De zuidwestelijke fruitteelt in het jaar 2000 Extra aandacht voor kwaliteit en presentatie Overproduktie in EEG Nederlandse voorsprong met nieuwe rassen Kwaliteit en presentatie Dure machines Benut de kansen Fertigatie Eens te meer: zoet water ker te worden dan het thans is. We blijven hopen op verbetering. In elk geval moeten alle mogelijkheden worden benut. De maat van het fruit wordt van toe nemende betekenis. We zien dat vaak pijnlijk bij de "kleinvruchti- ge" rassen als Cox's Orange en Gol den Delicious. Golden beneden 70 mm en Cox's beneden 65 mm bren gen in jaren met een normale appel- oogst weinig op. De Conference komt nu ook pas vanaf 65 mm aan een redelijke prijs. Om aan de eisen van de maat te voldoen is niet alleen flink dunnen en snoeien, maar in 'n droog jaar ook water geven nodig. De grootvruchtige (triploïde) rassen als Jonagold en Goudreinette heb ben op dit punt een voorsprong. Weliswaar oogst men bij jonge bo men hiervan soms te grote appels, maar dat is nog altijd beter dan te kleine en bovendien neemt de vruchtgrootte af als de bomen ouder worden. Zeeland is bij de verdere ontwikke lingen via bevloeiing en fertigatie dus enigszins in het nadeel. Ook wat de vruchtkleur betreft staat Zeeland niet aan de top. Maar de rode mu tanten van Jonagold. Elstar en Goud reinette kunnen hierin verandering brengen. Hoogstwaarschijnlijk zal in de ko mende periode de afzet een beslis sende rol gaan spelen. Op dit gebied zijn de belangrijkste veranderingen te verwachten. En hierbij kan Zee land via de nieuwe veiling het voor touw nemen. Daarom is dit moderne gebouwenkompleks toch op tijd tot stand gekomen. In normale jaren is er sprake van overproduktie in de EEG. Ook in het rapport over de fruitteelt in het jaar 2000 gaat men (terecht) uit van een strukturele overschotsituatie. In het laatste seizoen werd dat verslui erd door een zeer kleine appeloogst in W.-Duitsland, maar daar zal nie mand zich op verkijken. Wat er kan gebeuren bij een te royaal aanbod zien we momenteel bij de Conferen ce. Een ras dat niet kapot kon. En kele jaren geleden bracht de maat 45-55 nog tot een gulden per kg op. Nu gaan deze peertjes in de interven tie en wil men speciaal de maat 65-75 mm. Het gevolg van een grote oogst in Nederland en België. Maar over enkele jaren is door het in produktie komen van jonge beplantingen elk "normaal" jaar zo'n aanbod te ver wachten. En dan praten we nog niet over Italië, waar de laatste jaren een zodanige uitbreiding met Conferen ce plaatsvond, dat dit land de Bene lux produktie ver overtreft. Bij de appels lijkt de toekomst vrij rooskleurig dank zij Jonagold, Elstar en de andere nieuwe rassen. Maar de aanplant is zodanig dat over enkele jaren het aparte eraf is en de prijs zal dalen. Dat kan ook, want ook beneden de 2,50-/ 3,50 is nog een rendabele teelt mogelijk. Maar de omslag komt soms snel en onverwacht. Dat zie je bij de Confe rence. De Jonagold wordt thans in b.v. Frankrijk en Italië nog weinig geteeld omdat men tobt met de kleur maar met de rode mutanten kan dat veranderen. Het is bekend dat de er varingen hiermee in genoemde teelt- gebieden nauwlettend worden ge volgd. Trouwens de Elstar wordt el ders in de EEG al vrij veel geplant. Elstar en Jonagold zullen dus gelei delijk (of vrij snel) hun eksklusief karakter verliezen. Het blijven pri ma appels, maar ze onttrekken zich niet aan de wet van vraag en aan Er zal meer gedund moeten worden. Vrijdag 4 maart 1988 In België wordt een flink percentage van het fruit gelegd aangeboden. bod. Voorlopig heeft België met zijn Jonagold echter een voorsprong op de internationale markt en heeft Ne derland een goede positie met Elstar, Jonagold, Alkmene, Summerred, e.d. We verwachten dat die gunstige positie tijdelijk zal zijn, want elders zit men ook niet stil. Maar de ko mende jaren kan Nederland in prin cipe vooral op de West-Duitse markt een goede plaats veroveren. Bij de uitbouw van de export gaat het vooral om 2 punten: kwaliteit en presentatie. De laatste 10 jaar is hierbij veel vooruitgang geboekt. In drukwekkend veel zelfs. Maar we zijn er nog lang niet. Op de buiten landse markt komen we nog steeds achteraan wat betreft verpakking en presentatie. Export fruit zal veel meer op pakbladen moeten worden aangeboden. Het is de moeite waard om een bezoek te brengen aan de Belgische veilingen. Daar wordt de Jonagold al massaal gelegd aange boden, vaak met enkele vruchten in een reklamewikkel. Het schijnt dat de grote filiaalbedrij ven in W.-Duitsland tevens graag fruit in kleinverpakking hebben, b.v. 6 appels of peren op een schaaltje met krimpfolie. In de GB- warenhuizen in België ziet men die kleinverpakking ook veel. Op die vraag zou ook ingespeeld moeten worden. In Italië en Frankrijk laat men de af zet met alles wat er bij hoort, over wegend aan de koöperaties over. Dat heeft nadelen, maar ook voor delen, zoals men b.v. in Zuid Tirol kan zien. Het aanbod en de verpak king kunnen hier redelijk worden af gestemd naar de vraag. In ons land is sortering en aanvoer in hoofdzaak een zaak van de telers. Ook met specifieke voor- en nade len. Van doelgerichte spreiding van het aanbod is veelal weinig sprake. Het weer (slecht snoeiweer - goed sorteerweer) en de prijs op de laatste veilingdag spelen soms een te grote rol. Het pakstation van de veiling fungeert nog te vaak als "overloop" voor 't geval men de sortering zelf niet aan kan. En dat geeft dan vaak weer problemen omdat men daar de vaste klanten eerst wil (moet) hel pen. De sorteermachines zullen ver der geperfektioneerd worden en het verpakken (pakbladen) zal meer ge mechaniseerd worden in de toe komst. Aan kleinverpakking zal op den duur ook meer aandacht moeten worden besteed. Voor dit alles zijn forse investeringen nodig die voor de individuele teler wellicht te hoog zijn. Men kan dan denken aan sa menwerkingsverbanden en uitbouw van de veiling pakstations. De handel zal in dit computertijd perk ook veranderen. Hoe is moei lijk te voorspellen. Tele-veilen staat nog in de kinderschoenen, maar wel licht kun je straks in Kapelle het fruit op de veiling te Geldermalsen "live" zien middels video of iets der gelijks. De techniek kent bijna geen grenzen. Wat vandaag onmogelijk lijkt is over korte tijd werkelijkheid. Samenvattend kan worden gesteld dat in de fruitteelt vooral aandacht moet worden geschonken aan de af zet, o.a. door verbetering van kwali teit, verpakking en presentatie. In dit kader zal ook moeten worden gestreefd naar een meer doelgerichte spreiding van het aanbod, o.a. in overleg met telers en handel. Wat de teelt betreft zal het devies moeten zijn; niet het vele is goed, maar het goede is veel. We moeten het niet in de eerste plaats zoeken in een hogere kg opbrengst, maar in een hoger percentage kwaliteitsfruit. Naast goed snoeien is vooral zeer sterk dunnen nodig om de ideale ma ten (in de buurt van 70-80 mm) te oogsten. Dat is speciaal gewenst bij de kleinvruchtige rassen en bij wat oudere bomen. Kleine maten geven extra werk bij het plukken en sorte ren en brengen geen geld op. Ze kosten in feite geld. Er is in de EEG geen gebrek aan fruit. Er is in de meeste jaren zelfs te veel fruit. Daarom is het telen van een goed produkt dus weliswaar een vereiste, maar dat goede produkt verkopen tegen een goede prijs is nog belangrijker. Goed dat we een nieuwe veiling hebben, met een ener gieke jonge direkte-ur met een han delsopleiding! Dat wordt bedoeld met aantrekkelijke presentatie. 13 Kortgeleden is een publikatie verschenen over de fruitteelt in het perspektief van het jaar 2000. Het is opgesteld door erkende deskun digen en maakt een zeer gedegen indruk. In feite is het natuurlijk on mogelijk om 12 jaar vooruit te zien. Op sommige punten zal het to taal anders lopen dan thans wordt verwacht. Toch is het beslist erg nuttig om zich te beraden over de toekomst. Geleidelijk voltrekken zich in de fruitteelt veranderingen en iedere teler dient zich af te vra gen hoe hij hierop moet inspelen. De bereidheid hiertoe is ruimschoots aanwezig. Dat heeft het recente ver leden aangetoond. Twaalf jaar gele den zat de Nederlandse fruitteelt diep in de put. Via nieuwe appelras sen, zeer intensief planten, verbeter de opkweek en daardoor vroegere produktie, verbetering van kwaliteit en presentatie, enz. is men vrij snel uit het dal omhoog gekrabbeld. De bedrijfstak is weer gezond. Het gaat er nu om de positie op de internatio nale markt verder te verstevigen. Dat is dan ook de strekking van het rapport. Het rapport is uiteraard afgestemd op heel Nederland. Regionaal kun nen er beperkte verschillen in de ont wikkeling optreden. Hoe staat het met de fruitteelt in Zeeland en W.N.-Brabant ten opzichte van el ders? We zien voor ons gewest wat nadelen, maar vooral ook voorde len. Het zal er om gaan de nadelen te verkleinen en de voordelen uit te buiten. Dan wordt een duidelijk po sitief saldo bereikt. Bij het streven naar een nog vroegere en hogere produktie en nog betere kwaliteit lijkt een belangrijke rol weggelegd voor fertigatie. Dat komt neer op regelmatig toedienen van be perkte hoeveelheden kunstmest (stikstof) via bevloeiing. In proeven zijn met fertigatie gunstige resulta ten behaald. Dat was ook te ver wachten, want het is logisch dat zo'n gespreide bemesting beter is dan al- De Jonagold kan een goede troef zijn bij export. les tegelijk in 't voorjaar toedienen. Zelf volstaan we ook niet met een overvloedig ontbijt en verder op de dag weinig of niets meer. Voor fertigatie is echter voldoende zoet water nodig. En dan komt weer het bekende verhaal: de meeste fruit- bedrijven in Zeeland kunnen hier over niet beschikken. Dat is heel jammer. Want dat tekort kan niet alleen leiden tot een wat latere en la gere produktie, maar ook tot een wat mindere kwaliteit. Ieder weet dat in een droge zomer de dikte groei van de vruchten zodanig kan tegen vallen dat we met een te hoog per centage kleine maten te maken krij gen en daar is geen gebrek aan! Het zoet-water-probleem lijkt in de nabije toekomst dus nog belangrij-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 13