Hele ZLM organisatie staat pal voor extra hulp akkerbouw '"'/üoelbv^. zuidelijke landbouw maatschappij Kritische situatie 250 miljoen Geen verder prijsdaling granen Minister Braks zegt akkerbouw morele en financiële steun toe! Ledenraad ZLM unaniem achter overlevingsplan voor akkerbouw Agressiever DUD VRIJDAG 4 MAART 1988 I 76e JAARGANG NO. 3915 land- en tuinbouwblad Momenteel staat de akkerbouw volop in de belangstelling. Het EG- en nationaal beleid hebben deze sek- tor in een uiterst precaire situatie doen geraken. Veel meer daarover leest u elders in dit nummer. Ook de veehouderij kent zijn problemen. Reden waarom de ZLM een studiedag over de veehouderij heeft ge houden. Het accent werd hierbij vooral gelegd op ondernemerschap en innovatie. Een verslag van deze dag kunt u elders in dit blad lezen. Op pag. 12 staat een reportage over het veehouderijbedrijf van de heer Christ Vissers uit Scherpenisse, waar bovenstaande foto werd gemaakt. Het hoogste bestuursorgaan binnen de ZLM, de Le denraad, heeft zich afgelopen maandag 29 februari j.l. in "de Prins van Oranje" te Goes in bijzondere verga dering bijeen, beraden op de situatie in de akkerbouw in het algemeen en op die in het Zuidwesten in het bij zonder. Eensgezind schaarden de ca. 115 afdelings vertegenwoordigers zich achter de door de ZLM opgestelde visie op de situatie in de akkerbouw. De Zuidelijke Landbouw Maatschappij is van mening dat ca. 250 miljoen gulden op jaarbasis nodig is om de ak kerbouw de komende jaren in staat te stellen zich vol doende sterk te maken om te overleven. Vanuit de verschillende sektoren onderschreef men zonder voorbehoud de konstatering van ZLM- voorzitter de heer H.C. Van der Maas dat de akker bouw thans absolute prioriteit moet hebben wil de sektor niet in haar voortbestaan worden bedreigd. In zijn openingswoord stelde de heer Van der Maas vast dat de landbouw van een stimuleringsbeleid in een ontmoedigingsbeleid is terecht gekomen, met alle daaraan verbonden prijsdalingen voor de akkerbouw- produkten en zonder dat Europese initiatieven worden genomen om tot andere afzet- en verwerkingsmoge lijkheden danwel andere gebruiksmogelijkheden te komen. De akkerbouw is daardoor in een kritische situatie ge raakt. Alle reden, zo was de Ledenraad unaniem en so lidair van mening om de ZLM -die de belangen van alle sektoren behartigt- de ruimte te bieden in deze uitzon derlijke situatie prioriteit te geven aan de akkerbouw. Vanuit het gegeven dat de Nederlandse inbreng in de Brusselse akkerbouwpolitiek bijzonder gering is, kwam de heer Van der Maas tot de konklusie dat de ZLM-visie vooral uit moet gaan van de noodzaak om onze konkurrentiepositie te versterken". Daarbij moe ten we ons niet richten op de teelt van bulkprodukten maar op die van specialiteiten. Aspekten als kwaliteit, toegevoegde waarden en consumentgerichtheid zul len een veel grotere aandacht moeten krijgen. Hij be nadrukte daarbij nog eens het standpunt van het hoofdbestuur van de ZLM dat uitgaat van zoveel mo gelijk blijvers in de landbouw. "Goede ondernemers moet het mogelijk gemaakt worden deze krisis te overleven. De ZLM wijst de "methode Braks" die schaalvergroting als doelstelling heeft via een koude sanering absoluut van de hand. De voorzitter pleitte onverkort voor een flinke nationa le financiële overheidssteun die bedoeld is om de blij vers in de landbouw in staat te stellen de noodzakelijke aanpassingen te doen. "De ZLM vraagt op jaarbasis 250 miljoen en de Nederlandse samenle ving (politiek en overheid) zal ons nu maar eens moe ten vertellen of ze een gezonde en optimaal producerende akkerbouwsektor wil laten overleven, dit in het belang van de totale nationale ekonomie. Het gaat hier om extra geld -dus niet budgettair neutraal- terwijl we weten dat de bezuinigingswoede van het kabinet doorgaat (een nieuw voorbeeld is de afschaf fing van de WIR), de voorrang voor natuur en milieu Minister Braks van landbouw en visserij heeft woensdag middag morele en financiële steun toegezegd voor het ak- kerbouwactieplan van het Landbouwschap. Afgesproken is op korte termijn en op basis van prioriteiten verder te praten over de kwantitatieve en financiële invulling van het plan. Minister Braks is het met het Landbouwschap eens dat de akkerbouw zich met het oog op de toekomst moet her structureren. De bewindsman wil onder meer nagaan of het verhoogde rentesubsidietarief in de bestaande investeringsregeling van het O en O fonds ook van toepassing kan worden verklaard voor milieu- en kwaliteitsinvesteringen in de akkerbouw. Verder streeft hij naar uitbreiding van admi nistratieve ruilverkavelingen. De invoering van nieuwe teelten en bedrijfssystemen wil minister Braks bevorderen door per jaar twee miljoen gulden beschikbaar te stellen. Hij verklaarde zich ook bereid financieel te participeren in het op te zetten systeem voor uitbetaling naar kwaliteit in de uiensector. Verder zal hij initiatieven nemen om het onderzoek naar alternatieve afzetmogelijkheden van ak- kerbouwprodukten in de non-food sector en de verede ling van gewassen beter te coördineren. Minister Braks is het met het Landbouwschap eens dat er na de nu genomen besluiten op de top geen verder prijs daling voor granen meer mag plaatsvinden. Verder be loofde hij het Landbouwschap om de zogenaamde extensiveringsregeling zomogelijk voor 1 april a.s. in wer king te laten treden. De Ledenraad van de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij (de ZLM) bepleit op zeer korte termijn de uitvoering van een aantal strukturele maatregelen teneinde de ak kerbouw in ons land op zowel korte als lange termijn als volwaardige bedrijfstak in stand te kunnen houden. Een daartoe door de ZLM opgesteld overlevingsplan voor de akkerbouw 'ZLM-visie op de situatie in de akkerbouw' werd maandag 29 februari jl. unaniem door dit hoogste orgaan van de ZLM aanvaard. De ZLM-visie terzake die gedragen wordt door alle sektoren, zal samen met het akkerbouwaktieplan van het Landbouwschap indrin gend onder de aandacht van de politiek worden ge bracht. Andere landbouworganisaties zal worden ge vraagd het plan te steunen. De vrijwel voltallige Ledenraad is eendrachtig van me ning dat de akkerbouw in ons land tijd en een flinke fi nanciële ondersteuning van de overheid nodig heeft om de vereiste omschakeling van bulkproduktie naar specia liteiten te kunnen realiseren. Op jaarbasis gaat het hier om ca. 200 miljoen gulden. Wanneer die steun uitblijft dan wordt gevreesd voor ernstige sociale gevolgen in de landbouw met verpaupering van het platteland en een aanzienlijke vergroting van de werkloosheid in de toele verende, de afnemende en de verwerkende handel ën in dustrie. (Zie voor nota ZLM-visie op situatie in de akkerbouw pag. 11) belangen telkens verder doorgezet wordt en de finan ciering van landinrichting en onderzoek steeds verder teruggedrongen wordt". De voorzitter zei zich goed te realiseren dat het niet eenvoudig zal zijn de politici van de ernst van de situa tie en van de bittere noodzaak tot ondersteuning te overtuigen. Daarom zal de ZLM via het KNLC trachten het Landbouwschap op een agressiever en meer soli dair spoor te zetten. "De lijn van het Landbouwschap wikt en de minister beschikt, zal doorbroken moeten worden", aldus de heer Van der Maas tot slot van zijn openingstoespraak. De Ledenraad van de ZLM besloot aansluitend om bij het Landbouwschap te bepleiten zowel minister presi dent Lubbers als het parlement bij herhaling te gaan benaderen en te overtuigen van de gerechtvaardigheid van de wensen zoals die zijn verwoord in de "ZLM- visie" op de akkerbouw en in het akkerbouwaktieplan van de hoofdafdeling akkerbouw van het Land bouwschap.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1