Aandacht voor ontwik kelingssamenwerking OPDAT UW ONKRUIDBESTRIJDING IN ERWTEN 00K MORSEN NIET IN DE SOEP LOOPT UGTERMOET Weldra naar de zon! Topogard is een bodemherbicide met kontakt- werking, die u voor opkomst van het erwten gewas verspuit. Topogard heeft toekomst in de peulvruchten. En is nu al een betaalbaar alternatief in een gebruiksvriendelijke flowable- formulering. TENTOONSTELLING EN FILM HET STERKE GESLACHT Belangrijke rol Waarde en normen AGRARISCHE STUDIEREIZEN 1988 Zonnige reizen in april: En verder: 'Misschien is het leven voor vrouwen elders gemakkelijker, maar ik weet alleen hoe het in mijn eigen dorp is', zegt Sarada Kumari Damai uit Nepal in de film 'Het sterke geslacht'. Ze kent de andere twee vrouwen niet die samen met haar de hoofdpersonen zijn in de film en gelijknamige tentoonstelling. Toch heeft ze veel gemeen met Mah Tiamah uiy Burkina Faso en Hanneke de Lange uit Nederland. Vori ge week donderdag werd in Den Haag een indringend en persoonlijk kijkje gegund in hun levens bij de officiële presentatie van de film en opening van de tentoonstelling door de minister van Ontwikkelings samenwerking drs. P. Bukman. De tentoonstelling en de film vor men een belangrijk onderdeel van een meerjarig landelijk projekt over ontwikkelingssamenwerking, opge zet door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. 'Als het om aandacht voor ontwikkelingssamen werking gaat, bestaat er binnen de Bond een lange traditie', zei NBvP- voorzitster mevrouw S. van Dijk-de Koe in haar openingswoord. Als or ganisatie is de Bond aangesloten bij de Associated Country Women of the World, de wereldbond van plat telandsvrouwen, die tal van projek- ten in ontwikkelingslanden onder haar vleugels heeft. Met de film/ten toonstelling over het sterke geslacht, opgezet door het Haagse Museon in samenwerking met de Bond, wil de NBvP de betrokkenheid bij deze projekten een extra dimensie geven; 'de dimensie van voorlichting en be wustwording. Inzicht krijgen in de achtergronden van het ontwikke lingsvraagstuk is hoofddoel van ons projekt', aldus mevrouw Van Dijk. In de derde wereld spelen vrouwen een belangrijke rol in de voedselpro- duktie. Sarada en Mah brengen dan ook heel wat uren op hun akkers door. Daarnaast naaien ze kleren die ze op de markt proberen te verkopen om er een paar centen bij te verdie nen. Het zijn sterke vrouwen die on danks vele beperkingen proberen de eindjes aan elkaar te knopen. De na druk ligt in de film en tentoonstel ling dan ook beslist niet op armoede en gebrek; meer op doorzettingsver mogen en kracht. 'Vrouwen spelen in het ontwikke lingsproces een geweldig grote rol', zei drs. Bukman in zijn inleiding. Als voorbeeld noemde hij de agrari sche produktie in Afrika. 'Als vrou wen geen toegang krijgen tot nieuwe produktiemiddelen zal die produktie ook niet toenemen', zo voorspelde de minister. Er is in derde-wereld-landen dus een mentaliteitsverandering noodzake lijk. Volgens Bukman komt dat pro ces ook langzaam op gang. 'Onder andere door de ekstra aandacht die hieraan is besteed in het decennium van de vrouw. 'Vrouwen moeten niet worden gezien als passieve deel neemsters in de ontwikkeling van hun land maar als aktieve. Van hun eigen aktiviteiten hangt ook hun toe komst af. Een boodschap die ook in de film is terug te vinden', zo zei de minister. Drs. Bukman wees er op, dat voor dat je begint met projekten je goed moet weten welke waarde en normen er leven in de samenleving waarin je terecht komt. De 22-jarige Sarada bijvoorbeeld legde in de film uit dat zij verantwoording en gehoorzaam heid verschuldigd is aan elk familie lid dat volgens de traditie be schouwd moet worden als haar meerdere. Dat waren er in haar geval negentien. Toch droomt ze ervan om met behulp van een klein krediet een paar geiten te kopen en zo wat zelfstandiger te worden. Ook de 46-jarige Mah probeert ekstra geld bij te verdienen door met enkele vrouwen uit haar dorp pinda's te verbouwen. Hanneke vulde het ge zinsinkomen aan door zuivelpro- dukten die op de boerderij worden gemaakt in een eigen winkeltje te verkopen en door er op bescheiden schaal een kamping bij te beginnen. Drie vrouwen met hun werk, huis houden en gezinnen. Alle drie zijn ze bewust bezig met hun positie. Alleen zijn de omstandigheden van Sarada en Mah meer gericht op overleven dan op leven. De tentoonstelling bestaat uit zeven gedeelten waarin onderwerpen aan bod komen die korresponderen met de film. Fotomateriaal en voorwer pen uit het dagelijkse leven (zelfs de rekenmachine en telefoon van Han neke zijn te bewonderen) geven een duidelijk en tastbaar beeld. De film is knap gemaakt, zelfs hier en daar ontroerend (een zwangere, uitgeput te Sarada die na een dag hard wer ken op de akker nog aan het huis houden moet beginnen).' Het projekt is tot 1 mei in het Muse on in Den Haag te zien. Daarna gaat het op reis langs diverse (volkenkun dige) musea in ons land. Binnen de Bond wordt de film gebruikt om de diskussie over ontwikkelingssamen werking (opnieuw) op gang te brengen. Elma Gortworst Genieten van de zomerzon, van prachtige landschappen, van de zee, van een komfortabele hotelkamer, van goede, uitgebreide maaltijden èn van het feit dat er nu eens voor u ge zorgd wordt, dat kan nog voor een beperkt aantal mensen weldra be waarheid worden. Over twee weken begint de Agrari sche Studiereis naar Tenerife, 18-25 maart. Verblijf vier dagen aan de zeer zonnige, droge zuidkust en vier dagen in Puerto de la Cruz, een ge zellige plaats aan zee in het groene, vruchtbare noorden. Op het pro gramma staat o.a. een bezoek aan Playa de las Americas, de bekende toeristenplaats, rondleiding op een bananenplantage, boottocht naar een bijzonder Canarisch eiland, GO- MERA, demonstratie van de 'fluit- taal', een prachtige dagtocht door het 'maanlandschap' van het Natio nale Park Las Canadas, bezoek aan Santa Cruz, tocht langs kleine dor pen en over de berg El Monte, en be zoek aan een rozenkweker. Andalusië: het Zuidelijke gedeelte van Spanje, 8-daagse vliegreis/rond reis per bus, 8-15 april. Bezoek aan een landbouwkoöperatie van uit Ne derland geremigreerde Spanjaarden; bezoek aan een sherryproduktiebe- drijf in de Sherrystreek bij Jerez de la Frontera; bustochten door de mooie omgeving; bezichtiging van de bezienswaardigheden in de ste den, zoals het wereldberoemde Al- hambra. Egypte: 11-22 april, 12-daagse vlieg reis/rondreis per bus. Agrarische bezoeken in de Nijl-Delta. Bezoeken aan de toeristische bezienswaardig heden in Cairo, Luxor en Assoean, zoals de Pyramides, de tempel van Karknak, moskeeën etc. van noord naar zuid Egypte langs de Nijl, be zoeken aan een Oase, veemarkt, sui kerfabriek, weverij,en, irrigatiewer- ken, dromedarissenmarkt. Voor bespreking voor deelnemers en be langstellenden vrijdag 4 maart. Luxemburg: 25-29 april, 5-daagse busreis, verblij f in Clervauz. New York, Washington: 14-27 mei, 14-daagse vliegreis/rondreis per bus. Turkije: 25 mei-3 juni, 10-daagse vliegreis/rondreis per bus. De Rijn: 28 mei-4 juni, 8-daagse bootreis. Lissabon: 3-10 juni, 8-daagse vliegreis. Joegoslavië: 8-18 juni, 11-daagse busreis. Noordkaap-Noorwegen: 13-25 juni, 13-daagse vliegreis/rondreis per bus. Ierland: 23-30 juni, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus. Leningrad, Moskou: 11-daagse vlieg reis, rondreis. Voor aanmeldingen en nadere infor matie over de reizen kunt u kontakt opnemen met het Sekretariaat van 'Agrarische Studiereizen', Roer mondsplein 20, 6811 JN Arnhem, telefoon 085-512087 tussen 08.00 en 17.30 uur. TOPOGARD 500 SC 'Topogard is een geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY A.G. Lees voor het gebruik altijd het etiket. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-97200 Vrijdag 4 maart 1988 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19