uit del praktijk De boer van de toekomst werkt 's nachts... Kompenseer WIR via direkte fiskale tegemoetkoming Basisvoorziening zoet water voor 15 gulden per ha biedt perspektieven Jubileum Landbouw mag bij kompensatie WIR niet aan kortste eind trekken Winterseizoen heeft ondanks uitblijven vorst lang genoeg geduurd Naast de uitermate slechte prijsont wikkeling in de akkerbouw staat het al of niet kiezen voor een zoetwater voorziening op THOLEN en ST. PHILIPSLAND thans in het mid delpunt van de belangstelling. Op dit moment is dit onderwerp op twee afdelingsvergaderingen aan de orde geweest en we hebben begrepen dat alle afdelingen op Tholen en St. Philipsland daar nu op korte termijn over zullen vergaderen en dat is ook een goede zaak. Het betreft nu een basisvoorziening, waarop als men dat wenst per polder of per gebied een verdichtingsnet voor watervoor ziening kan aansluiten, zonder dat daarbij aan de hoofdwateraanvoer ekstra voorzieningen getroffen be hoeven te worden. Dit zou dan kun nen gebeuren in ruilverkavelingsver- band, waarbij dan ook de ekstra kosten van zo'n uitgebreidere zoet watervoorziening gelegd kunnen worden bijd ie ondernemers die daar ekstra profijt van kunnen hebben. Blijft over het gegeven dat de ge schetste basisvoorziening niet voor alle grondgebruikers op Tholen en St. Philipsland dezelfde direkte ge bruiksmogelijkheden oplevert. Dit is echter het probleem bij elke algeme ne nutsvoorziening. De aansluitings- kosten voor elektriciteit en waterlei- Er is een beetje stikstof gestrooid op de tarwe, er zijn plantuien in de grond gegaan en een enkel perceel gerst gezaaid op NOORD- BEVELAND. Dat is.alles. Vorst van enige betekenis hoeven we niet meer te verwachten, dus kunnen we terug kijken op een winter, afgezien van wat nachtvorst in december, zonder enig vriesweer. Het vergaderseizoen op ZUID- BEVELAND nadert zijn einde. De laatste vergaderingen in de aanloop op het nieuwe teeltseizoen zijn prak tisch achter de rug. Het wordt dan ook tijd dat er buiten weer wat gaat gebeuren in het Zuid-Bevelandse. En de kennis wat we deze winter weer hebben opgedaan, kunnen we mis schien op het bedrijf in de praktijk gaan toepassen. Er is natuurlijk al het één en ander gebeurd in onze streek. In de fruit teelt bijvoorbeeld gaat het werk 's winters gewoon door. Het snoeien is alleen onder mindere omstandighe den gebeurd dan voorgaande jaren. Zeg nu zelf, je kunt beter snoeien als het vriest dan dat het regent. Wat dat betreft hebben ze het niet erg ge troffen dit jaar. Ook op de akkerbouwbedrijven is soms al wat gedaan. Een paar weken terug is op een groot aantal percelen graszaad de stikstof reeds gestrooid. Ook zien we op een toenemend aan tal percelen de vlaggetjes weer ver schijnen ten teken dat als het mo ment zich voordoet, een flinke nachtvorst bijvoorbeeld, de kunst ding zijn voor vele aangeslotenen verschillend geweest, zo ook voor de aansluiting op aardgas, en hier komt nog bij dat er nog steeds een flink aantal agrarische bedrijven niet over een gasaansluiting kan beschikken. Een moeilijk punt bij de verwezenlij king van de zoet watervoorziening is voor vooral de akkerbouw het gege ven dat de situatie in deze sektor thans zo bedroevend slecht is. iedere akkerbouwer moet wel degelijk op de kleintjes letten en een ieder zal toch voor zichzelf uit moeten maken of een jaarlijkse investering van ƒ15 per ha voor zijn bedrijf uit kan. Daarom ook zal er een goede voor- lichtingskampagne gestart moeten worden om de plussen en de minnen van zoet water in de sloot goed op de rij te zetten. Wij zullen daarbij naar de toekomst moeten kijken. Hoe zal ons bouw plan veranderen, welke kwaliteits- aspekten zullen dan een rol gaan spelen, welke eisen zullen onze ge wassen stellen aan hun toekomstige vochtvoorziening. Wellicht zal vooral het waterbeheer- singseffekt heel erg belangrijk wor den, maar dan moet er wel water in gelaten kunnen worden, en dan moet het Zoommeer wel kwalitatief Het is al lang geleden dat we in het voorjaar niet wat vorst hadden wat de struktuur verbeterde en waar we kunstmest over konden strooien. Er is de laatste jaren nog al wat veran derd aan de grondbewerking in het voorjaar. De aangedreven eg is uit de gratie en de triltandkultivator is teruggekomen in de vorm van alle mogelijke zaai- en pootbedkombina- mest voor de andere gewassen gestrooid kan worden. In deze slechte tijden is er gelukkig toch ook nog wat te vieren, het veer tig jarig jubileum van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting voor Oost-Zuid-Beveland. Naast de nor male agendapunten van de jaarver gadering zijn de leden 's middags (19 februari jl.) op bezoek geweest bij het vlasbedrijf van Van der Bilt in Sluiskil. Dat is een goede ekskursie gebleken en degenen die mee zijn ge weest zullen dat ook beamen. Het zou misschien zinvol zijn om op het voorstel van de heer Van der Bilt in te gaan en hem voor het volgende winterseizoen uit te nodige, om zo doende iets meer aan de weet zien te komen over de huidige teelt van vlas en het financiële plaatje wat daar aan vastzit. Er is namelijk toch het één en ander veranderd en voor een aantal bedrijven is het misschien een welkome aanvulling van het bouw plan. Aan het veertig jarig jubileum zal in de loop van dit jaar nog de no dige aandacht besteed worden. Triest is het echter te moeten konsta teren dat er ten aanzien van de ver- gelingsziekte, die het afgelopen jaar in met name Oost-Zuid-Beveland ge- konstateerd is, nog geen bevredigen de oplossing tussen de verschillende partijen overeen is gekomen. In het LAND VAN AXEL klettert op het moment van schrijven voor dit epistel de hagel en regen weer te gen de ruiten. Jammer want het was toch een heel stuk opgedroogd op het land. Veel boeren zijn doende geweest om vlaggetjes op het ge ploegde land te zetten om zodra het kan de kunstmest weer te strooien. Anderen hebben inmiddels al wat gestrooid op graszaad en op wat drogere percelen. Ook heeft een en keling al zomergerst gezaaid. Wanneer u dit leest is het vergader seizoen weer zowat voorbij, deze week was er nog de vergadering van Suiker Unie. Verleden week hadden wij als kring onze jaarlijkse leden vergadering, en het moet gezegd, minder goed bezocht dan vorig jaar. Jammer, want wie deze spreker niet heeft gehoord, heeft eigenlijk toch heel wat gemist. Wat een spreker is die man. Maar misschien wordt men zo op het eind van het seizoen wat vergadermoe. Of wordt men door de pessimistische vooruitzichten en de negatieve tendenzen totaal ont moedigd? Wat ook het geval moge zijn, ook deze prof.dr.ir. Van Arkel bracht op goed water bevatten, allemaal zaken die we goed moeten overwegen bij onze keuzebepaling. Dat zal alle maal best moeilijk zijn, maar voor ƒ15 per ha zoet water laten schieten lijkt ons op het eerste gezicht ook niet verstandig! Er komt waarschijnlijk een proefge bied op Tholen om te bezien welke invloed zoet water heeft in een zout gebied als het onze. Dat lijkt ons een heel goede zaak, we kunnen dan in onze naaste omgeving bestuderen wat het effekt daarvan is en hoe we onze kosten daarom terug kunnen verdienen of eventueel niet terug kunnen verdienen en dan moeten we dat ook eerlijk bekennen. ties. Dat werkte goed in doorvroren grond. Dit voorjaar zal blijken hoe het gaat met een mindere struktuur. Wat ons betreft mag het nog even duren, een laat voorjaar betekent een vlotte opkomst en groei en om een hoge produktie zitten we niet verlegen. Al zal het wel een verade ming zijn om op het land bezig te zijn na alle onheil die tijdens vele vergaderingen en in krantenartikelen over ons is uitgestort. Ondertussen blijven we wel met onze problemen zitten: volle koelcellen, met een moeilijk verkoopbaar produkt, slechte, vooruitzichten voor de pro- dukten van het volgend jaar en straks komen de rekeningen weer van pootgoed, zaaizaad en kunst mest. Gelukkig zijn deze zaken ook in prijs gedaald. De prijs voor de ge leverde bieten is bekend geworden, die van de C-bieten viel niet tegen. Zou dit soms ten koste gaan van de A en B prijs of is dit een stoute ge dachte. Midden in de misère van slechte prij zen voor onze produkten, bezuini gingen overal en vlak na het voor ons onvoordelige akkoord van de Brusselse top, treft ons weer een nieuwe slag: de afschaffing van de WIR basispremie. Vrijdag beweerde Lubbers nog dat de WIR niet in ge vaar was. Zaterdag werd hij opgege ven. Is dat liegen?!? De vrijkomende 4 miljard zal voor het bedrijfsleven gereserveerd blijven. Voor verlaging van werkgevers premies en vennoot schapsbelasting. Welnu de doorsnee landbouwer heeft geen personeel en betaalt geen vennootschapsbe lasting. Weer zitten we in de hoek waar de klappen vallen. Aan dé organisaties de taak, er ons aandeel uit te slepen. Te denken valt aan vergroting van kleinschalig heidspremie, zelfstandigenaftrek en landbouwforfait. Het wordt tijd dat we onze tanden eens laten zien. 'ludieke' wijze een verhaal waar je als akkerbouwer eigenlijk toch wel de koude rillingen van over je lijf moeten lopen. Overigens erkende hij ook zelf dat het moeilijk is voorspel lingen te doen, zeker als het de toe komst betreft. De besluiten van de Europese top zijn nu wel geanalyseerd en beloven niet veel goeds voor de Nederlandse akkerbouw. Een Brussels besluit, doch eigenlijk ging dat minister Braks nog niet ver genoeg. Inmiddels is bekend geworden dat met vrijwel onmiddellijke ingang de WIR-premie zal worden afgeschaft. Een bijzonder nadelige zaak voor het midden- en kleinbedrijf en dus Ook SCHOUWEN-DUIVELAND blijft gebukt gaan onder de slechte weersomstandigheden. Vorige week werd nog kunstmest gestrooid, gerst gezaaid en plantuien gezet. Het slechte weer in het weekend bracht hier verandering in en er zal weer veel geduld opgebracht moeten worden. Gelukkig is de vergadertijd voor het grootste deel voorbij. Zodra het maart wordt zijn er niet veel verga deringen meer. Dat moet ook niet, want iedereen heeft nu z'n gedach ten weer bij het werk op het land. De winter was weliswaar niet streng maar heeft toch weer lang genoeg geduurd. Men is het werk in de schuur, het bijwerken van de admi nistratie en het bezoeken van verga deringen in enige mate beu. Toch is het ook in het groeiseizoen nuttig om met kollega's en voorlichters kontakt te houden om het rende- Het jaar 1987 is niet ongemerkt voorbijgegaan en thans is geble ken, dat er in het jaar 1988 in de eerste twee maanden ook niet veel verbetering is opgetreden in de weersomstandigheden. De hoeveelheden neerslag zijn in bo vengenoemde perioden ontzet tend hoog geweest en aan de hand daarvan durven we thans de konklusie te trekken, dat de rest van dit jaar 1988 een droge tijd zal worden. De laatste acht maanden zaten we ver boven het gemiddelde en volgens Bartjes kan het niet anders dan droger worden. In deze gedachte wor den we nog gesteund door onze huiskomputer en door de nieuwe kursus meteorologie waar in 20 lessen onze kennis van weerbe richt, luchtvochtigheid en derge lijke wordt vergroot. In vroegere tijden kon de molenaar van de lucht aflezen welk weer we kon den verwachten en de boer kon dat ook door een ferme tik op de barometer te geven. Onze gene ratie is in deze verwend via radio en televisie en door de vele weer- profeten welke de ganse dag weerberichten de ether in strooi en. Overdaad schaadt en zet de boer buitenspel, reden waarom we bovengenoemde kursus a ƒ5,per les zijn ga^n volgen. Volgens buurman moet daar wel een brok subsidie op zitten, want wie kan 'er voor zo'n luttel be drag nog een kwalitatieve kursus geven. In ons gebied heerst een gema tigd klimaat, wat wil zeggen een klein aantal zeer warme- en een het landbouwbedrijf. Immers er is toegezegd dat vier miljard ten goede zal komen aan het bedrijfsleven via regelingen in het aandeel van de werkgevers in de sociale lasten. Doch welke boer profiteert daar van? Nee, wil men kompenseren, dan zal dat moeten via direkte tege moetkomingen in de belastingsfeer, voorzover die in.de toekomst dan nog betaald moet worden, met cij fers negatief van - 5.000 tot - 50.000 gulden per bedrijf hoeft dat geen vraag te zijn. Het besluit van afschaffing van de WIR schijnt vast te staan, het laatste woord is er wellicht nog niet over gezegd. ment van de gewassen zo hoog mo gelijk te houden. Meedoen met stu diegroepen en het bezoeken van de veldbijeenkomsten zijn hiervoor de middelen. Van de gewassen veldbo- nen, tarwe, zomergerst en aardappe len draaien deze zomer weer studie groepen. Opgave hiervoor is uiter aard nog mogelijk. Dan toch nog even terugkijken naar de drukbezochte vergadering van de Suiker Unie. Het bewaakte meng- prijssysteem geeft veel stof ter dis- kussie. De regelmatige telers blijven zich terecht verzetten. Laten we ho pen dat de ingediende moties die unaniem (waar vind je dat tegen woordig nog) aangenomen werden een goede bijdrage aan de diskussie zullen leveren. Het Landbouwschap en de suikerin dustrie zijn er voor de boeren. Laten zij dan aan de standpunten van de boeren ook voldoende waarde toe kennen. klein aantal zeer koude dagen. De ligging van ons land aan de zee is daarbij zeer belangrijk. Verder hebben we nog te maken met een makro- en mikroklimaat en dat laatstgenoemde is bedoeld in het gewas en van importantie voor het effekt van gewasbe schermingsmiddelen op onkrui den, schimmels en insekten. Vooral in onze kustgebieden is er altijd wind en dat is een lastige faktor voor de bespuitingen. Bij een gelijkblijvende temperatuur en een stijgende luchtvochtigheid kan men minder water per ha ge bruiken. 's Morgens vroeg en 's avonds laat kan men dus het bes te met heel weinig water spuiten. Het Frans/Limburgs systeem op de zaadonkruiden in de bieten is met weinig aan water en met wei nig aan middel daarom het goed koopste systeem, maar wel het meest windgevoeligste. Speciaal' gaat het bij dit systeem om de drukking der kosten en om het sukses op de kleine onkruiden, 's Nachts spuiten is dus de beste methode. Onze loonwerker ge looft daar niet in, want die hul digt de spreuk: "wat je 's nachts doet, moet je ook 's nachts bekij ken". We zijn ook al gewend om 's nachts bieten te leveren, dus lijkt dat 's nachts bieten spuiten voor ons geen bezwaar. De boer van de toekomst zet 's nachts al les op alles, want overdag is er niet zoveel meer in de landbouw te verdienen. Een kwaliteits- uogsi is er zonder gewasbescher mingsmiddelen niet meer te telen. 6 Vrijdag 4 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 6