Richtlijn stikstofbemesting melkveebedrijven blijft overeind Manna, een nieuw vezelvlasras van Cebeco-Handelsraad Boer en tuinder op weg naar managementsystemen Nieuw verplaatsingsbesluit voor advies gestuurd Part-time boeren via arbeidsproef legt grote druk op gezin korte wenken akkerbouw Kijk pootgoed na op afwijkingen.... praktijk Zorgelijke akkerbouwsituatie doet ledental bedrijfsverzorging dalen Uit recent onderzoek van het Neder lands Meststoffen Instituut in sa menwerking met het instituut voor Bodemvruchtbaarheid blijkt dat de richtlijn van 400 kg N per ha per jaar, afkomstig uit dierlijke mest en kunstmest voor intensieve melkvee bedrijven gehandhaafd kan blijven, als optimale stikstofbemesting. Er wordt wel verondersteld dat gras land met duidelijk minder stikstof toe kan, terwijl de opbrengst gelijk blijft. Dit vanwege de ekstra stikstof die tijdens beweiding via mest en uri ne beschikbaar komt. Uit het onder zoek komt echter naar voren dat dit niet opgaat. Bij eenderde minder stikstof is met steeds maaien de jaar- De veredelaars van Cebeco- Handelsraad zijn er na enkele jaren van intensieve selektie in geslaagd een blauwbloeiend vlasras te ontwik kelen, dat tevens over een zeer goede fusariumresistentie beschikt. Dit nieuwe ras, Marina, geeft een hoge lintopbrengst van uitstekende kwali teit en een zeer goede zaadop brengst. Marifla is binnen drie maanden in zowel de Nederlandse, de Franse als de Belgische Rassenlijst opgenomen. Met Regina en Belinka heeft Cebeco-Handelsraad al enkele jaren twee uitstekende vlasrassen in de markt. Het blauwbloeiende ras Ma rina geeft aan dit assortiment een zeer belangrijke verbreding. Weldra komt het pootgoed weer op de bedrijven aan. Kontroleer op Fu- sarium, Phytophthora en Rhizocto- nia. Tel het aantal knollen per 50 kg en relateer dit aan de pootafstand in de rij, zodat U weet hoeveel poot goed U werkelijk nodig heeft. Plaats het pootgoed op een luchtige plek, zodat de ogen GELIJKMATIG "los" kunnen komen. Dek bij regen tijdig af. Voor de onkruidbestrijding in bieten is een skala aan middelen en kombi- naties beschikbaar. Komt er kamille voor, dan mag een BASIS opbrengst aan drogestof tien pro cent lager, bij tweederde stikstof minder is het verlies dertig procent. De invloed van beweiding is drie achtereenvolgende seizoenen onder zocht op percelen kleigrasland. Ver schillende gebruikssystemen zijn vergeleken, variërend van alleen maaien tot een keer maaien plus drie keer beweiden. Bij alleen maaien en een jaarlijkse kunstmestgift van 420 kg N per ha neemt de grasopbrengst toe tot on geveer vijftien ton drogestof. Dit is een verdubbeling vergeleken met de niet bemeste percelen. Hierbij vindt nauwelijks ophoping plaats van mi nerale stikstof in de grond. De Marina geeft een mooi, 'egaal gewas. Het middenlange stro is stevig en goed veerkrachtig. Het ras is weinig gevoelig voor droogte en slechte bo- demstruktuur. Naast de al eerder ge noemde resistentie tegen fusarium beschikt Marina over een volledige roestresistentie en een middelmatige resistentie tegen vlasbrand. Evenals bij de andere vlasrassen van Cebeco- Handelsraad is de zaadopbrengst van Marina uitstekend. Het ras is beproefd onder de Cebeco-handelsraad-aanduiding Ce- beco 8302. Cebeco-Handelsraad zal de zaai- zaadvoorraad van Marina snel op bouwen, zodat het ras zeer binnen kort beschikbaar komt. BESPUITING met Pyramin ofGol- tix niet ontbreken. Na opkomst is kamille nauwelijks te bestrijden. Vóór opkomst gaat dit zelfs met een halve dosering. ZANDGROND, welke laat wordt geploegd, geeft gemakkelijk een fijn en te los zaaibed. Bij schraal voorjaars- weer is dit beslist funest. Het gebruik van een vorenpakker aan de ploeg geeft een goede aanslui ting van de bouwvoor en een mooie verkruimelde toplaag zonder sporen! Maak voor suikerbieten het zaaibed ondiep klaar, 2 a 3 cm is reeds vol doende. Door op een bezakte onder grond te zaaien krijgt het zaad vol- stikstof wordt dus door het gras goed benut. Na een keer maaien en drie keer be weiden, waarbij in totaal 320 kg N was gegeven, trad wel ophoping van minerale stikstof in de grond op. Desondanks reageerde de grasgroei in de nazomer nog duidelijk op ekstra stikstof. Aanvulling tot 420 kg N - ongeveer het nivo van de richtlijn - leidde in de natte jaren 1985 en 1987 tot een verdubbeling van de opbrengst in de vijfde en zes de snede (van 1,9 tot 3,7 ton dro gestof per ha). Maar ook in het dro gere jaar 1986 steeg de produktie nog met 750 kg drogestof per ha. Ophoping van stikstof bij beweiden is vooral het gevolg van de ongelijk matige verdeling in mest- en urine- plekken. Maar deze stikstof voorziet nauwelijks in de stikstofbehoefte van het gras. Op de hoofdbestuursvergadering van de ZLM maandag 29 februari j.l. te Goes heeft de voorzitter van de akkerbouwcommissie de heer J.C. Geluk de telers van consumptie-aardappelen enige tips gegeven. "Nu de tijd weer is aangebroken dat op veel bedrijven de pootaardappelen weer worden afgeleverd is het van het grootste belang dat u de partij goed na kijkt op rot en andere eventuele afwijkingen. Ook is het zeer zin vol om te tellen hoeveel aardappe len er in een zakje zitten, zodat u voor u zelf een rekening kan ma ken hoever u komt met de aange kochte hoeveelheid. Eis ook zoveel mogelijk een partij no. en laat u niet opzadelen met verschil lende partij no's waardoor uw be wijskracht in een later stadium weeral moeilijker wordt". De heer Geluk adviseerde dringend om al leen contracten op zakelijke basis af te sluiten en geen overhaaste besluiten te nemen. Minister Braks heeft deze week een nieuw verplaatsingsbesluit voor ad vies naar de betrokken instanties gestuurd. Het nieuwe verplaatsings besluit opent de mogelijkheid om mestproduktie boven de 125 kg fos faat per hektare per jaar te verplaat sen van het ene bedrijf naar het an dere. Daarnaast maakt het de geo grafische verplaatsing van mestpro duktie binnen een bedrijf mogelijk. Een wezenlijk bestanddeel van het besluit is, dat de verplaatste hoeveel- Rassenberichten RIVR0 Recent is weer een aantal rassenbe- richten verschenen bij het R1VRO, te weten over suikerbieten, snijmais, grove peen en vezelvlas (nrs. 766 t/m 769). In de rassenberichten over sui kerbieten en snijmais staan o.m. korte beschrijvingen van de nieuwe rassen die twee jaren in onderzoek zijn geweest. In het rassenbericht over vlas zijn de resultaten vermeld van de interprovinciale proefvelden in de jaren 1982/1987 en een korte beschrijving van het in onderzoek zijnde ras Laura. In het rassenbe richt over peen staan zeer uitgebreid diverse onderzoeksresultaten be schreven. De zojuist verschenen be richten zijn verkrijgbaar bij het RI- VRO in Wageningen, tel. 08370-79111. doende vocht aangereikt voor een snelle kieming. De meeste fouten ko men nog steeds door TE DIEP zaai en voor. Eventuele slemp is bij on diepe zaai minder nadelig dan bij diepere zaai. Vorige week was er plotseling volop aktiviteit in de WEST ZEEUWS- VLAAMSE polders. Het drogend weer was voor velen aanleiding met de voorjaarswerkzaamheden te be ginnen. De percelen tarwe lieten zich goed berijden, want alles is flink vastgeregend. Dat belooft voor het zaaibed niet veel goeds. Hier en daar is er al een perceel gerst gezaaid en ook gras is er aan de grond toevertrouwd. Het schijnt nog redelijk meegevallen te zijn ook. Als jë dan vrijdag zo'n hagel/sneeuwbui om je oren krijgt vraag je je wel weer af waar het zaad beter zit: in de grond of in de zak. Maar deze week is het maart en dan willen we serieus beginnen met hét veldwerk anders komen de opbrengsten of de kwali teit al van het begin af in gevaar. Met name van brouwgerst en vlas neemt de kwaliteit af als er laat ge zaaid kan worden. En we moeten kwaliteit leveren wordt ons steeds voorgehouden. Met name in de uien- teelt hebben slechte partijen onze eksport een zware slag toegebracht. Er zijn nu plannen om met zeer strenge eisen en fikse kosten nog te redden wat te redden valt anders is de teelt verloren voor ons land. Deze week viel er voor de bietente lers een meevallertje in de bus, al thans voor diegenen die C-bieten hebben geleverd. Op korte termijn is het een voordeeltje en als de rekening-courant er niet al te floris sant bij staat is elke aanvulling wel kom. Alleen volgend jaar hangen ze weer al boven de markt. Met een prijsdrukkend effekt natuurlijk. Al le goede bedoelingen ten spijt betaalt de boer het gelag uiteindelijk. Zoals voorspeld zijn de resultaten van de Top in Brussel niet meegevallen voor onze landbouw. En deskundigen twijfelen aan de effekten en de kon- troleerbaarheid van de maatregelen. Daar gaan we weer met de papier winkel. Verloopt een regeling wel naar wens, dan is men niet te be- heid mest niet geheel mag worden benut. Hieraan liggen twee motieven ten grondslag. Het eerste is, dat er bij veel bedrijven een niet benutte, latente produktieruimte bestaat. Na verplaatsing bestaat er een gerede kans, dat deze ruimte alsnog wordt benut, wat kan leiden tot verhoging van de landelijke mestproduktie. Daarnaast bestaat bij kleinere en middelgrote bedrijven de behoefte om door uitbreiding hun ekonomi- sche positie te versterken. Dit maakt het mogelijk uit milieu-oogpunt noodzakelijke investeringen te reali seren. Minister Braks wil voorko men, dat grotere bedrijven met na me van de mogelijkheden van het verplaatsingsbesluit kunnen pro fiteren. Op 22 februari j.l. hield de Vereniging "De Bedrijfsverzorgingsdienst voor de Bevelanden" haar algemene verga dering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer CH.I. v.d. Maas mede dat een niet onaanzienlijk aantal leden besloot het lidmaatschap te beëindigen. In een aantal gevallen was de reden dat zonen na een school opleiding volledig in het bedrijf kwa men, maar zeker is wel dat de bepaald niet zo rooskleurige situatie in de ak kerbouw oorzaak is van de daling van het ledental. Gelukkig hebben zich inmiddels weer een aantal leden aan gemeld waardoor de terugloop toch beperkt is gebleven. De voorzitter deelde verder mede, dat 2 part-time bedrijfsverzorgers de Dienst verlaten i.v.m. uitbreidende werkzaamheden op het ouderlijk be drijf of gedeeltelijk zelfstandig on- nauwd enkele landen met een smoes te bevoordelen zoals met de melk onlangs! De Duitse eerste minister heeft zijn boeren al beloofd de ge volgen volledig te kompenseren. Wij hebben van Lubbers nog niks ge hoord en van Braks evenmin. Braks wil overigens wel de verkavelingen aanpassen volgens de wensen van Natuurmonumenten, of dat in het voordeel van de landbouw zal zijn betwijfelen we. Zo langzamerhand komt de spuit- machine ook weer van stal de on kruiden in de granen zullen weer bestreden moeten worden. Het kan gelukkig nog met de goedkope mid delen (komt goed uit met een krappe portemonnee). Maar ook hier dreigt nog eens een forse aanslag op het in komen, want de (terechte) zorg voor het milieu wordt ook weer op de boer afgewenteld. Het zou aardig zijn als bij wijze van tegenprestatie, voor de konsument, duurdere etha nol uit ons graan door de benzine ging. Het milieu zou daar ook van opknappen. Deze week was ook de eerste voor lichtingsbijeenkomst van het verka- velingsblok Breskens-Zuidzande. Het was een goede informatieve avond, jammer dat verschillende mensen de aankondiging over het hoofd hebben gezien. Eveneens deze week is op de meeste plaatsen ook de enquête over de arbeidspool be zorgd, een gezamelijk initiatief van de gemeenten en de organisaties. Er schijnt van werkgeverskant veel be langstelling te zijn voor tijdelijk in zetbare krachten. Wellicht voor een aantal mensen de mogelijkheid een daggeld buiten de deur te verdienen. Dat part-time boeren kan voor een aantal een oplossing zijn in de strijd om boer te blijven. Het legt echter wel een grote druk op het gezin en langzamerhand komt dan het bedrijf op het bord van de vrouw terecht. Een hoge prijs voor 'de vrijheid' en dat terwijl anderen de ene trimfiets na de andere verslijten! Een en ander is als volgt uitgewerkt: - Bij verplaatsing van mestproduk tie binnen een bedrijf geldt een kor- tingsfaktor van 15%. - Bij verplaatsing naar een ander be drijf geldt een kortingspercentage, dat oploopt van 15% tot 35% van de verplaatste hoeveelheid, al naar ge lang de omvang van het bedrijf waarheen wordt verplaatst. Hoe groter het bedrijf, hoe hoger het kortingspercentage. Ten behoeve van de kontrole is ver plaatsing slechts mogelijk met ken nisgeving aan het bureau heffingen in Assen. dernemerschap, maar inmiddels is een ex-combiwerker als full-time kracht aangetrokken voor de fruit teeltsector. Een belangrijk punt noemde de heer V.d. Maas dat na herhaaldelijk ver zoek bij de Bond van Boeren- en Tuindershulpverenigingen in Zeeland een aansprakelijkheidsverzekering is afgesloten voor de bedrijfsverzorgers. De Bond is dan verzekeringnemer als overkoepelend orgaan voor alle Vere nigingen. Tenslotte zei de voorzitter dat inmiddels de B.TW.-plicht is opge legd. De leden zullen er weinig of niets van merken, aangezien de eerste 250 uur van verplichte- of aange vraagde dagen vrij is van de 20% B.TW. wat bij IVi uur werk per dag neerkomt op ±33 dagen. Bovendien is bedrijfshulp bij ongeval of ziekte helemaal vrijgesteld van B.TW. Op dinsdag 23 februari heeft minister Braks de publikatie "Boer en tuinder op weg naar managementsystemen in ontvangst genomen. Het eerste exemplaar daarvan werd hem overhandigd door de heer J.F. van Haeften, direkteur-generaal van IBM Nederland (links op de foto). De publikatie geeft een overzicht van de stand van zaken van de automatisering in de land- en tuinbouw. De aktiviteiten en de plaats van takorganisaties worden belicht, maar ook de ontwikkelin gen op de primaire bedrijven en in de toeleverende en verwerkende in dustrie. De publikatie is verkrijgbaar bij: IBM-groep voor de agrarische sek- tor, Oude Stadsgracht 1, Dela-gebouw, 5611 DD Eindhoven, tel: 040-603111. Vrijdag 4 maart 1988 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7