76e JAARGANG NO. zuidelijke landbouw maatschappij Kater TELEGRAM LANDBOUWSCHAP: ZLM wil meer druk op politici Hoe verder Tenslotte G nrm VRIJDAG 18 MAART land- en tuinbouwblad De Nederlandse akkerbouw heeft de laatste tijd bij haar belangenbehartiging sterk de aandacht getrokken. Maar buiten de publici teit wordt gelijkertijd bij menig instituut, studieclub en op veel individuele bedrijven hard gewerkt aan de verbetering van teeltme thoden en technieken. Zo vervult de peulvruchtenstudiegroep op Zuid-Beveland een belangrijke funktie bij het opsporen en bestrij den van voetziekte bij peulvruchten. Bij de NAK Rivierengebied Delta Nederland in Goes doet deze groep onderzoek naar een zgn. biotoets waarmee kan worden vastgesteld hoe zwaar de met peulen te betelen percelen zijn besmet met schimmels die de voet ziekte veroorzaken. Hoewel nog veel onderzoek nodig is staat voor de groep nu al vast dat de teeltfrequentie van 1 op 6 zeker niet een gezond gewas garandeert: er zijn meer faktoren die de besmetting die veel opbrengstderving geeft, veroorzaken. Volgens de voorzitter van de groep de heer J. de Regt (l.) en de onderzoeker J. Basting (r.) is nog veel onderzoek nodig om de telers een adequaat advies te kunnen geven. Bijna drie weken geleden sprak het hoogste bestuursor gaan binnen onze organisatie, de nieuwe ledenraad, zich in een speciale vergadering unaniem en eensgezind uit voor daadwerkelijke ondersteuning van de "ZLM-visie op de situatie in de akkerbouw" en het daarbij aanslui tende "akkerbouwaktieplan" van het Landbouwschap. Vanuit alle sectoren onderschreef men dat de concurren tiepositie van de Nederlandse akkerbouw thans absoluut voorrang zou moeten krijgen middels - structureel gerich te -steun van de nationale overheid. De kwantitatieve in vulling van de ZLM-prioriteitenlijst kwam neer op 200 a 250 miljoen gulden per jaar. Het Landbouwschapsaktie- plan was nog niet financieel ingevuld. Op een - mede op ons aandringen - vorige week woens dag door de drie CLO bijeengeroepen demonstratieve en massale bijeenkomst in Bleiswijk van meer dan 2000 be- drijfsgenoten (waaronder 500 ZLM-ers) werd dat aktie- plan gepresenteerd aan de Landbouwcommissieleden van de Tweede Kamer. De daags daarvoor op Land bouwschapsniveau begrote financiële paragraaf, onder de noemer "eerste aanzet", kwam uit op een bedrag van 287 miljoen totaal voor 5 jaar. Op het eerste gezicht dus aanzienlijk lager dan de ZLM-calculatie. Hierbij dient echter in aanmerking genomen te worden, dat twee be langrijke hoofdstukken uit het Landbouwschapsaktie- plan, te weten een overbruggingsregeling en belastingfa ciliteiten, als PM-posten opgenomen waren, dus niet in de 287 miljoen inbegrepen waren. Vanuit de 9Czlm hebben we ons dan ook solidair verklaard met de finan ciële invulling van het aktieplan tot nu toe. Vasthouden aan een eendrachtige opstelling, zoals betoond in de ZLM-ledenraad en in het landelijk verband, zal ook bitter noodzakelijk zijn om parlement en regering te overtuigen van het nationaal, economische en sociale belang om een zo gezond en zo produktief mogelijke Nederlandse plantaardige - produktiesector (met behoud van zoveel mogelijk bedrijven) op de benen te houden. Ongeveer 10.000 akkerbouwbedrijven produceren nu ±4 miljard gulden per jaar. Inclusief de "agri business" in de totale bedrijfskolom is dat een bedrag van meer dan 10 miljard. Als Braks z'n zin krijgt zullen deze bedragen in de toe komst tot de helft en zelfs een kwart teruggebracht wor den. Als samenleving, politiek en overheid naar ons zou den willen luisteren, dan is er een kans dat er in diezelfde toekomst een verdubbeling gerealiseerd kan worden. Dat we met deze zienswijze gelijk hebben, zullen ook de meeste parlementariërs wel beamen, maar dat we daar mee ook gelijk zullen krijgen, valt voorlopig nog te be twijfelen. Met wrang onbegrip moesten we mogelijk an dermaal constateren, dat de hedendaagse Nederlandse beroepspolitici zich enkel en alleen bepalen tot gelegen- heidspolitiek en korte termijn besluiten gericht op de kie zersgunst van de massa. Daags na de bijeenkomst in Bleiswijk vergaderde de Tweede Kamer - Landbouw-commissie met de minister van Landbouw. Op de agenda stond het akkerbouw- sector-plan van Blauw. Het veel verder strekkende Land- bouwschapsaktieplan werd echter mede in de bespre kingen betrokken. Een lang verhaal zo kort mogelijk ma kend: de PvdA zei ja, het CDA zei nee, de VVD diende geen motie in..., en Braks zegevierde met een op de pu blieke tribune gericht EG-verhaaltje en kon uiteindelijk volstaan met de toezegging dat hij zou bekijken of er een paar miljoen in zijn begroting "verschoven" zou kunnen worden. Formeel distantieerde hij zich van het Land bouwschapsplan omdat hij de financiële invulling daar van nog niet had kunnen "bestuderen". Wij volstaan met de conclusie dat één en ander als de zoveelste klap in ons gezicht over kwam. De ruim 40 aanwezige ZLM- ers verlieten Den Haag vorige week donderdag dan ook met een geweldige kater. Die kater is er sinds afgelopen maandag niet minder op geworden. Het kabinet Lubbers heeft namelijk in het weekend een brij gekookt, waarin een "drieslag" van bezuinigingen, belastingvereenvoudiging en WIR- compensatie verwerkt is. Ook al ontkomt het ministerie van landbouw (samen met VROM) aan een 2% extra bezuinigingsronde ±70 miljoen), het lijkt er voorals nog toch volledig op, dat de land-en tuinbouwsector we derom aan één der kortste eindjes trekt. Het schrappen Vanuit de frustraties over het "nul effect" van de akties in Bleiswijk en van het Tweede Kamer-overleg van de Landbouwcommissie met minister Braks voelt de ZLM zich geroepen om er via een telegram bij het Landbouw schap nogmaals sterk op aan te dringen om te be werkstelligen dat de akkerbouw weer perspektief krijgt. De tekst van het telegram, dat woensdag 16 maart is ver zonden, luidt als volgt: "De ZLM is ontsteld over de beschamende wijze waarop de vaste Tweede Kamercommissie voor landbouw vorige week heeft gepraat over de akkerbouwproblematiek. Wij vertrouwen er op dat u alles in het werk zult blijven stellen om te bereiken dat zoveel mogelijk akkerbouwers perspectief wordt geboden om te overleven. Volgens ons moet de druk op de politiek maximaal wor den opgevoerd. Indringende gesprekken met (opnieuw) minister Braks en minister-president Lubbers, maar vooral ook met de fractievoorzitters van de grote politie ke partijen, zijn dringend nodig. Gezien de actuele poli tieke discussie over de WIR compensatie dient dit dan wel op de kortst mogelijke termijn te gebeuren anders zal de landbouw opnieuw zware klappen krijgen". Namens de ZLM, H. C. van der Maas, voorzitter, mr. J. Oggel, algemeen-sekretaris. van de WIR-basispremie (de kleinschaligheidstoeslag blijft voorlopig) kost voor de bedrijfstak 400 a 500 mil joen. Het niet verlopen van het BTW-forfait in verband met de verhoging van het lage tarief betekent inleveren van 125 miljoen. Totaal dus ongeveer 600 miljoen nega tief. Als compensatie voor de BTW-operatie wordt 100 miljoen in het vooruitzicht gesteld voor een EG-VUT- regeling en een EG-braakprogramma, dus een sigaar uit eigen doos. Bij de voorgestelde maatregelen ter compen satie van de WIR (verlaging van vennootschapsbelasting en van werkgeversaandeel sociale premies) heeft men de landbouw tesamen met de andere kleine zelfstandi gen gemakshalve maar "vergeten"! De verlaging van de inkomstenbelasting in het kader van de voorstellen van de commissie Oort is gezichtsbedrog in verband met de in te leveren aftrekposten. We moeten blij zijn, zegt Braks, dat hij Ruding bewerkt heeft om de Nederlandse EG-financieringsverplichting niet door de landbouw zelf te laten betalen. Wij zeggen "dit kabinetsbesluit is een zoveelste dolksteek in onze rug". In het KNLC-voorzittersoverleg jl. dinsdag hebben wij ten sterkste benadrukt dat door het Landbouwschap met al le kracht voorkomen moet worden dat èn akkerbouwak tieplan èn WIR-compensatie èn belastingmaatregelen door de politiek nu op één grote ondoorzichtige hoop ge veegd zullen worden; en dat voorts door de drie Centrale Landbouw Organisaties op de korst mogelijke termijn de minister-president en de grote politieke Tweede Kamer fracties (met voorbijgaan aan Braks en de landbouw commissie) officieel en indringend aangesproken moeten worden met voorlegging van de onderdelen van ons to tale wensenpakket (zie ook telegram rechtsboven). Te vens hebben wij gevraagd aan KNLC en/of 3-CLO om nu voor de regionale organisaties een draaiboek te maken van te organiseren akties (in welke vorm dan ook) die de komende maanden onze gerechtvaardigde wensen kun nen onderstrepen. Kortom, vanuit de ZLM gezien vinden we dat we door moeten gaan met onze landbouwpolitie ke stellingname, om zeker te weten wat de politiek en samenleving voor ons kan en wil doen. In dezelfde geest doe ik daarover ook een dringend be roep op u persoonlijk om niet moedeloos en fatalistisch bij de pakken neer te gaan zitten. Blijf alert in uw onder nemerschap. De praktijk komt soms anders (en beter) uit dan de theorie. Blijf praktisch en stressbestendig in uw beslissingen! (Dat betekent onder meer: sluit géén ver koopcontracten beneden de door u te berekenen kostprijs!) van der Maas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1