Enquête onder ZRS leden over voornemen vierweeks controlesysteem Nieuw identifikatiesysteem voor paarden Mengelingen Over kippeneieren Nieuwe brochure met snijmaisteelttips Lamsvlees kansrijk maar onbekend bij Nederlandse konsument Braks overweegt referentiehoeveelheid mest voor jongvee- opfokkers korte wenken veehouderij PRODUKTSCHAP VOOR VEEVOEDER: Overheid dient grootschalige mestverwerking te stimuleren Tijdens de algemene vergadering van het Zeeuws Rundvee Syndicaat (ZRS) vrijdag 11 maart in Kapelle hebben de leden zich in meerderheid tegenstander getoond van het voornemen ook in Zeeland een vier weeks in plaats van een drieweeks melkcontrölesysteem in te voeren. Op voorstel van de vergadering zullen leden door middel van een en quête wordt gepolst waar hun prioriteiten liggen. In de najaarsverga dering zullen alle leden zich kunnen uitspreken over een voorstel van het bestuur dat na uitkomst van de enquête aan de leden zal worden voorgelegd. Uit de openingsrede van voorzitter G. Blankers viel onder meer op te maken dat een nauwe samenwerking tussen alle provinciale organisaties op het gebied van de veeverbetering en de gezondheidszorg zeker voor een - relatief veearm- gebied als Zeeland van grote betekenis is om een goed service-pakket tegen een betaalbare prijs te kunnen blijven leveren. Dit geldt des te meer nu subsidies worden afgebroken en het aantal bedrijven en koeien vermindert. De ZRS- voorzitter konstateerde voorts dat de gevolgen van de superheffing achter af iets minder negatief zijn uitgeval len dan in eerste instantie verwacht kon worden. Dit is voornamelijk te danken aan een overschot aan ruw- ,voer en een lage dollarkoers, waar door aan de kostenkant een meeval ler te konstateren valt. De vergade ring nam verder kennis van de plan nen om te komen tot één Rundvee- verbeteringsorganisatie in het "Wes ten" (Utrecht, Z. Holland, N. Hol land en Zeeland). Een kleine com missie heeft opdracht van de vier provincies om deze mogelijkheid te onderzoeken. Dit speelt des te meer omdat de KI Mid-West waarschijn lijk voor wat betreft het foktechnisch gedeelte gaan samenwerken in Noord-West verband. Wanneer dan alleen de inseminatietaken voor Mid- West overblijven is het tijd zich op een nieuwe struktuur te bezinnen. De ZRS fokdag zal plaatsvinden op 24 juni op de "Neeltje Jans" in het ka der van de ZLM manifestatie. Tij dens deze manifestatie zal ook het vlees ruime aandacht krijgen. Gedu rende de gehele ZLM manifestatie J. de Groot, voorzitter van KI Mid- West, benadrukte het belang van samenwer king tussen de veeverbeteringsorganisaties. Sinds enige tientallen jaren wor den in ons land de eieren van kip pen in klassen ingedeeld. Dit wordt uitgedrukt met een cijfer dat varieert van 1 tot en met 7. Deze cijferaanduiding heeft be trekking op het gewicht van het ei. Het is een wettelijk voor schrift. De indeling van deze ge wichtsklasse is als volgt: klasse 7 is gewicht minder dan 45 gram klasse 6 is gewicht van 45 tot 50 gram klasse 5 is gewicht van 50 tot 55 gram klasse 4 is gewicht van 55 tot 60 gram klasse 3 is gewicht van 60 tot 65 gram klasse 2 is gewicht van 65 tot 70 gram klasse 1 is gewicht van meer dan 70 gram Met de aanduiding van een num mer is het eigewicht (grootte) door de konsument gemakkelijk vast te stellen. De variatie van het eigewicht komt onder andere Het bestuur van het Produktschap voor Veevoeder konstateert een ge brek aan totaalvisie bij de aanpak van de vermestings- en verzu- ringsproblematiek. Het realiseren van grootschalige mestverwerking De afdeling Zaaizaden van Cebeco- Handelsraad heeft een nieuwe bro chure met tips voor de snijmaisteelt samengesteld. Het is een praktisch boekje, waarin de snijmaisteelt van grondbewerking tot oogst wordt be licht. De brochure 'Snijmaisteelt tips' is gratis te verkrijgen bij de af deling Zaaizaden van Cebeco- Handelsraad, Postbus 182, 3000 AD Rotterdam. Telefoon: 010 4544335. Binnenkort zal Cebeco- Handelsraad ook een brochure met tips voor de korrelmaisteelt uitgeven. Vrijdag 18 maart 1988 door de leeftijd van de kippen en is afhankelijk van het ras. De eie ren van een kip zijn in het eerste legjaar gemiddeld kleiner dan in de navolgende jaren. Tussen de rassen is er een groot verschil in het gemiddelde eige wicht. Oude landrassen als de Friese-, Drentse- en Hollandse hoenders die thans nog op zeer kleine schaal als liefhebberij wor den gehouden leggen eieren van omstreeks 50 gram. Het Welsu- mer ras dat in het begin van deze eeuw plaatselijk in Overijssel po pulair was leverde een ei van ge middeld 70 gram. Binnen het ras zijn er ook individuele verschil len. Tussen de huidige produktie- rassen is de variatie geringer. De schaal van het ei levert onge veer 11% van het gewicht, de dooier 31 en het wit van het ei 58%. Een ei bestaat afgerond uit: 74% water, 12% eiwit, 12% vet, 1% zouten en 1% koolhy draten. Aan het stompe eind van het ei zit een luchtkamer. De ge wenste stand van de eieren bij het tijdelijk bewaren is met de punt naar beneden en is de luchtkamer dus boven. Ligging op de kant is ongewenst daar de dooier dan naar de schaal toe zakt. J.H. Lantinga dient in het beleid centraal te staan. Door hiaten in de technische kennis en onzekerheid met betrekking tot de afzet van eindprodukten is het echter nog niet mogelijk gebleken grootschalige mestverwerkingseen heden op te zetten. Het produkt schap is van mening, dat de overheid tot taak heeft investeringen in deze sektor te stimuleren met investe ringssubsidies. Volgens het Produktschap voor Vee voeder dient de overheid zich in haar regelend optreden te beperken tot het vaststellen van normen voor am- moniakemissie en voor aanwending van mest op bouw- en grasland. Daarbij dient de fasering in de normstelling te worden afgestemd op wat technisch en ekonomisch haalbaar is. Het is de taak en de ver antwoordelijkheid van het be drijfsleven te zoeken naar de moge lijkheden om aan deze normen te voldoen. Het huidige beleid biedt daartoe te weinig gelegenheid vol gens het Produktschapsbestuur. Vee- en vleessektor vraagt kompensatie voor afschaffing WIR De vee- en vleessektor rekent zich tot een van de sektoren in het Neder landse bedrijfsleven die ekstra zwaar getroffen is door het kabinetsbesluit om per 1 maart jl. de WIR-premie op 0 te stellen. Aan minister president Lubbers vraagt PVV- voorzitter Rob Tazelaar (Produkt schap voor Vee en Vlees) namens zijn dagelijks bestuur passende kom- penserende maatregelen. Er wordt gedacht aan kompensatie in ondermeer een essentiële verho ging van de overheidsbijdrage voor het mestaktieprogramma en aan een belangrijke verhoging van de over heidsbijdrage in de vleeskeurings kosten. Lamsvlees heeft een uitstekend ima go bij de Nederlandse huisvrouw. Dit mocht uiteraard verwacht wor den bij regelmatige gebruiksters van lamsvlees, maar ook zij, die voor ei gen huishoudelijk gebruik nooit lamsvlees kopen, oordelen positief. Tijdens de algemene ledenvergade ring van het W.P.N. afdeling Zee land maakte hoofdinspekteur Van Veen bekend dat voor paarden bin nen afzienbare tijd een nieuw identi- fikatiesysteem ingevoerd zal wor den. Er werd al lange tijd gezocht naar een goed en betaalbaar systeem en het W.P.Ns denkt dit nu gevon den te hebben door het inbrengen van een chip direkt onder de manen- kam bij veulens. Met een eenvoudige scanner kan de ingebrachte code op de chip goed af gelezen worden. Bekeken wordt nog of de herkenbaarheid van onze paar den in het buitenland daarmee vol doende gewaarborgd is, anders zal alsnog een brandmerk aangebracht moeten worden. Verder stelde de hoofdinspekteur voor alle merries röntgenologisch te onderzoeken. De vergadering kon hier wel mee in stemmen, maar zag graag eerst wat (23 t/m 25 juni) zullen alle rund veestamboeken zich via een perma nente tentoonstelling aan het publiek presenteren. Namens de Stichting Gezondheids zorg voor Dieren West- en Midden- Nederland ging ing. A. Wijbenga in op het waarschijnlijk spoedig in te voeren nieuwe I en R systeem bij run deren. Voorts ging hij in op het Run der Informatie Systeem, dat een goed en niet te duur systeem is gebleken om het runderbestand in Nederland aktueel te houden. De heffing voor het RIS stijgt in 1988 van 3,naar 4,per rund. In navolging van de ZRS voorzitter onderstreepte de voorzitter van KI Mid-West de heer J. de Groot het be lang van samenwerking tussen de veeverbeteringsorganisaties. Hij stel de vast dat het veel verstandiger is met het buitenland te konkurreren met betrekking tot fokprogramma's dan binnen ons land. De Groot bena drukte het belang van onderzoek naar stieren in de zuivere vleessektor. Het uittesten van stieren van alle aan wezige rassen is volgens hem een noodzaak en dit voor zowel de ge- bruikskruising als de zuivere vlees fokkerij. Overigens stelde de heer De Groot dat Zeeland in staat is met de zelfde fokprogramma's een hogere produktie te bereiken dan andere Minister Braks is bereid na te gaan of jongvee-opfokkers geholpen kun nen worden door hen alsnog een re ferentiehoeveelheid mest toe te ken nen op basis van de geregistreerde jongveestapel. Hij schrijft dit in ant woord op schriftelijke vragen aan de Eerste Kamer. Volgens de minister moet men zich wel realiseren dat dit een belangrijk deel van de jongvee- opfokkers wellicht niet zal helpen. Dit komt uit recent konsumentenon- derzoek van het produktschap voor vee en vlees (pvv) naar voren. De re denen dat hei produkt toch maar mondjesmaat gekonsumeerd wordt in de Nederlandse huishoudens moe ten in eerste instantie gezocht wor den in onvoldoende bekendheid. Men herkent het produkt slecht in de winkel, men kent weinig berei dingsmogelijkheden of men vergeet gewoon om lamsvlees als alternatief te zien voor de meer gangbare vlees soorten. Maar lamsvlees heeft goede kansen op de Nederlandse thuismarkt, mits er geïnvesteerd wordt in een intensieve promotie en distributie. Het pvv-bestuur nam on langs een principebesluit om dat te gaan doen. meer resultaten wat betreft dit on derzoek bij hengsten. Nog altijd komt weinig duidelijk naar voren welke hengsten mogelijk meer of minder sterk erfelijke gebreken zul len vererven. Vanuit Zeeuws Vlaanderen werd voorgesteld de eerste voorkeuring van hengsten in Arnhem te laten ver vallen omdat de outillage daar veruit onvoldoende is. De bodem van de hal is slecht en de inspringruimte on bruikbaar. De afgevaardigde uit Zeeland zal dit naar voren brengen op de algemene vergadering in Utrecht. De afdeling Zeeland zal, in samen werking met de Landelijke Rij vere niging "Weelruiters" trachten de hengstenkompetitie volgend jaar voor één dag naar Zeeland te halen. Bij de verkiezingen werd als jurylid van de stamboekkommissie herbe ZRS-voorzitter G Blankers provincies, "dus hier zitten goede on dernemers", zo stelde hij vast. Piet Hannewijk Maak tijdig een BE MESTINGSPLAN voor een goede beweiding. Met het aanbrengen van variatie in de stikstofgift voor bewei ding en maaien wordt verschil in grasgroei verkregen. Voor uw melk koeien is een regelmatig aanbod van goed vers gras belangrijk en geeft het hoogste rendement. Door niet alleen een volle snede gras (weiden/maaien) te benutten kun nen GROEITRAPPEN worden ver kregen. Dit kan met wat vroeger in- scharen en maaien in een jong sta dium. Een korte veldperiode hierbij zal snellere hergroei van gras geven. Zorg dat het maaien in dienst staat van de beweiding. Noteer de bemesting met organische mest en kunstmest per perceel. U kunt dan nagaan hoe de verdeling is en afhankelijk van het gebruik de behoefte van het gewas. De GR A SLA NDGEBR UIKSKA LEN DER (G.G.K.) is een goed kontrole- middel om de betreffende percelen eventueel bij te sturen. Als UIERONTSTEKING of masti tis bij melkvee optreedt moeten de juiste maatregelen genomen worden. Koeien die na herhaalde behandelin gen niet voldoende herstellen of pro blemen blijven geven, kunnen beter worden opgeruimd. Een verdere uit- brenging naar andere koeien is daar door wellicht te voorkomen. Jongvee opfok in een open stal geeft door een ruime VENTILATIE een vlotte afvoer van vocht en smetstof. Hierdoor zijn er weinig ventilatie- problemen en minder kans op zieke dieren. Een droge, frisse en tochtvrije stal bevordert de gezondheid van de dieren. Het ONTHOORNEN van kalveren moet op tijd gebeuren en is een se- kuur werk. Met een pasiamiddel moet onthoornen 10 dagen na de ge boorte gebeuren. Bij gebruik van een elektrisch apparaat kan dit plaatsvinden 6 weken na de geboor te. Plaatselijk verdoven vooraf is wel eens nodig. noemd de heer P.J. den Hamer uit Axel. Als nieuw stamboekkommis- sielid werd D.A. van Gilst uit Goes gekozen. De sekretaris van de afde ling Zeeland P.J. van Nieuwenhuy- zen uit Nieuw- en St. Joosland werd in deze funktie herkozen. Het W.P.N. Zeeland nam afscheid van haar adviseur M. Sanders. Lange tijd is hij als zodanig werkzaam ge weest. Als dank voor zijn werk kreeg hij van de voorzitter een boekwerk aangeboden. De eerstvolgende aktiviteit van de afdeling Zeeland is een feestavond op 25 maart als afsluiting van de ak- tiviteiten in het kader van het 10-jarig bestaan van de afdeling. De ze feestavond wordt niet, zoals eer der gepubliceerd is, gehouden in Ho tel Goes, maar in de Zeelandhallen te Goes. Deze avond begint om half acht. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17