Rabobank verleende meer krediet, bruto winst 7 procent gestegen Zelfmelders over geld en goed Kijk uw maatschapskontrakt eens na Uitstekend jaar voor Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering (en dan speciaal het arbeidsongeschiktheids artikel) Oud-voorzitter S. Moeijes van Gezondheidsdienst voor Dieren in West en Midden Nederland overleden Boeren en tuinders leenden minder Dankbetuiging Wat is er gebeurd In veel arbeidsongeschiktheidsarti- l^elen in maatschapskontrakten staat dat indien één van de vennoten ar beidsongeschikt wordt door ziekte of een ongeval, de winstverdeling normaal doorgaat. Er gebeurde een ongeluk, waardoor een vennoot niet meer in staat was te werken, maar gezien het arbeidson- geschiktheidskontrakt ging de winst verdeling normaal door. De verzekeringsmaatschappij werd aansprakelijk gesteld, kreeg het maatschapskontrakt onder ogen en kwam tot de konklusie dat er minder schadevergoeding moest worden uit betaald omdat de winstverdeling ge woon doorging. Dit werd in beroep bevestigd. Dringend advies Wij raden een ieder aan zijn of haar maatschapskontrakt na te zien of ook in hun kontrakt staat dat de winstverdeling normaal doorgaat bij een ongeluk waar de schuld bij de te genpartij ligt en zo ja om dan zo spoedig mogelijk dit arbeidsonge schiktheidsartikel te laten wijzigen door de notaris, uw boekhouder of uw SEV-er. Ons voorlichtingsarbeidsongeschikt- heidsartikel opgemaakt door juristen luidt nu als volgt Arbeidsongeschiktheid Tijdens arbeidsongeschiktheid ten gevolge van ziekte of door ongeval terzake waarvan geen recht op scha devergoeding ingevolge artikel 1407 Burgerlijk Wetboek bestaat jegens een aansprakelijke derde, van een der vennoten zal de medevennoot al dan niet met behulp van derden de werkzaamheden van de arbeidsonge schikte vennoot waarnemen. Deze laatste behoudt alsdan zijn recht op zijn winstaandeel en/of arbeidsver- goeding. Bij arbeidsongeschiktheid tengevolge van een ongeval waar voor een derde aansprakelijk is ver liest de betreffende vennoot met on middellijke ingang het recht op ar- beidsvergoeding en/of winstaandeel overeenkomstig de mate van ar beidsongeschiktheid. Ditzelfde geldt bij arbeidsongeschiktheid door ziek te of ongeval waarvoor de betreffen de vennoot door partikuliere en/of volksverzekering verzekerd is. In dien geen of onvoldoende betaling wordt verkregen van aansprakelijke derde respektievelijk diens verzeke ring of van eigen verzekering en/of volksverzekering blijft behoud van arbeidsvergoeding en/of winstaan deel geheel of voor het onvoldoende uitgekeerde gedeelte van kracht. Ieder der vennoten zal zich voorzo ver redelijkerwijs mogelijk persoon lijk redelijk verzekeren en verzekerd houden voor arbeidsongeschiktheid (met name de dekking van het risiko vanaf 1 jaar arbeidsongeschiktheid), betalingen van premie e.d. wordt door ieder der vennoten persoonlijk gedaan. Uitkeringen van aansprakelijke der den respektievelijk diens verzeke ring; van eigen verzekering en/of volksverzekeringen strekken ten voordele van de uitkeringsgerechtig de zonder dat deze tot direkte in breng in de maatschap gehouden is. Wel worden deze uitkeringen in ver band met arbeidsongeschiktheid als door onvoldoende hoogte daarvan (b.v. gedeeltelijk arbeidsongeschikt of onderverzekerd zijn) het recht op arbeidsvergoeding en/of winstaan deel geheel of gedeeltelijk behouden blijft; bij de jaarlijks vast te stellen arbeidsvergoeding en winstverdeling ter hoogte van de uitgekeerde bedra gen in dat jaar in mindering ge bracht op de arbeidsvergoeding en/of winstaandeel van de arbeids ongeschikte vennoot. Een en ander kan alsdan in onderlinge over eenstemming nader geregeld worden b.v. het toekennen van een hogere arbeidsvergoeding aan de vennoot die de werkzaamheden voor de an dere waarneemt. Gedurende de arbeidsongeschikt heid van een der vennoten kan de andere vennoot de maatschap niet opzeggen tenzij de arbeidsonge schiktheid tenminste 55% is, blij kens de beschikking van het uitvoe ringsorgaan der A.A.W. en reeds langer dan 24 maanden aaneenslui tend geduurd heeft. Opzegging als dan dient te geschieden op de in arti kel 2 omschreven wijze waarna de opzeggende (gezonde) vennoot het recht heeft om de zaken van de maatschap hetzij alleen hetzij met anderen voort te zetten op de wijze als in artikel 13 nader is omschreven. Onze wens Dat u er nooit mee gekonfronteerd wordt maar dat indien dat wel zo zou zijn, u in ieder geval beschikt over het juiste arbeidsongeschikt heidsartikel. Doe er uw voordeel mee. Maak er werk van!! MARKUSSE Vorige week dinsdag 23 februari is de heer S. Moeijes, oud-voorzitter van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden Ne derland plotseling overleden. Hij is 65 jaar geworden. De heer Moeijes is in 1972 bestuurslid geworden van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland, waarvan hij in 1974 voorzitter werd. Na de fusie in 1982 werd hij voorzitter van West- en Midden Nederland. Tot 31 decem ber 1987 is hij voorzitter geweest van de Rundveeverbeterings Organisatie Noord-Holland. Hij was als zodanig ook bestuurslid van het N.R.S. en de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren in Den Haag. Hij overleed enkele dagen voordat tijdens de al gemene vergadering van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden Nederland af scheid van hem zou worden genomen. Voor de Onderlinge Zuidelijke Ha gelverzekering (OZH) heeft het jaar 1987 een uitstekend verloop gehad. Aan premies werd een bedrag ont vangen van ruim ƒ582.000,ter wijl aan schade een bedrag moest worden uitgekeerd van ƒ275.000, Het jaar kon worden afgesloten met een batig saldo van ƒ195.000,Dit resultaat is dermate gunstig dat het bestuur de algemene ledenvergade ring voorstelt om op de hagelpremie een restitutie te verlenen van 20%. Alle in Hafimij-verband samenwer kende onderlingen waarmee de OZH een schadepool vormt en gezamen lijk herverzekert, hadden overigens eenzelfde gunstige resultaat. Zelfs de stormschade bleef in 1987 beperkt. Verder lezen wij in het jaarverslag dat in 1987 besprekingen zijn ge voerd met het bestuur van de Onder linge Hagelverzekering Tholen en St. Philipsland die ertoe hebben ge leid dat met ingang van 1 januari 1988 hei hagelrisiko van de leden van de Onderlinge Hagelverzekering Tholen en St. Philipsland bij de OZH wordt ondergebracht. Dit be tekent een toename van het verze kerd bedrag met ongeveer zeventien miljoen gulden. Zoals u elders in dit blad kunt lezen, houdt de OZH op 17 maart aan staande zijn jaarlijkse ledenvergade ring in 'Het Pannenhuis' te Hooger- heide. Op de agenda staan onder an dere een voorstel-tot wijziging van de statuten, het voorstel tot restitutie van 20% op de hagelpremie en in verband met toetreding van de On derlinge Hagelverzekering Tholen en St. Philipsland een voorstel tot be noeming van een bestuurslid uit dit gebied. Verder wordt aan de algeme ne ledenvergadering gevraagd een principe-uitspraak te doen over een samenwerking met de Onderlinge Verzekeringsmaatschappij tegen Hagelschade in Zeeland u.a. ge vestigd te Hulst. Alle leden zijn van harte welkom op de algemene leden vergadering. De Rabobankorganisatie heeft in 1987 zes procent meer krediet ver leend. De toename van de spaarmiddelen bleef aanzienlijk achter bij de verwachtingen. De netto winst is slechts licht gestegen met één procent naar 692 miljoen. Het gekonsolideerde balanstotaal kwam ruim vier procent hoger uit op 145,5 miljard t.o.v. 139,7 miljard een jaar eerder. De kredietvraag van het midden- en kleinbedrijf en van partikulieren groeide sterker dan van agrarische ondernemingen. Tevens verschoof de belangstelling van kortere naar langere looptij den en van variabel- naar vastrentende vormen. Dit blijkt uit het ontwerp-jaarverslag, dat deze week is gepresenteerd. Voor het derde achtereenvolgende jaar nam het totaalbedrag van de verstrekte nieuwe leningen toe. Deze beliepen 21,1 (19,1) miljard, ofwel 10 (24) procent meer dan in 1986. Aan aflossingen werd 16,4 (14,5) miljard ontvangen. De totale uitstaande kredietverle ning aan de private sektor nam met 6,0 (7,7) procent toe tot 99,1 (93,5) miljard. Van het totale bestand stond 26,3 (27,2) procent uit bij agrarische bedrijven, 33,9 (33,8) procent bij handel, industrie en dienstverlening en 39,8 (39,0) pro cent bij partikulieren. Agrarische sektor Door de agrarische sektor werd in 1987 een bedrag van 4.995 (5.777) miljoen aan nieuwe leningen opge nomen. Hoewel dit een belangrijke afneming ten opzichte van 1986 be tekende, was het verstrekkingenni veau ten opzichte van de jaren voor dien toch hoog. Ook de aflossingen bewogen zich op een hoog peil, dat zelfs boven het forse niveau van 1986 uitsteeg. De uitstaande lenin gen aan de agrarische sektor over schreden ultimo 1987 de in 1986 be reikte stand per saldo met 3 (6) procent. Van een aantal sektoren wordt in het ontwerp-jaarverslag een verband ge legd tussen de gang van zaken en de financiering. De melkveehouderij moest de pro- duktie verder beperken. Door de rui me handel in grond met melkquo tum bleef de kredietverlening even als in het voorafgaande jaar hoog. De investeringen in de melkveehou derijbedrijven richtten zich verder overwegend op de bouw van mestopslagvoorzieningen en de aan passing van stallen. Het rendement wordt hierdoor in ongunstige zin beinvloed, daar tegenover deze in vesteringen geen inkomsten staan. De opbrengstprijzen van melk ver anderden gemiddeld nauwelijks. Hoewel inkrimping van de melk veestapel de opbrengsten uit melk verminderde, konden door een aan merkelijke daling van de prijzen voor veevoer, kunstmest en energie de inkomens in de melkveehouderij op het redelijke niveau van het voor afgaande jaar blijven. De produktie van de varkenshoude rij toonde een afnemende groei als gevolg van de inwerkingtreding van de Meststoffenwet begin 1987. Nieu we financieringen in de varkenshou derij liepen daardoor wat terug, maar bleven op een hoog peil in ver band met het treffen van voorzienin gen op grond van de Meststof fenwet. Voor de akkerbouw was 1987 een te leurstellend jaar met ongekend slechte inkomens. De Nederlandse glastuinbouw behaalde bevredigen de resultaten. Voor vollegronds- groenten bracht vooral de gunstige prijsvorming vanaf het midden van het jaar een hogere veilingomzet. De veilingomzet van fruit was geringer dan in 1986. Bloembollenteelt en boomkwekerij hadden een goed jaar, terwijl in de champignonteelt sprake was van herstel. Gaarne wil ik, mede namens mijn vrouw en kinderen, allen bedanken die op enigerlei wijze hebben bijgedragen aan het welslagen van mijn afscheid als bestuurslid van de kring Hulst der ZLM, dit na een gelukkige perio de van 36 jaar. Uw komst naar de receptie, uw brieven, vriendelijke woorden, bloemen, kado's en attenties, hebben wij zeer gewaardeerd. Het is een onvergetelijke avond voor ons geworden. Een speciaal woord van dank aan Burgemeester Kessen van Honte- nisse die mij de ere-medaille in goud in de orde van Oranje Nas sau mocht opspelden, aan de voorzitter van onze Kring Hulst en de Algemeen Sekretaris der ZLM voor hun waarderende woorden tot mij gericht, en de Koninklijke Harmonie 'St. Ceci lia' voor de gebrachte serenade. P.G. de Bruijn, Walsoorden Regelmatig worden in het fiskale we reldje nieuwe begrippen gelanceerd. Sinds kort is er weer een nieuwe bij: de zelfmelders. Ongetwijfeld kent u de 'brandjes' die zichzelf al flikke rend bekendmaken, maar hier be treft het iets geheel anders. Zelfmelders zijn zogenaamde 'be keerlingen' die in het fiskale verle den van het rechte pad zijn afgewe ken en hun rente-inkomsten voor de fiskus hebben verzwegen. Doordat zij zich ten opzichte van de eerlijke belastingbetaler door hun grote aan tal duidelijk hebben onderscheiden heeft de minister van financiën besloten hun inventiviteit te belonen wanneer zij er alsnog toe overgaan om de inspekteur der direkte be lastingen te vertellen welk bedrag zij in het verleden aan rente-inkomsten niet in hun aangifte hebben ver werkt. Zonder enige boete kunnen zij dan op hun zondig fiskaal verle den terugkomen. Irritatie bij de meer waarheidslievende belastingbe talers was het gevolg. Het is immers bekend dat de Nederlandse be lastingtarieven hoger zijn dan nood zakelijk zou zijn wanneer iedere bur ger zijn aangifte korrekt zou (laten) invullen en zou proberen belasting te 'ontduiken' op legale wijze. Vele eerlijke burgers hebben dan ook ver ontwaardigd gereageerd en proberen net zo'n gunstige behandeling te krijgen als verscheidene fraudeurs tegemoet kunnen zien. Verontwaardiging ook bij belasting- inspekteurs. Volgens hen is het mo gelijk 'zonder veel moeite' iedere ontsporing bij het aangeven van rente-ontvangsten alsnog te korrige- ren en de ontduiking te bestraffen middels een boete die kan oplopen tot 100% van het te betalen bedrag. Het lijkt mij dat het begrip 'zonder veel moeite' wel iets rooskleuriger wordt voorgesteld dan de werkelijk heid, omdat de bemanning van de inspekties ook volgens insiders soms toch wel te wensen overlaat maar toch De minister vindt het evenwel on doelmatig onevenredig veel aan dacht te geven aan de 'verzwegen' rente-inkomsten. Zijn beleid is dan ook toekomst gericht. Wanneer over enkele jaren de fiskus vlekkeloos de geraamde 26 miljoen bankgegevens verwerkt blijft zijn kassa immers rinkelen. Iemand die dan ook over enige tijd belasting over zijn rente opbrengst betaalt, behoeft zich dan ook niet eenzaam meer te voelen. Rentevrijstelling Op dit moment lijkt het zo te zijn dat de 'zelfmelders' over de jaren 1984 t/m 1986 op een forse ekstra rentevrijstelling mogen rekenen. Wel moet worden aangetekend dat het matigingsbeleid niet geldt voor de 'zwarte' inkomsten die op de di verse spaarrekeningen boven water komen. Hier worden de normale re gels gehanteerd en mogen forse boe tes worden verwacht. Zou het dan toch zo zijn dat het be kende spreekwoord 'Eerlijk duurt het langst' hier opgeld doet. Of moe ten we de eerlijkheid ter zijde schui ven en zeggen: het zetten van geld op rente is ook nu weer een uitstekende geldbelegging met een hoog rende ment temeer daar ook de minister van financiën deze belegging op waarde weet te schatten? Wie de schoen past trekke hem aan!! Vrijdag 4 maart 1988 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3