Fruitareaal in Nederland te klein Onderlinge rivaliteit is funest voor sector Afzet via veilingklok verder versterken Landelijke open dag 'Kom in de kas' op 9 april Ook bij imkerij financiering praktijkonderzoek op 50/50 basis ZLM ziet weinig in plan fonds onverzekerbare risico's ING. C. KORT LEVE: ING. F.J. FRANKEN CBT: Van Gelderen tot boomkwekers: Het huidige areaal hardfruit in Nederland is te klein. Een uitbreiding van het fruitteeltareaal met ca. 15% tot 25.000 ha en een toename van het aantal bedrijven boven 5 ha is gewenst om de bedrijfstak te versterken en op termijn in stand te houden. De huidige struktuur is van dien aard dat ze onvoldoende draagvlak oplevert voor een goede belangenbehartiging, toelevering en dienstverlening. Dat was één van de stellingen die ing. C. Kortleve van het Proefstation voor de Fruit teelt te Wilheiminadorp poneerde op de druk bezochte NFO- studiedag 29 februari jl. in Wageningen over het rapport "Fruitteelt 2000". De heer Kortleve meent dat een grotere Hollandse produktie binnen de volle EG-markt kan worden afgezet wanneer we onze kon- kurrentiekracht versterken door de teelt en presentatie van kwalita tief zeer goede rassen. In zijn inleiding "De fruitteler en zijn bedrijfsvoering" stelde Kortleve dat niet alleen de totale bedrijfstak groter moet worden maar dat ook de bedrijven qua struktuur en opzet aan zeer hoge eisen zullen moeten voldoen. De ondernemer moet veel- zijdiger worden. Naast het onderne men wordt het "omgaan" met de sa menleving steeds belangrijker. De fruitteler zal meer manager moeten worden. "Recente groei van teelt en uitbreiding van sortiment zouden sa men met een goed prijsniveau bij de sterke rassen toch de aanleiding moeten zijn tot een diskussie over een planmatige aanpak van de uit breiding van het totale areaal voor een toch wel erg klein geworden be drijfstak", aldus Kortleve. Managen De medewerker van het Proefstation konstateerde verder dat een groot aantal bedrijven nog zal moeten streven naar vergroting tot een eko- nomische eenheid van ca. 8 ha. Ten aanzien van het managen van een bedrijf meent hij dat extra scholing noodzakelijk is om goed te leren om gaan met het verdelen van de tijd tussen uitvoerend werk en besturen en organiseren. Kortleve konstateert namelijk dat de samenleving steeds meer invloed uitoefent op het werk van de fruitteler en zijn produkt. "Om fruitteler te kunnen blijven zullen we voortdurend moeten ma noeuvreren tussen hoe de fruittelers denken dat het kan en hoe de samen leving denkt dat het moet. Goed te- Ook in de imkerij zal de financiering van het praktijkonderzoek voor 50% door de overheid en voor 50% door de belanghebbenden in de toe komst moeten plaatsvinden. Hier voor zijn nu bijdragen van zowel de bonden van bijenhouders als van het tuinbouwbedrijfsleven, maar het wachten is nog op ondersteuning van de zijde van de zaadteelt en van de veredelingssektor. Dit onder meer zei ir. W.F.S. Duff- hues, direkteur Akker- en Tuinbouw van het ministerie van landbouw, bij de opening van de nieuwbouw van de Stichting Landelijk Proefbedrijf voor Insektenbestuiving en Bijen- houderij "Ambrosiushoeve" op 12 maart 1988 te Hilvarenbeek. De 10.000 bijenhouders in ons land beschikken over veruit de grootste veestapel van ons land, ongeveer len van fruit blijft uiteraard het hart van de zaak". Ideale boom Berekeningen tonen volgens Kortle ve" aan dat het financieel interessant is om te gaan naar een kortere teelt cyclus. Daarbij kan gebruik worden gemaakt van produktieklare plant- bomen, de zgn. "ideale bomen" (in de toekomst misschien containerbo men) die 1 jaar eerder produceren dan de "normale" bomen en per ha ca. 2.000,meer opleveren. An dere voordelen zijn hogere klasse 1 en minder ziekten. Er zijn aanwij zingen dat het rond 1990 mogelijk is om jonge bomen te kweken die kun nen voldoen aan de voorwaarden voor "ideale bomen". Ten aanzien van de uitwendige kwaliteit is bij vruchtverruwing de toepassing van gladde klonen of mutanten te verkie zen boven toepassing van chemische cosmetica. Ook wat de natuurlijke kwaliteit betreft verdient volgens Kortleve de teeltkundige oplossing de voorkeur boven toepassing van chemische stoffen. "Zelf voorop gaan lopen in Europa bij de beper king van de toepassing van chemi sche stoffen kan voor Nederlandse fruittelers wel eens veel beter uitpak ken dan blijven "hunkeren" naar wat elders wel mag bij de gewasbe scherming en hier niet". De heer Kortleve is ten slotte van mening dat gestreefd moet worden naar een ruim appelsortiment van uitsluitend kwalitatief hoog gewaar deerde rassen zoals Jonagold en Ir. C. Kortleve. Elstar. Gezien het kleine aanbod van beide lijkt angst voor overproduktie van deze twee rassen voorlopig on gegrond. Meer variatie in kleur en wellicht vorm verdient bij appels steeds de aandacht. Voor de peren teelt in Nederland lijkt uitbreiding van het sortiment goede bewaarpe- ren van groot belang. Het duurde overigens nog minstens vijf jaar voordat nieuwe veelbelovende ras sen beschikbaar komen. Voor de 11e keer worden op zater dag 9 april groente-, bloemen- en plantenkassen in alle belangrijke tuinbouwgebieden opengesteld voor het publiek. Deze open dag is inmid dels zo bekend geworden, dat in ver schillende gebieden ook landbouw- en veeteeltbedrijven graag hun deu ren voor geïnteresseerden openzet ten. Ook deze 'Kom in de kas' wordt gekoördineerd door de Landelijke Open Dag Kommissie, onder auspi ciën van de Vereniging van Neder landse Tuinbouwstudiegroepen (N.T.S.). Dit jaar kunnen belangstellenden in 25 regio's terecht, waar zij meer dan 300 bedrijven kunnen bezoeken. Naast het bekijken van de produk- ten is ook de verregaande automati sering interessant. Deskundigen zul len u graag ter plaatse vertellen hoe een en ander werkt en tot stand is ge komen. De glastuinbouw in Neder land groeit en draagt momenteel zo'n ƒ8 miljard bij aan de Neder landse ekonomie. Met behulp van het Centraal Buro voor Tuinbouwveilingen in Neder land, Bloemenburo Holland en de Stichting P.R, Land- en Tuinbouw werkt de Landelijke Open Dag Kommissie hard aan de voorberei dingen van deze open dag. Op 9 april zullen zeker meer dan 150.000 bezoekers dit ter plaatse'zien. Zeeland: Schouwen-Duiveland (Kerkwerve, Dreischor, Oosterland): L.J.A. Klompe, Gaanderseweg 9, 4315 PM Dreischor, tel. 01112-1380/01119-1245. Zuid-Beveland (Kapelle, Wemeldin- ge): J.A. Schouwenaar, Wilhelmi- nastraat 2, 4424 BB Wemeldinge, tel. 01192 - 1916. Brabant: Asten: M. van Heugten, Waardjes- weg 71, 5725 TB Asten, tel. 04936 - 1169. 99 100.000 bijenvolken. Zij hebben echter niet met een overproduktie te kampen, aangezien de Nederlandse imkerij maar voor zo'n 15% voor ziet voor in de totale Nederlandse behoefte aan honing. De betekenis van de bijenteelt als vorm van open- luchtrekreatie neemt voortdurend toe. Het ministerie van landbouw en visserij bevordert voor zover moge lijk de aanplant van drachtplanten in rekreatieterreinen. Met de nieuwe behuizing krijgt de uitbreiding van de onderzoekkapaci- teit een extra dimensie. De heer Duffhues sprak de hoop uit, dat men op onderzoekterreinen, waarop nog een achterstand bestaat, zoals de bestuiving met andere insekten- soorten (vliegen, hommels en solitai re bijen) de kloof met het buitenland snel weet te overbruggen. Volgens ing. F.J. Franken van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen dienen de fruittelers de bestaande af- zetstruktuur via de veilingklok te ver sterken. Buiten de veiling om verko pen gaat ten koste van de wel veilen de kollega's en staat een optimale prijsvorming in de weg. Franken die sprak op de NFO-dag 7 maart jl. te Wageningen ging nader in op de vraag hoe ons fruit het beste kan worden verkocht. Hij zei van oordeel te zijn dat direktieverkopen en administratieve verkopen een aan vulling dienen te zijn op het normale veilen en nooit een doel op zich. Vol gens hem zal het blokken van fruit de behoefte van de handel aan direktie verkopen doen verminderen. Overi gens maken aktuele marktomstandig heden het blokken van fruit sterk noodzakelijk. Volgens de CBT- medewerker moet voorts ten koste van alles worden voorkomen dat er overrijp fruit op de markt komt. Veel aandacht derhalve aan de celkontro- le. Een verdere opwaardering van ons fruit is te bereiken door met name bij de nieuwe rassen te sorteren op 5 mm door gedeeltelijk te leggen en door het fruit te conditioneren. Volgens Franken kan een verdere samenwer king tussen de veilingen het afzetver- loop gunstig beïnvloeden. Hij noem de hier als mogelijkheden coördinatie bij het houden van voorkoopveilin gen en misschien wel het op één klok houden van deze voorverkopen. Bestudeerd zal moeten worden of moderne veilingtechnieken toegepast zouden kunnen worden bij de fruit- afzet. Belachelijk maken De heer C. Geling van het Land bouwschap zei in zijn inleiding dat een terugtredende overheid zeker niet tot een verzwakking van de be drijfstak hoeft te leiden "Mits deze bedrijfstak via een collectieve aanpak zij eigen zwakke punten wil verster ken". Dit kost geld maar het nalaten ervan doet de sektor afglijden naar een niveau van de moestuin voor lief hebbers". Zaken die volgens Geling aangepakt moeten worden zijn de privatisering van de voorlichting, een fonds voor kontraktonderzoek op veredeling, het aanbrengen van een datum codering op de consumenten verpakking, het vaststellen van ob- jektieve kwaliteitskriteria en een uit bouw van biologische en geïntegreer de bestrijding. "We moeten ophou den met het belachelijk maken van biologisch-dynamisch geteelde pro- dukten en deze produktiemethoden zelf gaan stimuleren en begeleiden. "Ga verder zelf eens kijken in welke (slechte) conditie fruit in de winkels te koop wordt aangeboden en overleg met de handel om eventueel verbete ring in de situatie aan te brengen", zo hield hij de zaal voor. Naast onder zoek op meerdere terreinen brak hij een lans voor de intensivering van studieclub-aktiviteiten waaronder vooral ook bedrijfsvergelijkingen. J.W. De voorzitter van de tuinbouwcom- missie van de ZLM de heer C. Ha melink, heeft maandag 29 februari j.l. in de hoofdbestuursvergadering van de ZLM gewezen op het belang van het blijven voortbestaan van de hagelverzekering in de fruitteelt. De ze verzekering staat zoals bekend on der druk als gevolg van o.m. het hoge premiebedrag. Toch zal getracht moeten worden deze verzeke ringsmogelijkheid te behouden om dat door concentratie en intensivering van de bedrijven de vermogenspositie van de fruittelers Vrijdag 18 maart 1988 steeds kwetsbaarder wordt, zo zei Hamelink. De Voorzitter van de tuinbouwcommissie zei niet zoveel te zien in een onlangs gelanceerd plan van het Ministerie van Landbouw om een fonds te kreëren voor onver zekerbare risico's waarbij dan alle sektoren naar gelang het aantal sbe's verplicht moeten meebetalen. Hij pleitte opnieuw voor het verruimen van de fiskale mogelijkheden om te reserveren om op die manier moge lijke camaliteiten op te vangen en de levensvatbaarheid van de bedrijven te verzekeren. Een werkgroepje van belanghebbenden is bezig om te be zien op welke wijze de .verzeke ringsmogelijkheid tegen hagelschade kan worden veilig gesteld. De heer Hamelink deed gezien de ernstige problematiek in sommige landbouwsektoren waaronder met name de akkerbouw een oproep om de eenheid tussen de sektoren te be waren. Het is raadzaam, zo zie hij, om anderen niet de kans te geven verdeeldheid te zaaien en te zorgen zelf baas in eigen huis te blijven. Onderlinge rivaliteit tussen produ centen en handelaren of tussen teelt centra is funest. Er is een gezamenlijk doel: regionale of groepsbelangen moeten wijken. Dat zei de voorzitter van de Nederlandse Bond van Boom kwekers C.G. van Gelderen op de jaarvergadering van de bond in Utrecht. De voorzitter van de boomkwekers had bij de binnenlandse afzet een aantal kanttekeningen. Door de over heidsbezuinigingen daalde bij de Ne derlandse gemeenten sinds 1977 het verbruik van 18 miljoen tot 12 mil joen stuks. Als tweede noemde hij de onvoldoende middelen die tot beschik king worden gesteld voor het Meerja renplan Bosbouw. Van Gelderen plaatste een derde kanttekening bij het niet uitkomen van de verwachtin gen rond de aanplant van populieren voor de houtproduktie. "Ondernemers die op deze ontwikke ling hebben ingespeeld zullen zich nu wel tweemaal bedenken". Kraamkamer "De leidende positie van de Neder landse boomkwekerij op de Europese markt is bereikt door intensieve be werking van de markt, ons grote as sortiment, de service en de collectieve reclame", zo stelde de NBvB- voorzitter. Het streven naar de laagste prijs vond hij niet direct het beste uitgangspunt om ons te hand haven. "We moeten het vooral heb ben van onze service en kwaliteit. We zullen ons door de hele sector moeten concentreren op onze sterkste pun ten, zoals het sortiment en onze ken nis en ervaring op het punt van de produktie van uitgangsmateriaal en halffabrikaten. Ik denk dat het een goede zaak zou zijn als we ons con- Gelderen centreren op het fungeren als kraam kamer voor de boomkwekerijpro- duktie over de gehele wereld. De mo gelijkheden en de know how hiertoe hebben we immers in huis. Kwali teitsgarantie zal daarbij een grote rol spelen. Waken De verschillende cultures in de sector maken sterk uiteenlopende ontwikke lingen door. Bij de vruchtboom kwe kers is de sterkste uitbreiding te constateren. Volgens de NBvB- voorzitter een te sterke uitbrei ding:.. We moeten vrezen dat de hui dige produktie nauwelijks te verwer ken zal zijn". Het stijgende aandeel van de in pot of container geteelde produkten vond Van Gelderen een goede ontwikke ling. "Maar er moet worden gemaakt voor een te snelle ontwikkeling" vond hij 'Nieuwe produkten verei sen immers een periode van accepta tie door de consument". 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19