DE VROEGE BINTJE Verkleining veestapel heeft ernstige gevolgen voor ekonomie DE PRIOR HEEFT HET ALLEMAAL Verzuurde Brabantse gemeenten gaan ammoniak-uitstoot bestrijden Injekteren mest heeft voorkeur gemeente Deurne Het ene aardappelras heeft dit voordeel, het andere dat en is bovendien AM. resistent DE PRIOR is thans het vroegste ras van Nederland, met de hoogste vroege opbrengsten (40 ton op 10 juli) en wordt verbouwd in alle vroege aardappel- en Bintje gebieden. De Prior bakt kookt en frituurt in het voorseizoen als Bintje, heeft de ideale lange knolvorm van de Bintje en Eersteling en bezit verder alle goede en resistente eigenschappen die een moderne aardappelteler aan een modern ras zal mogen stellen, zoals aardappelmoeheid, Phytophthora, doorwas, virus, stootblauw, rooibeschadiging, schurft etc. etc. En daarbij, de Prior zit zeer, zeer los aan het loof. Wilt u meer weten? Vraagt u ons dan eens (geheel vrijblijvend) om de Prior prospectus met meer dan 25 Prior verbouwers- en gebruikers, compleet met hun naam, adres en telefoonnummer. Direct bestellen mag natuurlijk ook. Uw plaatselijke pootgoed- leverancier is u graag van dienst. Stuurt u mij de uitgebreide prospectus met informatie over de Prior en de ervaringen van 25 collega's. Mijn naam en adres is Prov. Deze coupon kan in een envelop, ongefrankeerd worden verzonden aan: Selectiebedrijf Kooi, Antwoordnr. 2915,9000 WG Vrouwenparochie (Frsl.). U kunt natuurlijk ook bellen: 05180-1817. Technische verzorging, advertentie-exploitatie en administratie over advertenties: DRUKKERIJ VINK BV Nassaustraat 13 4571 BK Axel Postbus 16 4570 AA Axel Postgiro 2069912 Tel. 01155-2020 Telecopier 2951 Telex 55230 Verkleining van de veestapel om de luchtverontreiniging met ammoniak terug te dringen zal ernstige gevol gen hebben niet alleen voor de land bouw zelf, maar vooral ook voor an dere, afhankelijke bedrijfstakken. Een teruggang in de omvang van de veestapel met eenvijfde leidt tot een aanzienlijke daling van de omzet in aanverwante bedrijven met drie mil jard gulden. De werkgelegenheid in de gehele sektor zal met ongeveer 50.000 arbeidsjaren afnemen. Dit is een van de konklusies van het Instituut voor Milieu- en Systeema nalyse na een onderzoek naar het verzuringsbeleid van de regering. De studie werd financieel gesteund door de Stichting Maatschappij en Onder neming (SMO). In zijn rapport "Licht op Lucht" berekent het In stituut dat het verlies van ver diensten in de mengvoederindustrie, slachterijen, handel en andere on dernemingen die afhankelijk zijn van de veehouderij, groter zal zijn dan in de veeteelt zelf. Als technische voorzieningen ter be perking van de ammoniakuitstoot op korte termijn moeten worden doorgevoerd zal dat de veehouderij Lely "Bol" Centerliners voor probleemloos strooien, omdat het strooibeeld altijd midden achter de trekker ligt. Grote overlap tot aan vorig trekkerspoor Variabele strooibreedte tot 27 m effectief! Bakinhoud vanaf 780 liter tot 1.500 liter. De Lelyterra 300-33 met portaalbok, middenaandrijving, diepteregeling met floating systeem, in hoogte en in lengterichting verstelbare grondgeleiders. Pakkerrollen in diverse uitvoeringen lever baar. De Lelyterra voor de 90-er jaren NU gerealiseerd. 1 Lely Wieders. Milieuvriendelijk, omdat mechanisch het onkruid wordt bestreden. Ook ideaal om de korst op te breken van dichtgeslagen grond en om het zaad in te eggen. Leverbaar in werk- breedten van 4,50 m en 6,00 m. In 6 of 7 mm tand- uitvoering. Grote door- laathoogte - opklapbaar voor transport (±2,40m 1 De ideale zaai-combinatie: de Lelyterra Polymat. Compact. Geïntegreerde opbouw. Flexibele aanspanning. Snel demonta bel. De Polymat is standaard voorzien van brede loopwielen. Daardoor ook geschikt voor sologebruik. Eggen en pneumatisch zaaien in één werkgang, in één keer goed en exact! komen te staan op een extra last van 400 miljoen gulden per jaar. Dit leidt volgens het onderzoeksinstituut tot een kostprijsverhoging van twee procent, omdat de veehouderij deze kostenverhogingen nauwelijks kan doorberekenen zal de draagkracht van deze sektor, die door allerlei be zuinigingen op het budget van de Europese Gemeenschap al onder druk staat, verder verzwakken. De internationale konkurrentiepositie zal bijgevolg verslechteren, hetgeen met alle genoemde gevolgea van dien, aldus het instituut. Het is dus niet reëel te verwachten dat de veehouderij de technische voorzieningen ter vermindering van de ammoniakuitstoot voor eigen re kening neemt, zo luidt het standpunt van de SMO. De overheid zal moe ten bijspringen voor de veehouderij, die al met een strenge mestwetgeving zit opgescheept. Zijn er momenteel grenzen aan de aanvaarding van mi lieumaatregelen die zich thans opsta pelen, zo stelt het milieuonderzoek instituut in zijn rapport. Zoals bekend wil de regering in het jaar 2000 de ammoniakuitstoot met de helft verminderd hebben. Als de diverse preventieve maatregelen niet of onvoldoende resultaat opleveren overwegen de ministers Nijpels (mi lieu) en Braks (landbouw) inkrim ping van de veestapel. De 12 meest verzuurde gemeenten in Noord-Brabant gaan samen probe ren iets te doen aan de ammoniak uitstoot door de intensieve veehou derij. De gemeenten hebben daartoe in overleg met de provincie en het ministerie van landbouw en visserij besloten een werkgroep in het leven te roepen. De 12 gemeenten zijn allemaal gele gen in Oost-Brabant. Het is de be doeling dat de werkgroep initiatie ven gaat ontplooien die ertoe moe ten leiden dat de uitstoot van ammo niak wordt teruggedrongen. Het in stellen van de werkgroep sluit aan bij de voortrekkersrol die Noord- Brabant met betrekking tot de mest problematiek binnen het interpro vinciaal milieu-overleg wil spelen, aldus de woordvoerder van Deurne. De gemeenten willen in de werk groep ook afspraken maken over het op lokaal niveau te voeren beleid. In navolging van andere Oostbra bantse gemeenten is in Deurne "het uitrijden van mest in een algemene plaatselijke verordening geregeld, die door de gemeenteraad is vast gesteld. Alleen boeren die drijfmest injekteren in de grond, mogen deze mest verspreiden wanneer zij willen. Bij het rechtstreeks spuiten in de grond is er geen kontakt met de bui tenlucht, zodat er nauwelijks stank vrijkomt. Door het injekteren van mest in de grond niet aan regels te binden, wil de gemeente Deurne bevorderen dat meer boeren deze methode gaan hanteren. Boeren die mest op gewo ne wijze uitrijden, krijgen namelijk met heel wat regels in de nieuwe ver ordening te maken. Zo moeten agra riërs binnen een straal van driehon derd meter van de bebouwde kom de mest binnen zes uur onderwerken en mogen zij bij een temperatuur boven de twintig graden helemaal geen mest uitrijden. Buiten een straal van driehonderd meter moet de mest nog dezelfde dag worden ondergewerkt. Verder mag op zaterdag, zondag en algemeen erkende feestdagen geen mest worden verspreid. 14 Vrijdag 4 maart 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 14