nieuws uit brussel Besluiten Top definitief goedgekeurd Vetfactor terug naar 0,18 geen agrarische grond uit produktie Lustrum Tractor Puiling in A hoy Sportpaleis Hormonen-uitspraak hof slecht voor konsument en veehouder Landbouwgarantiefonds Legbatterijen COPA: "Onevenwichtigheid markt niet opgelost door EG-top" LANDBOUWSCHAP: "Schenk aandacht aan akkerbouw" (R. Winkel. Brussel) Dat voorbehoud kon worden inge trokken toen Frankrijk maandag liet weten dat het bij de Top verkeerd was begrepen. De Fransen vroegen nog eens aan de Europese Commissie om terdege rekening te houden met de situatie op de wereldmarkt, maar daarmee was de kous af. Het hele pakket van Brussel kan nu in veror deningen worden omgezet in de land bouwraad. Dat moet op 7 en 8 maart gebeuren. Landbouwcommissaris Frans Andriessen wil zijn prijs voorstellen pas daarna be kendmaken. Eén en ander heeft tot gevolg dat er niet alleen stabilisatoren komen voor granen, oliehoudende zaden, erwten en bonen (zie het artikel van vorige week), maar voor vrijwel alle land bouwsectoren waarvoor een Europe se marktordening bestaat. Over die andere sectoren werd al overeenstem ming bereikt in de aanloop naar de Top in Kopenhagen; in december. Voor de Nederlandse boeren is voor al de melksector belangrijk. Vastge legd is dat de melkquota nog drie jaar langer, dat wil zeggen tot eind maart 1992, van kracht blijven. Het zelfde geldt voor de superheffing en voor de beperkingen bij de interven tie van boter en magere melkpoeder. De omzetting van de 5,5 procent quota-schorsing in een permanente verlaging gaat niet door. De compen satie loopt af van 27 gulden in 1987/88 en 1988/89 naar 22 gulden in 1989/90, 20 gulden in 1990/91 en 16 gulden in 1991/92 per 100 kg. Voor suikerbieten worden de quota tot en met 1990/91 gehandhaafd op het huidige niveau. Daar staat tegen over dat er elk seizoen een aanvullen- Het Europese Hof van Justitie heeft dinsdag besloten dat de EG de maat regel moet intrekken die sinds 1 ja nuari het gebruik van groeihormonen bij het mesten van vee verbiedt. Het verbod, waartoe de EG in de cember 1985 besloot, is door het hof om procedurele redenen nietig ver klaard. De Europese rechters stelden daarmee Groot-Brittannië in het ge lijk. Dit land had bezwaar aangete kend tegen de maatregel, omdat daartoe destijds door een meerder heid van de EG-lidstaten was besloten. Het Landbouwschap noemt de uit spraak van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg dat het verbod op het gebruik van groeihormonen moet worden ingetrokken slecht voor zowel de Nederlandse consument als de Nederlandse veehouder. De con sument kan, aldus een woord voerster, er nu niet zeker meer van zijn, dat hij vlees koopt van dieren die niet met hormonen zijn behan deld. De Nederlandse veehouders worden opgezadeld met oneerlijke concurrentie, omdat hun buitenland se collega's dank zij het gebruik van de groeihormonen goedkoper kun nen produceren. Het is daarom van het grootste belang dat het verbod er alsnog zo snel mogelijk komt, aldus de woordvoerster. Voor Nederland verandert er door de uitspraak van het hof niets. Het nationale verbod Vrijdag 26 februari 1988 de heffing komt als de opbrengst van de heffingen op A- en B-suiker niet toereikend is de kosten in deze sector te dekken. Schapentelers krijgen te maken met een garantiedrempel van 44 miljoen ooien, waarvan 18 mil joen in Engeland. Bij iedere over schrijding van die hoeveelheid met 1 procent gaat de basisprijs met 1 pro cent omlaag. Derde landen wordt ge vraagd zich "in te houden" bij de import. De ministers van begrotingszaken hebben dinsdag in Brussel 64 miljard gulden uitgetrokken voor het Euro pese landbouwgarantiefonds. De Europese Commissie had ruim een half miljard minder gevraagd, maar daar wilden landen als Frankrijk en Ierland niets van weten. Afgesproken is dat het bewuste half miljard zal worden gebruikt voor de afschrijving van nieuwe voorraden. Het is geen wet van Meden en Perzen dat de voor landbouw beschikbare ruimte (vanaf 1989 64 miljard gulden plus 74 pro cent van de groei van het bruto natio naal produkt in de EG) volgend jaar weer volledig wordt benut. Agrarische grond in Nederland moet niet uit de produktie worden geno men. Voor de landbouw is het nood- op het gebruik van groeihormonen, dat al stamt uit het begin van de jaren zestig, blijft gewoon van kracht, al dus een woordvoerder van het minis terie van landbouw in een eerste voorlopige reactie. Dat betekent vol gens hem ook dat de invoer van met hormonen behandelde dieren of vlees daarvan verboden blijft. Het Europese Hof van Justitie heeft dinsdag ook de richtlijn over de vaststelling van de minimale afmetin gen van kippenhokken in legbatterij en vernietigd. Dit is gebeurd omdat de raad de tekst nog heeft gewijzigd nadat de richtlijn al door de ministers was goedgekeurd. Functionarissen van de Europese Commissie zeiden dinsdag dat er geen gevaar is voor een juridisch va cuum, omdat de richtlijnen inmiddels zijn omgezet in nationale wetgeving. Op grond daarvan blijft het toedie nen van hormonen verboden en mo gen nieuwe kippenhokken niet klei ner zijn dan 400 vierkante centime ter. De commissie zal de richtlijnen op 7 maart opnieuw voorleggen aan de ministers van Landbouw. Volgens een woordvoerder "is er geen aanlei ding om te veronderstellen dat een grote meerderheid van de raad niet opnieuw met de richtlijnen zal in stemmen". Voor dit jaar is er echter geen enkele ruimte meer voor het opvangen van tegenvallers of het verhogen van de prijzen. Er is alleen een reserve van 2,3 miljard gulden, die kan worden aangesproken als de wisselkoersver houding tussen dollar en ecu drama tisch verslechtert. Zoals bekend kost de lage dollar de EG veel geld, omdat de prijzen op de wereldmarkt in dol lars worden uitgedrukt. Hoe lager de dollar des te meer is de EG kwijt aan exportrestituties. Op het akkoord over de EG-begroting ligt overigens nog een zeer forse reserve van Italië. De Italianen zijn het niet eens met de manier waarop de Europese Com missie de Italiaanse contributie bere kent. Ze vinden dat ze 275 miljoen gulden teveel moeten betalen. De Ita lianen hebben nu tot dinsdag de tijd gekregen om zich aan te sluiten bij een verklaring waarin de cijfers "voorlopig en indicatief" worden ge noemd. In theorie zouden ze in een later stadium gelijk kunnen krijgen", maar in de praktijk kunnen ze nog maar weinig druk uitoefenen als de begroting al naar het Europese Parle ment is gestuurd. Als alles volgens plan verloopt, kan de begroting daar in april of mei definitief worden goedgekeurd. Omdat het nieuwe besluit over de eigen middelen van de EG pas eind dit jaar door de nationa le parlementen zal zijn goedgekeurd, moet men tot die tijd een beroep doen op voorschotten. zakelijk dat het Markermeer wordt ingepolderd. Wil het Nederlandse platteland niet verpauperen dan moet worden doorgegaan met de landin richting. Dit heeft voorzitter M. Va rekamp van het Landbouwschap maandag gezegd tijdens een studiebij eenkomst in Baarn over de toekomst van de landelijke gebieden. De bijeenkomst was georganiseerd door het ministerie van landbouw en visserij. Een van de redenen daarvoor was volgens minister Braks het feit dat de intensiteit van het bodemge- bruik in ons land haar grenzen heeft bereikt. In ons dicht bevolkte land willen we volgens de bewindsman te veel zaken in stand houden. De vra gen waar het volgens hem om gaat is; "Hoe je dat doet" en "Waar we het geld daarvoor vandaan halen". Is Varekamp principieel tegen het uit produktie nemen van grond omdat de ontwikkeling voor de landbouw er door wordt gestagneerd. De Wage- ningse hoogleraar in de theoretische teeltkunde dr. O.T. de Wit verwacht er, zo bleek tijdens de studiemiddag, geen enkel heil van. De boeren zullen volgens hem op hun overblijvende grond gemiddeld meer per hektare gaan produceren. Er bestaat een au tonome produktiegroei van gemid deld twee tot drie procent per jaar, aldus De Wit. Afromen Aan zijn zijde vond hij de oud- Europees landbouwkommissaris dr. S. Mansholt. Deze vindt dat het voor deel van de hogere produktie per hek tare niet via lagere prijzen aan de konsument moet worden doorgege ven, maar moet worden afgeroomd. Alleen al in de graansektor zou dat volgens hem 6,5 miljard gulden ople veren. Uitgaande van een vergoeding van ongeveer 23.000 gulden per hek- De Europese Commissie heeft beslo ten de vetcoëfficiënt voor de melk- produktie met ingang vanl oktober 1986 (dus met terugwerkende kracht) terug te brengen van 0,21 op 0,18. Dinsdag besloot de commissie tevens tot een aanzienlijke verhoging van de melkquota voor Frankrijk, West- Duitsland en België. Het gaat om resp. 100.000, 33.000 en 7.000 ton. De drie landen mogen deze hoeveel heden overhevelen van de directe le veranties aan de consument naar de fabrieksquota. Volgens de commis- tare zou daarvoor 280.000 hektare per jaar jaarlijks uit produktie kunnen worden genomen. Mansholt's visie werd slechts ten de le gedeeld door de direkteur-generaal landelijke gebieden en kwaliteitszorg van het ministerie van landbouw en visserij, mr. J.P. van Zutphen. "Hoe je het ook wendt of keert, er is een tegenstelling tussen natuur en land bouw, boeren zullen nooit vrijwillig grond uit produktie nemen", aldus Van Zutphen. Het idee van Mansholt is naar zijn mening geen reële optie, omdat de Europese Gemeenschap er geen geld mee uitspaart. Voor boeren is het volgens Van Zutphen alleen aantrekkelijk grond uit produktie te nemen als zij een hogere prijs voor hun produkten krijgen. Hij schat dat er dan jaarlijks ongeveer 10.000 hek tare uit produktie zou kunnen worden genomen. Over extensiveren van de landbouw als oplossing voor de overschotten- problematiek wordt zeer verschillend gedacht. Prof. De Wit meent dat stikstof aanzienlijk duurder zou moe ten zijn, dit o.m. om een doelmatiger gebruik af te dwingen. Direkteur P. Nijhoff van de Stichting Natuur en Milieu meent dat er van uit natuurwetenschappelijk oogpunt gezien 200.000 tot 300.000 hektare landbouwgrond (van het totaal van ruim twee miljoen) uit produktie zou siewoordvoerder is de maatregel vooral genomen ten behoeve van de bergboeren in de drie landen, maar van Nederlandse zijde wordt dat in twijfel getrokken. "Het lijkt neu traal, maar in feite gaat het om een uitbreiding van de quota. De directe leveringen zijn namelijk nauwelijks te controleren", aldus een Neder landse bron in Brussel. Vee- en vleessektor voorziet faillissementen na Brusselse moeten worden genomen. In de meer op natuurbeheer gerichte gebieden zou de agrarische bedrijvigheid moe ten worden aangepast. Ondanks de overeengekomen begro tingsdiscipline tijdens de EG-top zul len de budgettaire uitgaven blijven stijgen, omdat de belangrijkste oor zaak hiervan, onevenwichtigheid van de markt, blijft bestaan. Dit zegt COPA, de Europese boeren- organisatie, in een eerste reaktie op de genomen besluiten. COPA juicht het overigens toe dat er besluiten zijn genomen. Maar zolang geen maatre gelen op internationaal niveau wor den genomen is de nu overeengekomen begrotingsdiscipline nutteloos, aldus COPA. De Europe se boerenorganisatie stelt dat eerst er kend dient te worden dat met de massale invoer van konkurrerende landbouwprodukten - die een areaal van 15 miljoen ha. landbouwgrond vertegenwoordigt - moet worden af gerekend. 5 De besluiten van de Europese Top zijn begin deze week in Brussel defi- v0or dit jaar is er echter geen enkele nitief bevestigd door de ministers van buitenlandse zaken. Zij moesten ruimte meer voor het opvangen van bij elkaar komen, omdat Frankrijk had aangekondigd dat het nog niet tegenvallers of het verhogen van de met alle onderdelen van het landbouwpakket wenste in te stemmen. prijzen. Er is alleen een reserve van Nederland en Engeland zagen de overeengekomen besparingen al weer 2,3 miljard gulden, die kan worden in gevaar komen en legde daarom een voorbehoud op de besluiten. aangesproken als de wisselkoersver- Landbouwschap tot Lubbers: Het Landbouwschap heeft pre mier Lubbers om aandacht ge vraagd voor de inspanningen om de perspectieven voor de akker bouw te verbeteren. Een actieplan voor de akkerbouw gaat binnen enkele weken naar het ministerie van landbouw, zo schrijft het schap in een brief naar aanleiding van de Europese Raad van 11 en 12 februari. "Voor 'sommige landbouwpro dukten zijn door de Raad ingrij pende besluiten genomen", aldus het Landbouwschap. "Met name voor de akkerbouw is er reden tot zorg over de inkomensmogelijk heden in de komende jaren". top Het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) voorziet het faillissement voor zeer veel producenten in de vee- en vleessektor wanneer de invoer van graansubstituten op dezelfde manier behandeld gaat worden als die van voergraan. Doorvoering van die be handeling, die het pvv leest uit de handelspolitieke bijlage van het re cente akkoord van de Brusselse top, betekent voor deze Nederlandse sek- tor een prijsverhoging van gemiddeld een kwart van het arbeidsinkomen. Dat is gemiddeld genomen een even- grote belasting als die van de in gang gezette beteugeling van de mestover schotten. Het Produktschap is overigens ver heugd, dat het mogelijk bleek binnen de Top tot een akkoord te komen. Het PVV beseft, dat zoiets alleen mogelijk is wanneer ook ten dele met minder gunstige uitkomsten genoe gen wordt genomen. Niet snel mag daarom een sektor een vaak moei zaam bereikt akkoord afwijzen. Vanavond en morgen (26 en 27 februari) wordt voor de tiende keer in het A hoy Sportpaleis te Rotterdam Tractor Puiling georganiseerd. De Europese toppers verschijnen vrijdagavond vanaf 19.00 uur aan de start. Zaterdag staan er twee wedstrijden gepland. De eerste begint om 13.00 uur en biedt naast de vrije klasse trekkers ook de minipullers en de super standaardklasse, 's Avonds om 19.00 uur opnieuw de vrije en super standaard klasse, maar nu van een andere gewichtsklasse. Daartussendoor shows van de Kamikaze - een motorfiets met straal motor! - en The General - een trekker van maar liefst 10.000 pk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5