VOO It iik Vit OII w Film en tentoonstelling 'Het sterke geslacht' Puzzel Mah, Hanneke en Sarada over vrouwen en ontwikkeling Uien speciaal met mosterdsaus Mah zegt: 'Al mijn zorg is op mijn kinderen gericht, ik hoop dat zij het beter krijgen'. Sarada zegt: 'Wie wil er nou maar één zoon en één dochter. Gelukkig heb ik dochters, die helpen tot ze zelf een gezin hebben'. Hanneke zegt: 'Zij leven buiten, wij binnen, zal de kompetitie bij hen ook zo groot worden als bij ons?' 'Als je niet vrolijk bent', zegt Mah, 'verzwakt je lichaam'. Heel boeiend waren zowel film als tentoonstelling alsook de inleiding. Mevrouw Van Dijk, landelijk voor zitter van de 80.000 leden tellende Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen gaf een heel inspirerende toespraak waarna minister Bukman de officiële opening verrichte door een rede over ontwikkelingssamen werking en de plannen van de rege ring. Heel jammer is dat degene die voor hem de toespraak schreef niet de moeite nam om zich te oriënteren op het werk in de Bond. Nu was alles wat in de Bond via A.C.W.W. wordt gedaan en werd gedaan geheel vergeten. In de toekomstplannen van het ministerie zouden de aktivi- teiten zoals het 'Save sight' projekt van A.C.W.W. en de waterputten- aktie en de reeds in 1970 opgezette bestrijding van het analfabetisme (in het Jaar van het Onderwijs) zeker dienen te worden genoemd op een bijeenkomst als deze, als voorbeeld van wat in de vrijwilligersorganisa ties al is gedaan. Het was een heel fijne dag met veel enthousiaste Plattelandsvrouwen en we zien dan ook uit naar de komst van de tentoonstelling en film in Zeeland. Een belangrijke ondersteu ning van alles wat er te zien en te ho ren is op die dagen is het boekje 'Het Sterke Geslacht'. Hierin wordt op verschillende onderwerpen nader in gegaan. Respekt voor de medemens, die an ders leeft en denkt, het komt heel in dringend naar voren en we hopen dat zeer velen in de gelegenheid zul len zijn op deze wijze kennis te ma ken met een ander deel van de we reld in vergelijking tot ons eigen bestaan. P.J. de Rooy - Janse, M.A. Gaf u zich al op voor de studie dag voor agrarische vrouwen op 17 maart a.s. in Schoondijke, on derwerp Streekplan Zeeland. Voor inlichtingen bellen naar mevrouw C. Timmerman- Aarnoutse, tel. 01192-1432. Vul met behulp van de gegeven woorden de puzzel in. Als u de hele puzel hebt opgelost, moet u de let ters, die voorkomen in de vakjes met de cijfers 1 tot en met 29 achter el kaar zetten. U leest dan een gezegde. aarde - age - aleer - d.i. - do - dolen - e.d. - edik - ei - en - enak - Eos - grasleeuwerik - groenvink - idee - i.e. - ka - koevinkje - kraagkolibrie - lev - mak - mi - m.s. - nader - nek - om - omega - pa - pro - rage - ram - re den - rol - segment - sen - tenor - ule- ma - vee - vledder - vlinder - wens - ze - zee. 19 onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Leven en werken van plattelands vrouwen in Nepal, Nederland en Burkina Faso. Dat zijn de titels die werden meegegeven aan de film en tentoonstelling. T/m 1 mei zijn ze te bezichtigen in het Museon te Den haag en daarna gaan beide het land door zodat ieder de gelegenheid heeft ze dichter bij huis te zien. Als het gaat om aandacht voor ont wikkelingssamenwerking, bestaat er binnen de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een lange tradi tie. Aldus Mevrouw S. van Dijk-de Koe in haar toespraak bij de officië le opening van de tentoonstelling en eerste presentatie van de film. Me vrouw Van Dijk, landelijk voorzitter van de Bond, mocht ook Z.K.H. Prins Claus welkom heten in zijn hoedanigheid van Inspekteur Gene raal Ontwikkelingssamenwerking. De openingstoespraak werd gehou den door drs. P. Bukman, minister van Ontwikkelingssamenwerking. Voor dat het zover was hadden de vertegenwoordigsters van de provin ciale afdelingen de gelegenheid om de tentoonstelling te zien. Diep wa ren we onder de indruk van hetgeen werd getoond. Mah en Sarada zijn twee heel fijne plattelandsvrouwen die werken binnen hun eigen kui tuurpatroon en beslist geen zielige indruk maakten. Wel zagen we dui delijk het verschil in levensomstan digheden van die vrouwen en 'onze' Hanneke. Maar ieder werkt op haar manier aan het verbeteren van de mogelijkheden die haar land bieden kan. De inleiding in de morgen door me vrouw Jeanne Bettenhaussen- Verbeij gaf veel inzicht in de ver schillende facetten die aan de orde kwamen. Het gaat in film en ten toonstelling in de eerste plaats om de brede betekenis van de kuituur. Over hoe vrouwen praten over hun eigen wonen, trouwen, zorgen, wer ken, geloven, dus: hoe ze leven. Mevrouw Bettenhaussen schetst de verschillen in kuituur. In ons land wordt grote waarde gehecht aan het gezin en de meeste Nederlanders le ven in gezinsverband. De man is daarin de kostwinner, maar in wer kelijkheid is dit beeld lang niet meer zo vanzelfsprekend. In Nepal, waar Sarada woont is de samenlevingsopbouw heel anders. Sarada is Hindu en kenmerkend voor de Hindusamenleving is het Kastenstelsel. Een kaste is een be roepsgroep waartoe je door geboor te behoort en binnen deze groepen is een rangorde. Sarada hoort tot de kaste van de kleermakers, daarbo ven staan de grondbezitters en daar boven de priesters, de brahmanen. Lagere kasten zijn de smeden (am bachtslieden) en leerlooiers. De al lerlaagste groep zijn de kastenlozen. Achter het kastenstelsel schuilt een diepe religieuze betekenis. Hindu's geloven in wedergeboorte na de dood. Je kunt worden herboren in een hogere of lagere kaste, afhanke lijk van de manier waarop je hebt geleefd. De kuituur waarbinnen je geboren bent bepaald voor een groot deel de wijze van denken, van leven, van doen en laten. Het is niet iets erfe lijks maar het wordt je aangeleerd. Het zien van andere kuituren maakt je bewust van eigen levensgewoon ten, van de normen en waarden die we hanteren. Wat we raar of vreemd vinden wordt in hoge mate bepaald door de kuituur waarbinnen we zijn opgegroeid. Bij Mah, die in Burkina woont, kun nen mannen (tenzij ze Christen zijn) met meerdere vrouwen trouwen. Haar huwelijk is door haar familie geregeld. Mah bewerkt het land en ziet haar man af en toe als hij bij haar komt. Ze zijn Islamiet. Mah viert alleen de Islamitische feesten en houdt zich aan de Ramadan, de vastenmaand. Van haar zes kinderen zijn er nog drie thuis. Het beeld van Hanneke is zoals we dat hier kennen. Een hardwerkende jonge boerin die de mogelijkheden die er zijn benut en net als Sarada en Mah probeert om vooruit te komen. Sarada en Mah zijn arm als je het al leen financieel beziet maar hun kui tuur is niet arm al heeft die volgens onze maatstaven goede en minder goede kanten. Er is bij hen gebrek aan alles en wij hebben eigenlijk van alles teveel. Zijn wij bezig met het nastreven van welvaart ten koste van alles. Welke maatstaven leggen we daarbij aan? Materiële verbetering alleen is niet voldoende als we helpen willen. We mogen mensen niet afhankelijk ma ken van verbetering in materiële zin. Als er sprake is van verbetering zal er ook een kulturele aanpassing moeten zijn. In ons land zouden we de mensen niet zo moeten overstel pen met ellende van elders zonder dat we er een toekomst perspektief hebben. Kulturele verschillen Sarada - Hanneke - Mah. Alle drie als vrouw geboren; dat is bepalend voor je verdere leven. Mah woont op het familie-erf. Hanneke woont op de ouderlijke boerderij. Sarada's huis grenst aan dat van haar schoon familie. In kultureel opzicht zijn er grote verschillen in huwelijk, part nerkeuze, gezinssamenstelling en de verzorging. Het vrouw zijn is in de ontwikkelingslanden bepalend voor je verdere leven. Er bestaan wel grote kulturele verschillen tussen de diverse landen en samenlevings vormen. Vrijdag 11 maart 1988 Waar de ui precies vandaan komt is een beetje vaag. Het ene ver haal vertelt ons dat de uien uit Perzië afkomstig zijn, en het an dere verhaal wil ons doen geloven dat ze in de grijze oudheid al wer den gekweekt, en in vele gerech ten gebruikt werden bij de Egyp- tenaren! Hoe het ook zij, de ui wordt al sinds heugenis door de mens genuttigd en is een niet meer weg te denken onderdeel gewor den bij de bereiding van talloze gerechten. Soms is het denkbaar verschillen de onderdelen van gerechten te vergeten of zelfs weg te laten, maar laat nooit de ui weg uit het recept daar de ui van essentiëel belang is door de bijzondere fijne aromatische smaak die het af geeft. Bovendien is de ui calorie arm en is ze rijk aan vitaminen en mineralen. En om de ui te com pleteren, worden er ook nog aller lei medische kwaliteiten aan toe geschreven bij het voorkomen of genezen van diverse ziektes! Vandaar een uienrecept wat mak kelijk is klaar te maken en boven dien heerlijk van smaak is. Voor 4 personen hebben wij dit nodig: 5 a 6 grote uien, 1 losgeklopt ei met een scheutje melk, 3 a 4 eetle pels bloem vermengd met Zi eet lepel paprikapoeder en een snufje versgemalen peper. Schil de uien en snij er mooie rin gen van 3 a 4 mm dik. Maak ze los en zout ze licht. Haal de rin gen goed uit elkaar en wentel ze door het losgeklopte ei. Haal ze vervolgens door de bloempaprika mix. Klop de overtollige bloem er af, leg de ringen in de frituur- mand en bak ze in goed heet fri tuurvet gedurende 2 a 3 min. bij een temperatuur van- 110 a 180 graden Celcius. Zijn ze mooi bruin en krokant haal ze dan uit het vet en laat ze goed uitlekken, eventueel op een stuk keukenrol. Intussen maken wij de mosterd(dip) saus op de volgende wijze: Meng 1 theelepel basilicum met 1/4 theel. knoflookpoeder, zout, versgemalen peper, 1 theel. worchestersaus en een Zi eetl. so ja saus (Ketjap Manis) goed door elkaar in de hierboven beschreven volgorde. Meng er vervolgens 2 eetl. Franse mosterd en 3 eetl. mayonaise en een Zi dl. maïsolie goed door en verdeel de saus over 4 kleine kommetjes of bakjes. Serveer de uienringen op een lin nenservet. Garneer het met groe ne sla en radijs en geef er de saus en gebakken aardappelen of frites bij. En drink er een goed glas bier bij. Smaakt ook heerlijk met grof bruin (rogge) brood. Verder zijn de gefrituurde uienringen uiter mate geschikt als begeleiding van gebakken vis of roodvlees. Dan tot slot nog enkele tips: Let er bij de inkoop van uien op dat ze stevig aanvoelen en dat ze goed droog zijn. Bedenk als u de uien gaat bakken in de koekepan, ze niet alleen bruin maar zeker ook gaar moeten zijn. Bakt men meer dan 1 ui smoor ze dan eerst gaar en bak ze dan pas mooi bruin. Zodat geur en smaak behouden blijft. Bakt men ze te snel en is uw boter te hoog gekleurd, dan is het resultaat harde droge zwarte en bovendien zeer bittere stukjes ui (scheermeseffect). Moeten de uien een bepaalde tijd bewaard wor den doe dat dan op een koele en luchtige plaats en controleer ze re gelmatig. Zet ook nooit rauw ge sneden uien onafgedekt in uw koelkast. Daar de overige artike len in uw koelkast de doordrin gende geur van de ui zeer snel aannemen zoals melk, kaas, ge bak enz. En tot slot: doe uw uien in een ruime bak koud water en maak ze daarin schoon. Het bespaart u veel verdriet (tranen). M.A. van der Vliet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19