Sociale aspekten van kamperen bij de boer Kursisten enthousiast over eerste kursus "Kamperen bij de boer" Geen geld van ministerie voor boerderij verplaatsing GETUIGSCHRIFTEN UITGEREIKT Sprong in het duister Enthousiast Promotie Brochure 'Onderhoudsplicht meidoorn' i.v.m. bakterievuur Geslaagden Maandagavond 22 februari j.l. vond in "de Schutse"te Burgh- Haamstede op de Kop van Schouwen een landelijke primeur plaats: Een 25-tal kursisten ontving hier als eersten in ons land een getuig schrift voor de kursus "kamperen bij de boer". De certifikaten wer den officieel uitgereikt door de inspekteur landbouwonderwijs in Zee land en Noord-Brabant de heer G.L.P.M. Dingemans. Gezien de gro te belangstelling zal de kursus "Kamperen bij de boer" ook het ko mend winterseizoen weer worden gegeven. De kursus is een initiatief van de Middelbare Agrarische Scholen in Schoondijke en Goes en is gegeven onder auspiciën van het Provinciaal Overleg Orgaan Cursus onderwijs (P.O.O.C.). De kursusleiding berustte bij de heer J.M. Ge luk van de Vekabo. Een aantal van de 25 kursisten dat maandag j.l. het getuigschrift voor de kursus 'Kamperen bij de boer' kreeg uitgereikt Rechts inspekteur G.L.P.M. Dingemans. Bij de uitreiking van de getuigschrif ten noemde de inspekteur landbouw onderwijs de heer Dingemans de kur sus "kamperen bij de boer" een goed initiatief waarmee zijns inziens te recht wordt ingespeeld op de moge lijkheden die Zeeland voor deze vorm van rekreatie biedt. Het ministerie van landbouw heeft de kursus finan cieel mogelijk gemaakt door een flin ke subsidie, dit omdat zo de moge lijkheden versterkt worden om het in komen in de landbouw dat momen teel onder druk staat te verbeteren. "Wij willen op deze wijze het zoeken naar alternatieven duidelijk on dersteunen". De inspekteur om schreef de kursus als goed doordacht en afgestemd op de praktijk. Een kompliment waard voor de Vekabo en het POOC, aldus de heer Din gemans. In een nabespreking herinnerde hoofddocent ir. H.M. v.d. Weele van de RMAS te Goes er nog eens aan dat de kursus in feite een sprong in het duister was. "Er was totaal geen lesmateriaal voorhanden en in vrij korte tijd moest de keuze van de on derwerpen, het aantal lesuren worden bepaald en de docenten worden ge zocht. Getuige de reakties van de kursisten waarvan een deel al een mi- nicamping exploiteert en anderen zich vooral wilden oriënteren, is de kursus zeer goed in de smaak gevallen en in haar opzet geslaagd. De kursus "Kamperen bij de boer" bestaat uit een twaalftal lesavonden. Na een kennismaking en een toelichting op de kursus door de voorzitter van Ve kabo de heer P. Lampert behandelde de heer J. Muller van de Nederlandse Kampeerraad een aantal zaken rond de ruimtelijke ordening zoals bestem mingsplannen, de Kampeerwet, bouwvoorschriften en dergelijke. Een ander onderdeel over kontrak ten, annulering, gastenadministratie, tarieven en promotie werd verzorgd door de Provinciale VVV terwijl de heer H.G. Bomhoff van de Zeeuwse Milieu-inspektie de hinderwet, de Wet verontreiniging oppervlaktewa teren en andere milieu-aspekten van het kamperen bij de boer uiteenzette. De heer G. Seyserner van Seysener Rekreatie Techniek bv behandelde al le aspekten rond de aanleg en onder houd van een kampeergelegenheid op de boerderij. Verder werd in de kur sus veel aandacht geschonken aan de administratie en boekhouding, fiska- le zaken, afschrijvingen, investerings- en financieringsplan, saldorekenin gen, subsidies en dergelijke. Dit on derdeel werd hehandeld door de he ren H.M. v.d. Weele van de RMAS te Goes en G. Stap van de SEV van de ZLM. Alles rond verzekeren en aansprakelijkheid werd op een rijtje gezet door de heer B. Wesdorp van Verzekeringen ZLM. De kursus werd maandag jl. afgesloten met een ex cursie naar een drietal minicampings op Schouwen-Duiveland en een aan sluitende evaluatie in "De Schutse". Eén van de deelnemers mevrouw M. van Dorsselaar uit het Zeeuws Vlaamse St. Jansteen is erg enthousi ast over de nieuwe kursus."Ik speel al een paar jaar met het idee om het kamperen bij de boer bij ons wat professioneler aan te pakken. Wij houden geiten en produceren geiten kaas en dat leent zich daar wel voor. Nu al komen incidenteel mensen op ons bedrijf kamperen. Ik wilde wel Vrijdag 26 februari 1988 eens weten aan welke voorwaarden moet worden voldaan wil je een mini- camping gaan exploiteren en toen ik de advertentie las, dacht ik dit is mijn kans. Mijn verwachtingen waren niet te hoog gespannen. Voor vrijwel alle onderdelen heeft men specialisten weten aan te trekken. Ik heb zelfs het gevoel dat ik nu elk bedrijf zo kan beginnen", zegt ze lachend. Kursist de heer J.F. van de Velde uit Kerkwerve exploiteert al 8 jaar een minicamping. Hij vindt dat de kursus wat de behandelde problematiek be treft goed aansluit bij de praktijk. Vooral het onderdeel promotie heeft hem erg aangesproken. Van de Velde is hier ook zeer bewust mee bezig. Eén keer per week gaat hij of zijn vrouw te voet met de gasten langs een aantal percelen op het bedrijf. De gasten waarderen zo'n rondgang bui tengewoon. De meeste blijken niet zo veel van landbouw te weten. "Ze denken bijvoorbeeld dat boeren maar raak spuiten. Ik weet hen dan wel van het tegendeel te overtuigen. Het bedrijf van van der Velde ligt in het achterland en dat is op zich wel een Bij de Plantenziektekundige Dienst is een gratis brochure verkrijgbaar genaamd 'Onderhoudsplicht mei doorn' (mededeling no. 164). Hierin staat uitgebreid welke maatregelen partikulieren en andere beheerders van beplantingen moeten nemen te gen bakterievuur. Iedereen in de be schermde gebieden is verplicht in de periode tussen 1 november en 15 maart de 'wilde' meidoorns op eigen kosten te snoeien, zodanig regelma tig dat ze niet meer in bloei komen. De bloesem van deze meidoorn is nl. erg vatbaar voor de ziekte. Planten die door bakterievuur zijn aangetast moeten met wortel en tak worden vernietigd, en enkele zeer vatbare struiken (waaronder de wilde mei doorn) mogen in de beschermde ge bieden niet meer worden aange plant. De PD kontroleert of de snoei is uitgevoerd. Bij overtreding van de onderhoudsplicht kan proces- Het ministerie van landbouw overweegt om in de toekomst geen of nauwelijks meer een bij drage te leveren in de kosten van- boerderijverplaatsingen in het ka der van de landinrichtings- projekten. Het beleid van het de partement is er verder op gericht om meer aandacht te gaan schen ken aan natuur en milieu. Een en ander werd gezegd door de direkteur-generaal Landelijke Ge bieden en Kwaliteitszorg bij het Ministerie van Landbouw mr. J.P. van Zutphen op een studie dag over de toekomst van de lan delijke gebieden. Volgens mr. van nadeel, vindt hij. Om die reden meent hij wat extra's voor zijn gasten te moeten doen. Naast de excursie hebben ze op zijn camping ook meer ruimte en zijn er wat extra voorzie ningen. Bij aankomst op de camping ontvangen de gasten ook een kaartje van de omgeving en vertelt mevrouw van der Velde een en ander over het gebied. Op die manier proberen we het onze gasten naar de zin te maken, aldus kursist van der Velde. Wat de zorg voor de kampeerders betreft heeft de kursus hem weer op een aan- I verbaal worden opgemaakt. Adres PD: Postbus 9102, 6700 HC Wage- ningen. De brochure kan ook telefo nisch besteld worden (08370-96701). Rassenberichten haver en zomergerst en zomertarwe Bij het RIVRO zijn onlangs weer drie rassenberichten verschenen. Het betreft de rassenberichten zomertar we, zomergerst en haver. Hierin wordt een overzicht gegeven van de bestaande rassen, ook van die die nog in onderzoek zijn. De rassenbe richten zijn te bestellen bij het RI VRO in Wageningen, tel. 08370-79111. Zutphen is het noodzakelijk buf ferzones aan te leggen om nega tieve milieu-invloeden op natuur gebieden te voorkomen. Voor de kosten van milihygiënische maatregelen die daaruit voort vloeien, bijvoorbeeld bodemsane ring, zullen volgens hem ook an dere ministeries moeten opdraai en. In de landinrichtingsprojekten is volgens hem een verschuiving te verwachten in "de richting van projekten waar ook niet agrari sche doelstellingen een belangrij ke rol spelen, zo overweegt het rijk thans de volledige kosten te betalen van de basisinrichting van nog te vormen natuurreservaten. tal nieuwe ideeën gebracht. De kursus "Kamperen bij de boer" is door de volgende deelnemers met succes gevolgd: SL.L. Blom te Burgh-Haamstede; mevr. C. Bos- Vredebregt te Looperskapelle; G.M. v.d. Bijl te Zonnemaire; A. Dinge- manse te Zoutelande; Mw. N. v. Dorsselaer te St. Jansteen; H.A. Ge luk te Ellemeet; J.L. Hanse te Haamstede; M.O. Hanse te Haamstede; A.H. Haasop te Noord- Kampeergelegenheid bieden op je be drijf. Voor de één een noodzakelijke aanvulling op het inkomen voor de ander een aardigheidje omdat er toch ruimte genoeg is. Eén ding is zeker, je moet er plezier in hebben want het vraagt aanpassingen in het gezin en in het bedrijf. In dit artikel worden di verse sociale aspekten op een rijtje ge zet, zodat u voor uzelf kunt nagaan of het iets is voor uw gezin en bedrijf. We staan eerst stil bij de ruimte waar het kamperen plaats vindt. Biedt de ze kampeerplaats voor het agrarische gezin en de kampeerder voldoende privacy. Voor het agrarisch gezin is het zeer plezierig als de kampeerplaats buiten gehoorsafstand van de woning is gelegen. En voor de kampeerders is een stuk privacy te waarborgen door de beplanting en de benodigde voorzieningen op, of grenzend aan, het kampeerterrein te plaatsen. Daarnaast moet het gezin niet steeds gekonfronteerd worden met de kam peerders. Dat betekent dat er afspra ken moeten worden gemaakt over het komen en gaan, het gebruik van de telefoon en eventuele andere voorzie ningen in huis (diepvries). Wat betreft het bedrijf moeten we vooral aan de veiligheid van kampeerders denken. Indien mogelijk zou er een aparte toe gang tot het kampeerterrein moeten worden gemaakt, zodat er zo min mo gelijk "vreemden" op het erf lopen. Vooral in drukke perioden op het be drijf is men vaak gehaast, wat tot ge vaarlijke situaties kan leiden. Het zal ook duidelijk moeten zijn waar kin deren wel en niet mogen spelen en dit zal ook duidelijk gemaakt moeten worden aan hun ouders. In de situa tie dat eigen kinderen met kinderen van de kampeerders spelen zal het nog belangrijker zijn om duidelijkheid te verschaffen. Want de één verzint de gekkigheid en de ander weet er een nog mooiere uitvoering aan te geven... Het meehelpen op het bedrijf door kampeerders zal zorgvuldig moeten worden benaderd. Kunnen alle kampeerders wat dat be treft gelijk behandeld worden en is er ook tijd aanwezig om uitleg te geven en eventueel het werktempo aan te passen. welle; M. Janse en mevr. Janse-v. Schie te Wolphaartsdijk; J.J. Kole te Biggekerke; C.W. Kooman te Burgh; C.P. van der Linde te Scharendijke; M.K. van der Maas te Burgh; C.D. Padmos te Scharendijke; A. Poppe te Serooskerke; L. van der Sluis te Zierikzee; N.M. van de Stolpe te El lemeet; J.F. van de Velde te Kerk werve; C.A. de Vrieze te Scharendij ke; A. Wisse te Meliskerke; Mw. J. Wisse te Meliskerke; J.L. Boot te Kerkwerve en mevr. v.d. Weel-Hanse te Noordwelle. Wie doet het werk Rekreanten die kamperen bij de boer zoeken rust, ruimte en eenvoud met het bijbehorende prijskaartje. Maar ze zullen ook verlangen dat het er ver zorgd uitziet. Dat betekent extra werk voor het gezin tijdens de zomermaan den. De toiletruimte en de eventueel aanwezige gemeenschappelijke ver- blij fsruimte moeten schoongemaakt worden en het kampeerterrein moet worden onderhouden. Daarnaast zul len er altijd kleine klusjes zijn waar u voor gevraagd wordt of waar kam peerders materiaal voor willen lenen. Daarnaast vervult het agrarisch gezin ook een P.R.-funktie voor het bedrijf en de landbouw in zijn algemeenheid. Veel kampeerders zullen willen weten hoe het bedrijf in elkaar zit en waar om er bepaalde dingen gebeuren in de periode dat ze op het bedrijf zijn. En tevens zullen ze graag een per soonlijke mening horen over de pro blemen waarmee de landbouw te maken heeft. Hoewel lang niet iede re kampeerder een uitgebreide be- drijfsexkursie en een beschouwing op het landbouwbeleid op prijs stelt, mag dit onderdeel niet verwaarloosd wor den. Diverse uitgaven van de Stichting P.R.-land- en tuinbouw te 's- Gravenhage kunnen hierbij een hulp middel zijn. Drukte en Gezelligheid Op vakantie gaan betekent een ander leefritme hebben voor een paar we ken. Ook daar wordt u mee gekon fronteerd en zal u zonder veroordeling mee om moeten gaan. Logisch, zult u denken maar is dat ook zo voor uw kinderen? Zeker als er meer aandacht aan het campingge- beuren wordt geschonken dan aan de kinderen kan dit afgunst en weerstand opleveren. Dit kan ook gelden voor het bedrijf. Zeker in drukke perioden zal er wel eens een keuze moeten wor den gemaakt tussen bedrijfsaktivitei- ten en de camping. Het is duidelijk dat alleen wanneer ie dereen binnen het gezin erachter staat het ook een gezellige zomer wordt en dat de drukte (vooral achteraf) zal zijn meegevallen. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11