De maand maart op het Zuidwestelijk akkerbouwbedrijf Jaarboek Plantenziektekundige Dienst 1986 verschenen Een ongekend natte en zachte winter tot nu toe. Tweehonderd mm neerslag in de eerste 6 weken van het nieuwe jaar. Rekords worden ge broken. Doorweekte akkers, piasvorming en door de te hoge tempera turen problemen met het bewaren van uien en in wat mindere mate met aardappelen. Zeer slechte prijzen van aardappelen en uien. Negatieve toekomstverwachtingen en nog andere ontwikkelingen bevorderen be paald niet de stemming onder de boeren. Een weersomslag op korte termijn is gewenst, om op tijd en onder geschikte omstandigheden met het veldwerk te kunnen beginnen. Toch dient zich weer een nieuw jaar aan. Het is noodzakelijk zich op de hoogte te blijven stellen van allerlei ontwikkelingen. Gestreefd dient te worden naar een zo'n grooPmogelijk verschil tussen opbrengsten en kosten. Naast de kg-opbrengst wordt de kwa liteit van het produkt steeds belangrij ker. Ook zal er voldoende aandacht besteed moeten worden aan kostenbe heersing. Eerst rekenen, dan beslissen. Vooral van zomergerst en in wat min dere mate van vlas, erwten en stam- bonen zal het areaal uitgebreid worden. Van gewassen als veldbonen, aardappelen en uien neemt het areaal wellicht iets af. In de afzet van aard appelen en uien zijn er tekenen van grote veranderingen o.a. als gevolg van de harde noodzaak om een betere kwaliteit te leveren. Dit om de konkur- rentie voor te blijven. tuigen is erg groot. Kombinatiewerk- tuigen met zaai- of pootmachines vinden steeds meer ingang. Om een te fijne ligging van het zaaibed te voor komen is de kultivator op de lichtere gronden te preferen boven het aange dreven werktuig dat beter op de zwaar dere gronden past. Althans in meer normale jaren, want wat zal de invloed zijn van het veelal matig gelevecd ploegwerk en de zeer natte winter in dit voorjaar? Voor fijnzadige gewassen zoals bieten, vlas en uien, mag de grond niet te fijn en zeker niet te diep worden bewerkt. Aangedreven werktuigen werken ge makkelijk te diep, waardoor dan de vaak vochtige ondergrond versmeerd wordt. Normaal is de tandensleep, ze ker bij goed geleverd ploegwerk, hier beter op zijn plaats. Zomergranen, erwten en veldbonen, moeten dieper Kontroleer het pootgoed bij aankomst op uw bedrijf. Tel het aantal knollen per baaltje! Bemesting De kans bestaat dat begin maart nog weinig of geen kunstmest zal zijn gestrooid. Voor aardappelen en bonen is het beter in maart chloorarme kali meststoffen of patentkali te gebruiken. Houdt u zoveel mogelijk aan de gead viseerde fosfaatgiften op de uitslagen van het grondonderzoek. De ervaring leert dat ook bij hoge Pw-getallen voor de fosfaatgevoelige gewassen wat verse fosfaat in het voorjaar vaak nuttig is. Van de hoeveelheid fosfaat die via or ganische mest vorig najaar is uit gestrooid mag in het eerste jaar als werkzaam worden beschouwd: 70% voor kippemest; 60% voor rundvee- mest; 100% voor varkensmest. Wan neer voor het gewas aardappelen organische mest is toegediend lijkt het verstandig wat verse fosfaat te geven door middel van de meststof 27-7-0 of 26-14-0. Kali wordt dan apart gegeven. De stikstofvoorraad in de bodem zal dit voorjaar laag zijn. Is geen onder zoek gedaan dan zult u dit zelf moe ten inschatten. Voor enkele gewassen is het N-advies als volgt: - aardappelen 285 - 1,1 x bodem- voorraad - suikerbieten 220 - 1,7 x bodem- voorraad - uien 180 - 1,7 x bodemvoorraad - wintertarwe 140-1,7 x bodemvoor raad (voor de eerste gift) - zomergerst 110 - 1,7 x bodem- voorraad - haver 100-1,7 x bodemvoorraad (voor de eerste gift) - stambonen 165 - 1,7 x bodem voorraad - karwij 150- 1,7 x bodemvoorraad Over de algemene richtlijnen voor dit seizoen is een apart artikel verschenen, (zie ZLM-blad vorige week, pag. 11). Grondbewerking voor zaaien en poten Niet de kalender, maar de bodem omstandigheden zijn bepalend voor de start van de veld werkzaamheden. De variatie in grondbewerkingswerk- 12 worden gezaaid en vragen dus een die per losgemaakt zaaibed. Aardappels groeien op niet bereden grond beter, waardoor de kans op een betere op brengst groter is. Terecht is er een toe nemende belangstelling voor gekombineerd poten en klaarmaken van de grond. Beperk bij de grondbe werking zoveel mogelijk de verdichting van de ondergrond. Houd rekening met de zwaarte van de trekker. Houd de bandenspanning zo laag mogelijk. Leg het zaaibed in zo weinig mogelijk bewerkingen klaar. Enkellucht is be ter dan dubbellucht. Groenbemesting Maart is zeer geschikt om in granen Engels raaigras in te zaaien. Zaai bij voorkeur met de zaaimachine. De kans van slagen is dan groter. Bij zomergra nen en vlas kan het raaigras gemengd worden uitgezaaid. Bij vlas een laat weidetype gebruiken. Bestel alleen zaaizaad dat vrij is van kweek en duist. Grasgroenbemesters onder granen ge ven weinig belemmeringen bij de che mische onkruidbestrijding. Na het gebruik van DNOC of Herbo- gil kan al na één week klaver worden ingezaaid. Onderzaai van groenbe- mesters gaat niet wanneer tegen duist moet worden gespoten. Onkruidbestrijding over de ploegsneden Waarschijnlijk zal dit op veel perce len gewenst zijn. Hierop bezuinigen door extra grondbewerkingen uit te voeren kost meestal meer geld. Op on bewerkte grond in het voorjaar kan een keuze worden gemaakt uit de vol gende middelen. middel dosering/ha Wintertarwe In een apart artikel is onlangs de on kruidbestrijding in granen in het voor jaar behandeld. In veel percelen wintertarwe komt duist voor: o.a. om dat kort na de zaai niet kon worden gespoten met een bodemherbicide. Breedbladige onkruiden zijn groter dan normaal als gevolg van de zachte winter. Ook het lastige onkruid kleef kruid komt veel voor. Tegen duist en breedbladige onkruiden kunt u kiezen uit: - Tolkan S e.a. 6 - 7 1 bij klein breed- bladig onkruid - Arelon Kombi 5 - 6 1 bij wat groter kleefkruid - Foxtar DP 6-71 breedwerkend middel - Graminon Plus 6,5 - 7,5 1 bij o.a. ka mille en kleefkruid - Tentron 4 kg bij o.a. kleefkruid. DNOC, Herbogil en DM 68 hebben alleen tegen breedbladige onkruiden een brede werking. Werken al bij la ge temperaturen, maar het onkruid moet nog klein zijn. Aan DNOC en Herbogil kan 2 1/ha mecoprop toege voegd worden. Wordt het kleefkruid al wat groter, kies dan uit o.a. Basa- gran P, 3 - 4 1 bij o.a. kamille; Veri- gal, 3 - 4 1 bij o.a. paarse dovenetel; Forlene 60 WP, 2 kg bij o.a. kamille en varkensgras; Starane, 1 1 bij o.a. muur en klein varkensgras; Starane Basagran, 0,75 1 31, bij o.a. kamille en perzikkruid. Suikerbieten Bij de zaaizaadbestelling is al rekening gehouden met de kans op schade door bietekevers, wortelduizendpoten en aphanomyces (afdraaiers). Is er kans op schade door ritnaalden spuit dan vooraf volvelds met 3,5 1 lindaan 21%; direkt inwerken. Bij gebruik van naakt zaad en in geval schade door bieteke vers wordt verwacht is een rijenbehan- deling met een granulaat gewenst. Kies uit 12 kg Curater-granulaat, 10 kg Carvox 3 G of 10 kg Tranid (bevat te vens lindaan). Moet eventuele schade door het bietecysteaaltje worden tegen gegaan, gebruik dan 12 kg Temik 10 G of 25 kg Vydate 10 G in de rij. Bij het gewas bieten hoort een on kruidbestrijding aan de basis, met Gol- tix of Pyramin; eventueel aangevuld met 2 - 3 kg profam op de zwaardere gronden tegen o.a. varkensgras. Om dat vrijwel altijd ook na opkomst nog een keer moet worden gespoten, kan de dosering voor opkomst met 1/3 worden verlaagd, omdat bij die dose ring de werking tegen kamille al vol doende is. Begin met de onkruidbestrijding na opkomst dan wel op tijd. Uien Bij maart-zaai is de veldopkomst vaak wat minder dan bij latere zaai. De kiemkracht van precisiezaad is hoger dan van gewoon zaad. Van precisie zaad (zwart en gecoat) is plm. 5,5 een heden zaaizaad nodig en van gewoon zaad 6 eenheden. Precisiezaaien geeft een betere op komst, een regelmatiger verdeling en een vlottere beginontwikkeling, wat de kwaliteit ten goede komt. Zaai volgens het rijpadensysteem omdat daardoor minder mechanische beschadiging op treedt. Het gecoate zaad zal dit jaar nog behandeld zijn tegen de uievlieg met Phytosol. Gebruikt u naakt zaad en is geen Phytosol verkrijgbaar dan is een rijenbehandeling noodzakelijk met Curater (30 kg), Temik (15 kg) of Allivin (12 kg). Teveel stikstof heeft een slechte in vloed op de kwaliteit. Strooi de stikstof in één keer voor het zaaien. Gebruik voor de onkruidbestrijding de breedwerkende kombinatie Stomp (2 1) propachloor (5 1). kosten/gld/ha 2 3 Reglone e.a. Gramoxone e.a. Actor e.a. Roundup e.a. Finale Viking Sting Tegen bovenstaande kweek 4 1 Roundup gebruiken. 4,5 - 7,5 1 3 - 5 60 - 150 90 - 150 120 - 150 140 - 210 130 - 215 117 - 196 117 - 196 Voor het klaar leggen van de grond voor fijnzadige gewassen kan goed werk geleverd worden met een tandensleep Erwten Tegen kiem- en bodemschimmels wordt TMTD (2 gram) gebruikt en te gen voet- en vlekkenziekte carbenda- zim (4 gram). Tegen valse meeldauw Allette (4 gram). Bij een duizendkor- relgewicht van 330 gram en een veld opkomst van 90% is bij precisiezaai 165 kg zaaizaad nodig, bij zaaien met de nokkenradzaaimachine 50 kg meer. Direkt na het zaaien tegen het onkruid spuiten is zeer gewenst. Onderzaai van graszaad is dan niet mogelijk. Bij ge bruik van Campagard kan karwij on- dergezaaid worden. Veldbonen Wat de vruchtwisseling betreft komen veldbonen overeen met erwten. Dat betekent dus één keer per 6 a 7 jaren erwten of veldbonen zaaien. Het zaai zaad moet tegen schimmels worden ontsmet met TMTD en carbendazim. Veldbonen kunnen als de grond dit toelaat goed tegen vroege zaai. Zaai bij voorkeur met een precisiezaaimachine op 50 cm rijafstand. Uitgaande van 22 planten per m2 en 90% veldopkomst zijn per ha 5,4 eenheden zaaizaad no dig. D.w.z. 24,4 zaden per m2 - 12,2 zaden per strekkende meter. Direkt na de zaai kan worden gespoten met 1-2,5 kg Bladex of met 5 kg Campagard, wanneer karwij wordt ingezaaid. In veldbonen kan een bodemherbicide niet worden gemist, zodat onderzaai van gras niet mogelijk is. Vlas De zaaizaadhoeveelheden bij vlas va riëren tussen 105 en 140 kg per ha. Dit is afhankelijk van o.a. de zaaitijd (vroeg zaaien 10 kg), grondsoort (strorijke grond wat minder), struk- tuur van het zaaibed, het ras en de kiemkracht en het duizendkorrel- gewicht. Als gevolg van ongunstige weersom standigheden bij de oogst van vorig jaar zal de kiemkracht van het zaai zaad niet of nauwelijks aan de normen voldoen. Aardappelen Kontroleer het pootgoed bij aankomst op uw bedrijf direkt op de aanwezig heid van fusarium, phytophthora en rhizoctonia. Tel het aantal knollen per baaltje. Te nauw planten vergroot de kans op een Fijnere sortering. Een wij dere plantafstand kost iets aan kilo's, maar geeft wel een grovere sortering. Om een grovere sortering te krijgen, adviseren we de volgende plant- afstanden: op lichtere grond: maat 28/35 op 36 cm of maat 35/45 op, 43 cm. op zwaardere grond: maat 35/45 op 37 cm of maat 45/55 op 45 cm. C.J. Govers CAT Goes Zojuist is verschenen het jaarboek 1980 van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen. Duidelijker dan ooit tevoren besefte men in 1986 dat ekonomisch gerichte overwegin gen in de land- en tuinbouw te een zijdig eisen opleggen aan de gewas bescherming. De konklusie hieruit dat de gewasbescherming minder teeltvolgend en meer teeltbeïnvloe- dend moest zijn leidde in 1986 nog -niet tot wijziging van het beleid. In 1986 bleef bedrijfshygiëne een essen tieel onderdeel van het bestrijdings- arsenaal. Er kwamen methodes be schikbaar om sorteer- en zeefgrond onschadelijk te maken, zodat terug voer naar het fand zonder kans op verontreiniging met pathogenen kan geschieden. De helft van het keu- ringsonderzoek in 1986 werd uitge voerd door de fytofarmaceutische industrie zelf. De PD zette de hier door vrijkomende kapaciteit o.a. in voor onderzoek naar alternatieven voor niet meer toegelaten middelen en naar middelen voor 'kleine teelten'. Maart is zeer geschikt om in granen Engels raaigras in te zaaien. Gebruik zaaizaad dat vrij is van kweek en duist! Vrijdag 26 februari 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 12