"Geen geld, we worden zelfs verder uitgekleed.... Braks gaat niet in op wensen akkerbouw ingezonden ingezonden AKKERBOUWERS TELEURGESTELD IN POLITICI: Noodklok Akkerbouw in de ban van VERDEEL en HEERS systeem!! De ZLM is de vorige week zoals be kend in grote getale opgetrokken naar de manifestatie in Bleiswijk. Onze or ganisatie was daar met niet minder dan ca. 500 boeren en boerinnen aan wezig. Ook bij de behandeling van de akkerbouwactiviteiten in de Tweede Kamercommissie voor Landbouw was de ZLM met een relatief grote delega tie vertegenwoordigd. We hebben eni ge deelnemers aan de demonstratie en bezoekers aan het Kameroverleg ge- vraagd om enige reakties. Mevrouw H. Dees-v.d. Erve uit Ka- pelle is vooral opgevallen dat er in Bleiswijk maar weinig boerinnen wa ren. Zij schat op de ruim 2000 aan wezigen ca. 50. Een volgende keer wil ze best weer van de partij zijn maar dan met meer boerinnen als het even kan. De bijeenkomst zelf heeft ze er varen als interessant "maar het heeft allemaal niet veel zoden aan de dijk gezet. Een tegenvaller" zegt ze. Maar op zich is het goed dat we op deze manier van ons laten horen". De heer E. Hage uit Scherpenisse is naar Den Haag geweest. Voor het eerst heeft hij daar een bijeenkomst van de minister met enige volksverte genwoordigers bijgewoond. "Het is goed om zo eens in de keuken te kij ken maar ik ben wel geschrokken van vooral het optreden van de coalitie^ partners. Wollig taalgebruik, op voorhand bereid tot het sluiten van compromissen, weinig zeggen en on geïnteresseerd". Hage heeft de in druk dat de landbouw voor de grote partijen te klein is geworden om elek- toraal interessant te zijn. De kleine partijen hadden in het algemeen een ter verhaal. De uitslag is ook voor age uiteraard teleurstellend. De heer D. Vogelaar uit Steenbergen vindt dat Bleiswijk redelijk positief is verlopen. Een gemiste kans vindt hij het dat de boerensprekers verzuimd hebben te wijzen op de mogelijkhe den van ethanol terwijl de milieube weging had moeten worden voorge houden dat de landbouw volgens re cente Duitse studie veel minder tot de verzuring bijdraagt dan thans in ons land algemeen wordt aangenomen. De heer Vogelaar is ook naar Den Haag geweest. Over de behandeling van het akkerbouwaktieplan is hij niet te spreken. De politieke partijen legden nauwelijks enige belangstel ling aan de dag en gaven de indruk geen tijd te hebben voor de boeren- verlangens. De kleine partijen stelden zich duidelijk positiever op. "En de minister bleek zeer deskundig - en zette de zaak volledig naar zijn hand". Vogelaar meent dat er vanuit de ZLM zeer alert en goed gereageerd is op de politieke ontwikkelingen. Akkerbouwer K.P. Barendrecht uit Kruiningen vond de demonstratie in Bleiswijk zeer zinvol. "Het grote aantal demonstranten van ruim 2000 toont aan dat als het nodig is de boe ren in korte tijd massaal bijeen kun nen komen". Hij betreurt het dat de vertegenwoordigers van de rege ringspartijen zo weinig beloftes heb ben gedaan in Bleiswijk: "Wat de heer Blauw gezegd heeft, dat had ik ook wel gekund". Volgens Baren drecht moet de zaak van de akker bouw in 'Den Haag' warm gehouden worden, maar wel op een nette manier. De heer M.J. Breure uit Kats was aanwezig bij de vergadering van de Vaste Kamercommissie voor Land bouw in de Tweede Kamer vorige week donderdag. "Op zich was het heel interessant zo iets eens mee te maken, maar het blijft natuurlijk ge rommel in de marge als er slechts en kele miljoenen voor de akkerbouw beschikbaar komen". Breure vond met name het optreden van minister Braks tijdens deze vergadering zeer opvallend: "Toen de commissieleden aan het woord waren, waren de boe ren op de tribune nogal rumoerig, maar toen Braks het woord nam -en zich over de commissieleden heen rechtstreeks tot de tribune richtte- kon je een speld horen vallen. Op zijn manier deed Braks het heel goed. Je zou je zelfs voor kunnen stellen dat men op dat moment zou zijn gaan applaudiseren voor de minister, terwijl je weet dat je bedonderd wordt". Breure denkt dat het inder daad de richting uit zal gaan die Braks voorziet, nl. een sanering-in de akkerbouw. De manier waarop (koud of warm), daar gaat het dan om. Wat dat betreft werden de reak ties van de kleine rechtse partijen en de PPR donderdag positief ontvan gen, vanwege de sociale aspekten in hun betogen. Mevrouw Beckers van de PPR kreeg zelfs applaus van de boeren. De heer A.T.N. Dobbelaar uit St. Jansteen vindt dat tijdens de commissie-vergadering de heer De Leeuw (CDA) enigszins bij de andere De ca. 200 plaatsen in de zaal en op de tribune waren gedurende de gehele vergadering nagenoeg allemaal bezet. Op de eerste tribunerij zit vlnr de ZLM-leden C.M. v.d. Weele, M.J. Breure, J.J. de Koning-van Langeraad, F.A. Dees (allen van Noord-Beveland), C.J. Bierens, A. Louws, C. de Visser, L: Minderhoud en Ade Visser (allen Walchenaren). commissieleden uit de toon viel: "Hij begon over de veehouderij in plaats van de akkerbouww, hij durft na tuurlijk zijn minister niet af vallen". Door de minister werden naderhand de betogen van de andere commissie leden van tafel geveegd. "Hij is mi nister van Landbouw, maar stelt de belangen van het kabinet boven die van de landbouw", vindt Dobbelaar. Men verliet Den Haag dan ook be hoorlijk in mineur. G. Zuidweg uit Kapelle verwachtte van te voren al niet te veel van "Bleiswijk", wel van de animo van de boeren maar niet van het resul taat. Desondanks vindt hij dat gepro beerd moet worden wat mogelijk is om de politiek van de problemen in de akkerbouw te overtuigen. Daarbij moeten eventuele acties wel binnen aanvaardbare grenzen blijven, vindt Zuidweg. Dat er in Bleiswijk zo wei nig kamerleden aanwezig waren werd algemeen als een teleurstelling erva ren. "Bovendien", aldus de heer F. Dees uit Wissenkerke", hadden de aanwezige kamerleden waaronder de heer Blauw weinig zinnigs te mel den". Dees was enigszins verrast over het grote aantal deelnemers in Bleis wijk, waaronder zo'n 50 van Noord- Beveland. De toespraken van de ka merleden in Den Haag (donderdag) vond Dees zeer plichtmatig. De ma nier waarop Braks het publiek bespeelde ontving wel veel waarde ring: "Daar neem ik mijn pet voor af", aldus Dees. Dees vond het overi gens zeer cru van de minister dat hij de specificatie van tarwe in het bouw plan ontkende. Ook vond hij het 'ontwijkend' van de minister dat deze niet bereid was in te gaan op het be drag van 287 miljoen gulden, omdat hij er te kort geleden mee gekonfron- teerd was. Het lijkt erop dat we nog een keer naar Den Haag moeten, zegt de heer Dees, omdat we er ook wat betreft de kompensatiemaatregelen voor de af schaffing van de WIR bij inschieten. "In plaats van dat er geld beschik baar komt worden we nog verder uit gekleed...". 'De akkerbouw is niet zonder perspektief, als door bedrijfsvergroting naar kostenverlaging wordt gestreefd'. Dat was in grote lijnen de oplossing die minister Braks aan de Kamer voorlegde in het gesprek over het sektorplan Akkerbouw, afgelopen donderdag. 'De 287 mil joen die de georganiseerde landbouw vraagt is voor mij nieuw', zei Braks, die daarom weigerde daar verder op in te gaan. Wel zei hij de gesprekken met het Landbouwschap over de aktuele situatie te willen voortzetten. 'Een eventuele vut-regeling, belangrijk onderdeel van het sektorplan, kan niet eksessief voor één sektor worden ingevuld', zei Braks, die overigens zijn twijfels uitte over het nut van deze Euro pese regeling voor Nederland. Voor de aktuele liquiditeitsproblemen verwees de minister naar de Bijstandsregeling Zelfstandigen en ande re bestaande regelingen. De drie grote partijen waren het er in hun bijdragen over eens, dat er nu geen verdere prijsdalingen van graan moeten optreden. Over een regeling voor een overbruggingsfinanciering liepen de meningen verder uiteen. Als bezoeker van de C.L.O.- bijeenkomst Bleiswijk en akker- bouwdemonstratiereis Den Haag heb ik een dubbele kater overgehouden. De een groter dan de andere. In Den Haag door de matte uitstraling van een in verhouding te kleine groep van ten dode opgeschreven akker bouwers. Een recente uitspraak van Braks in Den Haag: "De sector Akkerbouw krijgt geen cent, ik zou ook niet we ten waarvoor te gebruiken". Verder uitspraken opgetekend vanuit Den Haag; Uit eigen groep: Akkerbouwers zijn al dood, alleen ze weten het nog niet. Van een begeleidend agent: Een nette matte demonstratie, andere de monstranten hoor je op kilometers ver aankomen. Vandaag is het een makkie en het weer is nog mooi ook. In Bleiswijk waar men blindelings achter een 3-hoofdige koudvurige C.L.O.-draak gaat staan, met een uitstralings-effect gelijk Wolvega - Zwolle - Hoogeveen: Inpakken en wegwezen. De 3 C.L.O.'s vertegenwoordigd in het Landbouwschap met 3 kapiteins, dat is 2 te veel. Het Landbouwschap moet varen on der 1 kapitein als een BELANGEN- 12 BEHARTIGENDE organisatie. Loods Braks neemt anders deze on- derlosser over om de akkerbouwers als eerste als grof vuil te dumpen op de Doggersbank. Het grootste milieu-delict binnen de Staat der Ne derlanden. In een gezonde evenwich tige bodemcultuur horen akkerbouw- produkten ter bestrijding van ziek ten, plagen en erosie. Als landbouwer wil ik graag de een heid binnen de totale Landbouw be waren, maar dan wel als ieder voor zich wat solidariteit kan opbrengen. De Veehouderij heeft de akkerbou wer nodig, waar willen zij anders met hun mest heen? Als akkerbouwer wil ik niet graag een stront-boycot propageren, maar laten we gezamelijk tot een compro mis komen om met elkaar een toe komst te hebben binnen de Staat der Nederlanden. Als akkerbouwer wil ik iedere collega oproepen vanaf heden geen pond zui veringsslib meer op zijn akkers uit te strooien. De politiek laat ons akkerbouwers stikken, laten zij hun eigen stront (slib) maar slikken. A.J. Kamphuis Hereweg 118 Meeden (Gr.) Blauw (VVD) pleitte analoog aan zijn al bekende sektorplan Akker bouw voor rentefaciliteiten via het O.- en S.-fonds. De gelden daarvoor wilde hij binnen de huidige begro ting vinden. Door de CDA'er De Leeuw uitgedaagd tot een nadere precisering daarvan, wilde hij niet verder gaan dan de toezegging bin nen 24 uur met een 'sluitend plaatje' te komen. De CDA'er zelf meende dat perspektief biedende bedrijven binnen de bestaande BZ-regeling en het Borgstellingsfonds terecht kunnen. De term perspektief biedende bedrij ven ontlokte een interruptie vanuit de zaal van een toehoorder, die wil de weten wat daarmee bedoeld werd. Na enige kommotie en een schorsing door de fungerend voorzitter Van der Zanden, die geen bijdrage uit de zaal wilde toestaan, verliet een deel van de toehoorders hierop de ruim te. Leerling (RPF) nam de interrup tie over door in zijn spreektijd de minister te vragen wat hij als een perspektiefvol bedrijf beschouwt. De CDA-woordvoerder De Leeuw wees erop, dat het sektorplan van de VVD de problemen te veel isoleert. Een verbetering van de hele struk- tuur is nodig, vond hij, samen met maatregelen in de prijzensfeer en an dere EG-regelingen. Maar, zo zei hij, na een vraag van de PvdA'er Huys: 'Het CDA is niet bereid addi tioneel geld ter beschikking te stellen voor de akkerbouw. Dat is er ge woon niet', meende De Leeuw. Het zal door aanpassing van bestaande regelingen en mogelijkheden moe ten, zei hij. Mevrouw Bekkers (PPR) oogstte een ovatie van het publiek, toen zij stelde dat de problemen door de po litiek op de boeren worden afge wenteld. Albert Biegman De afgelopen week werd ik gevraagd naar Bleiswijk te gaan, om daar in de veilinghallen mijn adhesie te be tuigen met het akkerbouw aktieplan. Onze ledenraad heeft aan de wieg gestaan van dit aktieplan in een bij zondere bijeenkomst - en heeft ge toond het ware karakter te hebben van een ledenraad: men gaf de visie van de achterban door. Gedragen door een breed front is het aktieplan tot stand gekomen. De 3 C.L.O.'s zitten op één lijn, uniek is dit te noe men (jammer dat het slechts zo spaarzaam voorkomt). Prima plan. Prima opzet van de aktiemiddag. Dan komt de moeilijke positie van de akkerbouw in de 2e kamer ter dis- kussie. De akkerbouw eist 287 mil joen gulden. Wat blijft er van over. Onze landbouwspecialisten krijgen onenigheid. Er wordt over onze rug gen gestreden, en een minimale eis van 40 miljoen gulden van één van de heren wordt door de minister met een maximale 2 miljoen afgedaan. Einde debat. Als twee honden vech ten om een been.... De rest laat zich raden. De maatschappelijke visie over over- produktie zet de akkerbouw in een negatief daglicht. Miljarden subsi dies vinden geen genade bij de kon- sument. Maar wat de denken over de miljarden die enkel al in Nederland aan volkshuisvesting en sportaccom modaties gespendeerd worden. Maar ook bij landbouwvoormannen vindt men klanken van verwijt naar de producenten. In een lezing die prof. Veerman op 10 maart jl. te Oud Gastel gaf stelde hij de akker bouw in één lijn met het scheeps bouw debacle. Dit is een foute verge lijking. Er is een fundamenteel ver schil: de overproduktie van de ak kerbouw in de EG is ontstaan uit een drang naar een (te) grote produktie om de prijs van het voedselpakket laag te houden. Deze basis mist de scheepsbouw. Ing. Vos, direkteur- generaal van het ministerie van land bouw, zei op diezelfde vergadering dat hij in zijn visie voor de toekomst een tweesporenbeleid voorstond. A. Bedrijven met lage kostprijzen stimuleren dit om een goedkoop voedselpakket te behouden. B. Sociaal plan voor diegene die uit het produktieproces stappen. Moge lijkheden scheppen voor landschap- beheer waarbij de wensen van de sa menleving ten aanzien van dit land schap in geld uitgedrukt richting de ze bedrijven kunnen gaan. Zijn eerste visie laat niets te raden over. De basis aan de visie over de produktie in de E.E.G. is niet veran derd. (Ooit greep de minister in, toen de aardappelprijzen te hoog werden). Willen we aan deze visie gehoor geven dan heeft de samenle ving de dure plicht ons hiervoor de mogelijkheden te geven om ons aan te kunnen passen. En niet zoals de minister nu handelt ons laten op draaien voor de problemen die ont staan zijn uit een voormalige maar ook een hedendaagse visie, nl. een zo goedkoop mogelijk voedsel pakket. Landbouworganisaties u heeft uw best gedaan om op een nette manier de samenleving uiting te geven van uw wensen. De minister heeft u de rug toegekeerd. Hardere impulsen zijn nodig om de samenleving op hun plichten te wijzen. Er staan nu 15.000 akkerbouwers aan de vooravond van een grandioze sanering. Dit in tegenstelling tot de malaise van 1880 en 1935, daar toen de gehele samenleving getroffen werd. 15.000 gezinnen van akker bouwers en nog eens 50.000 gezin nen die verwant met deze sektor hun inkomen verdienen. Laat de akker bouw zich lamgeslagen naar het slachtblok brengen? Blijft u leid- zaam toezien op uw ondergang? We zullen de zaken anders moeten aanpakken. We zijn netjes geweest. Het heeft niets uitgehaald. In de maand mei gaan we weer braaf aan de minister vertellen hoeveel voedsel we gaan produceren. Is het nu eens geen tijd dat we met onze landbouw voormannen (ook akkerbouwers) voorop weigeren deel te nemen aan deze meitelling. Dat we iedere vorm van voormalig kontakt met de over heid aanpakken om de regering dui delijk te maken wat hun plichten zijn. We zijn te lang stiefkinderlijk behandeld, te lang hebben we geboet voor onze zonde (zijnde de overpro duktie). De samenleving moet het duidelijk gemaakt worden wat een gezonde akkerbouw betekent. Die behoeft beslist niet altijd tot over produktie leiden. De akkerbouw heeft na het debacle van vorige week zijn gezicht niet meer te redden. We hebben geen gezicht meer. Akkerbouwer, akkerbouwvoorman op de barricade nu of nooit. M.P. Hage Vrijdag 18 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 12