"Verdere bundeling aan- en verkoop in Zuidwestelijk kleigebied gewenst" Bestuur Landbouwschap achter akkerbouwaktieplan Cebeco - Zuidwest wil efficiëntere struktuur ontvangst en afgifte goederen Voorzitter J van Iwaarden van Cebeco Zuidwest: Van 1 waarden: Nieuwe zeer vruchtbaar schapenras Cambridge in Nederland geïntroduceerd Drs. N. Wegter: 'Stabilisatoren minst slechte maatregel voor gezondmaking landbouw' Kringvoorzitter C. Bierens: "Het kleinere bedrijf heeft zeker toekomstmogelijkheden" 'Mag ik u vragen, hoe u reageert op een tarweprijs die beneden de 40,ligt?' Met deze, voor akker bouwers alarmerende vraag, begon voorzitter J. Van Iwaarden zijn ope ningsrede in de algemene vergade ring van Cebeco-Zuidwest, gehouden op 25 februari in de Con certzaal bij restaurant Mondragon in Zierikzee. Hij wees er op dat de tarweprijs, na de recent gehouden Brusselse top, binnen enkele jaren tot dat peil kan dalen als niet krachtig ingegrepen wordt. Een produktieniveau van gra nen van 160 miljoen ton is heel reëel, tenzij de vooruitgang, met andere woorden: de produktiviteitsstijging, kunstmatig wordt stopgezet. Dit druist evenwel in tegen alle economi sche wetten. Voor alternatieven gel den produktieplafonds. Braken lijkt verder slechts mogelijk voor marginale gronden en biedt daarom, naar te vrezen valt, geen structurele oplossing. "De gehele landbouwsector in de EG dient een sterke politieke druk uit te oefenen om de nadelen voor de agrarische sector zoveel mogelijk te beperken. Intussen wordt ook Cebeco-Zuidwest, als direct ver lengstuk van het boerenbedrijf, ge confronteerd met deze harde werkelijkheid". Dit noodzaakt tot kostenbeperking, o.a. door sanering van minder rendabele activiteiten. Onrendabele vestigingen of delen er van, zullen moeten worden gesloten en de niet direct produktieve arbeid zal tot een minimum moeten worden beperkt. Van Iwaarden wees er op dat de uit dit alles ook voortvloeiende aanpas singen in het aantal personeelsleden door de Brusselse maatregelen ver sneld zullen moeten plaatsvinden. Bij het nemen van maatregelen heeft de Brusselse top te weinig aandacht geschonken aan het effect ervan op handel en industrie, en in het bijzon der op de werkgelegenheid. Spreker deed een dringend beroep op de lan delijke overheid, om de lasten van dit veranderingsproces niet alleen op de schouders van de bedrijven te leggen. Overigens hoopt men gedwongen ontslagen te kunnen vermijden. Bundeling Eén alles overheersende conclusie dringt zich op: de overheid trekt zijn handen af van de landbouw. Het ge volg is, dat wij het van de markt zul len moeten hebben, aldus Van Iwaarden, die stelde dat daarbij nog meer bundeling van aanbod bij het verkopen en nog meer bundeling van de vraag bij het inkopen nodig is. In het zuidwestelijk kleigebied kan de aan- en verkoop, in de ruimste zin van het woordt, méér dan tot nu toe gebundeld worden. De afzet van be langrijke produkten als aardappelen en granen is nog te veel versnipperd, terwijl aan de afnermerskant sterke concentraties optreden. Het aantal bloemfabrikanten, mouterijen en mengvoederbedrijven wordt steeds kleiner. 'Een versnelde reactie op de ze ontwikkelingen is nodig en alle beleidsmakers in het zuidwesten die nen zich te richten op een gezamen lijke bundeling van krachten', aldus V. Iwaarden. Cebeco-Zuidwest ondersteunt het initiatief vanuit het Landbouwschap en het Produktschap, om de certifi- catenregeling voor tarwe dóór te la ten gaan. Het ministerie dient daarvoor blijvend financiële midde len vrij te maken. Plastics Waarom gaat er geen krachtige aanpak komen, zodat de door de landbouw geproduceerde 8 produkten, zoals granen, omgezet worden in energie of hoogwaardige plastics? Te hopen en te verwachten is dat grote re en financieel sterkere coöperaties de ze uitdaging oppakken en bereid zijn tot een multinationale aanpak". Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd de jaarreke ning over het boekjaar dat eindigde op 30 september 1987 goedgekeurd. In de plaats van de heer J.C. Kooij- man te St. Annaland werd als bestuurslid gekozen de heer J.A. van Nieuwenhuyzen te De Heen. De heef A.W. van Sprang te Willemstad, af tredend als commissaris, werd opge volgd door de heer P.B. Bierens te Dinteloord. De heer Ir. R.H. Reiling, directeur van het Veredelingsbedrijf van Cebeco-Handelsraad te Lelystad "Er liggen voor de kleinschalige be drijven op Walcheren nog uitdagin gen en kansen. Een eerste kans ligt in het toekomstig landinrichtingspro- jekt. Verder zullen we als de nood zaak daartoe aanwezig is niet moeten schromen om er naast het bedrijf wat bij te gaan doen als aanvulling op ons inkomen". Dat zei de voorzit ter van de kring Walcheren van de ZLM de heer G Bierens maandaga vond op de algemene vergadering van zijn kring in Serooskerke. De voorzitter noémde de rekreatie in de sfeer van part-time-farming voor Walcheren een sterke troef. Voorts moeten we er niet van uit gaan, merkte hij strijdvaardig op, dat het per defenitie alleen de grote bedrij ven zijn die de huidige krisissiUiatie in de landbouw zullen overleven. "Grote eenheden is prachtig als er winst wordt gemaakt, bij verlies gaat het ook in het groot. Misschien dat een kleiner bedrijf in de akkerbouw "Ik besef wel dat Brussel met de in stelling van de stabilisatoren de han den niet op elkaar krijgt. Maar u dient wel te beseffen dat als we die beslissing niet hadden genomen de prijsdalingen veel verder zouden zijn gegaan dan de 14% die mogelijk over enige jaren bij overschrijding van de toegestane graanproduktie gaat gelden. Er zou dan geen inter ventie meer zijn geweest met alle ge volgen van dien. Bij de afgelopen onderhandelingen stond het land bouwbeleid op het spel, beseft u dat wel". De voorlichter van de vice- voorzitter F. Andriessen van de Europese Commissie drs. Nico WEgter keek de zaal in "De Zand- put" te Serooskerke indringend aan, maandagavond op de vergadering van de Kring Walcheren van de ZLM. "De patient is behoorlijk ziek, vervolgde hij, ook na de Brus selse onderhandelingen". In zijn inleiding schetste de heer Wegter in het kort de ontwikkeling van de landbouw in de EG en het landbouwbeleid dat door de jaren heen door Brussel is gevoerd. Struk- tureel marktonevenwichtigheid dwingt de Europese Commissie thans tot een ingrijpende hervor ming. Een meer marktgericht beleid met een voorzichtige prijspolitiek was onontkoombaar. Volgens Wegter is dat laatste in ieder geval tot nu toe redelijk gelukt". Kijkt u maar eens naar Amerika, daar zijn prijsdalin gen van tientallen procenten heel ge woon...". Voor een oplossing van het sprak over nieuwe ontwikkelingen in de plantenveredeling en de daaruit voortvloeiende mogelijkheden mo gelijkheden en beperkingen. Jubileum De vergadering werd afgerond met een druk bezochte receptie, ter gele genheid van het 25-jarig jubileum van de heer J. van Iwaarden als coö peratiebestuurder. De receptie werd ingeleid door toespraken van de he ren J.M. Geluk, vice-voorzitter van Cebeco-Zuidwest, en Ir. D. Luteyn, voorzitter van Cebeco-Handelsraad. De heer Van Iwaarden, die naast zijn voorzitterschap van Cebeco- Zuidwest nog diverse andere bestuursfuncties in de coöperatieve sector vervult, ontving bij die gele genheid de gouden Cebeco-speld. nog wel eens grotere kansen heeft in de toekomst om op meer arbeidsin tensieve gewassen over te schakelen dan het grote bedrijf was zo gewend is om bulkprodukten te produceren. "De heer Bierens ziet op Walcheren voor zowel de akkerbouw als de vee houderij een goede toekomst. Wel zal het aantal boeren minder wor den. Hij vergeleek de aanstaande sa nering met die in de middenstand. De ene kruidenier is gestopt, de an der heeft nu een bloeiende super markt". Ook hier, zo zei hij, zijn vakmanschap, ondernemerschap en inventiviteit passende trefwoorden. Volgens Bierens staat het vast dat de akkerbouw niet de oplossing is voor het mestoverschot. Hiervoor zal op korte termijn een technische oplos sing moeten worden gevonden an ders voorziet hij dat de veestapel in Nederland nog verder zal worden te ruggebracht met alle economische en sociale gevolgen van dien. overschottenprobleem acht Wegter internationale overeenstemming in Gatt verband over mondiale produk- tie, importen en exporten van cruci aal belang: 'We hebben om onze positie bij die onderhandelingen sterker te maken zelf bij melk en gra nen nu orde op zaken gesteld'. Granen nemen in het hele landbouw beleid een sleutelpositie in, zo zie de heer Wegter. Als de situatie m.b.t. de graanvoorraden en produkties niet gezond wordt dan blijft de hele si tuatie uit zijn evenwicht. Het instel len van quota bij granen zou een enorm verdringingseffekt hebben ge had, met veel dirigisme en sterke re nationalisatie. Dat zou bij granen maar ook bij rundvlees zeker voor Nederland catastrofaal zijn geweest. Restriktieve prijspolitiek heeft het overschot bij granen niet vermin derd, de kosten namen toe terwijl de boer er weinig van profiteerde". We hebben daarom voor de stabilisato ren gekozen want daarmee beheers je de groei van de uitgaven zonder dat de inkomens direkt onevenredig on der druk komen. Een aanvullende set-aside regeling dient voor het ver krijgen van een beter markteven wicht. Wegter zei weinig illusies te hebben over een grote deelname aan deze regeling". Als we tegen 1991 1 miljoen ha uit produktie hebben is dat een eerste aanzet. Alle beetjes helpen". De voorlichter van de heer Andriesen besloot zijn toespraak met op te merken dat de Nederland se landbouw er vergeleken met de meeste landen goed voor staat. Cebeco-Zuidwest wil uit oogpunt van kostenbesparing in de haar werkgebied de lijnen van de boe ren/leden naar de diverse ontvangst en afgiftepunten herstruktureren. Dit betekent voor Schouwen-Duive- land dat de "stations" in Dreischor, Kerkwerve en Scharendijke komen te vervallen. Voor de vestiging Burg/Sluis wordt een koper gezocht terwijl de afgifte van gezakte meststoffen in Poortvliet tot het ver leden gaat behoren. Er komt nu één vestiging voor Mid- Aardappelen Voor de pootgoedsector ziet het ac tieplan als een van de voornaamste punten het terugdringen van bodem- ziekten. Voor de consumptie- en industrie aardappelen constateert het actie plan een grote verschuiving in de richting van de industriële verwer king. In toenemende mate zal hier mee bij de veredeling, de teelt en de bewaring rekening moeten worden gehouden. Omdat de grootwinkelbe drijven een steeds belangrijker plaats innemen bij de afzet moet de groot handel daar op inspelen. Om de afzet van tafelaardappelen te bevorderen is het nodig dat er een marktonderzoek komt op basis waarvan kwaliteit en afzet verbeterd kunnen worden. Een gescheiden opslag van aardappelen van verschil lende kwaliteiten bij de groothandel is hiervoor nodig. Verschillende kwa liteitsklassen eh een duidelijke ver pakking moeten voorkomen dat de consumptieaardappel het karakter van een bulkprodukt krijgt. Kwaliteit Ook op het gebied van bewaren, af zet en promotie moet het nodige ge beuren. Goede contacten tussen Op 25 februari 1988 heeft de firma e.a. Van den Boezem te Meteren het eerste koppel Cambridge schapen in Nederland geïmporteerd. Het Cam- bridgeschaap -ontwikkeld aan de Universiteit van Cambridge- blinkt uit in vruchtbaarheid en groeisnel- heid, twee redenen om dit ras naar Nederland te halen. Cambridge-ooien geven gemiddeld drie lammeren die -mede dankzij de rijke melkgift van de ooien- makke lijk opgroeien. De Cambridge- lammeren leveren goede, magere kar kassen op een leeftijd van 14 tot 20 weken. Ook is de Cambridge goed te gebruiken als kruisling schaap. Dit kruisling-schaap geeft een halflam per ooi meer dan elke andere kruis ling. Dit schaap voldoet dus aan alle eisen die de moderne schapenhouder stelt. Info: 03456-706. den Schouwen-Duiveland, nl. te Zie rikzee, één in West Schouwen-Duive land en één in Oost Schouwen- Duiveland. Hier is de vesti gingsplaats Sirjansland. Voor West wordt er nog gezocht naar een goede lokatie. Het beleid van Cebeco- Zuidwest is om in het gehele werkge bied binnen telkens een straal van ca. 10 km een ontvangst- en afgifteloka- tie met een weegbrug te kreëeren. Deze operatie zal ca. 2 jaar in beslag nemen. Op deze wijze wil men de aan- en afvoer van de diverse pro dukten efficiënter laten verlopen. telersgroepen en vertrouwenscom missies moeten verder worden uit gebouwd. Bedrijfshygiëne De verbetering van de kwaliteit voor veel produkten zal moeten beginnen bij het werken met een ruim bouw plan, zo staat in het akkerbouwactie plan. Het is daarom van belang dat de graanteelt voor Nederland behou den blijft. Een goede bedrijfshygiëne moet worden ondersteund. Projecten die erop gericht zijn dit doel te berei ken zouden door overheidsbijdragen gestimuleerd moeten worden, (in richting spoelplaatsen en aanleg erf- verharding). Via een eenvoudige computerpro gramma zal het in de toekomst nodig moeten worden gemaakt om de indi viduele teler inzicht te geven in de in vloed van de verschillende teelten op de bodemgezondheid. De Landbouw Universiteit te Wageningen moet nieuwe verwerkingsmogelijkheden voor hennep onderzoeken. Een onderzoeksprogramma voor het ontwikkelen van alternatieve midde len en methoden bij de gewasbe scherming zal naast een aantal andere zaken (geïntegreerde bedrijfs systemen) van de grond moeten komen. Minister Braks heeft woensdagmid dag morele en financiële steun toege zegd voor het akkerbouwactieplan van het Landbouwschap. Afgespro ken is op korte termijn en op basis van prioriteiten verder te praten over de kwantitatieve en financiële invul ling van het plan. Bewoners Schouwen- Duiveland bestuderen invloed "Neeltje-Jans' op leefom geving Op 8 maart a.s. om 19.30 uur wordt in het Tonnenmagazijn te Brouwers haven door de PJZ, de Ned. Bond van PI. vrouwen en de ZLM (afdelin gen Schouwen-Duiveland) een ge meenschappelijke voorlichtingsavond georganiseerd over 'de inrichting van 'Neeltje-Jans' en de invloed daarvan op Schouwen- Duiveland. Een vijftal inleiders zal ieder een kwartier lang zijn visie hierop geven, waarna er middels een forum de mogelijkheid is met de in leiders van gedachten te wisselen. Vrijdag 4 maart 1988 Het voltallige bestuur van het Landbouwschap heeft zich woensdag tijdens de openbare bestuursvergadering unaniem opgesteld achter het akkerbouwactieplan. Het plan bevat een aantal voorstellen die de akkerbouwsector op korte termijn weer perspectief moet bieden. Landbouwschapsvoorzitter Varekamp benadrukte in zijn openings woord nog eens dat de akkerbouwsector behoefte heeft aan nieuwe teelten en nieuwe afzetmogelijkheden vooral buiten de voedingssfeer. De voorzitter van het Landbouwschap keerde zich tegen een verlaging van de akkerbouwprijzen, "daar is absoluut geen ruimte voor", aldus Varekamp. De voorzitter van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouw schap, de heer Leeuwma, liet weten dat voor vele akkerbouwproduk- ten er de afgelopen jaren een prijsdaling van 25 procent heeft plaatsgevonden. Hij was dan ook van mening dat het van wezenlijk belang is dat er een eind komt aan de prijsverlagingen voor de akker- bouwprodukten. Als dat niet gebeurt wordt de uitvoering van het ak kerbouwactieplan daardoor gedwarsboomd, aldus Leeuwma.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 8