Scheidend bestuurslid P.G. de Bruijn onderscheiden met ere-medaille in goud in Orde Oranje Nassau Geschiedenis vlasnijverheid in St. Jansteen en Koewacht in scriptie vastgelegd. Landbouwschap kritisch over wijzigingen in bestrij dingsmiddelen wet Tijdstip invulling vacature in 't Veld Schouwen-Duiveland nog onzeker Meer belangstelling kopers op veiling CVZ PAS OP VOOR DAUWROTEN "Oppassen met regels voor genetische manipulatie' Akkerbouw-actieplan volgende week in bestuur Landbouwschap Bij zijn officieel afscheid als sekretaris-penningmeester van de Kring Hulst van de ZLM is de heer P.G. de Bruijn uit Walsoorden on derscheiden met de ere-medaille in goud in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem vrijdag 19 februari tijdens een afscheidsfeest in hotel "de Linde" te Kloosterzande opgespeld door de burgemeester van de gemeente Hontenisse mr. A.A.L.G.M. Kesssen. Hij roemde de voortreffelijke inzet waarmee de heer de Bruijn zich tientallen jaren lang pro deo heeft ingezet voor de samen leving in de regio. Naast zijn werk voor de kring Hulst van de ZLM is de heer de Bruijn bestuurslid van het bejaardentehuis St. Anthonius in Kloosterzande en Het Landbouwschap heeft kritische kanttekeningen gezet bij de wijzigin gen die de regering wil aanbrengen in de bestrijdingsmiddelenwet. Volgens het aan de Tweede Kamer toegezon den ontwerp krijgt de betrokken mi nister de bevoegdheid om toelating van een middel in te trekken als blijkt dat het in de praktijk op een verkeer de manier wordt gebruikt. Het Land bouwschap vindt dat een dergelijke bepaling kan leiden tot willekeur. Van de nieuwe bepaling zou daarom pas gebruik mogen worden gemaakt als alle andere middelen die de over heid heeft om onjuist gebruik tegen te gaan hebben gefaald. Het Landbouwschap is ook ongeluk kig met de voorgenomen opheffing - in het kader van de deregulering - van de Bestrijdingsmiddelencommissie In deze commissie wordt overlegd met vertegenwoordigers van de land bouw, de industrie en de natuur- en milieu-organisaties. Medio dit jaar verlaat de akker- bouwvoorlichter de heer W. in 't Veld het Consulentschap voor de ak kerbouw. Hij treedt in dienst bij de aardappel-afzetorganisatie voor Zuidwest Nederland BV te Zierikzee. Thans is nog niet met zekerheid be kend of en zo ja wanneer de heer in 't Veld die werkzaam is in het rayon Schouwen-Duiveland een opvolger zal krijgen. 'Het consulentschap is over de opvul ling van de vacature inmiddels in overleg getreden met het ministerie van landbouw. Gezien de lopende onderhandelingen over de privatise ring van de voorlichtingsdienst is niet te zeggen wanneer in Den Haag een besluit over de benoeming van een opvolger plaats zal vinden. Ove rigens zal het Consulentschap er al les aan doen om de voorlichting op Schouwen-Duiveland zo normaal mogelijk voortgang te laten vinden. Er zal door kollega's worden waarge nomen. Het vrij snelle personeelsver loop bij het Consulentschap te Goes is o.m. het gevolg van de jonge leef tijdsopbouw van de medewerkers. Jonge mensen zijn niet zo werkgever gebonden als vroeger en bovendien is de beloning in het bedrijfsleven in een aantal gevallen beter. van de Harmonie St. Cecilia. Op ge meentelijk terrein was hij lid van de commissie Ruimtelijke Ordening. "U deed uw werk met veel nauwgezet heid en u kwam altijd beslagen ten ijs", zo zei de heer Kessen. De kring voorzitter de heer M.Vinke zei de on derscheiding te zien als een kroon op het vele werk dat de Bruijn voor de ZLM en de gemeenschap heeft ge daan. De algemeen-sekretaris van de ZLM mr. J. Oggel zei in de heer de Bruijn een geweldig voorbeeld te zien waar het de inzet voor de ZLM- organisatie betreft. "Het is een uni cum dat iemand liefst 36 jaar lang op bestuurlijk nivo in onze organisatie heeft meegedraaid. Wij zijn trots op mensen zoals u die veelal in eigen tijd de organisatie draaiende houden. Die inzet is de kracht van onze organisa tie. Wij zijn u veel dank ver schuldigd". Tijdens een druk bezochte receptie die aan de uitreiking van de ko ninklijke onderscheiding vooraf ging stelde voorzitter M. Vinke vast dat de kring bijzonder veel aan de heer de Bruijn te danken heeft. "Je was een aanspreekpunt voor velen in onze kring en je hebt de kapaciteiten om alles altijd op rolletjes te laten verlo pen". Vinke die ook mevrouw de Bruijn in zijn dank betrok, zei te ho pen ook in de toekomst toch nog wel eens een beroep op de Bruijn te mo gen doen. In zijn afscheidsrede gaf de heer de Bruijn uiting aan zijn dank voor het jarenlange vertrouwen van de ZLM- leden en voor het ere-lidmaatschap van de kring. Voorts hekelde hij het huidig landbouwbeleid dat de boeren nota bene dwingt om minder te gaan produceren. "Niet de prestatie wordt meer gehonoreerd maar de wan prestatie. Over logica gesproken". Hij riep de leden dan ook op op hun zaak te letten en de ZLM organisatie te steunen bij haar inspanningen om de akkerbouw een beter perspektief te bieden dan een koude sanering. Hij sprak tenslotte zijn verontrusting uit over het feit dat zo weinig jonge boeren en boerinnen zich aanmelden voor de topkaderkursussen te Hede- nesse. "Het volgen van deze kursus is noodzakelijk want ook in het jaar "Wat is de economische en socia le betekenis van de vlasnijverheid voor de dorpen St. Jansteen en Koewacht in de periode 1900-1965 en welke sociale en economische factoren dragen er toe bij dat de vlasnijverheid als kleinbedrijf in de dorpen na 1965 verdwijnt? "Dat is de pro bleemstelling waarin Erik Baart uit Nijmegen en student aan het Instituut voor Economische en Sociale Geschiedenis te Nijmegen zijn tanden heeft gezet. Niet geheel vrijwillig, immers bij het afstuderen behoort nu een maal het maken van een scriptie maar toch wel een voldoening en plezier want de familie Baart komt oorspronkelijk uit Oost Zeeuws-Vlaanderen" en dan kun je nauwelijks om vlas heen. "Bo vendien, zo zegt de heer R. Marti net uit Heikant is er erg veel histo risch materiaal over de geschiede nis van het vlas hier in de buurt maar niemand heeft dat ooit eens netjes geordend. Daartoe hebben we Erik in de gelegenheid gesteld. We hebben dus samen met veel genoegen aan de totstandkoming van de scriptie gewerkt. Baart heeft zich beperkt tot de geschie denis van het vlas in de dorpen St. Jansteen en Koewacht. Hij ver klaart o.m. waarom er in deze dorpen nog vlasnijverheid bestaat, wat de economische ken merken ervan zijn en waardoor deze veroorzaakt worden. Verder geeft hij inzicht in de relatie tus sen de vlasser, de vlasteler en de handelaar en in de arbeids- en leefomstandigheden van de vlas sers en hun organisaties. Zijn scriptie die ca. 100 bladzijden telt, begint met een uiteenzetting over de teelt en de verwerking van vlas. Dauwroten In een naschrift doet Baart nog enige suggesties waarvan we de volgende meenemen: "Tenslotte zal de vlasverwerkende sektor in Zeeuws-Vlaanderen moeten mo derniseren en uitbreiden zodat ze hetzelfde niveau bereikt als de vlasverwerkende landen België en Frankrijk. Daarbij wordt gewaar schuwd voor de dauwrootmetho- de die in St. Jansteen en Koe wacht de laatste jaren weer om gang vindt. Vroeger werd door de spinnerijen meer betaald voor het mooie blonde warmwaterroot- vlas, maar doordat door de jaren heen de spin- en verfmethodes Erik Baart. technisch verbeterd zijn, is het verschil in opbrengst voor dauw- rootvlas en warmwaterrootvlas praktisch vervallen. Daar het dauwroten als bewerking goedko per is, laat men nu anno 1987 weer vaak het vlas met zaad en al op het veld liggen, waardoor een niet constante factor als het weer de vlaskwaliteit negatief kan beïn vloeden en de kans groot is dat de vlasser zijn zaad kwijtraakt", al dus Erik Baart in zijn scriptie. De scriptie van Baart kan bij voorinschrijving besteld worden bij de heer R. Martinet, Julia- nastr. 96a 4566 AJ Heikant. Tel. 01140-13047. Het kost bij voorin schrijving 10, De oud- en ere-voorzitter van de kring Hulst van de ZLM de heer J. W. Scheele (I.) feliciteert de heer de Bruijn met zijn pas ontvangen onderscheiding. 2000 zal de bestuurskracht van de boerenstand op peil moeten zijn". Muziekvereniging St. Cecilia bracht de familie de Bruijn tot haar verras sing een serenade. J.W. De efficiëncy bij het laden en lossen van fruit blijkt op de nieuwe veiling van CVZ te Kapelle van een zodanig goed niveau te zijn dat het aantal ko pers erdoor is toegenomen. Deze groeiende belangstelling heeft zich ook duidelijk laten vertalen in een be ter prijsniveau. Gevolg van een en ander is wel geweest dat de kapaci- teit van de telefooncentrale nu al on voldoende is en daarom zal worden uitgebreid. Dit kwam naar voren op de telersvergaderingen van CVZ die momenteel in het Zeeuwse worden gehouden. De omzet vaan CVZ was in het afge lopen jaar ca. 46 miljoen en daar mee blijft men ca. 10 miljoenachter bij de kapaciteit van de nieuwe vei- Regels voor Nederlandse bedrijven en instellingen die zich bezighouden met genetische manipulatie, mogen de concurrentie met het buitenland niet schaden. Onheuse concurrentie dreigt doordat de Nederlandse over heid als een van de eerste EG-landen met wettelijke beperkingen komt. Dit is de strekking van de voorlopige reaktie van het Landbouwschap op het ontwerp-Besluit genetisch gemo dificeerde organismen waarover een brief is gestuurd naar het ministerie van milieu. De minister wil alle acti viteiten met genetisch materiaal ver bieden tenzij een vergunning is ver kregen. Het Landbouwschap is ech ter bang dat er een "vrij rigide systeem "zal ontstaan met veel regels, voorwaarden en wachttijden. Het schap is verder erop tegen dat ook het eindprodukt van de genetische manipulatie onder het vergunnin genstelsel stelt. Dat zou bijvoorbeeld betekenen dat voor de teelt van gene tisch gemanipuleerde aardappelen steeds een vergunning nodig is. Bo vendien waarborgen de Landbouw- kwaliteiten en de Warenwet al de kwaliteit van het eindprodukt. Australië verwacht voor 1988 kleinere export van appelen De Australische Apple and Pear Cor poration verwacht dat de Australische export van appelen in 1988 ca. 20% zal dalen. Volgens de Corporation is dit het gevolg van een beurtjaar bij de appelen. Voor peren verwacht men dat de export gelijk blijft. ling. Vorstschade en een matige kwa liteit van het produkt zijn enige ver klaringen voor deze tegenvaller. Ove rigens draait de veiling momenteel boven verwachting goed mede dank zij de goede prijzen voor de appels. De omzet lag begin februari al 1,2 miljoen voor op die van een jaar gele den. De sorteer- en pakstationskam- pen met bezettingsver liezen. Voor gesteld zal worden om de tarieven voor sorteren en inpakken te verho gen. Het tekort bij de koelhuizen als gevolg van een relatief kleine oogst moet als incidenteel worden be schouwd. Het dagelijks bestuur hoopt de veilingprovisie op het hui dig niveau van 5% te kunnen houden. Er wordt komend seizoen meer aan bod van fruit verwacht doordat de opbrengst per ha. toe zal nemen en de knopbezetting bij zowel appels als peren goed lijkt te zijn. Het bestuur van het Landbouwschap bespreekt volgende week in zijn ver gadering het akkerbouw-actieplan. Het plan zal een aanzet moeten ge ven om op korte termijn de akker bouwsector weer lucht te geven. Het akkerbouw-actieplan gaat in op de algemene positie van de akkerbouw als onderdeel van de agrarische sec tor. Daarnaast worden een groot aantal aanbevelingen gedaan om de produktiestructuur te verbeteren, de kosten te verlagen en de kwaliteit van de produkten te verhogen. Het akkerbouw-actieplan gaat ervan uit dat de akkerbouwsector voor een belangrijk deel zelf met oplossingen moet komen. Samen met de diverse organisaties die werkzaam zijn in de bedrijfskolom zal een inspanning moeten worden verricht om het tij te keren. Echter ook van de kant van de overheid zal een handreiking moeten komen. Een begeleidend, stimule rend en financieel ondersteunend be leid voor zowel individuele bedrijven als de totale sector noemt het plan dringend nodig. In z'n algemeenheid geldt voor de akkerbouwsector, zo staat in het akkerbouw-actieplan, dat er op grote schaal onderzoek moet worden ver richt naar de mogelijkheden voor al ternatieve verwerking en gebruik van akkerbouwprodukten in de non food sector. Voor vrijwel alle akker bouwprodukten moet gewerkt wor den aan een kwaliteitsverbetering. Dit geldt met name voor de uien. Vrijdag 26 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 7