Akkerbouw en de rest <9g s O Ft-CL zegge en schrijve gen zuidelijke landbouw maatschappij Brandveiligheid in huis en de rest land- en tuinbouwblad VRIJDAG 11 MAART 1988 76e JAARGANG NO. 3916 Vijftienduizend akkerbouwgezinnen in ons land voelen zich in de kou gezet. Al enige jaren zijn de inkomsten in deze gezinnen buitengewoon laag en wordt op het vermogen ingeteerd. Tot nu toe hebben overheid en publiek nog geen vinger naar deze sektor uitgestoken. Woensdag hebben de akkerbouwers massaal uiting gegeven aan hun woede, on vrede en zorg over hun toekomst. In de veiling te Bleiswijk hebben niet minder dan tweeduizend akkerbouwers uit het hele land een po tit ie overhandigd aan de voorzitter van de Vaste Kamer Commissie van Landbouw de heer P. Blaauw. De akkerbouwers eisen daarin dat er een eind moet komen aan de graanprijsverlagingen. Verder moet de akkerbouwsektor in de komende vijf jaar sterk genoeg gemaakt worden voor de konkurrentiestrijd met de overige EG-landen. Om dat te bereiken eisen de landbouworganisaties jaarlijks een bedrag van ca. 287 miljoen. De voorzitter van de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap de heer J. Leeuwma zei het woensdag zo: "De boeren moesten in het verleden solidair zijn met de samenleving. Mogen wij in deze moeilijke overgangsperiode vragen om een stuk solidariteit van de samenleving? Ik denk dat dat mag want het voedsel is vrijwel nergens zo goed koop als in ons land en overheid en samenleving hebben in het verleden miljarden verdiend aan de land- en tuinbouw". Deze week heeft de Nederlandse akkerbouw middels manifestaties in Bleiswijk en Den Haag de noodzaak van een daadwerkelijk overlevingsplan voor de AXgUIÏlCIltcn akkerbouw-sektor nog eens nadrukkelijk on derstreept. Doel van deze bijeenkomsten was met na me ook de politiek er van te overtuigen dat de over heid aan dit overlevingsplan volop zal moeten bijdra gen. Vanuit de ZLM is massaal gehoor gegeven aan de oproep om deel te nemen aan deze bijeenkomsten. rieuze aandacht geschonken te worden. Korte tijd nadat wij onze kringvoorzitters telefonisch hadden geïnformeerd over 'Bleiswijk' kregen wij te horen dat minstens 400 van onze leden spontaan hadden toegezegd mee te gaan. Persoonlijk was ik daar bepaald van onder de indruk. Een duidelijk teken dat we voor een goede zaak op pad zijn gegaan en een bewijs dat onze organisatie als het nodig is vlekkeloos funktioneert. De politiek moet zich goed realiseren dat dit een duidelijk signaal is dat er wezenlijke zaken aan de orde zijn in de akkerbouw. Daaraan dient se- In februari is een nationale voorlichtingscampagne van start gegaan. Het doel ervan is het aantal branden met 20% te beperken. Ook de nare gevolgen van brand die nen beperkt te worden. Jaarlijks komen zestig tot tachtig mensen om ten gevolge van brand en zijn er circa 1.600 gewonden. Het merendeel van de slachtoffers komt om bij brand in de woning. Jaarlijks zijn er 7.000 tot 7.500 branden in woningen, waarvoor de brandweer wordt in geroepen. De schade bedraagt 120 tot 130 miljoen gulden. Belangrijkste oorzaken zijn: - keukenbrand (vlam in de pan) - spelen met vuur (lucifers, kaarsen) - roken in bed - kortsluitingen (doe-het-zelf aktiviteiten) - schoorstenen De voorlichtingscampagne is bedoeld om mensen bewust te maken van brandgevaarlijke situaties en om tips te ge ven hoe men brand kan voorkomen. De campagne is breed opgezet. Een regelmatig uit te zenden TV-spot zal ongetwijfeld velen aan het denken zetten. De algemene folder "Hoe groot is uw kans op brand?" is gratis ver krijgbaar via postkantoor en bibliotheek. De navolgende goede brochures zijn telefonisch bij ons te bestellen (01100-38216): - brandmelders - brandblusmiddelen - doe-het-zelf bouwmaterialen - kachels, haarden en schoorstenen - brandgevaar van textiel - vluchtmiddelen bij brand - frituren en fonduen Het Nederlands Brandpreventie Instituut (NBPI) ont wikkelde schoolprojekten over brandpreventie voor de basisschool. Het projekt "Spelen met vuur" (6-9 jaar) kost 57,50 en "Vuur, vriend of vijand" kost 75,—. Graag stellen wij van beide lespakketten er één gratis ter beschikking. De basisschool die zich het eerste meldt en ook tot uitvoering van het projekt zal overgaan, krijgt het pakket uitgereikt. Bij het NBPI te Den Haag zijn de pakketten tegen betaling verkrijgbaar (tel. 070-855558). Tot slot, het is niet overdreven in het woonhuis brand blussers te plaatsen. Als lid van Verzekeringen ZLM krijgt u gratis advies en korting bij aanschaf van een goed brandblusapparaat. Wees steeds verstandig en vei lig verzekerd bij Verzekeringen ZLM. H. Doeleman Hzn, direkteur Sterke argumenten voor (tijdelijke) overheidssteun voor de akkerbouw zijn het veiligstellen van de be langrijke strukturele bijdrage van de landbouw aan de nationale ekonomie en het voorkomen van verpaupe ring van het platteland. Vooral ook dit laatste wordt uit zowel ekonomisch als maatschappelijk oogpunt door goegemeente en politiek doorgaans zwaar on derschat. Nu is het voor een buitenstaander ook niet eenvoudig om door de landbouw heen te kijken en hoofdzaken van bijzaken te onderscheiden. Als geor ganiseerde landbouw hebben wij daarom een belang rijke taak om het publiek en de politiek duidelijk te ma ken hoe de landbouw in elkaar zit. Ik weet dat ook bij de achterban veel waarde wordt gehecht aan 'public relation'. Daarover is geen diskussie. En het werkt nog ook. Alles weten is tenslotte alles begrijpen. Zo zit dat in elkaar. Zoals ik al eerder op deze plaats heb gekonstateerd gaan ook andere zaken gewoon door. Zoals bijvoor beeld de presentatie van het voorontwerp Flora- en Faunawet. Mijn belangrijkste bezwaar tegen dit ont werp is dat uitsluitend en eenzijdig uitgegaan wordt van de bescherming van de flora en fauna. Van de Ne derlandse wetgeving mag toch tenminste verwacht worden dat daarin een zekere belangenafweging wordt gediend. Daarvan is wat de landbouw betreft in het ontwerp flora en fauna geen sprake. Reden dus om hiertegen ernstig bezwaar te maken. Normale agrarische bedrijfsvoering wordt in bepaalde gevallen anders praktisch onmogelijk. En hoewel ook de land bouw graag een gezonde flora en fauna ziet gaat dit toch echt te ver. Ook de voorgestelde bezuinigingen op landinrichting zijn mij zeer koud op de maag geval len. Terwijl wij vinden dat er juist meer geld moet ko men voor landinrichting bezuinigt de minister onver stoord fors verder. In ieder geval is de verlaging van de rijksbijdrage op waterbeheersingswerken (van 65 naar 50%) en voor A - 2 werken (van 50 naar 40%) voor ons werkgebied onoverkomelijk. Ook het niet meer subsidiëren van de aanvoer van gebiedsvreemd water kan voor het Zuidwesten zonder meer 'dodelijk' zijn. Blijkbaar weet men in Den Haag nog steeds niet dat het Zuidwesten nu eenmaal geen zoet water rijk is en alleen water van elders kan betrekken. Het zit er dus dik in dat 'Den Haag' ons nog wel een keertje te rug zal zien. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1