VOO It in: Vit OIIW 'Ik ben geen milieu-fanate, maar ik maak me wel zorgen' p.i. zuid geluid Borssele: voor of achter de dijk Fy ZAJK-aktie en het vervolg Henny Polderman: Welvaart de grote schuldige van vervuiling redaktie Henk Tegels onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. "De één vat het probleem van de milieuvervuiling wat zwaarder op dan de ander. Maar zonder dat we het willen, zijn we toch allemaal afhankelijk van de kringloop in de natuur. Aangezien ik dacht, dat kan allemaal niet zo door blijven gaan, ben ik via de Bond van Plat telandsvrouwen, lid van het Milieukwartet geworden. Henny Polderman-Martin uit Tho- len, vice-presidente van het provinci aal bestuur van de Plattelandsvrou wen, is één van de vijftig vrouwen uit het Milieukwartet, een stichting samengesteld uit vrouwen van vier vrouwenorganisaties; NCVB, Plat telandsvrouwen, Ned. ver. van Huisvrouwen en het Katholiek Vrouwengilde. De vrouwen van het Milieukwartet zijn niet "zomaar" bij elkaar gezocht. Ze zijn allemaal bezorgd om het milieu. Boze vinger "Ik ben al jaren lid van de Ned. Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten en het Wereldnatuurfonds. Hoe kan een mens lid zijn van deze instanties zonder dat men zich in het dagelijks leven ook om de natuur en het mi lieu bekommert? Je hebt toch je ver antwoordelijkheid? Op de voorlichtingsavonden die ik als lid van het Milieukwartet houd, ontdek ik dikwijls dat de aanwezigen de boze vinger opsteken naar de gro te industrie. Maar wij als huisvrou wen met onze omgeving zorgen voor Henny Polderman-Martin EEN KWART van het afval. Degene die de inkopen voor het huishouden doet, kan grote invloed uitoefenen op deze afvalnorm. Het Milieukwartet heeft zich als doel gesteld, vrouwen bewust te maken De ZAJK akkerbouwaklie is weer achter de rug. Heel even dreunde Goes op haar fundamenten. In ve lerlei opzicht was de aktie een sukses - er waren veel mensen, er werd op bouwend gepraat over de toekomst van de akkerbouw - de aktie verliep vriendelijk. Het belangrijkste van een aktie is hoe verder na de 'flits'. Het ZAJK kiest ervoor om spoedig in overleg te gaan met bestuurders van de 3 ZLO (Zeeuwse Landbouw Organisaties). Doel van dit overleg is om tot gezamelijke voorstellen te komen die in de verschillende orga nisaties kunnen worden besproken. Misschien lukt het om naar Den Haag te gaan. Hoe meer verschillen de akkerbouwplannen worden voor gelegd aan Braks, hoe meer hij zijn eigen gang kan gaan. Inmiddels hebben bestuurders van de 3 ZLO toegezegd aan een geza menlijk gesprek te willen meewer ken. Het gesprek zal nog in maart plaatsvinden. Spoedig volgt meer nieuws over de resultaten van het gesprek. Jacques Roumen van de problematiek en ieder zijn ei gen verantwoordelijkheid leren. Om dat niemand van de vrouwen 'des kundig' was op milieugebied werd men tijdens een zeer intensieve kur- sus van de landelijke Milieu Eduka- tie in Amsterdam zo goed mogelijk klaargestoomd. Wat de problemen op de verschillende gebieden betrof (zure regen, geluidshinder, bodem water en luchtverontreiniging, ener gie, voedsel en afval) daarover moest men zelf alles bestuderen. Slager en bakker Mevrouw Polderman legde zich toe op afval. "Want", zo is haar me ning, "je kunt een bepaalde materie pas overbrengen, als je er zelf hele maal achterstaat!" Met haar praten over afval, is dan ook regelmatig knikken en beamen dat ze gelijk heeft. Maar ook erken nen dat (ondanks de persoonlijke lidmaatschappen van de door haar genoemde verenigingen) men heel weinig aan het afvalprobleem doet. Bij de slager, bij de bakker, super markt e.d. wordt het plastic dat men in allerhande vormen toespeelt, aanvaard. "De toegenomen welvaart is natuur lijk de grote schuldige", zegt mevr. Polderman! "Vroeger had alles waarde, niets werd weggegooid. Al les werd ook veel minder ingepakt. Iedereen krijgt bij de slager immers plasticjes tussen de vleeswaren, op een styreenschaaltje (en dat weer in gepakt in plastic). En de bakker Ploegwedstrijden 5 maart door sneeuw uitgesteld Het Ploegcomité heeft moeten besluiten de nationale ploegwedstrij den van zaterdag .5 maart a.s. één week uit te stellen. Een dik pak sneeuw van vele centimeters en de slechte weersvoorspellingen tot za terdag hebben dit besluit veroor zaakt. Het programma blijft voor zaterdag 12 maart hetzelfde: de offi ciële opening vindt om 11.45 uur plaats. Van 13.45 tot 16 uur wordt er geploegd om de nationale kampi oenschappen, waarna om 18 uur de prijsuitreikingen volgen. Het Natio naal Ploegcomité nodigt iedereen uit om op 12 maart alsnog te komen kij ken op het wedstrijdterrein tussen Hijken en Hooghalen. kijkt heel raar op als je om een pa pieren verpakking vraagt voor je brood. Wat denk je trouwens van een komkommer in plastic verpakt? Dat is pure overdaad, helaas ten koste van het milieu! Tijdens de voorlichtingsavonden krijgt zij de vrouwen heus wel zover dat iedereen zegt; dat vind ik ook teveel, te gek of onnodig'. Maar als de andere dag weer boodschappen gedaan worden, dan moet men optreden in de goede zin van het woord. Want bewust ko pen, is b.v. flessen melk vragen in plaats van de geplastificeerde pak ken. Deze kunnen immers niet bij het oud papier en flessen kunnen weer worden ingeleverd. En als er geen statiegeld op is, dan is het een kleine moeite naar de glasbak te gaan. Want ook voor glas moet de natuur worden aangesproken. Om te produceren worden zand, soda, kalk en energie gebruikt. Men is al zover, dat 50% weer hergebruikt wordt en het is de bedoeling dat dit 70% wordt! De huisvrouwen hebben veel in spraak, want al die plastic-verpak kingen van honderd- en één middelt jes die zijn dikwijls ook in andere verpakkingen verkrijgbaar. Spuit bussen, rij aan rij staan ze in de schappen, maar vrijwel alles hiervan is ook in een milieu-vriendelijke ver pakking te koop (bijvoorbeeld ver stuiver met pompje). Vrouwen de macht Gelukkig is onlangs besloten dat voor 1990 de spuitbussen met de drijfgassen er grotendeels uit moeten zijn. De aantasting van de OZON- laag gaat ons allemaal aan. De harde UV-stralen die daardoor gemakke lijk de aarde bereiken, zijn schade lijk voor de flora en fauna. Wij als mensen, nog sterker, wij als huis vrouwen, hebben de macht deze bus sen niet te kopen en iets wat niet ver kocht wordt, dat neemt men uit de handel". Mevr. Polderman zou graag willen, dat het kringloop papier ook veel meer gebruikt wordt. "Veel scholen en verenigin gen kunnen best tot dit besluit over gaan. Voor de fabrikage van papier sneuvelt niet alleen de boom, maar wordt ook veel water en energie ver bruikt, met als resultaat de luchtver ontreiniging". De voorbeelden van mevr. Polder man zijn legio. Als haar mening ge vraagd wordt over de vele bestrij dingsmiddelen die gebruikt worden om ons voedsel optimaal te houden, geeft zij meteen een weerwoord dat 20% van alle bestrijdingsmiddelen huis- tuin en keukenmiddelen zijn. We doen daar net zo goed aan mee. Denk dus niet, dat het de grote heren zijn, want wij zijn ook schuldig". Op een avond voor de plattelands vrouwen laat zij de vrouwen een 'boodschappenlijstje' maken. En dat wordt stuk voor stuk nagegaan, wat anders kan en anders moet. Vrouwen willen schone stoepen, frisse w.c.'s. Chloor is een vanouds bekend middel dat alle bakteriën doodt, helaas ook alle nuttige bakte riën. En de was gaat ook schoon met fosfaatvrije middelen. Geen enkel wasmiddel, dus ook fosfaatvrij, is milieu vriendelijk. Met soda kan men een heleboel doen en ook Hoe nu verder na de (geslaagde) aktie, daar gaat het om 20 Twee jaar geleden ging er iets fout met een kernenergiecentrale in Tsjernobyl. Twee dagen na het incident werden in Nederland, 4000 km verder, verboden afge kondigd op verwerking van spi nazie - en even later volgde de zuivel. De schrik in Nederland was kort en hevig. Nu, voorjaar 1988, staat Zeeland in het mid delpunt van de kernenergie- diskussie. Uit alle delen van het land - en zelfs uit 't buitenland - moet het afval naar Borssele. In een spontane regionale aktie zetten 500 boeren en boerinnen hun handtekening om de ge meente te dwingen de COVRA- plannen te heroverwegen. Deze Borsselenaren lijken zich te reali seren dat een eventueel kernon geval landbouw onmogelijk maakt. In het gebied rond Tsjernobyl is landbouw op vele vierkante kilo meters uit den boze. We kunnen ons afvragen of het zinvol is om een opening te laten voor COVRA-plannen aan de andere kant van de dijk 'Uit het oog, uit het hart' is een gezegde dat onder Borsselenaren steeds minder geldt. Jacques Roumen schoonmaakazijn en spiritus leveren weinig problemen op. Helft organisch "Afval is iets dat al eeuwen bestaat. Het is aktueel geworden toen men in de gaten kreeg dat het ook kwaad kan. Zodra de kringloop in de na tuur verstoord wordt, is men schul dig. Vroeger had iedereen een mest hoop. Dat kon, dat kan ook nu nog. Alle organische afval kan in een eompostbak. De gemeente Tholen heeft het zelfs gestimuleerd. De helft van ons huishoudafval is organisch en kan na verwerking zonder gevaar in de natuur terug. Als we dat alle maal jaren geleden geweten hadden, was het Tuttelhoekje misschien nu niet zo vol geweest!" Als je praat over het Tuttelhoekje, denk je ook meteen aan de aktie "Schadelijke stoffen een zaak apart". "Weet je dat grof vuil als wasmachine, koel kasten e.d. ook voor vervuiling zor gen als dat niet goed behandeld wordt. Je zou alles moeten splitsen: plastic, thee- en koffiezakjes, schil len, oud-papier, noem maar op! Plastic weigeren Weet je wat ik een leuke opmerking vind van een kursiste tijdens zo'n avond? Waarom doen ze manneno- verhemden altijd in zo'n zak met al de spelden e.d. Dat is immers alle maal weggegooid geld, erger nog, weggegooid materiaal? Als ik zoiets hoor denk ik, Henny, we zijn op de goede weg. Maar nu moeten we het nog zover zien te krijgen dat die le verancier inderdaad al dat materiaal weglaat. Alles gaat echt niet meteen, maar als Milieukwartet rekenen we op solidariteit van ten eerste de vrouwen. We hebben ondertussen wel geleerd, dat er dikwijls fouten worden gemaakt uit "on-kunde" en niet uit "on-wil". Met onze voor lichting hopen we de vrouwen zover te krijgen, dat iedere bakker gek van ons wordt omdat we allemaal om papieren zakken vragen, alle plastic zakjes weigeren, komkommers uit het plastic verlossen, spuitbussen vermijden en alle schillen weer op een hoop gaan gooien. Wellicht komt er ook hier weer een schille- man langs (in St. Annaland is dat al lang het geval). Het lijkt me ook machtig, als iedereen weer kippen neemt". Ze moet er zelf om lachen, ze is geen milieu-fanate, maar een praatje met mevr. Polderman zorgt er wel voor dat je met bewustere keuze het boodschappenlijstje sa menstelt. J. Meerman-Ottevanger (Overgenomen uit de Een- drachtbode) ft dé- Afd. Langstraat: 4 maart: Avond over alternatieve landbouw vervalt. Afd. Tholen/St. Philipsland: 12 maart: FEEST. In de 50-er jaren stijl met lekker eten. Aanvang: 20.00 uur bij café 'De Man'. Prijs ƒ15, opgeven vóór 6 maart. Afd. Zevenbergen: 4 maart: Leden vergadering met gourmet. Voor de gourmet moet je je opgeven vóór 26 februari. Aftredend en niet herkies baar zijn: Ellen de Lint en Gommert Krijger. Aanvang 19.00 uur. Provinciaal: 26 maart: Het Juweel. 'Het avondje t.v.' wordt uitgevoerd door de toneelgroep van Schouwen- Duiveland en vindt plaats in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven. Aanvang: 20.30 uur. Entree ƒ3, 8 maart: Gemeenschappelijke voor lichtingsavond, georganiseerd door de PJZ, de ZLM (afd. Schouwen- Duiveland) en de NBvP. Thema: 'De inrichting van Neeltje Jans en de invloed daarvan op Schouwen- Duiveland'. Er zullen verschillende inleidingen gehouden worden. Aan vang: 19.30 uur. Toegang: gratis. Vrijdag 4 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20