Ir. J. Zikken: "Geen ruimte voor nieuwe fritesfabrieken" 'Neeltje Jans' Luchtvaartbedrijf geeft teeltbegeleiding te Lewedorp Forum-avond over inrichting Aviko: Geen nieuwe fritesfabriek in Zuidwesten Drs. R. Zijlstra gelooft in toekomst Nederlandse landbouw: "Wij zijn speciaalzaak in Europa". Melkunie: 10 cent meer aan einde melkprijsjaar Aviko-direkteur optimistisch over verwerkingsmogelijkheid AM-resistente rassen. "De diskussie over de marktordeningsprodukten als granen, suiker, melk en vlees mag niet belast worden met doelstellingen als behoud van werkgelegenheid en behoud van de kleine boeren en het vergemak kelijken van de start van jonge boeren. Er zijn voor deze groepen ze ker problemen maar de oplossing daarvan staat buiten de marktorde- ningsproblematiek". Dat zei drs. R. Zijlstra in zijn funktie van voor zitter van de Raad van Toezicht Rabobank op een bijeenkomst in Re- nesse ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Rabobank "Schouwen". Voor de studie-avond over "Het agrarisch leven in 2000" maandag 29 februari jl. bestond veel belangstelling. "Doorgewinterde professionals met bestaande posities hebben de bes te kansen en de toekomst is voor degenen die de markt hebben. Het hebben van produktiefaciliteit is geen enkele waarborg voor sukses". De algemeen direkteur ir. J. Zikken van Aviko één van Europa's grootste verwerkërs van aardappelen sprak op de algemene vergade ring van de Aardappelafzetorganisatie in Zuidwest Nederland (Aard appel bv) te Wouw donderdag 3 maart jl. Zikken doelde hiermee dui delijk op de jongste initiatieven om in ons land te komen tot het oprichten van nieuwe fritesfabrieken. "Het is een bikkelharde busi ness waar je als nieuwkomer uitsluitend dan slaagt wanneer je duide lijk beter bent". J. Zikken. Volgens Zijlstra is de keuze thans aan de politici en landbouworganisaties: is de omvang van de gewassen en de inrichting van het bedrijf primair een zaak van de boer zelf of is uiteinde lijk de overheid verantwoordelijk voor de omvang van de produktie. Zijlstra kiest daarbij voor het eerste: de boer is primair verantwoordelijk, hij moet in vrijheid beslissen en risi co's dragen. Daarbij dient de markt en prijspolitiek als een vangnet. In de toekomst zal de diskussie dan ook moeten gaan over op welke hoogte het vangnet gespannen moet worden en hoe een zodanig marktbeheer kan worden verkregen dat zich niet op nieuw grote onverkoopbare voorra den gaan vormen. Na effektuering van dit nieuwe door Zijlstra voor gestane beleid kan volgens hem de produktiekontingentering beëindigd worden. De voorzitter van de Raad van Toezicht van de Rabobank meent dat ondernemingen die zich met verwerking, afzet en financiering bezig houden op veel direktere wijze moeten gaan samenwerken met de standsorganisaties. De heer Zijlstra is In opdracht van Beek's Luchtvaart bedrijf gaat het Landbouwkundig Ingenieursbureau Agrisult te 's- Gravenpolder het komend groeisei zoen teeltkundige begeleiding geven in de diverse door van Beek te spui ten gewassen. De teeltbegeleiding is gratis voor die ondernemers die een bepaald perceel gedurende het gehele groeiseizoen door van Beek laten spuiten tegen phythophthora in aardappelen, blad- en aarziekten en bladluizen in granen en botrytis, rat- tekeuteiziekte en chocoladevlekken- ziekte in peulvruchten. Het perceel dient wel vooraf aan van Beek te worden opgegeven om in de teeltbegeleiding te kunnen worden meegenomen. De ondersteuning die van Beek en Agrisul bij de teelt gaan geven bestaat bij aardappelen uit controle van het gewa^anaf de slui ting ervan tot het doodspuiten. Af hankelijk van de (weers-)omstandigheden vindt dat 1 of 2 keer per week plaats. Bij granen worden de percelen rond de bloei "Waarom bouwt Aviko geen fri- teslijnen achter de coöperatieve sor- teerlijnen in het Zuidwestelijk aard- appeiteeltgebied? Met die vraag die bij veel aardappeltelers in het Zuid westen leeft, besloot de president commissaris van de Aardappelafzet organisatie voor Zuidwest Neder land bv de heer J.B. Becu zijn ope ningswoord op de algemene vergade ring van de aardappel BV donderdag 3 maart jl. in de Wouwse Tol te Wouw. De gastspreker, de algemeen- direkteur van Aviko ir. J. Zikken was in de diskussie duidelijk: "We hebben ondanks bijvoorbeeld het be zwaar van de grote afstanden op Vrijdag 11 maart 1988 R. Zijlstra over de toekomst van de Nederlandse landbouw bepaald optimistisch. "Onze kansen zijn versterkt door de vrije Europese markt en wij zijn in de EG in toenemende mate de speciaal zaak geworden. Onze specialisatie biedt hier een gunstig perspektief", aldus Zijlstra. tweemaal gekontroleerd op de aan wezigheid van blad- en aarziekten en van bladluizen. Peulvruchten wor den vlak voor en tijdens de bloei ge kontroleerd. De kontroles vinden in de regel plaats twee dagen na de bespuiting. Op verzoek (maar niet gratis) kan de heer Versteeg van Agrisult ook tussentijds geraad pleegd worden, ook voor andere landbouwkundige zaken. Direkteur van der Baan van Van Beek's luchtvaartbedrijf meent dat de inschakeling van Agrisult bij het spuiten van de gewassen ten goede zal komen aan de relatie tussen zijn spuitbedrijf en de akkerbouwer. Hij verwacht verder dat door het regel matig bezoek van ing. L. Versteeg van Agrisult aan de telers een nog hoger rendement uit de ziektebestrij ding kan worden verkregen. Dit te meer, zo vult Versteeg aan, omdat ik de teler en passant ook informatie wil geven over onkruidbezetting en andere zaken waarop -de plantenteler zou moeten letten". J.B. Becu grond van berekeningen besloten uit breidingen te gaan realiseren bij de huidige vestiging in Steenderen (Gld). De eerstkomende jaren dus geen fri- tesfabriek in het Zuidwesten. In zijn openingswoord zei de heer Becu van mening te zijn dat een struktureel De heer Zikken schetste in zijn inlei ding de aardappeltelers de bedrijfsfi losofie van Aviko, waarbij marktge richt denken een grote rol speelt. "Een wijze van denken die de land bouw zich nog voor een belangrijk deel eigen zal moeten maken. Verko pen wat er verbouwd wordt, moet worden verbouwen wat je verkopen kunt. Voor de toekomst verwacht de direkteur van Aviko een drastische verandering in de vraag naar voe dingsmiddelen als gevolg van veran deringen in levensstijl. Meer kant en klare voedsel dat in de toekomst van een betere kwaliteit zal zijn en dat wat de verpakkingsgrootte betreft af gestemd zal zijn op de individuele eter. De magnetron en de diepvriezer zullen een enorme invloed hebben op het eetpatroon. Aviko speelt daar op in door het vervaardigen van meer en nieuwe produkten en door het aan boren van nieuwe markten. Dezer dagen komt Aviko weer met een nieuw produkt: de eenpersoonsmag netron crinkle frites, volgens Zikken na twee jaar van ontwikkeling een produkt van topkwaliteit. Naar de telers toe maakte hij duide lijk dat de bestaande kwaliteitskeu ring bij aardappelen in ons land nog In het kader van het projekt "Wonen en werken op het Platteland" werd op 8 maart jl. door de op Schouwen- Duiveland funktionerende afdelingen van de Plattelands Jongeren Zuid, de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen en de Zuidelijke Landbouw Maatschappij een forumavond geor ganiseerd over de inrichting van "Neeltje Jans" in relatie tot het om liggend gebied. In het Tonnenmaga- zijn te Brouwershaven kwamen hier voor ca. 150 belangstellenden bijeen. Inleidingen werden gehouden door de heer J.B. Ventevogel, lid GS van Zeeland, ir. R.M.T.H. Adriaansens, direkteur van de Provinciale Planolo gische Dienst Zeeland, de heer F. Beekman, leraar aardrijkskunde en landschapskunde aan de R.S.G. "Professor Zeeman" te Zierikzee, de voorzitter van de Maatschappij Nij- herstel van de aardappelmarkt via twee wegen mogelijk is nl. een ver groting en verbreding van de afzet met nieuwe markten en nieuwe pro dukten en een tweede weg is die van het verminderen van de produktie. Hij sprak zijn voorkeur uit voor de eerste optie en vertrouwt erop dat het het verminderen van de produktie ge zien onze sterke struktuur waar schijnlijk eerder in het buitenland plaats zal vinden zulks vanwege de hogere kosten en de minder gunstige teelt en bewaaromstandigheden daar. De heer Becu beklemtoonde dat naast de afzet naar de verwerkende industrie ook» de consumptiemarkt belangrijk blijft.. "Ook op die verse markt zullen we meer dan voorheen dat moeten aanbieden waar de kon- sument om vraagt. Dat wordt nog belangrijker omdat in de nabije toe komst een deel van het areaal Bintje zal moeten worden vervangen door AM-resistente rassen. "Maar nieuwe mogelijkheden geven nieuwe kan sen", aldus de heer Becu. verder zal worden uitgebouwd en vervolmaakt. Aviko wil in het kader van kwaliteitsverbetering naar een systeem waarbij 24 uur per dag aard appelen aangevoerd worden en dat betekent 24 uur afleveren door de boeren. "Het kwaliteitsaspekt zal één van de belangrijkste peilers moeten "Uit proeven is gebleken dat nieuwe AM resistente rassen het in de verwerking even goed doen als het vertrouwde Bintje. Er zijn nu al 3 a 4 van deze rassen die je zonder meer kunnen gebruiken". Dat vertelde de algemeen direk teur van Aviko ir. J. Zikken don derdag op de algemene vergade ring in Wouw van de grootste coöperatieve aardappelafzetorga nisatie in het Zuidwesten, de Aardappelen BV. Volgens Zikken zijn er nu zelfs al produkten voor de vervaardiging waarvan Bintje niet geschikt is. Separaat opgesla gen partijen van uniforme kwali- verheid en Handel in Zeeland de heer A.M. Kannekens en de heer T. Kra mer, funktionaris van de Zeeuwse Milieu Federatie. Na afloop van de korte inleidingen was er een forum discussie o.l.v. de vice-voorzitter van de kring Schouwen-Duiveland van de ZLM de heer J. Geluk. De heer Kra mer deed een beroep op de ZLM om ervoor te zorgen dat tijdens de ZLM- manifestatie op 23 t/m 25 juni op De laatste twee weken van het melk prijsjaar 87/88, d^t op 2 april a.s. af loopt, zal Melkunie Holland de voor- schotprijs van alle aangeleverde melk met gemiddeld 10 cent per liter ver hogen. Melkunie ziet aankomen dat veel veehouders hun quotum al voor april vol zullen hebben en dan de produktie zullen terugnemen. Om de melkaanvoer toch op peil te houden, zijn de komende jaren willen we niet in een situatie terecht komen waarin de Nederlandse ui is verzeild ge raakt". De heer Zikken ziet voor Aviko een goede toekomst weg gelegd. J.W. teit heeft de industrie nodig. De collecterende handel heeft hier een belangrijke funktie maar ook de boeren zelf zouden hier initia tieven kunnen nemen. In het Noorden vindt momenteel een studie plaats hoe boeren bij het sorteren gezamenlijk ingescha keld zouden kunnen worden. Avi ko sluit niet uit dat ze ook zelf gaat sorteren. Direkteur Zikken verwacht dat grootgroeiende aard appelrassen steeds belangrijker worden. Wel blijft gezocht wor den naar een bestemming van de kleinere maten. Steeds strenger zal worden gelet op residuen van beschermingsmiddelen. "Neeltje Jans" de rust voor de vogels niet te veel verstoord wordt. Hij doel de met name op demonstraties van helicopters en ultra light vliegtuigjes voor het opsporen van ziekten in ge wassen. Ook uitte hij zijn bezorgd heid over de verwachting dat er dat ten tijde van de manifestatie veel jon ge en dus kwetsbare vogels op het voormalig werkeiland zullen rondlopen. is tot een prijsverhoging besloten. Het dubbeltje per liter is een gemid delde prijs, afhankelijk van de gehal tes. Dit moet het voor de boeren inte ressant maken om, ondanks de su perheffing, door te blijven produce ren. Vooral in de dagen voor het paasweekend verwacht Melkunie een piek in de afzet van melkprodukten. Al eerder experimenteerde Melkunie met toeslagen voor wintermeik. Het bestuur van Campina ziet vooralsnog geen aanleiding de melkprijs te ver hogen, zo verklaarde voorlichter Thijssen desgevraagd. 9 Door de Plattelandsvrouwen en de PJZ werden -als intermezzo op de forumavond- op muzikale wijze de aantrekkelijke kanten van een vakantie op Schouwen-Duiveland naar voren gebracht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9