Bij appels veel jonge aanplant Als er een schaap over de dam is, Afzet fruit moet meer gezamenlijk gebeuren Niet alleen land- en tuinbouw ondervindt schade van natte weer Tevredenheid overheerste op eerste twee praatavonden CVZ Steeds meer belichte bloemen op Bloemenveiling Westland Roos en Ficus blijven aan de top BRABANTS FRUITMIX. Eind fe bruari, lopend over een grote veiling, waar het fruitpakket een belangrijk onderdeel is van de totale aanvoer, zie je wat er nu aangevoerd wordt. Nog steeds een grote diversiteit in fruit, dat op het eerste zicht van een uitsteken de kwaliteit is, doch bij nauwkeurig bekijken, vraagtekens oproept. Hoelang kan dit fruit nog mee, zon der z'n kwaliteit sterk te verliezen. Gekonditioneerd zal dit nog geruime tijd zijn, maar buiten de koeling zal het zeer snel z'n aantrekkelijkheid verliezen. Vooral Cox's en Elstar zijn de zwakke broeders qua uitstaltijd. Ons technisch kunnen op bewaarre- gime is een hoogstandje en verdient alle respekt. Maar moeten wij ons produkt ondergeschikt maken aan ons technisch kunnen op het bewaar- gebied? Moeten wij Cox's zodanig te vroeg plukken om lang bewaren mo gelijk te maken? Ik denk dat je hiermee het paard ach ter de wagen spant en het tegengestel de resultaat bereikt, van wat men eigenlijk verwacht te bereiken, nl. een kwaliteit waar de konsument graag op terug komt. De praktijk leert dat de kooplust van de konsument sterk te rugloopt, wanneer smaak en houd baarheid niet aan z'n verwachtingen voldoet in relatie tot de prijs die hij moet betalen. Ziedaar een voorbeeld van te vroeg plukken om lang te kun nen bewaren. Elstar heeft op het mo ment een zodanige rijpheid dat hij op z'n zachtst gezegd zeer zwak te noe men is, met alle gevolgen van dien voor d£ uitstaltijd. Zijn wij op deze manier niet bezig om onze goede ras sen in diskrediet te brengen? Weinig hoopvol voor onze toekomst. Speciaalzaak verliest terrein bij afzet appels in West-Duitsland Het PGF geeft in een marktbericht informatie over de afzet van appels in West-Duitsland. Het blijkt dat daar 64% afgezet wordt via het le- vensmiddelenbedrijf, 27% via de speciaalzaken, de markt en de teler en 9% via overige kanalen. De speci aalzaken verliezen de laatste jaren terrein. Per seizoen veranderen de aandelen van de verse afzetkanalen. Zo kopen de konsumenten in het laatste kwartaal vooral bij de teler. Verder blijkt dat de West-Duitse konsument bij zijn appelinkoop meer voorkeur heeft voor de speci aalzaak dan bij de aankoop van zijn verse groenten (27% tegenover 17%). Natuurlijk kunnen wij niet al ons fruit in twee of drie maanden afzetten. Dus bewaren op hoog technisch niveau is een noodzaak. Maar wij moeten wel weten waar we mee bezig zijn. Een uitgangspunt om het jaar rond self supporting te zijn, is naar mijn gevoel een slecht uitgangspunt. Vele rassen van ons hoogwaardig sortiment zijn nu eenmaal meer geschikt, om in een beperkte tijdspanne, zonder veel pro blemen af te zetten. Vanuit deze ge dachte, moet het toch mogelijk zijn om de afzet van die rassen te regule ren. Afstemmen van het aanbod op de vraag. Individueel zijn wij niet in staat om op welke vraag dan ook goed te kunnen inspelen, daarvoor zijn wij allemaal te klein. Inspelen op de vraag houdt in, kontinuïteit in aan bod, niet deze week alles en volgen de week niets. Toch zal het een noodzaak worden om meer gezamen lijk op te treden met goede afspraken over kwaliteit en presentatie. Als straks ook ons fruit via tele-veilen verkocht gaat worden, zal een verde re bundeling van aanbod noodzaak worden. Tegenover een vraag, een vast aanbod, om grote prijsschomme- lingen tegen te gaan. Een illusie? Wacht maar, dit ligt korter bij dan wij denken, als wij tenminste als fruit kweker willen overleven. De eerste percelen vroege aardappe len zitten er op THOLEN weer in en als het deze week droog blijft zullen er zeker nog wel meer voorkiemers aan de grond toevertrouwd worden. Het is nog wel zeer vroeg maar het zachte weer lokt nu eenmaal en naar echt winterweer ziet het eigenlijk niet meer uit al kan men nog genoeg kou krijgen. Het afdekken met plastik zal er toch mede toe bijdragen dat de grondtemperatuur oploopt. Het blijft natuurlijk een teelt met eni ge risiko's maar de gemiddelde finan ciële resultaten over een reeks van jaren ligt bij de vroegste teelt altijd nog het hoogst en dit zal zich nog steeds meer toespitsen, zodat de gespecialiseerde teler dit risiko wel durft te nemen. Echter alleen goed ontwaterde lichte grond komt hier voor in aanmerking en ook op pas- geploegde grond kan men vroeger beginnen. Onze streek valt en staat nog steeds met de vroege aardappe len en dit zal tot op zekere hoogte ze ker nog wel blijven. Toch zal men ook hier steeds meer het kleinschalige zien verdwijnen en daarmee ook het hand werk. Dit kan dan op bepaalde mo menten door topaanvoeren steeds meer machtverstorend gaan werken. Toch is de mechanisatie ook hier niet te stuiten en weg te denken, maar de ontwikkelingen gaan soms zo snel dat ieder bedrijf dit niet bij kan houden. Het aantal bedrijven in onze streek zal dan ook in de komende jaren jammer genoeg nog steeds verder dalen. Men ziet te weinig alternatieven om het voortbestaan te realiseren. De stem ming is bij velen erg somber, maar wanneer het voorjaarswerk echter eenmaal begint gaan de meeste onder nemers weer met nieuwe moed begin nen en dan zal de tijd ons wel weer leren wat dit jaar ons zal brengen, het moet toch elk jaar eerst weer opnieuw groeien. De radijsoogst onder glas is weer be gonnen, dit-is wel enkele weken vroe ger dan men hier gewend was, er is vroeg gezaaid maar ook de zachte winter heeft dit vervroegd. De prijzen lijken te zakken, dit komt wel meer voor om deze tijd wanneer de aanvoer toeneemt maar de export nog op gang moet komen. Er zullen in de komende maanden weer heel wat bosjes gemaakt moeten worden, waar weer heel wat handen aan te pas komen. En zolang de kon sument een goede kwaliteit van het bosje radijs prefereert zal hier hope lijk nog steeds wat in te verdienen zijn. Verschillende glastuinders in "WEST-BRABANT" geven de voor keur aan lichtvriezend weer omdat het huidige weertype voor schade zorgt. Vooral de bedrijven die sla telen on dervinden oogstderving. Normaal gesproken worden in de winter rassen gezaaid die het best gedijen bij vrie zend weer. Het gevolg van dit donke re zachte weer is dat de sla teveel rekt. In de volle grond zijn hier en daar al tuinbonen en peulen te zien die boven staan. Vrijwel overal zijn de tuinbo nen en peulen eerst in plastik bakken uitgezaaid. Bij goede weersomstan digheden worden de plantjes dan aan de volle grond toevertrouwd. Zeer ar beidsintensief maar een vroeg aanbod op de veiling komt financieel vaak goed uit. Het areaal peultjes is maar heel klein omdat dit een teelt is die maar bij weinig bedrijven in het bouwplan zit, gezien de geringe afzet mogelijkheden. De witloftrekkers hebben op dit mo ment te maken met van dag tot dag wisselende prijzen. Eind vorig jaar lag de middenprijs op de veiling nog ach ter in de twee gulden. Nu wordt soms amper de twee gulden gehaald en dat is voor bedrijven die pas grote investe ringen achter de rug hebben te wei nig. Ondanks het natte groeiseizoen is de kwaliteit van de peen bijzonder goed. Zowel op peen van de klei als van de zandgronden valt meestal wei- Van het totale areaal appelen blijkt 6.079 ha (40%) na 1982 aangeplant te zijn. Het aandeel van de nieuwe ras sen Elstar (1.668 ha) en Jonagold (1.256 ha). In deze aanplant was bij na de helft. De oppervlakten van de ze rassen zijn in de afgelopen vijf jaar dan ook sterk toegenomen namelijk respektievelijk 2.055 en 1.956 ha. Van de 'gevestigde' rassen werd de laatste vijf jaar veel meer gerooid dan aangeplant; de arealen van deze ras sen zijn dan ook fors kleiner gewor den. Een en ander blijkt uit het on derzoek 'Appelen en peren', dat het Centraal Buro voor de Statistiek in de zomer van 1987 gehouden heeft. De dominante positie die Golden De licious in 1982 innam blijkt duidelijk aangetast te zijn. In 1987 werd nog 2.694 ha met dit ras beteeld; éénderde minder dan in 1982. Ook de opper vlakte Schone van Boskoop was met 2.111 ha circa éénderde kleiner. Het areaal Cox nam 12% af tot 2.350 ha. Bij de peren blijkt 16% van het are aal vijf jaar of jonger te zijn. Deze nieuwe aanplant bestaat voor twee derde deel uit het ras Conference. Het relatieve belang van dit ras nam in de afgelopen vijf jaar toe. Was in 1982 nog 35% van het areaal peren met dit ras beteeld, in 1987 was dit aandeel gestegen tot 43%. Conferen ce was ook het enige perenras dat in areaal toenam. Een relatief sterke te ruggang valt waar te nemen bij de Legipont, waarvan het areaal sinds 1982 bijna gehalveerd is. De opper vlakten van Beurre Hardy en Bonne Louise namen met ongeveer éénderde af. Een beperkte teruggang van het areaal werd voor respektievelijk Doy- enné du Cornice, Triomphe de Vien- ne en de stoofperen gemeten. Het aantal Elstar en Jonagold op het totale appeloppervlak is de laatste jaren sterk toegenomen. De eerste twee praatavonden van de CVZ liggen achter ons. De komende week (2 maart) is Zeeuws- Vlaanderen aan de beurt en dan zit de voorjaarsronde van het gesprek telerveiling er op. De opkomst was groot. De CVZ-voorzitter zette dui delijk op een rij waarin we tot op he den niet zijn geslaagd en wat wél is gelukt. De voorzitters van de afzet- kommissie, de koelkommissie en de sorteerkommissie hielden korte en duidelijke inleidingen. Een zorgen kind is het sorteer- en pakstation. De oude koelakkomodatie toont te gro te verschillen in negatieve zin verge leken met de nieuwe cellen. Het los sen van de aanvoer en de verlading verloopt buitengewoon goed. Het blokken gebeurt in toenemende ma- Vrijdag 26 februari 1988 te. Het is nog niet af, maar we zijn op de goede weg. De prijsvorming is boven alle verwachtingen. Direktie- verkopen staat de CVZ niet toe. Al les wordt via de klok verkocht. De aanvankelijke weerstand bij enkele leden is verdwenen, want bewezen is dat een volledige konsentratie van het aanbod de prijsvorming ten goe de komt. Omdat die prijsvorming zo goed is en van zo groot belang, over heerste de tevredenheid op de eerste twee CVZ-praatavonden. Ook alle telers in Zeeuws-Vlaanderen zullen hopelijk spoedig in die sfeer komen. De afstand teler-veiling is voor hen aanzienlijk groter geworden en dat zal de speciale aandacht vragen van de CVZ. Op Bloemenveiling Westland passe ren in de wintermaanden steeds meer belichte snijbloemen de veilingklok- ken. Hierbij gaat het vooral om de produkten chrysant, roos en lelie. Het belichten van bloemen resulteert in het algemeen in een betere kwali teit en een hogere veilingprijs. Ongeveer 8% van de chrysanten die in de wintermaanden op Bloemen veiling Westland worden aange voerd, zijn belicht. Hierbij gaat het om assimilatiebelichting, bedoeld om de groei en daarmee de kwaliteit te bevorderen, dit in tegenstelling tot de belichting die bij chrysanten plaatsvindt om het gewas niet te vroeg in bloei te laten komen. Bij de rozen bestaat in de winter on geveer 4% van de aanvoer op Bloe menveiling Westland uit belichte produkten. Belichte rozen zijn stevi ger en dieper van kleur dan onbe lichte exemplaren. Nieuwe formulering tegen schimmelziekten in champignons Met medewerking van het Proefsta tion voor de Champignonkuituur te Horst ontwikkelde Schering AAgru- nol een nieuwe formulering voor het bestrijden van schimmelziekten in champignons. Het middel dat onder de naam Sporgon Plus op de markt wordt gebracht is aktief tegen de meeste belangrijke schimmelziekten zoals droge mollen, natte mollen, bruine vlekken en spinnewebschim- mel. Voor meer inl. tel. 050-333911. nig aan te merken. Ondanks de war me winter blijft de houdbaarheid goed. Op veilingen wordt regelmatig een houdbaarheidstest gedaan om de peen op kwaliteit te beoordelen. De ouderwetse manier van witloftrek- ken komt in Nederland nog maar wei nig voor. Nu wordt voor 90% witlof getrokken in bakken waardoor, op weinig vierkante meters een hoge pro- duktie mogelijk is. In België is het precies het omgekeerde. Het overgro te deel van de witlof komt daar nog uit de kuil. Het erg natte weer heeft bedrijven die wegens uitbreiding of vervanging een nieuwe kas gaan bouwen ook parten gespeeld. Een goede fundering leggen was onmogelijk zodat op veel plaat sen een nieuwe kas van een paar we ken tot drie maanden te laat wordt opgeleverd. In veel gevallen worden er nu harde woorden gesproken om dat vooraf bestelde planten niet op tijd afgenomen worden. Nu gaat duidelijk worden dat niet al leen de land- en tuinbouw veel scha de hebben ondervonden van het slechte weer maar dat ook de toele veringsbedrijven het niet gemakkelijk hebben. Roos en Ficus blijven de meest ver kochte produkten uit het Nederland se bloemen- en plantenassortiment. Dit blijkt uit de omzetcijfers over 1987 van de Vereniging van Bloe menveilingen in Nederland (VBN). De roos behoudt met 527 miljoen gulden haar eerste plaats in de 'snijbloemen-top-tien. De chrysant en de anjer verstevigen met respec tievelijk 473 en 255 miljoen gulden hun tweede en derde positie. Geza menlijk zijn de drie produkten goed voor ruim de helft van de totale vei- lingomzct. Bij de planten-top-tien staat de Ficus met 64 miljoen gulden bovenaan, daarna komen Dracaena en Azalea met 47 en 33 miljoen gul den. In totaal werd er in het vorig jaar meer verhandeld dan ooit: de bloemen- en plantenomzet nam met 7,6% toe tot ruim 3.5 miljard gulden. Tulpenareaal maakt pas op de plaats Het Produktschap voor Siergewas sen en de Bloembollenkeurings dienst hebben de areaalstatistiek van voorjaarsbloeiers gepubliceerd. Alle bollenkwekers en handelaren heb ben het boekwerkje ontvangen en daaruit blijkt dat het tulpenareaal nauwelijks groter wordt. Dat geldt ook voor het narcissenareaal. Bij hy acinten valt wél een kleine uitbrei ding (van zo'n 3%) te konstateren. Naar verhouding vinden er grote uit breidingen plaats bij krokussen 7%) en muscari 16%). Het totale areaal voorjaarsbloeiers stijgt slechts met een half procent of wel 60 ha. Dat betekent dat er rust is ontstaan in de ontwikkeling in het bollenareaal dat de laatste jaren vrij sterk werd uitgebreid. Hoewel het tulpenareaal konstant blijft, is er binnen het assortiment veel beweging. Zo daalt het areaal Darwin Hybriden met 13%, ofwel tweehonderd bunder. Daar staat te genover dat een aantal goed in de markt liggende kultivars uitbreiden zoals: Angelique 23 ha), Leen van de Mark 16 ha), Monte Car lo 66 ha), Peach Blossom 13 ha), Rosario 14 ha), Snowstar 13 ha), Up Star 20 ha), White Dream 20 ha), Yokohama 10 ha) e.a. Deze ontwikkeling kan als zeer positief gekenschetst worden. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19