Jongeren vanaf 18 jaar meerderjarig Zomerverzilvering vakantiebonnen 1988 Afscheid M.J. Robijn bij Accountantsunie ZLM Ruilverkaveling Moersche Heide aangenomen Studiedag Agrarische Kommissie Zeeland Nieuwe direkteur bij ZLM Middelburg en Accountantsunie Oostburg Incassoburo's komen in de landbouw gelukkig niet vaak voor. De laatste tijd lijken ze frequenter op te treden en er komen steeds meer nieuwe in cassoburo's. We mogen dan ook ver wachten dat u een grotere kans hebt een van hun medewerkers aan de deur te treffen. Leveranciers kunnen een incassobu- ro inschakelen als u als klant niet be taalt. Het is gebruikelijk dat indien u iets koopt het gekochte kontroleert. Dat is zelfs aan te raden want u hebt namelijk een onderzoeksplicht. Stel u koopt een werktuig, enige tijd later ontdekt u dat er iets aan het werktuig mankeert. U staat zwak als u enige tijd later gaat klagen. U hebt name lijk een onderzoeksplicht bij aan koop. Dit gaat niet zover dat een nieuwe kuilvoersnijder ter plaatse in de showroom geprobeerd moet wor den. Hoe dan ook, u ontdekt een ge brek en wil niet betalen. Stel de leverancier dan daarvan schriftelijk in kennis en betaal pas nadat het gebrek is opgeheven. Echter veel leveranciers schakelen direkt een incassoburo in om u dan toch te dwingen het openstaande bedrag te voldoen. De buro's dreigen met extra hoge kosten, soms met een faillissement om u door de knieën te krijgen. Laat u echter nooit overbluffen! In het algemeen kan men stellen dat als een leverancier een incassoburo in schakelt zonder u aan te manen of wanneer u zelf een betalingsregeling voorstelt, u geen incassokosten hoeft te betalen. Zelfs al betaalt u ten on rechte niet, dan hoeft u in veel geval len nog geen incassokosten te betalen. Veel hangt af van wat is afgesproken en hoe de algemene voorwaarden lui den. Wordt er in beide niets gerept over de incassokosten (dus als er niets over incassokosten is afgesproken of in algemene voorwaarden is vermeld) dan hoeft u deze niet te betalen ten zij overduidelijk blijkt dat u ten on rechte niet wilde betalen. Wordt in de algemene voorwaarden wel iets vermeld maar geen bedrag of percentage dan moeten de in rekening gebrachte incassokosten aan twee voorwaarden voldoen. a. De kosten moeten daadwerkelijk gemaakt zijn en b. De kosten moeten gespecificeerd worden op de rekening. Betaal daarbij nooit meer dan 15% van het te vorderen bedrag. Beslaglegging op uw bank- of girore kening kan een incassoburo enkel doen via de rechter. Vraag echter, voordat het zover overkomt, eerst ad vies bij uw SE V-er. H. Mieras Met ingang van 1 januari jl. zijn een groot aantal jongeren eensklaps meerderjarig geworden. Dit is een gevolg van het bij Koninklijk Besluit van 9 december 1987 bepaalde dat de wetten over de verlaging van de meerderjarigheidsleeftijd op 1 ja nuari 1988 in werking zullen treden. Daarin is opgenomen dat op deze datum iedere Nederlander die 18, 19 of 20 jaar oud is, (en die niet al meerderjarig is door een eerder hu welijk) meerderjarig wordt. Vanaf 1 januari 1988 wordt iedere Nederlan der meerderjarig bij het bereiken van de achttienjarige leeftijd (tenzij hij/zij daarvoor reeds in het huwe lijk is getreden). De gevolgen van het meerderjarig worden zijn ondermeer de volgende punten. 1. Vanaf 18 jaar is iedereen, die niet onder curatele staat, handelingsbe- kwaam. Hij of zij kan zelfstandig handelen. 2. Handlichting is vanaf 1 januari 1988 mogelijk voor jongeren van 16 en 17 jaar. 3. Ouders blijven wel verplicht bij te dragen in de kosten van levenson derhoud en studie van hun kinderen tot zij de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. Ook een alimentatiever plichting blijft doorlopen tot het 21ste jaar. De alimentatie moet voortaan echter wel aan de jonge meerderjarige zelf worden betaald. De raad voor de kinderbescherming kan behulpzaam blijven bij de in ning van de alimentatie. 4. De maatregelen van kinderbe scherming eindigen eveneens op 18-jarige leeftijd. Maar de jongere kan zelf vragen om voortzetting van de hulpverlening die in het kader van de maatregel van kinderbescherming werd geboden. 5. In de Algemene Bijstandswet is bepaald dat de gezinsbijstand mede betrekking zal hebben op de meer derjarige kinderen van de ouders voor wie nog een onderhoudsplicht bestaat. 6. In overheidspensioenwetten zijn wijzigingen aangebracht waarbij uit keringen aan nabestaande jonge meerderjarigen blijven doorlopen tot het 21ste jaar. 7. Het kinderstrafprocesrecht is van toepassing als de verdachte op het moment dat de vervolging is aange vangen nog geen 18 jaar is. Het bovenstaande is ontleend aan een persbericht van het Ministerie van Justitie van 17 december 1987. B. Veerbeek Ruimtelijke Ordening is het thema voor het seizoen 1987-1988 van de Agrarische Kommissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Op 17 maart wordt in dit kader een studie dag gehouden in zaal Wijffels te Schoondijke, waar het Streekplan Zeeland aan de orde wordt gesteld, aanvang 10.00 uur. Hoe komen streek- en bestem mingsplannen tot stand. Ben je en voel je je betrokken. Welke stappen moet je ondernemen. Welke instan ties benader jeHet is erg belang rijk te weten hoe je provincie, je gebied, je gemeente ingericht wordt. Op de studiedag zullen er hierover in leidingen worden gehouden aan de hand van het Streekplan Zeeland, waarbij ook Landinrichting wordt be handeld, respektievelijk door de he- In een tweetal druk bezochte bij eenkomsten hebben kliënten, re laties en vrienden afscheid geno men van de heer M.J. Robijn AA, direkteur van de kantoren Middelburg en Oost burg van Ac countantsunie ZLM. In Nieuwvliet-bad werd namens de Raad van Kommissarissen het woord gevoerd door de heer C.J. Almekinders, de heer P. Ris- seeuw sprak namens de kring West Zeeuws-Vlaanderen van de ZLM. In hotel Zuiderduin in Westkapelle werd gesproken door de heer Ade Visser namens de Raad van Kommissarissen en op beide bijeenkomsten door de heer B. Veerbeek, algemeen di rekteur van het kantoor. Spre kers dankten de heer Robijn voor zijn inzet ten gunste van de kliën ten en spraken lof over het grote vertrouwen dat hij in zijn bijna 40-jarige aktieve periode heeft opgebouwd. Als accountant is hij de raadsman bij uitstek ge weest. In beide bijeenkomsten werd de opvolger van de heer Ro bijn, de heer D. Duinkerke aan de aanwezigen voorgesteld. B. Veerbeek Bijeenkomst Agrarische Kommissie over waterschappen De Agrarische Kommissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen organiseert op 8 maart een bijeenkomst in het kantoor van het Waterschap 'De Ham' te Made, van 10.00 tot 15.00 uur. Deze regionale bijeenkomst is bestemd voor agrari sche vrouwen en leden van de Platte landsvrouwen uit Lage Zwaluwe en de afd. Zevenbergen. Van 10.30 tot 12.00 uur is er een inleiding door voorzitter W. Wijne en het hoofd Technische Dienst D.L. Vermuë, en is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Na de lunch (zelf meebren gen) zijn er bezoeken aan het gemaal Zonzeel, de waterzuivering Lage Zwaluwe en gemaal Moerdijk. Op geven voor 3 maart bij mevr. R. Crezee-Dam, Dirk de Botsdijk 4, Lage Zwaluwe, tel. 01684-2623; mevr. D. Maris-de Jonge, Bredase- dijk 4, Zevenb. Hoek, tel. 01685-2341; mevr. M. de Visser- Luteyn, Schuddebeursweg 1, Lage Zwaluwe, tel. 01684-2407; mevr. C. Middelkoop-v.d. Ploeg, ZLM Ze venbergen, tel. 01680-27921. Tot opvolger van de om gezond heidsredenen teruggetreden direk teur de heer M.J. Robijn, is be noemd de heer D. Duinkerke te Spij- kenisse. De heer Duinkerke zal zijn werkzaamheden op 1 maart a.s. be ginnen. De heer Duinkerke, die 40 jaar is, heeft vanaf zijn schoolperiode steeds binnen het accountantsvak gefunkti- oneerd. Zowel op het terrein van de register-accountant als dat van de accountant-administratiekonsulent. Aan een verdere scholing wordt nog gewerkt. Aangenomen mag worden dat - na een inwerkperiode - de heer Duinkerke een evengroot vertrou wen weet op te bouwen als zijn voor ganger. Hij zal zich over enige tijd D. Duinkerke tesamen met zijn vrouw en drie kin deren in zijn werkgebied vestigen. ren J. de Hoogh, medewerker landbouw, landinrichting, rekreatie Provinciale Planologische Dienst en ir. H.A. Okma, Inspekteur Landin richting. 's Middags wordt een bezoek ge bracht aan de streek, waarbij verschil lende interessante objekten worden bekeken. Uit kostenoogpunt wordt per voet de overtocht gemaakt (auto's op parkeerterrein bij NS-station Vlis- singen). Vervoer vanaf Breskens per bus. De uitleg en informatie 's mid dags wordt verzorgd door kommissie lid mevrouw N. van Driel-van der Weele uit Groede. Voor aansluiting met de bus in Breskens dient u 's mor gens de boot van 8.50 uur vanuit Vlis- singen te nemen. Opgave voor 5 maart bij de regionale kommissiele den (of bij het sekretariaat, tel. 01192-1432). Gebruikers bedrijfscomputers richten belangenvereniging op Na een half jaar van voorbereiding is de oprichting van een onafhanke lijke belangenvereniging voor ge bruikers van bedrijfscomputers in de melkveehouderij een feit. Leveran ciers van computerapparatuur en software staan er nog wat sceptisch tegenover. Toch wil de nieuw in het leven geroepen Agrarische Bedrijfs- computer Club (kortweg ABC-club) juist die bedrijven rond de tafel zien te krijgen. Het is voor de sector als geheel van belang dat niet iedereen zijn eigen weg bewandelt. TAU RUS, de takorganisatie die het ge bruik van computers in de melkvee houderij stimuleert, vindt de oprich ting van deze gebruikersclub dan ook een welkome ontwikkeling. Opgave-adressen West Zuid-Beveland, Noord- Beveland: C.P. Timmerman- Aarnoutse, Kattendijke, tel. 01192-1432; Tholen, St. Philipsland: C.C. Stoutjesdijk-Engelvaart, Sta- venisse, tel. 01663-2362; Walcheren: L. Brasser-Verhulst, Middelburg, tel. 01180-25177; Zeeuws- Vlaanderen: N. van Driel-van der Weele, Groede, tel. 01171-1465; Schouwen-Duiveland: S.L. Hanse- Verburg, Kerkwerve, tel. 01119-1265; Oost Zuid-Beveland: C.M. Dees-Franje, Waarde, tel. 01134-1206. Dankbetuiging Gaarne wil ik, mede namens mijn vrouw en kinderen, allen dankzeggen die op enigerlei wijze hebben bijgedragen aan het welslagen van mijn afscheid bij de Accountantsunie ZLM. Uw komst naar de recepties, uw brieven, vriendelijke woorden, bloemen, kados en attenties heb ben wij zeer gewaardeerd. Het zijn twee onvergetelijke dagen voor ons geworden. Een speciaal woord van dank aan de Raad van Kommissarissen en de Algemeen Direkteur, de heer B. Veerbeek. Nogmaals heel veel dank en het ga u allen goed! M.J. Robijn bonden: Voedingsbond - F.N.V. (Inl. tel.: 030 - 738333); Industrie- en Voe dingsbond - CNV (Inl. tel.: 03402 - 44124). Gezocht stage-adres Alex Houwing, oud 18 jaar, zou graag stage willen lopen op een akkerbouw- of gemengd bedrijf in Zeeland of West-Brabant van 24 mei tot 18 juli 1988. Hij is af komstig van een akkerbouwbe drijf in Drente. Wilt u bellen tel. nr. 05986 - 318 of schrijven naar Dorpsstraat 130, 9659 PJ Eexter- veen (Drente). Het Bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat voor de te houden zomerverzilvering alle nog in bezit zijnde en/of nog te ontvangen vakantiebonnen van het boekjaar 1987-1988 (kenbaar aan de opdruk "Geldig tot en met 31 maart 1988") kunnen worden ingeleverd in de periode van MAANDAG 11 APRIL tot en met VRIJDAG 15 APRIL 1988. De uitbetaling van de voor de ingele verde bonnen verschuldigde gelden zal plaatsvinden in de periode van dinsdag 24 mei tot en met vrijdag 27 mei 1988. Het bovenstaande is even eens van toepassing op de nog in be zit zijnde en/of nog te ontvangen chequebonnen, welke zijn uitgegeven door: De Agrarische Sociale Fondsen aan werknemers, naast uitkering wegens ziekte en/of werkloosheid; de Heide maatschappij; de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders; de Grontmij; het Vakantiefonds voor de Landbouw aan werknemers, die voor herhalings oefeningen in militaire dienst zijn geweest. Bij inlevering van chequebonnen is het noodzakelijk, dat men zich be hoorlijk kan legitimeren. Wordt een chequebon ten behoeve van een an der aangeboden, dan zal een machti ging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt dat men bevoegd is de chequebon te laten verzilveren. Het inleveren van bonnen kan uitslui tend geschieden bij een afdelingspen ningmeester van één der navolgende De penningmeester, bij wie men zijn bonnen c.q. chequebonnen heeft in geleverd zorgt t.z.t. eveneens voor de uitbetaling van de verschuldigde gel den. Uitbetaling van deze gelden kan alleen geschieden door overschrijving op bank- of girorekening van belang hebbende. Vakantiebonnen, welke niet zijn geplakt in de daarvoor bestemde boekjes van het Vakantie fonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn verkrijgbaar bij de afde lingspenningmeesters van vorenge noemde bonden. Vrijdag 26 februari 1988 De ruilverkaveling Moersche Heide (630 hektare - 339 stemgerechtigden) is bij de stemming op 19 februari in De Moer aangenomen met 66% van de gestemde oppervlakte. Aan de stemming namen 173 stemgerechtig den met een oppervlakte van 527 hektare deel. Van hen stemden 84 met een oppervlakte van 347 hektare voor de ruilverkaveling. Tegen wa ren 89 stemgerechtigden met een op pervlakte van 180 hektare. De ruilverkaveling Moersche Heide ligt ten zuidwesten van het Noord- Brabantse Kaatsheuvel. Voor de boeren (overwegend melkveehou ders) laat hier vooral de verkaveling en de afwatering te wensen over. De hoofdberoepsbedrijven beschikken over vier a vijf kavels, waarvan de veldkavels op gemiddeld twee kilo meter afstand van de boerderij lig gen. Door samenvoeging van de grond kan hierin verbetering worden gebracht. Om een goede afwatering van het gebied te krijgen, wordt ne gen kilometer watergangen verbe terd en een kleine kilometer water gang aangelegd. In het ruilverkavelingsplan zijn te vens enkele landschappelijke voor zieningen opgenomen. Zo is het de bedoeling een oude vuilstortplaats bij De Moer en een aangrenzend ter rein met bos in te planten. Het gaat hier om in totaal tien hektare. Ver der is 4,4 hektare aan singels en ruim 2,5 kilometer bermbeplanting aan- gepland. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3